Stačí 15 minút na zadné mliečko?

rakso
24. apr 2022

Ahojte, moja 10 dňová dcérka je konečne plne dojčená po cisátskom. V nemocnici mi laktačná sestra poradila, aby som ju nenechávala dlhšie ako 15 min. na jednom prsníku. Väčsinou je to tak, že pije 15 minút z jedného a 15 minút z druhého, ale ak by som ju nechala, isto by cucala aj ďalej. Dostane sa za ten čas k zadnému mliečku? Po kojení zvyčajne zaspinká a spí také 3 hodinky.

nelca0510
24. apr 2022

@rakso nechaj ju cucat keď chce,ale musí cucat. Nie,že zaspí a hotovo. Potom ju len maličkom opatrne odpoj

beata_k
24. apr 2022

@rakso Ja nechavam na jednom cely cas. Dalsie kolo dojcenia ns druhom. Nevidim dovod prehadzovat dieta hore dole ked pekne saje.

nafka0483
24. apr 2022

@rakso To je somarina, nech pije kolko chce.
Ja davam na druhy prsnik az ked na tom prvom je nespokojna, odpaja sa, velmi vrti... vidim ze este chce papat ale mozno jej uz nejde. Niekedy jej staci vypit z jedneho a niekedy striedam az kym sa ina sama neodcucne ze ma dost a zaspi.

diamond007
24. apr 2022

@beata_k áno ale na tvorbu mlieka je lepšie keď koji z oboch, veď ma novorodenca.

@rakso necasuj to, pekne ti papa a spínka, nerieš minúty ani nebuď z toho v strese. To je základ úspechu

travelllerka
24. apr 2022

Mne sa ich 15min rada osvedčila, aj keď dnes to nie je moderné. Keby som mala malu na prsiach vkuse, mala by som úplne zničené bradavky, oni si zo začiatku tiež musia zvyknúť. Pokiaľ dieťa neprotestuje, nevidím problém v 15min, skôr výhodu.

beata_k
24. apr 2022

@diamond007 Aj ja mam 11 dnove po sekcii.
Ja som pochopila tak, ze nema problem s mliekom, ale ci musi striedat prsia.

travelllerka
24. apr 2022

Ale neskôr som už kojila len z jedného prsa pri jednom kojeni, nech sa lepšie vyprázdni. Už keď si prsia zvyknú, urob podľa seba, ako Tebe vyhovuje. Mne nevyhovovalo nechať si dieťa tak dlho na prse len kvôli cuckaniu. Ja by som dala radšej dudlik, ak by chcelo, ale to preto, že prvé dieťa som mala na prsiach zavesené do úmoru, aj nekonečné nočné kojenia do 18m, už som sa chcela tomu vyhnúť, ak je cesta.

zapalkazapalkova
24. apr 2022

@rakso ahoj, v prvom rade super, ze dojcis 🙂... Dietatko mozes nechat na prsniku ako dlho chce (nie je to len o jedenia, ale aj o uklidneni, pocite istity a pod). Pokial sa spravne prisava nebudes mat "znicene bradavky" z toho ze dlho dojcis. Mozes striedat prsniky aj niekolko krat pocas dojcenia ak chves keď uvidíš ze je babo nespookojne, alebo sa vrti. Prvé dni som kojila skoro nonstop obe deti , je to aj najlepsi sposob uspatia 😁

basska_b
24. apr 2022

Fuu, 15 min na jednom a 15 min na druhom... to je dost. Mne hovorili, aby som nekojila dlhsie ako 10-15 min. Tam rozhodne nemaj obavu, ,ze sa dostane aj k zadnemu. ALE. Si po sekcii, si len 10 dni po porode. Ono sa ti to vserko este len rozbehne naplno. Casom budes citit, ze sa ti prsniky nalievaju a mlieka bude na rozdavanie... budte vela v objati, pozeraj sa na babatko aj pocas dojcenia, stimuluj tvorbu, kolko sa da. Mam to za sebou, cize viem.

lilly2303
24. apr 2022

@rakso môj malý sa napapal za 5 minút a bolo, sám sa potom odpojil a keď som mu dávala už nechcel, neotvoril ústa. A vydržal spokojný 3 hodiny. Teraz má už 7 a stále sa napapa za 5 minút a to je teda z neho riadny chlap 😁

diamond007
24. apr 2022

@beata_k ale píše že konečne len koji tak asi problémy boli....

diamond007
24. apr 2022

@lilly2303 myslím že autorka nemá šajnu kedy dieťa dudle a kedy papa 😄🙂

rakso
autor
24. apr 2022

@nelca0510 presne tak sa snazim. Ponuknem jej jeden prsnik, cucka a niekedy sa sama odpoji a zaspi. Vtedy jej samozrejme druhy uz neponukam. Ak ale je na tom jednom dlhsie ako tych cca 15 min, tak ju malickom odpojim. Na to sa skoro vzdy zobudi, tak ponuknem druhy a na nom zas bud sa odpoji sama alebo po 15 min ju odpojom malickom.

rakso
autor
24. apr 2022

@beata_k presne ako uz niekto spomenul, prehadzujem kvoli tomu, aby sa poriadne rozbehla laktacia.

rakso
autor
24. apr 2022

@nafka0483 a teda nechavas ju prisatu aj 30 minut na jednom v kuse? Lebo ja keby moju neodpojim, tak mam urcite znicene bradavky. Preto jej ponuknem druhy. Ale tak to zatial aj kvoli tomu, aby sa rozbehla laktacia. Uz pocas tehotenstva som ich mala mega citlive a musela som si davat pozor.

rakso
autor
24. apr 2022

@diamond007 ano, presne kvoli rozboehaniu to striedame. Dakujem za radu. Snazim sa nestresovat, ale ked mna prave stresuje to, ze je to uplne nove a nemam to pod kontrolou. Asi som mala spomenut aj to, ze som prvorodicka 😃 ale to je asi jasne. Ide mi hlavne o to, aby mala vsetko co potrebuje a zaroven sa chcem vyhnut poskodeniam a zapalom...

rakso
autor
24. apr 2022

@travelllerka presne toto je aj moj nazor. Nemyslim si, ze mat dieta na prsniku non stop je prospesne, ci uz pre matku alebo pre dieta. Ale tak to je moj laicky osobny nazor. Dakujem za zverejnenie. 🙂

rakso
autor
24. apr 2022

@zapalkazapalkova tak ja by som sa rada vyhla uspavaniu s bradavkou v puse, ale samozrejme, to sa uvidi podla malej 😃 mam a vzdy som aj mala velmi citlive bradavky a prsia celkovo, preto sa velmi obavam poskednia a zapalov.

rakso
autor
24. apr 2022

@basska_b akoze 15 min celkovo? No zatial je to tak, ze by mala ostala pricucnuta aj dlhsie, ale tak odpajam ju. A vacsinou jej tych 15 min na jednom nestaci a zobudi sa. Preto ponuknem potom aj druhy a az potom zaspi.

rakso
autor
24. apr 2022

@lilly2303 tak ja verim, ze sa to bude postupne skracovat. Ale teda to mate riadneho rychlopaplaca, ale zas led si to tak vezmem, aj ja sa najem vzdy dost rychlo 😅

filipka250
24. apr 2022

@rakso to je hlupost. Zadne a predne mlieko neexistuje.

lusyyy36
24. apr 2022

@lilly2303 to ako moja, 5 minút a hotovo.

ckatka
24. apr 2022

@rakso uspavanie s bradavkou v puse je absolútne najnormalnejsie a najpraktickejsie. 🤷‍♀️
Inak - tie sestry v nemocniciach nazvať laktacnymi....škoda reči. Keby tomu naozaj rozumela, vedela by, že reči o prednom a zadnom mlieku sú blbosť. Proste sleduj dieťa a veľmi rýchlo zistíš, kedy prehlta a kedy len dudle. Mne najviac pomohlo kojenie v šatke. Nebola som "primontovana" k jednému miestu a ľahšie sa mi menili prsníky.

rakso
autor
24. apr 2022

@filipka250 ďakujem za clanok. Citala som si tam uz vselico, ale k tomuto som sa nedostala 🙂 ked tak porozmyslam, tak naozaj na tom asi cosi bude...aspon podla "sedliackeho rozumu" Na ten moj rozum a zdravy usudok maju asi az moc velky vplyv hormony 😄

rakso
autor
24. apr 2022

@ckatka tak to by som zas tejto laktacnej krivdila. Ona bola velmi kompetentna a to s prednym a zadnym to uz som si ja sama vymyslela 🙄😃
Velmi mi v porodnici pomohla aj s prisatim aj s polohami aj s radami, ktore funguju. Napr. ako rozbehnut zvysit produkciu atd. Mozno som len samu seba jednoducho zneistila otazkami, na ktorych vobec nezalezi. 🤷‍♀️

rakso
autor
24. apr 2022

A este k tomu ci mala saje alebo len dudle...podla prehltania usudzujem, ze saje. Nesaje ale non stop. 5 krat poprehlta a potom pauza a potom znova. Oci ma sice stale zatvorene, ale urcite nespi potvorka 😃

nafka0483
24. apr 2022

@rakso Nechavam ju tolko kolko sama chce a potrebuje. Niekedy 40 minut, teraz je uz vacsia staci jej niekedy 10 minut, niekedy 20. Neriesim a uz vobec neodpajam malickom aby som dala na druhy prsnik. Sama pises ze sa ti vtedy zobudi tak naco je to dobre. Dalsie dojcenie zacnes druhym prsnikom a je to.
Nie je na mne nonstop, zaspi, SAMA sa odpoji a ja ju vtedy polozim do postielky.

Bradavky nemas mat preco znicene, jedine ze by bolo zle prisatie. Ak je spravne tak nic neboli ani sa nenici 🙂

nafka0483
24. apr 2022

@rakso Ved je este malinka, je normalne ze chvilu saje, chvilu "oddychuje". Pre nu je to velky vykon, len ju nechaj pokojne papat a cim bude vacsua tym sa ti to viac ustali. Bude jej stacit menej casu.
Teraz to pre nu nie je len o papani, je to sposob upokojenia, zaspavania. Potrebuje citit tvoju blizkost, byt a tebe "nalepena".

luccija
24. apr 2022

@rakso deti poriadne pijú prvých 5 minút tak ako to robíš to je spravne...to je reflex, že keď sa chces odtiahnuť dieťa začne zase piť🙂ako bude rásť bude menej driemat na prse.Nikdy som nekojila dlhšie ako tých 10-15 min