Ťažkosti pri kojení

ajik24
19. apr 2014

ahojte baby, mam tyzdnove babatko a uz v porodnici som mala problem s kojenim...najprv sa drobec nechcel prisat (plochsie bradavky), potom mi pomohla laktacna sestra s tym, ale prisli sme domov a vsimla som si, ze v tom momente ako zacne pit moje mlieckom zacne aj kakat, riedku zltu stolicu (prazenicu) a potom place lebo je hladny. Ked mu dam UM tak ziaden problem nie je. Nechcem aby sa naucil na flasku, ale su sivatky a nevem si rady. Moze byt, ze ho boli bursko z mojho mliecka? Nejem nic take aby na to tak reagoval :/

jul11
19. apr 2014

@ajik24 ahoj,babatko ma kakat riedku prazenicovu stolicu. materske mliecko rychlejsie prechadza traviacim traktom ako umele. ale neboj,to co kaka nie je to,co prave vypilo,len sa to posuva.je to uplne normalne,aj ked obcas frustrujuce,ze kojis a ono si pritom kaka. takze treba sledovat ci pribera,ak pribera,je vsetko v poriadku. do materskeho mlieka prechadza minimum toho,co zjes, takze v pohode jedz,lebo potrebujes vela sily.ak by sa ti nieco nezdalo,kontaktuj laktacnu poradkynu z mamily. na ich stranke najdes kontakty. urcite poriadia aj cez sviatky aspon po telefone.

marionmarion
19. apr 2014

Brusko ho moze boliet akurat tak z UM, preto sa kojenia drz zubami nechtami...stolica ktoru opisujes je uplne normalna, tak to ma byt. Materske mlieko je velmi lahko stravitelne a pritom doda babtku vsetko co potrebuje, UM naozaj sa travi tazsie a dlhsie, preto si babatko pyta menej casto...no mozem ta ukludnit ja som svoje dieta kojila niekedy aj kazdu hodinu a bolo stale hladne 🙂 Proste su deti a deti, niektorym staci raz za 3hodinky, inym treba davat castejsie...
a male babo moze plakat aj z inych dovodov, napriklad mu chyba tvoja blizkost, chce byt nosene, je mu teplo, zima, nieco ho svrbi, ma strach a podobne. Ono este inak nez placom komunikovcat nevie...takze nepanikar, robis vsetko spravne, len v tom vytrvaj 🙂

emocia
20. apr 2014

@ajik24 ahoj, píše ti laktačná poradkyňa. Nekombinuje s dojčením umelé mlieko, a kŕmenie fľašou už vôbec nie. Dieťaťu niekedy stačí jeden jediný kontatk s fľašou (cumľom), odkiaľ tečie kontinuálny tok, čo ono vyhodnotí ako zaujímavé – a začne odmietať dojčenie. V istom bode si uvedomí, že musí vyvíjať vyššiu námahu, a tak protestuje či až odmieta. Rob to tak, že po prisatí si druhou rukou stlačíš prsník, palec je hore čo najvyššie nad dvorcom a ostatné prsty držia, tlačia prsník zospodu. Tak sa dieťaťu dostáva viac mlieka. Dojči na požiadanie, ak prejavuje signály papať, a to je práca s pusinkou, jazýčkom alebo natáčanie hlavičky. Nie je dobre, ak dieťa už plače. Neprebaľuj, ale hneď ako dáva uvedené signály, prisávaj. Po napapaní ho nedávaj odgrgávať, lebo ho iba zobudíš... radím to ako certifikovaná poradkyňa a tiež z praxe svojej a aj poradenskej samozrejme. Dieťa sa potrebuje nosiť, šatka je na to ideálna. Môže mať prsník k dispozícii, aby sa mohlo prisať, kedy potrebuje, lebo pri prisávaní nie je za tým IBA potreba jesť, ale aj veľmi vysoká potreba sa prisať a dudlovať. Sme cicavce, čiže naše detičky, takisto ako mačky, psy, opice alebo medvede, potrebujú veľa prisávania a sania, hoci aj naprázdno (cicanie). Je to normálne a je to tak v poraidku. Šatka umožňuje matke a dieťaťu prežívať svoj život harmonicky, takisto podporuje dojčenie, no aj samotnú laktáciu, pričom dieťa, keďže cíti matku, je spokojnejšie ako dieťa nešatkované, takmer neplače, nemá žiadne koliky a celkovo je spokojnejšie. V tomto krehkom veku, približne do 9 mes. veku potrebuje nevyhnutne blízky fyzický kontakt s matkou, presne takisto ako iné cicavce. Napadlo by mačičku po pôrode, že by opúšťala svoje mláďatká...? NIe, nikdy, je pri nich. Napodobnime múdre zvieratká. ony fungujú iba na inštintkoch, a tak nerobia chyby, nedávajú narp. umelé mlieko 😒 ale sú oddané ddieťaťu, dojčeniu, blízkosti – životu. Detičky po narodení nie sú iba dojčatá, sú aj nosenčatá, takisto ako naša sestra opica, nosí svoje dieťa približne do 3 mes. veku, tak aj my, resp. naše mláďatká, potrebujú byť nosené. Nahlaidni na môj web o dojčení, tu dolu je, a prečítaj si sekciu: Nosenie, dojčenie, vzťahová väzba. Dojčenie má význam nielen nutritívny, ale aj, a podstatne, ako faktor vytváranie pripútania dieťaťa k matke. Základné pripútanie je pre dieťa aj matka nesmierne výhodné, pretože pozitívne ovplyvňuje zdavý psychický výviny dieťaťa. Takže, milá jul11, rob všetko preto, aby si dojčila, a tiež pre získanie vhľadu ohľadom toho, čo tu píšem a radím ti. Držím ti palce, Alena BA

lckk
20. apr 2014

My sme to mali úplne rovnako prvé dva mesiace, keď pil, aj kakal a keď som ho dala z prsníka, tak strašne reval a pritom sa kojil aj hodinu. Tá stolica čo opisuješ je úplno v poriadku. snaž sa ho nechať na prsníku čo najdlhšie a potom nosiť v šatke. my sme tento jeho plač volali, že smúti za prsom - hlad to určite už nebol. a ak bude prospievať, tak nie je dôvod, aby si mu dávala umelé.

dobromila1111
20. apr 2014

ja som mala na zaciatku tiez problemy s kojenim.Chcela som kojit za kazdu cenu,skusala som caj,laktacnu poradkynu,bylinky,pivo..bola som zufala.Tak som s tym sekla a konecne si zacala po 4 tyzdnoch uzivat maleho🙂
Najlepsie je,ze ja som kojila cez klobucik.Mala som malo mlieka.Laktacna mi ho rovno vyhodila..kamoska doteraz s klobucikom koji! Rob tak,ako ty citis.Drzim palce,nech ste stastni🙂

ajik24
autor
21. apr 2014

@emocia dakujem krasne za rady

modrofuzik11
21. apr 2014

tiez som s tym mala problem. bradavky ma velmi boleli. klobuciky su vybornym riesenim. na "preliecenie" bradaviek zase bepanthen. ako vsak pise dobromila, uzivaj si maleho. nestresuj sa.ked nekojis, neznamena, ze si zla matka... urcite si urobila maximum.

tutky
21. apr 2014

ja som mala tiez problemy v porodnici a to mam 3babo,ale potom sa to upravilo a vsetky moje slecny som kojila ako chceli,ziadne kazde 3hodiny a ako ti pisu ty musis vediet ako ti je lepsie ci s klobucikom alebo bez neho no to ze mas plochsie bradavky nema na kojenie podla mna vplyv,ale hlavne netreba stresovat babo si stale zvyka tak ako ty tak hlavne pokoj a nech ste zdravucky 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

emocia
22. apr 2014

@ajik24 ahojček, rada som ta usmernila, ostatné je na Tebe. Každopádne, ak by si potrebovala osobný vklad poradkyne, som k dispozícii, radím aj v okolí BA, neviem odkiaľ si... 🙂 Pozdravujem ťa, Alena BA

demetria
23. apr 2014

@ajik24
To co opisujes - kakanie po napiti - je gastrokolicky reflex. Tak to ma spravne fungovat 😉 , ked sa naplni zaludok, pride vyprazdnenie crevka. U babatiek aj po kazdom papani, u dospelakov typicky po rannom teplom napoji 😀

adka31
23. apr 2014

tak veru a my mame 11 tyzdnov a nekakame vobec uz 5. den, do minuleho tyzdna v kazdej druhej plienke. citala som, ze je to normalne, len neviem dokedy. a tazkosti s kojenim prve dva mesiace sme mali aj my, ale preslo to aj za pomoci rad od laktacnej poradkyne 🙂

zato2
9. aug 2016

Skusim obnovit temu. Moj syn ma 6 tyzdov a ma velmi silny gastrokolicky reflex. Kojim ho a vzdy po papani alebo uz pocas ho nuti na vyprazdnovanie. Stale tlaci i ked uz je v plienke dost nalozene. V noci vie tlacit i zo spanku. Zdviha nohy, mrvi sa a tie zvuky stonave k tomu. Ma preto problem zaspat a spat celkovo lebo mliecko ho neuspi ale zobudi lebo musi tlacit. Snazim sa ho mat co najviac pri sebe aby bol pokojny. Je stale v satke a v noci spi so mnou. I tak neviem ako ho ukludnit aby mohol spokojne papat a spibkat. Kedy to asi prejde?

werci
10. aug 2016

Ja mam dceru, vraj u chlapcov byvaju tie problemy s bruskom vacsie, tak mozno az tak neporadim, ale pokusim sa... ja som davala malu kvoli brusku uz v podstate od narodenia past koniky, teda na brusko niekolkokrat denne aspon na par minut, podla toho, ako vydrzala. A pri prebalovani som ju vzdy nechala aj nechavam aj polhodinu rozbalenu pokopkat. Nam tieto dve veci pomohli ako prevencia. Inak neviem... asi treba byt hlavne trpezliva, chlapcov brusko vie dost trapit, zlepsi sa to, ked sa uz bude vediet sam hybat.

nanervy_2
10. aug 2016

@zato2 kamoska to robi tak, ze maju vedierko, ked sa zacne maly hemzit na kakanie, da ho v klbku nad neho a necha ho vykakat tam. tym ze nozicky zatlacia na brusko, tak sa mu lahsie vykaka.