16 mesačný syn ma bije

centairee
11. jún 2015

Ahojte. Rada by som sa s Vami podelila o moje "trapenie". Nas syncek predcasom zacal robit to, ze pri nespokojnosti (ked sme mu nieco nedovolili a pod.), nas capol rukou. Ked to zacal robil, bolo to vsak v takych medziach, ze ma buchol raz a hned nato sa pritulil, pohladkal a povedal moooj. Brala som to, ze je to bezne vyvojove stadium, dieta nevie inac vyjadrit nespokojnost a bezmocnost a zaroven som bola aj rada, ze si uvedomuje, ze nam tym ublizuje. Samozrejme, ze sme mu zakazdym vysvetlili, ze sa to nesmie a ze nas to boli.
Avsak pred dvoma dnami sa nam to dost vystupnovalo. Dieta uz necapne len raz, ale bije oboma rukami. Ked ho mam na rukach, jednu rucku mu chytim ako znak toho, ze nesmie so slovami NIE, MAMU TO BOLI. Ale nasledne uz na mna mieri druha ruka. A ked mu vysvetlujem ze ma to boli, uz nenasleduje objatie ani mojkanie, len obcas sa zadari.
Aj vcera sme boli na navsteve u o 3mesiace starsieho kamarata a jeho capal pri vsetkom co sa mu nepacilo. Je pravda, ze tento kamarat je tiez vo svojej vyvojovej faze a na vsetko hovori JA, JA, JA a neustale sa hasterili o hracky. Ale takto tlct by ho nemal.
Prosim poradte, kto si uz tymto presiel.
Co robim zle? Kde som spravila chybu? Dakujem

centairee
autor
11. jún 2015

este doplnim, ze by ma vlastne zaujimalo, ako postupovat. Nie som zastanca fyz. trestov, ale bojim sa toho, ze ked sa to bude dalej stupnovat, tak budem nutena vyskusat aj to. Este raz dakujem

koskaaa
11. jún 2015

...capni mu po rucicke, ked ta udrie a dorazne povedz NONO. Ked to zopakuje, tak to zopakuj aj ty...

seahorse27
11. jún 2015

Chytiť obidve ruky a dôrazne hovoriť dookola, ze mamu byt nesmie. Ešte je maly, tak by nemal byt problém ho udržať v pevnom objatí, kým sa neukludni. Je ešte príliš maly na nejaké vysvetľovanie....

pumpkincake
11. jún 2015

Mna by zaujimalo ako k tomu capkaniu prisiel..niekde to vidiet predsa musel

dankaa78
11. jún 2015

nasa ma tiez 16 mesiacov a velmi dobre vie co robi...presne to iste urobila zopar krat a musela som to razne riesit..najprv stiskom ruky a raznym NONO a viac krat a ziadne mojkanie..to je zle.Ano potrestat zvysenym hlasom a stiskom ale hlavne raazne a dala som ju od seba..revala ze co sa deje..ja stale nahnevana..po polhodine som prisla k nej a vysvetlila teda rozpravala som sa...od vtedy sa to nezopakovalo..drzim prsty🙂

anit444
11. jún 2015

Aj naša toto robila, akonáhle ma udrela, ja som jej capla naspäť + som ju poslala do kúta až kým sa mi neprišla ospravedlniť. Teraz je už všetko ok, akonáhle začína cirkus, tak jej pohrozím, že dostane a už je ticho 🙂 takže už nič fyzické nemusíme riešiť 🙂 Odporúčam ísť na to rázne. Držím palce

gapre
11. jún 2015

@pumpkincake moja dcerka sa hodi o zem, ked jej nieco nedovolim.Nevidela to ani u mna ani u manzela ani od nikoho dalsieho,odkial to ma? 😕 To len na odlahcenie 🙂 Nemusi to nikde vidiet,len je to taka reakcia,ze sa nieco nepaci.

ivca88
11. jún 2015

ešte nemám dieta ..no toto som videla u neterky ... (2.5 roka)
A prišli sme na to .. že to dieta si dovoluje to co robi rodič ...
čize ked malá niečo zle urobila ..tak dostala po ruke alebo capnutie po zadku ..
No a tak ked sa jej nieco nepacilo .. ona capla hystericky svoju mamu ...
ako od vtedy si myslím že by sa takto deti nemali trestat ( i ked kazdemu je jasne ze vlastne dieta nebijes 😀 ze to je iba capnutie ) ... a chapem ze niektore momenty si fakt po ritke zasluzi....
Ale bolo by to vhodne obmedzit na minimum a skusit ine metody ... a uvidis ze aj malý sa zmeni k lepsiemu 🙂
Teda ...ak chces 🙂 za dvojtyzdnovy pokus to stoji 😉

centairee
autor
12. jún 2015

@koskaaa
@seahorse27
presne tak som to aj doteraz robila, ale ono sa to vystupnovalo.

@dankaa78
ja som však pisala o mojkani z jeho hladiska, ze predtym nas capol a hned si uvedomil, ze spravil zle a pomojkal nas, ja som aj vtedy povedala razne nie, nesmies. maminku to boli

@anit444
@ivca88

este k tomu - on zacal robit aj to, ze ked sa zlosti, tak hadze rukami. ked napr. sedi na zemi, zdvihne ruky a capne sa po nozickach. a takto to zopakuje niekolkokrat.
som z toho smutna, mam pocit ze som niekde zlyhala 😢 ideme na predl. vikend k starym rodicom, hadam tam prideme obaja na ine myslienky

dakujem vsetkym za reakcie a nazory

marissenka
12. jún 2015

@centairee zacina obdobie vzdoru..nasi sa hadzali o zem,skusali ma kusat a bit...razne nie,a netreba sa hned mojkat,nech si to trosku uvedomia,ze mama sa hneva.nezlyhala si,deti skusaju co si mozu dovolit.

zuzkag2
12. jún 2015

@centairee z vlastnej skusenosti, ked buchne, nevracat, necapnut. ☹ chytit rucku, razne povedat nie, to sa nesmie, boli to. pripadne odist dalej, otocit sa chrbtom, tak drobec bude vediet, tym si pozornost neziska. ja som bohuzial zlyhala, maly sa tak bil, hlavne ine deti, ze som capla po zadku, a dala som mu tym vlastne signal, ze bit sa je v poriadku. teraz to napravujeme. nechala som sa strhnut radami okolia, ze inak mu hranice neurcim, a cele je to na prd. akurat sa to zhorsilo. prajem pevne nervy.

velkacica
12. jún 2015

detská vďačnosť a láska sa prejavila dosť rýchlo 😀

sense
12. jún 2015

Nezlyhala si...vitaj v obdobi trucu a vzdoru...aj nasa to robila...vzdy som jej rucju ale obe chytila a povedala razne s vaznou tvarou ze nesmie, ziadne capanie spat ziaden krik len iny intonacia v hlase...neskor zacala capat vedla seba ked bola frusfrovana al. Jej nieco neslo....teraz ked chyti hysak necape len krici a jeduje sq a vtedy pomaha odviest ju do izbicky a nechaj ju tam s tym ze ked sa ukludni moze prist qle dvere nezatvaram na klucku ani nezamykam....viem ze aj pre svoju rodinu som divna ked som nazoru ze deti by sa nemali bit ani len capnutim po zadku tzv vychovna...

timea7
12. jún 2015

@centairee chybu si neurobila nikde, možno len tú, že si si nič neprečítala o tom, že pre dieťa vo veku tvojho syna je normálne, že nedokáže spracovať svoje emócie, že skúša, akým spôsobom môže niečo dosiahnuť, že nevie iným spôsobom vyjadriť svoju nespokojnosť, že sa snaží zisťovať, kde sú hranice - nezaskočilo by ťa to. Capnutie, udretie v žiadnom prípade neschvaľujem, tak, ako tu už bolo písané,len by si mu ukázala, že to je vlastne prípustné. Chytiť ruku (najlepšie ak stihneš ešte skôr, ako ťa udrie, ešte keď sa len chystá) s dôrazným NIE! To nesmieš, to ma bolí! Ak ho máš na rukách,hneď ho zlož, obidve mu chyť a zase jasné nie! Rozumie veľmi dobre, oveľa lepšie, ako si myslíš, aj keď ešte nie všetkým slovám, ale tónu reči a výrazu tvojej tváre určite. Netreba okolo toho veľa rozprávať, jednou, dvomi jednoduchými vetami. Návštevy by som asi na pár týždňov obmedzila, keď sú také deti, ako si opísala dve, tak ku konfliktom určite príde. Ak by ho ale bil, to isté, chytiť ruky nie! Ak by to zopakoval, spakovať a domov. Prešli si tým takmer všetky maminy, u niektorých detí sa to prejavuje výraznejšie, u iných menej, nie je to nič výnimočné. Dôležité je, aby ste takto postupovali všetci dospelí,s ktorými prichádza dieťa do styku, nie že dedko sa začne smiať,keď ťa malý udrie.

timea7
12. jún 2015

@sense si pre svoju rodinu divná? Nie je náhodou divná tá rodina? Veď to riešiš úžasne!

sense
12. jún 2015

@timea7 tak vies ono v nasej rodine je v posl. dobe dost malych deti...a vaccsina su vychovavane sposobom ze dietatu sa urcuju hranice ze po zadku ved ma plienku , v noci sa nahradza mlieko za vodu lebo dieta ma spat co najskor celu noc, ohladom stravy ved jedli sme aj my a tu sme, atd....a to my sme poznaceni vychovou zo zahranicia kedze tam zijeme - nedavame vychovnu , neucim od polroka na nocnik, nenecham dieta vyplakat kym zaspi s tym ze ved sa nauci aj samo a podobne veci....ale jednym uchom dnu druhym von....a je pre nich pomaly science fiction, ze moja mala si namiesto brumika al. kolaca vezme radsej uhorku, alebo zje papriku ako jablko, ze nerobi v obchode bordel pre sladkosti, ze nema problem poziciat hracku, a ze o 19.00 si vezme aj sama hracku a dudlik a povie mama spinkat namiesto nahanania do postele a kriku.....a nemyslim si ze moje dieta je dokonale , ma aj ono svoje muchy aj typicke vyvojove vlastosti napr. tomu si myslim ze sa da vychovavat aj bez vychovnej po plienke al. zadku...

timea7
12. jún 2015

@sense pozri, svoje dieťa vychovávaš ty a budeš si ho vychovávať podľa toho, ako uznáš za vhodné. Udretie dieťaťa či už po plienke, alebo po ruke, považujem za zlyhanie dospelého, nie ako výchovný prostriedok. Čo sa týka ostatného, tam by sa naše názory mierne rozchádzali, ale to je vec názoru, myslím, že tu sa treba prispôsobiť dieťaťu - napr. čo sa týka odúčania od plienky. Niektoré dieťa nie je zrelé ani v dvoch rokoch, moje sa pýtalo v 18 mesiacoch, dávala som na nočník možno od toho pol roka, vždy po prebudení, od osem mesiacov sme plnú plienku nemali, ale ak by dieťa protestovalo, tak by som v tom nepokračovala. Ja som využila to, že mu plná plienka nesmierne vadila a že sa ráno pravidelne vyprázdnil. Vyplakať dieťa som nikdy nenechala, ale ani som ho v noci nekŕmila mliekom, od štyroch týždňov spal celú noc, nie preto, lebo by som mu odmietla dať prsník, ale jednoducho spal. Ja som mala v prvé ráno šok, že už je ráno a on nepýtal. Preto píšem, že každé dieťa je iné, treba to rešpektovať a čo sa týka stravy, pripomeň rodine kam sme sa tou úžasnou stravou dopracovali - sme na popredných miestach v ochoreniach srdcovo-cievneho systému a v ďalších chorobách veľmi nezaostávame, zo zeleniny a rýb to asi nebude, aj keď netvrdím, že príčinou je len strava. Najlepšie jedným uchom dnu, druhým von, ako si písala.

zabka147
12. jún 2015

@ivca88 vychovavat dieta je uplne o inom ako o vidiet u tety...takze vobec to tak nemusi byt...a urcite je nomalnejsie ked rodic da dietatu po zadku ako dieta rodicovi facku...
k teme...kazdy dobry rodic najskor vyskusa milion metod a az po tom sa uchyli k trestu...niektore deti si jednoducho nedaju povedat a maju silne ego...a az sam zivot ich nauci co sa smie a co nie...najhorsie je ich nechat tak...vsade su pravidla...od skolky az po zamestnanie...najhrosie je ich nechat tak...deti treba viest a ked sa nam nieco nepaci, ze robia treba im to dat najavo...ked im budeme zivot ulahcovat, ze im budeme vsetko prepacovat budu to mat v zivote tazke...svet je zly a ludia chcu kazdemu len zle...takze deti treba ucit pravidlam...radsej prisny a milujuci rodic, ako taky co zatvara oci...svet oci zatvarat nebude...a potom ked ho mamicka necha mlatit ju, bude mlatit aj deti v skole...nik sa s nim nebude hrat a ono chuda vobec nebude chapat preco..ved ked som mlatilo mamicku bolo vsetko ok...tomu by sme sa mali vyhnut..a chranit deti pred utrpenim, tym, ze ich budeme vychovavat a ucit ako sa spavat mozu a ako NIE.

domak2
12. jún 2015

@centairee ze zlyhala? 😀 16 mesacne deti skusaju co to da, toto si este len na zaciatku( prepac, ze ta nepotesim 😅 ) Napisem ti ako som to robila ja. Ked ma capla prvykrat tak som jej s velmi prisnym vyrazom povedala, ze to nesmie robit, ked to spravila znova chytila som jej obe ruky pozrela sa jej do oci a povedala, ze este raz a pojde za dvere- to nejako presla mlcanim, spravila to znova a za tie dvere sla(dvere nezatvaram, ale vie ze tam musi ostat) - nechala som ju tam asi minutu revat a potom sa mi musela ospravedlnit. Ja ju nebijem, nebude ani ona mna. Odvtedy sla kvoli tomu za dvere este raz a potom uz nebolo treba - to mala tiez okolo 1,5 roka. Potom zas prisli ine prijemne situacie na riesenie 😀

timea7
12. jún 2015

@zabka147 keď dá rodič dieťaťu po zadku je to presne to isté, ako keď dá dieťa rodičovi facku. Ani jedno nie je normálnejšie ako druhé, jedno aj druhé je zlyhanie, jednoduchšie riešenie. Dieťa nedokáže svoj hnev, frustráciu, sklamanie...vyjadriť inak ako udretím. Rodič nedokáže riešiť danú situáciu inak, ako capnutím po zadku. Uznávam, je to rýchlejšie a jednoduchšie....súhlasím,že deti majú mať pravidlá, ale ide to aj bez capnutia. Aj deti so silným egom sa dajú vychovávať bez caponutia na zadok. Chce to veľa úsilia, pevných nervov, počítania do desať a pod, ale dá sa to.

zabka147
12. jún 2015

vychovavat treba kym sa da...nie ked je uz neskoro...a nie kazdemu dietatu pomoze len pekne slovo...za tym si stojim...

timea7
12. jún 2015

@zabka147 rešpektujem tvoj názor, ale nesúhlasím s ním, ja si zase stojím za tým, že každé dieťa sa dá vychovávať aj bez capnutia na zadok. Je to vyčerpávajúce, zdržuje to, niekedy má človek pocit, že je to neefektívne, ale dá sa to.

mirinecka
12. jún 2015

@timea7 moc som sa nechcela zapájať do tejto témy. Ale nesúhlasím s vetou každé dieťa sa dá vychovávať bez capnutia 😕 . Ja mám dve deti a poviem ti že každé je úplne iné, starší má šesť a stále prechádza určitými obdobiami, niekedy je lepšie niekedy horšie. Teraz má obdobie že papuľuje a strašne nervačí, má výbuchy. Bude mať za chvíľu sedem a poviem ti že ani keď už je pomerne rozumný niektorým slovám vôbec nechápe. Takže ťažko môže platiť že treba stále len vysvetľovať keď aj tak tomu nerozumie. Napr. ti odpapuľuje a ty mu vysvetlíš že nepapuľuj to sa nesmie, alebo prečo mi papuľuješ a on "ja nepapuľujem" výsledok vôbec nechápe čo hovorí. A druhý toho keby som požičala tak pochybujem že by polovica mamičiek čo je proti výchovnej by sa zdržala. Ale on je iné kafé, kto nepozná ťažko môže hodnotiť. Niekto tu spomínal že čo dieťa vidí to robí, neviem či on keď mal cca 1,5 roka videl niekde že keď s niečím nesúhlasím tak musím všetko ničiť a hádzať na zem čo je poruke (a to myslím všetko či je stolička, trieskanie o ďalších extrémoch radšej nebudem písať ) Čiže len toľko na každého platí iné. Niekto len vysvetľuje a potom keď je dieťa väčšie skáče rodičom po hlave a presne nemá kamarátov lebo už keď boli malý im robil stále zle a tie deti si to pamätajú. A poviem ti že u nás taký prípad máme od mala dievčatku vysvetľovali nikdy som nevidela ani capnutie. To dievča má teraz 7 ani v škole ju moc nemajú v obľube lebo je vyslovene generál ale taký že ti patríš mne a basta a bude podľa mňa. U nás na ulici tiež deti ktorým robila zle sa s ňou nemusia ale nielen to aj rodičia s deťmi sa radšej jeje blížkosti vyhýbali, tak asi toľko. A niekomu dáš po ruke alebo po zadku a to dieťa to pochopí a viac to nerobí.

ada510
12. jún 2015

@centairee ahoj moj mal amoky jedu hadzanie zem atd bil ma stipal kopal hryzal az do krvy este mam jazvy teeaz bude mat 22mesiacov a kedze uz krasne rozprava a mi mu rozumieme pomaly to ustava obcas ma vonku este jedy ale bit ma to si uz nedovoli ...treba mat pevne nervy aj ked to neni jednoduche je to obdobie vzdoru ale aj to ze su to silne osobnosti...

ada510
12. jún 2015

@pumpkincake aj mna by to zaujimalo my mame prve dieta byvame sami telku moc nekukame a teda s manzelom sa doma nebijeme urcite :D tak u nas je to tiez zahada...:/

timea7
12. jún 2015

@mirinecka dovolím si s tebou nesúhlasiť, pracujem roky v materskej škole, kde sa stretávajú deti rôznych pováh, prichádzajú z prostredia s rôznou výchovou, niekedy majú rôzne výchovné problémy, ale ubezpečujem ťa, že to ide aj bez capnutia. Vieš si predstaviť, že by som ich tam otĺkala? Dieťa, ktoré capneš, možno pochopí, že urobilo niečo nesprávne, ale nie vždy nepokračuje preto, lebo vie. že robí nesprávne, veľa krát je to len preto, lebo sa bojí fyzického trestu, čo ja za správne nepovažujem. Nie je pravdou ani to, že dieťa, ktorému bolo len vysvetľované, si keď je staršie robí čo chce.to by potom všetci slušní mladí ľudia boli v detstve otĺkaní. Výchova bez capnutia je oveľa ťažšia, viem, že niekedy je človek už zúfalý, nervy v ....ale prečo by som mala udrieť dieťa? Len preto, že ja neviem, ako naň? Ako ďalej?

domak2
12. jún 2015

@mirinecka vychova bez bitia neznamena bez pravidiel ci trestu. Su ludia ktori dieta aj biju a stale je nevychovane, tak tam co? A s tym vysvetlovanim mu nemusis opisovat historicke postupnosti, stacia uplne jednoduche slova ci vety. Ziadne bitie ( hadzanie, trieskanie.....) alebo ides za dvere (vypinam rozpravku, odnasam jedlo, odnasam stolicku, ideme domov....) Tam netreba ziadne siahodlhe vysvetlovania. Akcia -reakcia. Mozes samozrejme povedat preco- boli ma to, hneva ma to, je to nepekne.... Tresnut ho mu ukaze, ze je v poriadku trieskat niecim, ked je nahnevane.

mirinecka
12. jún 2015

@timea7 neviem či máš dieťa, preto že prvom rade deti sa úplne inak správajú doma u babky, či v škôlke, niektoré deti majú problémy s autoritou (ale nie kvôli výchove). To že si nedovolíš v škôlke capnúť dieťatu, je samozrejmé a to si nedovolia ani niektoré babky svojim vnúčatám 😀 . A druhá vec nie každé mamičky by ti to tolerovali. Ja si strašne vážim učiteľku môjho syna, nakoľko si dosť s ním vytrpela v minulom roku dosť sa sňou o ňom bavíme že prečo je taký. Sama prišla nato že naňho neplatí ani stále omielané objatie na ukľudnenie, pre ňeho to je ešte horšie. Raz to skúsila a mala dosť, lebo u neho to robí opačný efekt, ešte viac sa bude brániť. Pochodili sme už rôzne psychologičky, navštevujeme psychiatričku a najnovšie ideme do CPPaP, a môžem povedať nie každý psychológ sa stotožňuje s výchovou bez capnutia. Niektoré aj samé povedali keď už inak nejde výchovná neublíži. Nikde neni napísané že ho musím uderiť tak že bude zmalovaný. Jediná ktorá bola proti bola zatiaľ bez detí, a sama mi povedala že zato že som bola nervózna v tehotenstve nám to všetko vracia. Ale to by bolo asi každé druhé dieťa také. A to ako dieťa vychováš či s capnutím alebo bez sa aj tak dozvieš až keď vyrastie 😉

rakywanda
12. jún 2015

@timea7 ak by som udrela dieťa, bolo by to moje totálne zlyhanie.

@centairee aj moja bola v takom období, že skúšala ma cápať. chytila som jej ručičku, zohla som sa k nej, aby sme si boli rovnako na úrovni očí a opýtala sa jej, či ju ja bijem, či jej to mám vrátiť, či by sa jej to páčilo...ešte zo dva krát sa po mne zahnala vo vzduchu, vždy som jej zopakovala otázku, či ju s tatinom bijeme, zabralo to

mirinecka
12. jún 2015

@domak2 tresty tiež neplatia na všetkých, s tím že niektoré deti aj keď sú bité sú nevychované súhlasím, ale tiež to nie je zato že sú bité, ale zato že rodič si poviem je zlý tak cáp ale ďalej mu nechá voľnosť nech si robí čo chce, alebo mu určité veci nevadia, lebo si myslia že však z toho vyrastú. Lenže malé deti aj tak polovici veciam nerozumejú aj keď im to vysvetlíš. Môjmu by si mohla vysvetlovať že keď ťa udrie tak ťa to bolí, alebo keď uderí zvieratko tak ho to bolí. Proste to nechápe. A neviem ako by si sa cítila na verejnosti, keď nemáš napr. žuvačky a dieťa si ich pýta a nevie pochopiť že nemáš a v tom ťa začne udierať a naokolo na teba pozerajú že sa necháš malým dvojročným dieťaťom biť. Niktoré deti neostanú ani v kúte ani v izbe za trest. To by si ich tam musela priviazať. Raz mi bolo povedané psychologičkou keď dostane amok zavrite ho do izby ale zostaňte tam s sním bude vás byť atď a potom prestane a bude plakať. Sedela som pri dverách aby nemohol odísť si nevieš predstaviť ako ma bil, štípal kopal a ja som mu ani raz necapla. Trvalo to asi pol hodinu. potom prestal. Platilo to na neho raz ale druhý krát to nemalo konca. Na staršieho platí trest ale na druhého nie a vychovávame ich rovnako. Je to o osobnostiach, niektoré deti majú tak silnú osobnosť že s nimi nepohne nič. A predchádzať niektorým veciam sa tiež nedá. Keď raz dieťa chytí amok a začneš odnášať veci z jeho dosahu to nič nerieši, lebo to by si musela odniesť všetko. lebo vždy sa niečo nájde s čím bude búchať. Napr. skriňa sa odniesť nedá.