18 mesačná dcérka nechodí

tinkatt87
3. feb 2016

Prosim o radu, moja dcerka ma 18 mesiacov a stale nechodi 😒 uz som z toho zufala stale len po stvornozky, za rucicku ide sama. Kupili sme jej edukacne choditko s nim chodi pekne a to len chvilku po par minutach sa pusti a znova na styri... uz neviem ako jej pomoct skusali sme vsetko utierku okolo pasa drzanie variech , len ona je strasne prefikana a hned nam vsetko prekukne, babkovske rady nezaberaju, Mate neake rady mam este pockat? Alebo to uz riesit s doktorom?

pribinak
3. feb 2016

No uz davno ste to Mali riesit s doktorom, zrejme ma oslabeny svalovy tonus
A urcite by ste Mali ist k neurologicke, aby ju videla a vysetrila

macik166
3. feb 2016

@tinkatt87 Môj syn sa naučil chodiť ako 19-mesačný... Chodili sme s ním k neurologičke, cvičili vojtovku...nič nepomáhalo. Doktorka nám vojtovku zrušila, že s tým mame okamžite prestať, jemu to nepomáha, ide si svojím tempom...Teraz má krásnu rovnú chrbticu, chodí vzpriamene, nie ako niektoré deti, ktoré sa naučia chodiť ako 10-mesačné a potom chodia po ortopédoch kvôli krivej chrbtici....Keď stojí pri nábytku, ty stoj od nej aspoň dva metre ďalej, ponúkni jej cukrík, alebo lízatko a volaj ju k sebe, aby prišla... u nás to takto zabralo...

lenkoment
3. feb 2016

@tinkatt87 ahoj a ked jej tie varesky podavas, naslapuje pekne cez patu? A obvodná dr. ju este nevidela? Ja by som to určite nesílila s tým pomáhaním, to je zbytočné, vzpriamiť sa a chodiť je úplne prirodzené a to netreba nijako urychlovať, síliť, pokiaľ ovšem ako hovorí @pribinak tam nebude nejaký problém, kedy už s nou treba špeci cvičiť.

hanelle1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evitka83
3. feb 2016

@tinkatt87 ani moja dcera nechodi, ma 19 mesiacov. Sice chodime na rehabky kvoli chrbatiku, ale to ze nechodi je skor vec povahy a odvahy. Stvornozkuje, chodi popri nabytku, ale sama sa skratka neodvazi. AJ rehabilitacna lekarka mi povedala, ze ak dieta stvornozkuje a stoji, nie je dovod, aby nechodilo, len sa musi same rozhodnut a mozes sa na hlavu postavit, kym sa dieta nerozhodne SAME, nedonutis ho. Niektore deti, su skratka opatrnejsie a 3x si rozmyslia nech nieco spravia. A ani doktor ti s tym nepomoze, pretoze tvoja dcera ma zrejme vsetky pohybove vzorce v poriadku, kedze vie chodit za ruku a on ju chodit nedonuti tiez. Pre pokoj svojej duse mozes lekarovi zavolat, ze riesis takyto problem, ci je nutne sa prist ukazat, aby si sa tam netrepala zbytocne, ale podla mna ti povie to iste. Drzim palce

tinkatt87
autor
3. feb 2016

@macik166 uz sme aj to skusali , ona za den spravi par krokov ale viac sa boji. okolo nabytku chodi pekne aj okolo stola len sa musi pridrziavat. zajtra ideme k lekarke tak budem vediet viac len sa bojim ci je vsetko v poriadku, je sikovna uci sa rozpravat ako rocna uz funguje bez plienok... len to chodenie s tym mame problemy , kazdy mi hovoril ze mam este pockat

pillipilli
3. feb 2016

@tinkatt87 ked som mala nejaku pochybnost alebo nebolo mi nieco jasne volala som hned deckej doktorke. Neni hamba sa opytat, treba aspon zavolat a ona je odbornik tak sa vyjadri co dalej. Kazde dietatko je individualne a taktiez odlisne napreduju . Treba vsak vzdy brat aj do uvahy ze tam moze byt aj nieco ine ;) Volaj, pytaj sa, dozaduj sa kontroly. Vies nasa decka doktorka je taka ze na vsetko co sa mi nezdalo bola odpoved " to treba sledovat a uvidime " . Ale ja vzdy si vydupem vysetrenia u odbornika , lebo mam na to pravo. A poviem ti , ze aj niekedy opodstatnene sa matky boja .

tinkatt87
autor
3. feb 2016

@evitka83 dakujem za radu no uz som sa tesila ked bude chodit sama, no uz sa tesim pol roka a stale nic :( ak bude treba pockame este dalsieho pol roka len aby bola zdrava 😔

tinkatt87
autor
3. feb 2016

@pillipilli my chodime pravidelene ku doktorovi ci uz ideme len na ockovanie pyta sa.... vie ze mala este nechodi ale neako to neriesi tak chcem skusit ineho

pribinak
3. feb 2016

Nemusi to byt vec odvahy ci lenivosti, jednoducho sa viac nedokaze udrzat, moze byt jednoducho hypotomicka a viac sa neda
Postavi sa sama v priestore, bez toho, aby sa niecoho drzala?

pillipilli
3. feb 2016

@tinkatt87 vies ako to je v dnesnej dobe, kazdy vravi ze mate pravo si vybrat doktora, len ked zacnes obvolavat vela z nich ti povie ze novych pacientov neberu , alebo ze vas obvod ma tuto doktorku... Skus skorej vydupat nejakeho ortopeda , poved jej proste ze stojis na tom aby ju vysetril odbornik a hotovo.

tinkatt87
autor
3. feb 2016

@pribinak postavit sa dokaze aj sama bez toho aby sa drzala....

tinkatt87
autor
3. feb 2016

@pillipilli no s tym doktorom to je tu horsie kedze zijem v zahranici a vela z nich je sukromnych a ti co niesu tak novych pacientov neprijimaju 😖

pribinak
3. feb 2016

@tinkatt87 sla by som k neurologicke, aby posudila svalovy tonus, radsej zbytocne, ako nieco zanedbat

tinkatt87
autor
3. feb 2016

@pribinak dakujem za radu no dufam ze to svalovy tonus nebude, aj ked sa obavam lebo nozicky ma slabe

vydrnik
3. feb 2016

@tinkatt87 ahojki.myzme rok chodili na rehab.stale sa jim nieco nepacilo ked mal 15 mesiacou este nechodil a povedali mi ze ak nezacne chodit bude brany ako zaostaly,cvicenie nam ukoncili predpar mesiacami a sam zacal chodit v Novembri,

pribinak
3. feb 2016

@tinkatt87 netreba sa bat cvicenia, nie je to nic strasne, za chvilu je tu jar, tak budete behat vonku ;)

jana_eyre
3. feb 2016

Moje obe deti boli neskorsi chodci.. Syn zacal v 16tich, dcera v 17tich.. Dcera chodievala po kolenach, za ruku uz isla uplne isto.. A raz sme boli na zahrade, postavila sa a isla.. Kazde dieta ma svoje tempo, ale kedze norma je do 18mesiaca pre klud duse by som sa spytala dr.. Ale to ze sa este sa nepustila neznamena ze je nieco v neporiadku, proste mozno hlada len istotu a mozno zajtra sa pusti uplne sama..

Podla mna ak by mala slabsi svalovy tonus nechodi za jednu ruku, je to len tou istotou ktoru potrebuje k presunu..

pribinak
3. feb 2016

@jana_eyre nie celkom, kamoska ma chlapca, zacal chodit takmer 22 mesacny, mal dgn slabsi svalovy tonus, ale za ruku isiel pekne, udrzival si tak lahsie stabilitu a prenasanie vahy

jana_eyre
3. feb 2016

@pribinak no ved pisem ze pre klud by som to uz riesila, ale zas nemusi to tak byt aj teraz..

Mna tiez par ludi posielalo k roznym dr s dcerou, ale sama som na nej videla ze ide len o istotu a mala som pravdu.. A pediatricka somnou suhlasila, tak sme cakali..

Tiez poznam jedno dievcatko so slabsim svalovym tonusom, ale ona teda dlho nechodila ani za jednu ruku..

alchemilkazltozelena
3. feb 2016

@tinkatt87 radsej ist k dr. ako nieco zanedbat a potom si to vycitat,,,

evitka83
10. feb 2016

@tinkatt87 mozno by jej pomohla nejaka aktivita, plavanie, alebo skupinove cvicenia s inymi detmi, jednak jej to pomoze spevnit telo a kontakt s detmi robi vela, potiahnu sa navzajom dopredu, osmelia sa

agiagi
10. feb 2016
Používateľ agiagi je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od agiagi.

plavanie by mohlo byt v jej pripade velmi vhodne 🙂 viem ze viacere mamicky zacali chodit s detmi plavat ked mali taketo problemy

flavia1
10. feb 2016

@tinkatt87 naša malá teraz už 3apol ročná začala chodiť až v roku a pol. Od 3.mesiaca sme chodili cvičiť na detské kurzy, všetko pekne sama začala sedieť, plaziť, štvornožkovať, nepoužívali sme žiadne chodítka a pod. veci. Keďže nie a nie spustiť sa sama chodiť, zavolali sme si našu lektorku cvičenia, hneď zistila čo je vo veci. Malá dostupovala na vnútornú stranu chodidiel, tým pádom nemala stabilitu pri chodení. Spôsobovalo to rotácia panvy dovnútra, takže úplne ľahkými cvičeniami ako napr. jemné vytáčanie stehienok dovonka pri sedení, chodila bosá po nerovných povrchoch a masírovaním chodidiel na miestach čo nám povedala, do 2 týždňov chodila sama. Má už vyše troch a stále ju musíme napomínať za zlé sedenie v tvare W. Ortopedické topánky neuznávam, iba ako poslednú možnosť.

evitka83
10. feb 2016

@flavia1 ahoj, neviem odkial si, ale ak z BA, neposunula by si mi prosim kontakt na tu cvicitelku? 🙂