15 mesačné dieťa a jasle

renatazet
7. feb 2012

Aj keď ma to veľmi mrzí, od apríla dávam do jasličiek svojho v tej dobe 15-mesačného synčeka a už teraz mám z toho strašnú depku a stiahnutý žalúdok, hlavne keď som si prečítala na internete články o tom, aké nevhodné sú jasle ale aj škôlka pre detičky do 3 rokov. Chcela by som vediem, aké máte osobné skúsenosti s adaptáciou tak malého dieťatka na jasličky, či ste mali nejaké problémy kým si tam dieťatko zvyklo, príp. či si vôbec zvyklo.

viki2912
7. feb 2012

ja tiez davam malu od maja,ked sa otepli a nastupujem do prace...vybrali sme sukromne,snad sa mala zaklimatizuje a nebude chorlava.toho sa najviac bojime...nedepkuj,nie si jedina...vidis,aj moja mala ide a to bude mat len rok a pol.

kralicica
7. feb 2012

ja som citala len o tom, ake su jasle vhodne a velmi prospesne pre deti. dieta je ovela flexibilnejsie a prisposobivejsie ako v 3 rokoch, ked sa chodi do skolky, skor si zvykne, a navyse, lepsie a skor sa nauci socialne navyky - cikat, sam papat, obliekat, umyvat, pretoze to vidi robit ostatne deticky a uci sa opakovanim. tak bud rada, kazdy ma na to svoj nazor, to viem, ale ked musis tak musis a tvoje dietatko urcite nebude trpiet, uvidis ako sa bude o par tyzdnov tesit do kolektivu 🙂

kralicica
7. feb 2012

@viki2912 a do ktorych jasliciek ju davate? vidim, ze ste z BA...

marikac
7. feb 2012

aj mna tato doba nuti dat malu do jasli, kedze mestsky poslanci zmenili vyhlasku,tak ju tam mozem dat az od roka (bolo to od pol roka)...viem,ako sa na to mnohe zeny pozeraju,ze necham dieta cudzim a podobne bla bla reci...je mi to jedno, hypoteku mi nezaplatia babizne,ani ucty a my zit musime!!
takze nastupujem spat do prace, zatial na to nemyslim....ale nemas sa coho bat, aj my sme vyrastali v jasliach a sme tu, zdrave a vobec ziadnu traumu z toho nemam... 😉

renatazet
autor
7. feb 2012

@viki2912 aj ja dávam malého do súkromných, len sa bojím ako si tam zvykne, keď je teraz viac-menej celé dni iba so mnou. Ja keď si predstavím, ako ho tam prvý deň nechám a pôjdem preč ............. no hrôza. To asi preplačem celý ten čas, čo tam bude.

petkave
7. feb 2012

Ja idem dať malého do škôlky ako 2-ročného. Moja mamka je tam riaditeľka a zároveň učiteľka, tak mi naňho dohliadne, ale aj tak som z toho nešťastná. Mama hovorí, že pre mladšie deti ako 3-ročné je škôlka dosť namáhavá a sú z toho riadne uťahané. O jasličkách by to nemalo platiť, keďže tam sú práve prispôsobení na tak maličké detičky a majú inak postavený režim. Naše deti to určite zvládnu a jediný, kto z toho bude mať traumu, sme asi my - mamičky 😵

renatazet
autor
7. feb 2012

@kralicica ja som práve čítala, že týmto detičkám sa v tele vytvára 5násobne viac stresového hormónu v tele, oproti ostatným deťom

yvetulka
7. feb 2012

@renatazet neboj a nestresuj, deticky si zvyknu a aklimatizuju sa velmi rychlo, to len my maminy stresujeme a velakrat zbytocne. zaciatky su vsade tazke. drzim palce a pevne nervy prajem.

ginger_fox
7. feb 2012

ja som syna davala do sukromnych jasiel, ked mal14mesiacov, od septembra 2011. Ak mate nejake otazky, kludne piste IP.

monlu
7. feb 2012

dcerka ma 20 mesiacov a sama sa mi zacala teraz pytat medzi deticky.. mame v ulici sukromne jaslicky a ked boli deticky vonku zvykli sme sa pri nich pristavit a teraz vzdy ked ideme okolo uteka k brane a pyta sa tam 🙂 tak tiez zvazujm, ze ju na skusku dam na par dni v tyzdni a uvidim co to spravi .. vidiet, ze jej uz zacina chybat spolocnost deticiek 🙂

renatazet
autor
7. feb 2012

@yvetulka ďakujem, ja len dúfam, že mi tam nebude kým si zvykne, veľmi plačkať.

xclusive
7. feb 2012

@marikac konecne rovnaky nazor ako mam ja...tiez ma urcite ohovoria...ale presne ako vravis...ucty platit treba a 190 eur ma nespasi....a prevazna vacsina z nas sme boli v jasliach a sme tu a vsetko je ok...ja maleho tiez dam od roka do jasli ale do prace pojdem ked bude mat 10 mesiacov...ten cas bude u svokry,ktora je na dochodku....ale maleho dam radsej do jasli ako na dlhsie ku nej...

viki2912
7. feb 2012

@kralicica na dolnych honoch,jaslicky na komarovskej ulici.

viki2912
7. feb 2012

@xclusive zdielam tvoj nazor,aj moja mala ide do jasli od roka a pol...ucty platit treba...manzel pracuje,ale dva prijmy su dva prijmy!!!

jahody11
7. feb 2012

z vlastnej skusenosti, sestra mala v sukromnych jasliach uz od 11-tich mesiacov a je na 100% spokojna, mala sa naucila vsetko a hlavne je velmi spolocenska..
moja chodi do skolky od septembra a to mala v sept. len 2 roky a je to super. Naucila sa mi uz aj sama obliekat, do skolky sa velmi tesi, tancuju, spievaju, maluju, cvicia, no proste super. Aj ucitelka mi povedala, ze najlepsie sa im robi s detickami do 3 rokov, tie dychtia za vedomostami a lahko sa prisposobia...
@renatazet

zbibo
7. feb 2012

@renatazet tiez zvazujem a tiez ma napada to co teba, mm je razne proti, uvidime ako sa to vyvinie, ja by som maleho dala od augusta-septembra, to bude mate 20 mesiacov

bublinka111
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
yvetulka
7. feb 2012

@renatazet ja som sice do jasli nedavala, ale v skolke plakal max. tyzden a to rano, ked som odchadzala a poobede, ked som ponho prisla. teraz uz do skolky uteka a ja za nim nestiham, ale pravda je aj to, ze je dost casto chory (kasel, nadcha). vraj to tak prvy rok byva. neviem, ako je to s imunitou tak malych deti. od troch rokov si vraj imunita dietata vsetko pamata a bojuje proti votrelcom, a zevraj do troch rokov si nepamata nic, ze je to horsie, ale fakt neviem, co je na tom pravdy. do troch rokov nebol ani raz chory, mimo nadchy.

bublinka111
7. feb 2012

a je tam maly kolektiv co je velka vyhoda

xclusive
7. feb 2012

@viki2912 Aj u nas je to tak..muz sice robi....ale ja radsej zarobim v praci minimalne o 500 eur viac ako je rod.prispevok a dam malemu vsetko to,co potrebuje ...a myslim,ze tych 8 hodin kym bude v jasliach a bude sa hrat alebo spinkat ho mama ani nenapadne...uz som pocula aj nazor,ze nech si muz najde brigadu alebo druhu pracu....,ale co on je otrok?ma sa urobit koli tomu,ze sme chceli dieta?A ja predsa tiez potrebujem byt s nim...porozpravat sa,potrebujem aj ja obcas pomoc s malym...keby mal dve prace ta mam z neho prd....

kralicica
7. feb 2012

@viki2912 to su sukromne?

viki2912
7. feb 2012

@kralicica ano .....

anjelicek26
7. feb 2012

@renatazet - nie davat dieta do jasli pod dva roky je uplne nevhodne. V tomto veku deti este nie su zrele vytvarat socialne kontakty, nieco ako hrat sa s kamaratom - to proste nefici, kzade dieta sa hra vo vlastnom kute. Potrebuju kontakt 1 na 1, aj ten svoj klud, pokoj pri hre a ich imunitny system nie je pripraveny na bacile dalsich 10-15 deti okolo. Jaslicky su pre dieta velka zataz, stres. Nehovorim, ze sa tam nic nenaucia alebo ze ich to nebavi. Naucia sa a bavi ich to. Ale ma to proste aj velmi vela negativ.

Mne je uplne jasne, ze do prace ist treba, ucty platit treba, ale volila by som opatrovatelku, uz som to tu pisala viac krat, ma to velke vyhody ako pre dieta, tak pre matku. Väcsinou su to maminy na materskej, co maju rovnako stare dietatko, hracky, priestor je, kamarat na hranie tiez a pokial ma ta mamina zivnost, tak ti to stat rovnako preplati ako jasle. Chorobnost je u opatrovatelky minimalna, je to ako keby bolo s maminou doma. A teba ako mamu je to vyhoda, lebo v jasliach tazko zmenis co im varia, aky maju rezim, aj keby to tvojmu dietatu nevyhovovalo, musi sa prisposobit. U opatrovatelky mas väcsiu sancu jej povedat, aky jedalnicek si predstavujes, aky denny rezim ma dieta a to ona bude dodrziavat.

viki2912
7. feb 2012

@xclusive suhlasim uplne....

bublinka111
7. feb 2012

@kralicica ja som mala malu v sukromnej opatere u jednej opatrovatelky v ruzinove a velmi spokojna som bola a viem,ze aj iny rodicia si to pochvalovali a najma to,ze maly kolektiv kvoli chorobnosti moja bola za 2 roky asi 2 krat chora

viki2912
7. feb 2012

@anjelicek26 nebranim sa tejto moznosti,ale ak si zvykne na kolektiv bude to len dobre.cchem najprv skusit jasle....

ichbinich
7. feb 2012

@renatazet:
Po prve: ked si ako mama ustrachana, bude to citit aj dieta a bude sa patricne branit. Zmen svoje stanovisko: proste nie je ina moznost. Zmier sa s tym sama a potom pripravuj aj dcerku na nastup: kup si knizky o skolke (to je jedno ci o skolke alebo o jasliach, ide o princip). Citajte si spolu, vyvsetluj, ze musis ist do roboty a ze ona sa zatial bude hrat s inymi detmi. Bude si kreslit, citat, hrat sa s babikami, budu tam ine hracky, atd. Chodte sa prejst, kde su tie jasle alebo aj ine alebo skolka, ukaz jej, ze sa tam deti vonku hraju a ze potom spolu jedia, spolu si oddychnu. A najdolezitejsie: ze rodicia potom pre ne pridu a idu spolu domov.
Moj maly siel do jasli, ked mal 21 mesiacov. Trvalo mu to dlhsie, ale v nasich jasliach NAOZAJ mohlo kazde dieta ist vlastnym tempom. (V ostatnych jaslaich mi to tiez tvrdili, ale viem od inych matiek, ako ich tlacili... ☹).
Moj maly pochopil po mesiaci, ze to je super a zacal ma rano po prichode "vyhadzovat". Teda v pondelok este pri mojom odchode plakal (ale len necelu minutku, este som nebola z budovy vonku a uz bol kludny), a v utorok mi uz sam kyval papa.
V jeho skupinke zacinali aj dve male dievcata, jedna mala 14 a druha 15 mesiacov. Ta mladsia plakala menej, jej mama ale nemala inu moznost, musela pracovat. Tak si ju podavali vsetky vychovavatelky dookola do ruk, lebo potrebovala byt niekomu na rukach. Plakala, ked ju nik nedrzal, tak sa obmienali.
Druhe dievcatko bola silnejsia osobnost: ked mama odisla a spomenula si, vedela poriadne plakat. Ale tiez ju utisovali, nosili, zaradovali do hry... A tiez si zvykla. Teraz neplace nik. Viem to, lebo sama som bola denne relativne dlho s malym v triede, tak viem, ako sa NAOZAJ k tym detom spravaju.

Co pomoze: pozriet si rozne jaslicky, nie vsetky vyhovuju kazdemu. My sme tiez nevybrali jasle priamo na sidlisku, lebo moja intuicia povedala nie. Vybrali sme tie, co su dalej, lebo tam moje brucho povedalo ano, aj manzelove. A to bolo to spravne rozhodnutie. Podla inym matiek mam teraz potvrdene moje rozhodnutie, ze tie jasle u nas na sidlisku by neboli pre nas. Ine deti su spokojne. Kazdemu vyhovuje nieco ine.

Dohodni sa, ze sa mozte prist pohrat spolu na chvilu, aby ich trochu spoznala. Dohodni si navykovy cas. Teda ze prvy tyzden-dva tam budete chodit SPOLU. A postupne budes odchadzat na par minut (na treti den), potom predlzovat atd.
Podla moznosti nie dieta tam dat a odist hned na hodinu prec. To bude trpiet ako mama tak aj dieta (samozrejme, su vynimky, deti, ktorym pri dostatocnej zabave mama nechyba).
Na mojho maju jasle vynikajuci vplyv: naucil sa jest, predtym bol "picky eater", uz aj povie prosim a dakujem, rozrecnil sa a uz vie, ze ked mu poviem, ze ideme napr. do kina a bude u starych rodicov, tak vobec neplace. Vie, co to znamena, teraz si tu a ja inde a potom pre teba pridem. Rozlucky uz vobec nie su problem, povie papa a hotovo a tesi sa o to viac, ked prenho pridem.
Nestrachaj sa tolko, potom bude vsetko dobre.

anjelicek26
7. feb 2012

@viki2912 - vyskusajte, aj my sme skusili, po mesiaci isla k opatrovatelke. Treba povedat, ze Saska mala vtedy nieco vyse dva roky, este nerozpravala, velmi tazko to niesla, ona spavavala este 2 hodiny, oni tam len hodinu, tak bola permanentne unavena, ze im zaspavala na vankusoch, jeste jedla malinko, bolo tam kopa usoplenych, uchrchlanych deti, dokonca som videla dietatko s teplotou, proste lezkalo, rozhorucene licka, zakaleny pohlad, ked som na to ucitelku upozornila, tak ze maju nejaky sirup pre to dieta, no proste mala som dost 😖 A to boli novucicke krasne jasle. Bol tam hluk, non-stop pohyb, aj pri tych 4 ucitelkach na 20 deti som mala pocit, ze niektore tam len tak bezcielne bludia 😖 Nam nikto na jasle ani na opatrovatelku nepriplacal a opatrovatelka bola 2x taka draha, ale aj tak... malej tam bolo lepsie. Dodnes si za tym stojim a pri synovi (idem v juni do prace, to bude mat presne dva roky) ani inu alternativu uz nezvazujem.

argyro
7. feb 2012

Mám s tým veľmi zlé skúsenosti pri prvom dieťati, takže pri druhom už tú chybu neurobím, žiaľ čas späť nevrátim ☹ dcéra si zvykala veľmi ťažko, prakticky prvý polrok preplakala, a trvalo jej dva dlhé roky kým prestala plakávať ráno pri odchode. Už by som to nikdy neurobila.

viki2912
7. feb 2012

@anjelicek26 si z bratislavy?ak ano,poznas nejaku dobru zodpovednu opatrovatelku...tu sa aj bojim,je tu dost zberby a psychopatov....bojim sa,v jasliach mam pocit vacsej bezpecnosti...