2-ročný syn ide do škôlky a ešte veľa toho nevie

25. aug 2023

Maminy, synček ma 2 r. a 3 m. a od septembra ide do škôlky. Obliecť, obuť sa vôbec nevie sám. Občas trafí tenisku ale naozaj len občas. Ked ide na zachod, pekne sa vypyta, aj skusa stiahnuť nohavice ale nejde mu to este tak poriadne tak stiahnem ja. A co sa týka jedenia, väčšinou ho krmim stále ja, samozrejme ho aj nechávam ale vždy je celý špinavý a teda aj všetko okolo. Cumlík ma na spanie iba. Odplienkovany je, vie aj čo to pekne povedať, adekvátne k svojmu veku samozrejme 🙂 Je šikovný a spoločenský, verím ze sa mu bude v škôlke páčiť. Len to na trápi to jedenie, obliekanie a ten cumlík na spanie. Myslíte že budú mu normálne pomáhať s tymto všetkým v škôlke? A ze mu budú učiteľky ochotné dať cumlík keď pôjde spať?
Napíšte mi ak prežívate niečo podobné alebo ak ste to mali podobne, ako to potom bolo v škôlke. Budem Vám vďačná 🙂 Ďakujem

martul
25. aug 2023

Ideš do práce? Prečo ide už v dvoch rokoch do škôlky? I nás učiteľky deťom v ,,malej triede" pomáhali.

nikaeli
25. aug 2023

pani učiteľky mu určite pomôžu..
cumlík by v MŠ mať nemal, my ho deťom nedávame -> ak ho mamička donesie, čaká v skrinke na poličke 😉

tamvtme
25. aug 2023

u nas pomahali a nakoniec ani nebolo tolko treba, ako som myslela....doma sa moje dieta tvarilo, ze so vsetkym potrebuje pomoct, lebo vsak maminka nakrmi, prezlecie a v skolke zrazu vedela vsetko sama :D neboj, rychlo sa nauci

oblecenie99
25. aug 2023

Cumlík mal ešte v jaslickach, ale nie dlho, tam ho už nepotreboval a aj ho kŕmili keď bolo treba. Keď išiel do škôlky, bol o 5 mesiacov starší od tvojho, a pomohli mu vo všetkom, až na to jedenie, na to nie je tam čas ani priestor. Ale môj je katastrofický jedák od narodenia, je to jedno, či neje sám, alebo pri mne, proste neznáša jesť a je v tom spomalený. Závisí to od škôlky a možno konkrétnej ucitelky

tamvtme
25. aug 2023

a ze sa pri jedle zaspini? pribal mu veci na prezlecenie a bude....nasi mali podbradnik v skolke a aj tak prve tyzdne chodila cela zababrana, vzdy som vedela podla stop na obleceni, co mali na jedenie :D nevadi, vyprala som

tosomja
25. aug 2023

Môj sa obuje sám, aj nohavice oblečie. Ponožky nehrozí a tričko nevie. 🙄 Je sám, aj na wc pôjde, aj vytiahne nohavice ale tak, že slipy nechá dole a ťahá nohavice. Hádam mu pomôžu a keď nie, donúti ho to sa to rýchlo naučiť. Lebo ako píšeš, doma radi robíme všetko za nich. Aby to bolo rýchlo a čo najlepšie. Pri jedení sa tiež zakydá ako 🐷 dám mu do skrinky náhradné oblečenie.

rakywanda
25. aug 2023

Každá MŠ ma iné požiadavky. U nás by toto " neprešlo". Je úplne bezpredmetné čo si my myslíme, že budú učiteľky akceptovať. Hovorila, uviedla si to pri zápise? Toto je ešte na jasle, nie škôlku.

januska12323
25. aug 2023

Pomôžu ale nespravia všetko zaňho. Daj mu do ruky lyžicu a nech je sám. Zašpiní sa a čo? Ruky, tvár sa umyje, tričko prezlečie. Oblečenie by mal vedieť aspoň stiahnuť dole keď pôjde na záchod a do pyžama. Je rozdiel či má pani učiteľka komplet obliekať 15 detí alebo im len zakasať tričká.

maggiba
25. aug 2023

Nepises, ci je to sukromne zariadenie s 10 detmi na 2-3 ucitelky, alebo klasicka statna skolka. Byva to rozdiel. A aj rozne medzi statnymi zariadeniami.
U nas, sukromne, pomozu aj detom starsim, ked nieco naozaj nejde. Ale nabadaju ich, aby skusali same. Daju im spravne nastroje na zvladnutie, ukazu postup atd. "Pomôž mi, aby som to dokázal sám."

Ale pride mi napriklad velka skoda, ze nenechas viac ako 2rocne dieta, najest sa same. Tie deti toho zvladnu ovela viac. Obcas rodicia robia chybu, ze vela veci robia za nich, zbytocne. Vyskusaj to. Aspon to jedlo. Obliekanie je tiez len o treningu. Postupne. Dajte si na cas rano, ked sa prezlieka z pyzama do ineho.

Mate par dni. Skuste to jedenie a stahovanie gati. Bez natlaku. Ostatne postupne pride samo.

mogaa
25. aug 2023

záleží od škôlky a aká bude skladba detí v triede....na obed je 30-40munut, sú 2učiteľky a 20detí...takže ak majú len polovicu takých detí ako je tvoj syn, tak sa veľmi nenaje....detto desiata a olovrant -ak nechce jesť sám chlebík, nikto ho kŕmiť nebude...cumel tiež do škôlky nepatrí....s obliekaním pomáhajú, ale detto POMÁHAJÚ, nie že ho komplet oblečú oni, teda skôr dopomôžu zapnúť bundu, gombíky a podobne....ak prídete z vonku , nechaj ho aby si sám vyzliekol mikinku , sám sa vyzul, dal si dole nohavice...že bude všetko špinavé keď bude jesť? a? to bude aj v škôlke, len ho treba nechať robiť všetko samého.....škôlka naozaj nie je na to aby učila dieťa jesť a obliekať, to by malo vedieť už pri nástupe....záleží naozaj od konkrétnych učiteliek čo ešte budú akceptovať a čo už nie, pretože deti by to už mali vedieť....

ariannazara
25. aug 2023

@tamvtme hej toto robí aj môj 4 ročný doma presne 😂

lucia851
25. aug 2023

To je skôr na jasle ešte a nie na škôlku

ivanaks
25. aug 2023

Čo sa týka dokŕmenia, v škôlke, kam chodil syn, pri obede asistovali pani upratovačky a aj nakŕmili, ak bolo treba (rovnako pomáhali aj pri prezliekaní do pyžamka). Na WC prvé týždne chodila s malými pani učiteľka, ak boli v triede obe, alebo asistentka (ale tú mali k dispozícii len prvý mesiac). Potom už chodili sami, nanajvýš kričali, že ich treba poutierať. Cumlíky pri spaní sa neakceptovali.

siska53
25. aug 2023

2r.do skolky??? Ak do sukromnej alebo jasle, tam este pomahaju, lebo to su male deti... Ale cudujem sa, ze ti ho vzali do skolky. Tu bol a je problem vobec dieta dostat do tej skolky aj starsie. A v skolke uz musia mat urcite navyky a vediet jest lyzicou aspon a vediet sa obliect s malou pomocou..

sorciera24
25. aug 2023

moje obe deti sli do školky, ked mali 2 roky....lepsie som sa nemohla ani rozhodnut...je uplne normalne, co popisujes, co dieta v 2 rokoch dokaže ci nedokaže....ak mate takuto triedu pre deti od 2-3 rokov , pani ucitelky to vedia a rataju s tym....moji boli odpliekovani...ale normalne sa navzajom ucili vlastne vsetky cinnosti, jest, chodit na wc (ti, kt. neboli odplienkovani), cumliky uplne ok vsade,obliekat pomahali...tiez sa casom naucili.....neboj sa vsetky vsetko zvladli......starsi syn dokonca vobec neplakal, mladsi len chvilu.....ziadna trauma.....skolka bola len pozitivom....

iam24
25. aug 2023

Môj bude mať tiež 2r a 3mesiace. Odplienkovany je (plienku má len na spánok), chmel nemá ani nemal ale zase pred spaním pije mlieko tak snáď v škôlke nebude robit problém, stiahnuť si nohavice vie, obliecť ešte nie (ale ani 3r. nevedel a po 2 týždňoch v škôlke sa naučil všetko). Napapa sa sám aj keď niekedy používa viac ruky ale ja neriešim, veď nech skúša sám. Som rada že nemusím kŕmiť a keď nemá chuť na jedlo, zbytočne to do neho netlačim. Vie si aj vypýtať jest, pije z pohára. Keď je mokrý chce sa prezliecť, keď je špinavý automaticky ide k umyvadlu a umýva ruky. V škôlke určite pomôžu, nie sú tam len pani učiteľky ale aj pani upratovačky a možno v nejakej aj asistentka. 🙂 ja na tvojom mieste sa nebojím, všetko sa časom naučí, v škôlke funguje to, že ak iné dieťa sa oblieka samo tak chce skúsiť aj druhé atď....

slavomira236
25. aug 2023

U nas v malej triede nekrmili. Cumlik mat nesmeli deti. Je to nehygienicke mohlo by dat ine dieta do ust. S obliekanim pomohli upratovacky ked isli von deti. Akurat jedno dietaalo plienku na spanie co pamatam 2rocne. Aj to len zozaciatku.

daniela1911
25. aug 2023

U nás v malej triede pomáhali obliekať, obuť, utriet ritku. Cumle žiadne, ani na spánok.
Ale jesť, stiahnuť a vytiahnuť teplaky na záchode si deti museli samé. Učiteľky im to max napravili, zakasali. Plienky žiadne. Moja bola odplienkovaná, ale bala som sa, že tam zo začiatku tak tuho zaspi, a ujde jej. Tak som doniesla podložky na posteľ a poprosila ich. Ale nemala nehodu nikdy.

autor
26. aug 2023

Tak som sa trosku vystrašila keď ste mi tu niektoré napísali 😀🫣 tak som kontaktovala pani riaditeľku a povedala ze to co vie a nevie je úplne normálne a to je normálna štátna škôlka a trieda od dvoch do štyroch rokov. Tak vidím ze všade to inak funguje no. Cumlík mi dokonca povedala, že aj pol roka niektorím deťom na spanie dávali ešte. Neviem no niektoré sa čudujete že dvojročný ide do škôlky ale v mojom okolí to je normálne, samozrejme pokiaľ dieťa zoberú a my sme mali šťastie.
Idem ešte skúsiť odnaucit ale predsa len od toho cumlíka a nechávam ho teda samého už iba jesť, ako možno som sa zle vyjadrila, chlebiky a ovocie a také tuhé on ako papa sam ale polievky napríklad som ho väčšinou krmila ale dnes teda celkom pekne papal sam a bola som milo prekvapená 😊 aj tak vám ďakujem, troska ste na nakopili nech ho vediem k väčšej samostatnosti 😉

nwnw
28. aug 2023

U nas take male neberu,ale vela krat ani 4r toho vela nevedia. 😉 Pomozu mu uvidis.

marion30
31. aug 2023

No to jak keby si písala o nás🤧🤷‍♀️😅len maly nema cumel.má 3 roky je narodeny predčasne a tiez tieto veci nie že nevie ale nechce robiť.tak tiez sa bojim ako to bude mat v skolke

marion30
31. aug 2023

Este s tym spánkom neviem lebo nám povedali že bude len doobeda ako 3 ročný.zatial ma adaptačné

autor
31. aug 2023

@marion30 Ani náš už nema cumel, dva dni 😄🫣
No u nás je možnosť, že môžem ho prísť zobrať pred spánkom ale odporúčajú nechať a keby si už fakt nevedeli dať rady tak mi zavolajú. Tak ja ho skúsim hneď nechať aj keď mi je z toho ťažko 🥺

marion30
1. sep 2023

Fiiha no to hej.aj mne bude ťažko keď nastupi🤷‍♀️🤧💓