2,5-ročná málo rozpráva

18. okt 2022

Baby mám dcérku, má 2,5 roka a netvorí ešte dvojslovné vety. Zle rozpráva, stále iba svojou detskou čínštinou. Objednala som ju k logopedicke, ťa má však plno a dala mi termín až v apríli keď bude mať dcéra tri roky, že dovtedy to možno príde aj samé a máme si veľa čítať. To aj robíme, venujem sa jej. Vie povedať ako sa volá a koľko má rokov, počíta jeden, dva, tri, štyri, rozumie keď sa opýtam kde čo je alebo ju poprosím niečo priniesť, vie roztriedit kocky podľa farieb, nakresliť tváričku s očami, nosom a ústami, vypýta si papať, chytí si bruško a povie mňam, zvuky zvierat vie aj ich používa pri hre, osloví babku, dedka, povie ahoj a pápá, je odplienkovana, celkovo je kľudná a poslusna, dokáže sa zahrať aj sama s hračkami, stavia si z Lega aj hodinu a pol v kuse. Keď jej poviem slovo skúša opakovať a keď sa jej nechce tak mi povie že nič. Pozerá do očí, kontakt má, je milá a hra sa rada s deťmi. Bola som s ňou u našej pediatričky, vraví, že nemám tabuľkové dieťa (aj chôdza prišla až v 18m) ale že nevidí na nej žiadnu poruchu, že je šikovná a vnímavá a myslí si, že reč nabehne do 3 rokov. Skúšala jej aj sluch, otočila sa jej chrbtom a spýtala sa ako sa voláš a malá jej šepkanim odpovedala, o sluchu žeby zle počula nepochybujem vôbec len ma trápi, prečo ešte nerozpráva. Od rána do večera sa jej pusinka nezatvori, keď sa hrá stále si blaboce, keď sa hrá so zvieratkami napodobňuje ich zvuky, oslovuje nás doma mami, tati. Do škôlky ide v januári, keď sa nerozkeca môžu nás vylúčiť z kolektívu? Mám sa báť, že bude mať nejakú poruchu ako autizmus?

dominikamacakova
18. okt 2022

Má 2,5roka, stačí? 🙃

eri444
18. okt 2022

Normálne by som do toho apríla počkala, nestrachuj sa zbytočne. Myslím si, že sa sama rozrozpráva čo nevidieť. Každému dieťaťu to trvá inak, to je jasné. Daj jej čas, buď trpezlivá hlavne 🙏

nikusiak9
18. okt 2022

nasa zacala v 2r8m

bobo2433
18. okt 2022

Môj má 2 r a 3m a nepovie nič čomu by sme rozumeli . Len jeho hatlanina .a to čo si rozpísala,že čo všetko vie ...tak môj nevie nič . A nestresujem .neboj sa veď ma ešte len 2.5r .

matullienka
18. okt 2022

Naša mladšia rozprávala asi od 15 mesiacov a synovec rovnako starý začal viac a zrozumiteľne až teraz ako chodia do škôlky do vtedy len čínsky
Nechaj jej čas každé dieťa je iné

zuzkaa1991
18. okt 2022

Moja do 3r. Hmkala a to od 2.5r chodila do škôlky....ako tak zacala po3 uplne 3.5r ked mala logopédia zbytočne mne tak lekarka povedala nie kazde male dieta by vedelo spolupracovat....takze som jej nechavala cas ale jasne ze sme komunikovali spolu stále vsetko rozumela.co.som jen povedala doniest zobrat atd...len hmkala.ked nieco chcela a ukazovala

zuzinka888
18. okt 2022

Neboj vsetko dobehne. Taketo deticky sa ucia rozpravat velmi rychlo denne sa naucia aj 3-4-5 slov. Vynasob to dnami do aprila a pozri aka pekna slovna zasoba bude. Len sa jej nadalej venuj a jedneho dna sa to zacne. Este aby si v aprili nepisala - ako mas" zavriet 3 rocnej pusinku".🤗

gladys_07
18. okt 2022

Ale ved ti dve lekarky (v podstate aj logopedicka tym ze ocakava ze mala spusti sama) povedali ze je v poriadku. Mame v rodine deti ktore az 3rocne zacali rozpravat. Su uplne normalni dospelaci, s VS dokonca 😉

Oberas sa tymito „nahanackami“ o pekny cas s malou. „Focus on raising a happy child“

PS: co by som ja dala za to aby sa moje ditko hralo samo 1,5hodiny 😂😂

ecko80
18. okt 2022

Myslim, ze to este dobehne. Syn v 2,5 roku povedal prve dve zrozumitelne slova, a to "ham" a "mnam". Dovtedy nic zrozumitelne. Rozpraval sice vela, ale iba tou svojou recou, ziadne zrozumitelne slova, ziadne napodobnovanie zvukov zvierat, nevedel povedat pápá... Potom kratko pred tretim rokom zacal dvojslovne vety, a potom sa to uz rozbehlo. Nad pediater (je zaroven aj detsky neurolog) povedal, ze pockame do 3 rokov, ak sa nic nezmení, budeme riesit. Dôležité bolo, ze rozumel, co sa mu hovori.
Teraz mam 2,5 rocnu a ona rozprava v rozvitych vetach, sice niektoré slova nezrozumitelne, ale ked to porovnam so synom v jej veku, je to poriadny rozdiel.
Kazde dieťa ma svoje tempo. Syn ma teraz 6 rokov a rozprava krásne, čisto, nevidím rozdiel medzi nim a detmi, ktore zacali rozpravat pomaly v roku.

heln
18. okt 2022

ahoj, prepac, ale naozaj neviem coho sa bojis a na zaklade coho sa bojis. autizmus to fakt?
moj ma 2 roky a 3 mesiace, nevie povedat ako sa vola, ani kolko.ma rokov a nakresli cmaranice a nie tvaricku... a vobec teda nemam strach ze by mal nejaku poruchu..
takze si myslim, ze sa naozaj nemas coho bat a rec sa priridzene rozbehne a v skokle nevidim dovod preco by ju mali vylucit.

katkasmacka
18. okt 2022

Poznam deticky ktore este ked isli do skolky-3r. takmer nerozpravali,resp.tou svojou recou. Pockaj na logopedicku ale myslim ze je to stale ok. Zatial moja rada skus jej opakovat jedno slovo aj viackrat,skusaj nech zopakuje a urcite pochval. Ale podla mna je to stale ok. Drzim palec.

autor
18. okt 2022

Ďakujem baby za vaše postrehy, tak nechám to tak a počkáme čo bude v apríli ako dovŕši 3 roky 🙂 dnes sa pri varení polievky naučila slovo zeler vysloví ho bez r ale na to ma ešte čas 🙂

nwnw
20. okt 2022

Ti povie asi logo ze to suvisi cele. Preco zacala chodit az v 18m? Znizeny svalovy tonus? Aj to moze mat vplyv. Zas co si vymenovala je celkom dost. 😉