Rada ohľadom dojčenia

mionag
9. feb 2023

Ahoj. Mam 4 tyzdnoveho syna. Je dojceny, mlieka mam relativne dost. Snazim sa odsavat a pijem senovku atd..problem mame rakyto:
1: Maly sa v noci nebudi na dojcenie. Ked ho aj ja zobudim aspon po 4 hodinach tak nema zaujem o krmenie. Nutim ho ale zvacsa mi len spi na prsniku. Niektore noci su lepsie inokedy horsie. Ked nepije tak odsavam. Viem ze pre udrzanie dojcenia je dolezite nocne dojcenie, tak mam strach aby sa to jeho nezaujmom nepokazilo. Je odsavanie adekvatnou nahradou? Nezastavi sa mi mlieko? Maly zatial pribera, ale niekedy ma aj dni take ze malo papa...tak sa bojim aby sa to nepribrzdilo. Za tri a pol tyzdna pribral takmer 1 kg.
2. Jeden prsnik mam vacsi ako druhy. Bol taky uz pred prvym tehotenstvom- viem ze je to tak normalne. Ten mensi je taky tuhsi a hirsie sa z neho krmi. Tym padom sa zvacsuje velkostny rozdiel medzi nimi. Co s tym?
3. Dojcim len s klobucikom. Do strihnutia uzdicky s avedel relativne prisat. Odvtedy uz len klobucik...je to udrzatelne? Mam po dojceni vazospazmus a palenie prsnikov. Je to od toho? Viem treba zlepsit prisatie...ale neviem ako to mam novorodencovi vysvetlit ze zle to robi. O laktacnu nemam zaujem. Jedna tu uz bola. Posedela, neporadila, nechala si zaplatit a odisla...
Vdaka za vase rady.

pribinak
9. feb 2023

Nebud ho na dojčenie, on sa napapa keď sa zobudí. To že sa nebudí teraz neznamená že o mesiac nebude za nič hore aj 5x

Veľa žien má jeden prsník väčší ako druhy.

Ak vám klobuciky obom vyhovujú, tak kľudne pokračujte v kŕmení s klobucikmi

anavixy
9. feb 2023

Novorodencovi to veru nevysvetlis, to musis ty zariadit ☹️ Mala si LP z mamily? Skus si najst laktacnu konzultantku, teda zdravotnicku vyskolenu Instiitutom na podporu dojcenia.
Ak nechces, musis si to nastudovat sama, pozri si na instagrame profily lipirea_blog a vasa_laktacna_konzultantka, ale aj ta mamila ma dobre edukacne materialy. Ty si prave natrafila na nejaku….co si myslia ze strihnutie uzdicky spasi svet, ale veru, ak nie je opodstatnene, tak to moze byt este horsie ☹️
Ale k veci
Odsavanie je adekvatna nahrada, ak mas dobru elektricku odsavacku, kludne mozes jeden prsnik len odsavat alebo aspon tu tvorbu mlieka viac rozbehnut, aj na odsavanie existuje grif, skus vygooglit power pumping.
Dojca v noci na dojcenie budit nemusis, ale na druhej strane, ako aj pises, pre zvysenie tvorby mlieka je dojcenie v noci velmi dolezite, skus vtedy teda odsavat, aspon raz v noci. To, ze sa teraz dieta v noci nebudi na dojcenie sa urcite zmeni.
Z toho prsnika, ktory je tuhsi a produkuje menej mlieka by malo dieta pit najprv, aby z neho aktivne salo ked este nie je unavene.
Dojcis v kontakte koza na kozu? Ak nie, tak to skus robit tak. Dieta musi byt bruskom oprete o teba, tak aby nemalo len hlavu vykrutenu na bok, ale aby cele lezalo na boku. Ak je problem s kratsou bradavkou ale dvorec je poddajny a makky, skus pred prilozenim pouzit odsavacku a tou bradavku povytiahnut a az potom skus dieta prilozit bez klobucika. Bradavkou dietatu prechadzaj po perach od kutika ku kutiku nech otvara usta a ked bude mat pekne velke usta otvorene jemne ho pritlac k prsniku (nesmies jo drzat za hlavicku, ale len podopierat chrbatik-krk-prstami jemne fixovat hlavku) tak aby zachytilo dvorec. Ak budes citit rezavu ostru bolest, je dieta zle prisate, treba ho odpojit a skusit znova, ak to nepojde, nasad klobucik, urcite to bude chciet cas a skusat skusat…
Skus este porozmyslat nad tou laktacnou, ak natrafis na dobru, je to velka pomoc. Hladaj podla recenzii, ta co si mala hadam nemoze mat dobre ohlasy ☹️

nevenka
9. feb 2023

@mionag ja Ti poviem k tym klobucikom. Mam 4 deti. Prve som dojcila s klobucikmi mesiac, ale stale som sa snazila ho najprv dostat na prso bez a ked uz bol vynervaceny, dala som klobucik. Dokrmovala som flaskou, Avent - siroky dudel. Odsavala som, lebo malo tahal. Po 4 tyzdnoch ako keby dozrel, dorastol a vedel sa prisat bez klobucika, dokrmovanie flaskou sme tiez odburali. V 6 mesiacoch uz nechcel z flasky vobec pit, prislo leto, horucavy a mala som problem 🙃🤣.
Druhe dieta - bez klobucikov...to sa aj napapalo za 10 minut aktivneho sania a spalo 3-5 hodin.
Tretie dieta - klobuciky do 6 tyzdnov, z porodnice sme sli komplet na flaske a ja som odsavala. Odburali sme to podobne ako pri prvom. On mal aj silnu zltacku, takze v kuse mi zaspaval, nemal zaujem aktivne sat, ani sa vobec prisat, takze klobuk som strcila do ust a uz tahal. Vzdy lepsie, ako sa trapit s odsavanim a davat flaskou, takto to mal ako keby aj vlk syty, aj ovca cela 🙂...
Stvrte dieta - klobuciky 3,5 tyzdna, aktualne ma 5,5 tyzdna,...
Tiez zltacka, este stale je zlta. Ale ma aj koliky a reflux, takze pije kratko a casto.
Ani jednemu sa uzdicka nestrihala. Nasla som info o tzv. malej brade pri 3.dietati. Su proste take malicke babatka, co nevedia poriadne otvorit pusu a sa prisat. Skus napriklad polohu z boku, ak si neskusala. Ja mam aj velke prsia a velke bradavky, to bola blba kombinacia. Ale ako podrastli, naucili sa. Len treba udrzat tu laktaciu, takze aspon raz za noc odsat. To ano. Ale ja som niekedy ani to nerobila, ked som bola KO.
Mozes skusit uzivat Moringu, mne to robi dobre, navyse ma aj ine liecebne benefity...
Vsetky 3 deti kojene takmer do 20 mesiacov, toto stvrte tiez planujem co najdlhsie.
Teraz mi jedna sestricka v porodnici povedala, ze ona robila na nedonosenych novorodencoch a ze velka vacsina sa naucila pekne z prsnika pit, napriek dokrmovaniu flaskou, atd...ze to urcite pojde.
U nas nebola problem ani flaska, to druhe dieta som dokrmovala sem tam flaskou, vsetci mali dudel a dost dlho boli dojceni.
Ja niekedy pozorujem to, ze dieta chce dudlat, ale stve ho, ze mu tecie, lebo uz ma dost, no tak sa odtahuje. Dam cumlik a spokojne zaspi. Takze toto je moja skusenost.

mionag
autor
9. feb 2023

@anavixy ano. Laktacna bola z mamily. Aj po prvom porode aj teraz. Cize dve a obidve o nicom. Pre mna rada vyzliekat sa aj dieta je malo. Chcelo by to viac pomoci za vela penazi.
Odsavacku mam elektricku Medela. Mechanickoi ma to boli.
Skusala som najprv odsat a tak ponuknut, alebo dat klobuk a po chvili ho dat prec ale bradavku mi vobec nevhce chytit uz.
Mam nastudovane vsetky polohy co ako drzat atd. Pri dojceni nemam bolesti. Len po...pri tom tuhsom prsniku je to boj. Z toho druheho ide dobre. Najlepsia je pre nas vertikalna poloha. Pri tej mi vydrzi najdlhsie nespat. Skusim tie videa mgknut. Vdaka

mionag
autor
9. feb 2023

@nevenka ano. Ma malu vpadnutu bradu, preto som zacala s vertikalnou polohou. Vraj je najlepsia. A ano ide mu to dobre tak. Tu bocnu myslis futbalovu? S tou som zacala porodnici. Skusam kedy aku. Ja odsavam uz kazdu noc, dnes som neodsala lebo sa mi zdalo ze trosku popil a rano prsnik zacal tvrdnut 😬
Cize mozem sem tam dat cumlik? Lebo sa bojim ale niekedy treba..aj ked ho nevie cmulat

nevenka
11. feb 2023

@mionag aj nasa najmladsia vypluva cumel. Nam to nevadilo pri 3 detoch, naozaj, pili normalne, aj mlieka som mala dost. Syn prestal v 17 mesiacoch, aj to preto, ze som bola tehotna a uz mlieko nebolo, len dudlil naprazdno a nebavilo ho to a mna to bolelo, dcerka v 20 mesiacoch sa sama odstavila a mladsi syn v cca 19 mesiacoch, tiez dovod - dalsie tehotenstvo.
Ja som napriklad mala tvrde prso vcera, lebo nepredvidatelne dlho spala poobede. Ale potom to vypapala celkom slusne. Ta tvorba sa potom casom prisposobuje potrebam babatka. Len ho potom dam cim skor vypit a pripadne doodsajem, ale pravdupovediac, sa mi velmi nechce.

nevenka
11. feb 2023

@mionag a vypluva cumel hlavne vtedy, ked chce jest a netecie jej, alrbo jej treba grgnut a je z toho nervozna. Alrbo ked ju celkovo boli brusko. Ked je najedena a ziadny problem, tak si cumel zoberie a ududli sa k spanku, potom ho vypluje. Pouzivame MAM. Kupila som anatomicky Chicco, taky uzucky a ten nechce vobec.
Svagrinej mala sa na cumel nenaucila, ale za to si cmula palec 🤔