Zápal prsníka

vasjar
23. sep 2021

Ahojte, som prvorodicka, a malý ma 3 mesiaca. V prvom mesiaci sa mi veľmi zapálil prsník s tým, že ho museli na dvakrát rezať. Už je to v poriadku ale teraz cítim ze asi sa mi zápalu je druhý prsník lebo na jednom mieste ma boli a je tam aj trochu stvrdnute. Bojím sa, aby sa mi nestalo to co predtým že pôjdem pod nôž. Plus chcem ešte dodať, že chirurg mi vtedy povedal ze tým ze som si to masirovala tak som to len zhoršila. Preto sa bojím to aj masírovať. Prosím poraďte

misica16
23. sep 2021

@vasjar no mne práve pomohlo to masírovanie pod teplou sprchou a nahrievanie infra lampou 🤷 plus paralén od teploty a stále prikladať na ten prsník aj keď to bolí, to je najlepšia pomoc. Ešte vraj pomáhajú aj vinné obklady a kapustný list, ale to som neskúšala. Ja som si na to bolavé miesto na noc ešte dávala octan. To musela byť ale riadna bolesť, keď to museli rezať 😳.

leniel
23. sep 2021

@vasjar prva pomoc - studeny tvaroh, sacok a podprda. Alebo kapustny list podrveny. Funguje to fakt vyborne. Striedat ten obklad cez den cca kazde 2 hodiny. Plus Ibalgin -je protizapalovy, ucinnejsi ako len paralen. Vela dojcit z neho, striedat polohy - aby sa co najlepsie vyprazdnoval. Ako prevencia moze do buducna pomoct uzivanie doplnku stravy Lecitin.

adriana522
23. sep 2021

Jednoznacne prva pomoc kapustovy list prilozit, a suche teplo, t.j. tepla plienka, handra, uterak. A nieco od teploty.

vasjar
autor
23. sep 2021

@misica16 áno, mne to tam začalo hnisat a ten hnis sa už vytlačal von, strašne zapálené to bolo aani antibiotika nepomohli, ani octanovu masť, ani infra lampa, ani kapustne listy. Preto sa teraz tak bojím

vasjar
autor
23. sep 2021

@leniel ten lecitín je vo forme tabliet?

leniel
23. sep 2021

@vasjar áno. Mne to na opakujúce sa zápaly poradila laktačná poradkyňa, brala som 2 tab. denne ráno večer, a už som potom zápal nemala. Trebalo by ale zistiť aj príčinu, prečo sa zápaly tvoria - či sa dieťatko dobre prisáva, efektívne ťahá, či má v poriadku uzdičky v pusinke, či pije dostatočne často, príp. iné faktory...

misica16
24. sep 2021

@vasjar tak to ozaj nezávidím, už len dúfať, že to nebude mať teraz rovnaký priebeh. Mne sa napríklad bežne iba mliekovod upchal, ale malo to podobné príznaky ako zápal, teda až nato, že na upchatý mliekovod zaberajú aj vyššie spomenuté veci, taký silný zápal to už je iná káva. Aj ti povedali z čoho to asi vzniklo ? Lebo ja som mávala veľkú nadprodukciu a to stačilo jedno kojenie vynechať a problém bol na svete.

vasjar
autor
24. sep 2021

@misica16 čiže vám stačí aj ten kapustny list.? No mne nič nepovedali že čo to spôsobilo, ale mne sa vytvorili ragady a je dosť možné že baktéria sa cez to dostala do prsníka a potom to vzniklo ako vzniklo. Ja teraz dávam kapustne listy tak dúfam ze pomôže

misica16
24. sep 2021

@vasjar mne najviac ta infra lampa asi pomohla... Tiež som mala ragady a natierala som si to grapfruitovymi kvapkami z lekarne citrovital sa to vola a aj som to pila, to mi laktačná poradila. Bohužial mi to nepomohlo, tak mi potom zohnala z lekárne takú miešanú masť a potom konečne, asi po 3 mesiacoch sa mi tie rany zacelili.

vasjar
autor
24. sep 2021

@misica16 úf až po 3? No mne tak po mesiaci a pol

misica16
24. sep 2021

@vasjar áno mala som to hrozné krvavé, bolavé. Nie a nie sa toho zbaviť. Som myslela, že pri druhom už laktačnú potrebovať nebudem a aj tak som to mala. Všetko ok uzdička, polohovanie pri kojení a predsa sa mi to vrátilo🤷. Našťastie mi pomohla tá jej masť, ale zápal slabý som mala asi 3krát. Dúfam, že už bude pokoj, pri prvej to našťastie po roku akoby uťalo a potom bez problémov .

vasjar
autor
24. sep 2021

@misica16 a co to je za masticka? To bolo na predpis? A to ste si mastili na tie ragady alebo na prsník

misica16
24. sep 2021

@vasjar je to nejaká silnejšia masť aj mi hovorila ako sa to volá ale neviem teraz. To musia normálne na predpis v lekárni zarobiť, lebo to už kadečo obsahuje. Viem iba, že to gynekológ môže predpísať. Ja som si to mastila v tenulinkej vrstve priamo na ragady, ale cez ne sa to isto aj dnu dostane. No a teda mne to veľmi pomohlo len ma mrzí, že neviem názov

leniel
24. sep 2021

@misica16 to bude Univerzalna/ Newmanova mast, tiez mi velmi pomohla. Obsahuje protikvasinkove aj antibioticke latky, len sa k nej tazko dostat.

misica16
25. sep 2021

@leniel ozaj ten názov mi nejako unikol takže neviem , ale možno cez nejakú dobrú laktačnú by sa dalo zohnať.