Rada o dojčení

zdenka79
21. nov 2015

Prosim o radu alebo skusenosti. Som po cisarskom a mala ma 13 dni. Snazim sa ju dojcit ale tak raz za dva dni jej davam UM lebo vidim ze jej moje nestaci. Pritom cely den je skoro prisata na prsniku po prvom prisati pije a potom uz len dudluje a zaspava ak ju odpojim tak place a neutisi sa pokial sa znovu neprisaje. Mala som u seba aj laktacnu ta mi vravela ze je to aj slabym tokom mliecka a zrejme ho mam malo. Beriem aj senovku a benedikt na zvysenie tvorby ale neviem asi to nezabera. Chcem sa skor opytat ci robim dobre s tym prikrmovanim ale nechcem nechat malu hladnu.. hrdinstvo pri dojceni asi nema cenu a nechat ju kvoli tomu vyhladovat asi tiez nie. Prosim o Vase skusenosti. Dakujem.

evittam
21. nov 2015

@zdenka79 Ahojky, keď to nejde, tak to nejde - a určite ju nenechávaj hladnú. Pozri, niekto má mlieko na rozdávanie, niekto pomenej, niekto vôbec. Ja som napríklad syna porodila prirodzene - mlieka som mala dosť - dojčila som, mlieka som mala dosť - cca v 4.mesiaci som ho začala večer prikrmovať - jeden deň mojím mliečkom-odstriekaným,druhý deň UM, nakoľko potreboval viac 😉 . Dcérku som porodila CR a tam som už mala mliečka menej a horšie sa to rozbehlo, tak som ju prikrmovala UM od začiatku. Obe deti som dojčila cca do 10.mesiaca. Pri synovi som mala dokonca jeden šuflík v mraziaku plný mliečka 😉 . Pri dcérke som tiež brala Benedikt a senovku - od 3.mesiaca - mne to zaberalo ale poznám mamičky, ktorým nie.....Takže sa vôbec netráp, je dobré to nevzdať ale ak je malá hladná tak jej treba dať papať - aj UM....Držím prsty. 😉

pumpkincake
21. nov 2015

Urcite sa nespoliehaj na tu "overene" rady. Najdi si cislo na laktacnu poradkynu vo svojom okoli a okamzite jej volaj nech ti pomoze. Tu je kazda "mudra" ale je to len vlastna skusenost a nie skutocnost.

evittam
21. nov 2015

@pumpkincake Prepáč, ale čo je viac ako vlastná skúsenosť - to nie je skutočnosť?! 😀 Si ma fakt pobavila. Ty si tých detí koľko oddojčila - nič v zlom..... 😉
Takže ja som obe moje deti vlastne ani skutočne nedojčila....😀

michaelkanr
21. nov 2015

@evittam v niecom je to pravda🙂 kolko zien ma napr mamilu v zuboch kvoli tomu, ze "zakazuje" flasu ci dudel. Povedia, ze ony ziaden problem nemali a dojcili xy mesiacov. Tiez by som si to mozno myslela ale u nas veru dojcenie a flasa dokopy vobec nejdu, resp. nesli. Takze poradit sa, popytat ok, ale keby som chcela odbornu radu, tak sa tiez radsej poradim s odbornikom (dobrou laktacnou). Takisto pre niekoho staci kojit par mesiacov, ine mamicky pokladaju uspesne kojenie za trvajuce par rokov-aj rady by mali tomu zodpovedat. Skratka sa treba na to pozriet s odstupom a to malokto naozaj dokaze🙂

piacere
21. nov 2015

@zdenka79 pribera ti babatko malo? Lebo ak nie,tak je flasa (napriek vecnemu dudlovaniu) zbytocna 🙂 Ver, robia to zo zaciatku vsetky babatka. 99,9% zien prve cca 2 mesiace 90% dna dojci 😅 ale nie je to hladom... ja somtiez v 1,5 mesiaci zahodila flasu... a dojcim dodnes... (synator ma 27m 😅)

evittam
21. nov 2015

@michaelkanr Ale veď v poriadku - chcela radu, tak som ju poskytla. To je všetko. A nech mi tu nikto netvrdí, že som len "múdra" a nemám skutočné skúsenosti - to je všetko. To je také isté ako keby ti tu niektorá napísala, čo ešte v živote nerodila aký je priebeh pôrodu a čo môžeš a nemôžeš očakávať a podobne a na tvoj príspevok o tvojej reálnej skúsenosti by ti napísala, že ty o tom nemáš ani potuchy 😉 (a aj to sa mi už stalo 😉 )
No a máš pravdu - niekto má mamilu v "zuboch" - ja napríklad tento web vôbec nemusím a to nie kvôli dudlom a fľašiam, ale kvôli ich niektorým radám - napríklad mamičkám odporúčajú dojčiť za každú cenu - či napríklad berie lieky, fajčí,pije a neviem čo ďalšie...

marcelatje
21. nov 2015

@zdenka79 ja som mala obe deti cisárskym. Pri prvom boli problémy, laktačná poradila. Dokrmovala som asi mesiac ale len cez cievku. Vysadenie UM trvalo tak dlho lebo som sa nevedela odhodlať. Mátalo ma že malá bude hladná ale keď som s tým konečne sekla čuduj sa svete priberala stále. Prisatie zvyšuje tvorbu mlieka. Je to na tebe a na tom ako veľmi ti na tom dojčení záleží. Moja malá bola prisatá stále. Mala som pocit že prvé mesiace nerobí nič iné len pije/dudluje a plače vo dne aj v noci. Bolo to veľmi náročné na psychiku. U mňa zvíťazila moja lenivosť, nevedela som si predstaviť niekoľko krát za noc vstať a ísť robiť mlieko. Vytiahnuť prso mi bolo pohodlnejšie. Takže si musíš utriediť ty čo je pre teba dôležitá. Na tvoju odtázku neexistuje správna odpoveď tú si musíš dať sama podľa toho čo si ochotná pre dojčenie urobiť, resp. čo je v tvojich silách. Vykašli sa na kritiku správne je to čo vyhovuje tebe a tvojmu dieťaťu. Prajem ti veľa síl 🙂

zdenka79
autor
21. nov 2015

@pumpkincake mam v prispevku napisane ze som mala laktacnu u seba ..

zdenka79
autor
21. nov 2015

Dojcit chcem.. aspon pokial sa bude dat uz teraz viem ze na materskej dlhsie ako rok nebudem..bohuzial situacia to nedovoli a nemam problem vstat a prikladat len pisem ze mam pocit ze mlieko stagnuje. Skor ma zaujimalo ci tym nieco uplne nepokazim jed dam obcas um.. nie za kazdym dojcenim teraz som dala po 2 dnoch a mala to zjedla ako keby tyzden nejedla. Laktacna radila kojit a kojit..ale co ak nemam co ?

leporeloo
21. nov 2015

@zdenka79 ahoj no tak vsetky tvoje otazky smeruj na nu ona ti naozaj najlepsie poradi.
kazda zena ma ine skusenosti s dojcenim to co jednej ficalo druhej vobec nezabralo a preto je lepsie dat na overene info. z toho co pises mas slaby tok mlieka cize by som pri dojceni stlacala prsnik a menila ich... ak dudluje a nepije zrejme ma zle prisatie a to moze mat kvoli flaske ci dudliku /nespominas ako dokrmujes/ spravne prisatie ti ukaze laktacna pripadne vsetky info o dojceni na mamila.sk.. a tu nejde o to kto je kojofilka a kto nie 🙂 proste ak sa nieco potrebujes dozvediet o dojceni tam najdes velmi konkretne rady. howg

vedorka
21. nov 2015

@zdenka79 neskusala si Costi? Ja som si obcas dala a je to ovela silnejsie ako benedikt a senovka. nebala by som sa toho, ze je to liek na predpis a co je v pribalovom letaku, lebo to iste bolo napisane v pribalovom aj u senovky aj benediktu a vlastne vsade 🙂 mne pomohlo pit vela vody, aj v noci aspon raz pohar a pravidelne jest.

andreablabla
21. nov 2015

Ja som dokrmovala 3 mesiace. Po troch mesiacoch som zacala postupne vysadzam prikrmy,jeden kazdy tyzden. Teraz ma mala 4 mesiace,je plne dojcena. Stalo ma tolko dusevnej namahy a usilia,dokrmovanie cievkou,odsavanie na zvysenie tvorby....atd. Ked pridu dni,ze mala sa nechce napr.prisat,malo pije a je mrzuta,tak mam stavy hraniciace so zrutenim. Jedine,co mne zabralo je Costi. A keby sa ma teraz niekto spyta,ci do toho idem este raz,tak..... co myslis. Prve tri mesiace si budem pamatat len ako nervacenie a zufalstvo.....nie usmevy,laskanie a pohodu..... Tot moja skusenost..... 🙂

maminecka2
21. nov 2015

Ahoj, mali sme to iste. Mne pomohla laktačná, aj ked nakoniec v mojom prípade naštartovalo kojenie až Costi a to až 4x4 tbl. denne, brala som to takto vyse roka, každý pokus o zníženie velmi znížil mlieko. A pri druhom stačili 3x3 tbl. tiež vyse roka. Prvého som aj trosku prikrmovala, ale cievkou po prsníku, bud materským mliekom z banky alebo aj umelým. A potom v 4 mesiacoch sme pridali prikrmy a uz stačilo k tomu len kojiť. Bolo to velmi náročne obdobie, pri druhom by som to uz nezvládla. Maly bol nonstop na prse.
Určite to rob ako budeš zvládať a chcieť, nie vždy to ide podľa našich predstav a niekedy to nejde vobec, nič sa nedá robiť.
Niekto Costi odmieta, predsa je to liek ale teda ja som zaň vďačná. A este chcem len povedať ze mna laktačná do ničoho netlacila, nechala to na mna.
Držím palce nech Vám to dobre dopadne.

pumpkincake
21. nov 2015

@evittam to znamena ze tvoje telo je ine ako jej a tvoja skusenost nikdy nebude rovnaka ako jej cize jej nemozes adekvatne poradit. Nie si odbornik

pumpkincake
21. nov 2015

@zdenka79 prepac to som nejako presvihla tu vetu

smatka
21. nov 2015

@zdenka79 Pribera tí dobre? Na mlieko je dobrá vinea biela.Ja som zo začiatku vynechavala 1 dojcenie ,prípadne som raz dodna dokrmila po doceni UM len 30ml. Väčšinou to nevypila celé tak som sa po čase na to vykaslala. Je dôležité dojcit v noci pravidelne zo začiatku. Je to boj ,3 mesiace kým sa to ustáli. Dojcime sa skoro 2 roky.

siska53
21. nov 2015

@zdenka79 a pribera? Nemusi vela,ale mala by pribrat-uvidis po poradni. Mozno ta potrebuje ako dudel. Mas satku/nosic?
Ja som obe dojcila na poziadanie,kazdu hodinu az dve. Malu dakedy aj castejsie,lebo bola kolikova a na prsniku vtedy bola viac. Skor ale ako ukludnovak ako jedlo. Menej priberala,ale obe pediatricky mi povedali nezavisle od seba,pribera menej ale pribera. Ona nejak nepriberala enormne ani po zacaati prikrmov a ani teraz nepatri medzi tie viac zaokruhlene deti. Cize mliekom to nebolo.
Takze skor ta laktacna,ci dieta aspon nejak pribera. Nosenie,caste prikladanie.

Som po dvoch sekciach a pri malom som si asi nastartovala dojcenie prave tym,ze bol v prvych dnoch takmer stale prisaty.

marcelatje
21. nov 2015

@pumpkincake myslíš že laktačná má v talóne nejakú mamičku ktorá je presne ako zakladateľka? Odkiaľ majú laktačné skúsenosti, znalosti? Od mamičiek = nás. Myslím že tu každá píše za seba ako to mala ona nie ako by to zakladateľka MALA či nedajdbože MUSÍ robiť. Je na zakladateľke aby to zvážila, prípadne vyskúšala. Laktačná jej tiež poradí čo by mohla robiť, či to naozaj zaberie ukáže až čas.
Nechcem ťa znevažovať ale vidím že bábätko ešte len čakáš. Pamätám si seba pred pôrodom prvého dieťaťa = múdra jak rádio 😀 😀 😀 😀 😀 😀 ale všetko bolo nakoniec úplne inak.
Verím že ak budeš dojčiť a nejaká mamička v úzkych sa ťa spýta na radu budeš jej chcieť poradiť čo najlepšie a neodbiješ ju s tým že tvoje dojčenie nebola skutočnosť.....

pumpkincake
21. nov 2015

@marcelatje skor by som povedala, ze vsetky co uz mate deti ste mudre ako radio. Vsetky mate zarucene rady a neuvedomujete si, ze kazda sme uplne. Odbornik sice ma vedomosti zo skusenosti inych ale aj podlozene fakty od vedcov a nie dohady. Nechapem preco si niekto kto ma decko hned mysli, ze zozral mudrost celeho sveta. Ja si radsej necham poradit od odbornika a nie od druhej zeny, ktora houby o mne vie.

inull5
21. nov 2015

@zdenka79 ahoj,aj mne laktacna vravela ze bud mlieko je alebo nie je,prípadne málo.je to o tom ako ma kto vyvinuté mliečne žľazy vraj.mám za sebou 2 cisárske,malú som kojila 2,5 roka vtedy som bola s malým v 7 mesiaci a mlieko mi tieklo potokom,narodil sa malý,tiež cisársky a prisal sa ako prísavka a odvtedy na mne visí,a o pár dní má dva roky. A mlieko stále tečie doslova. Z toho čo píšeš si tiež myslím že tam toho mliečka veľa nie je alebo sa to ešte rozbehne. Hladnu ju nenechávaj,na druhej strane ale z fľaše sa jej bude papat ľahšie a z prsa bude piť menej,takže tvorbu asi nezvýšis.ale držím palce a nekojit nie je zas tragédia🙂

marcelatje
21. nov 2015

@pumpkincake hovorím o svojich skúsenostiach, nejde o žiadne dohady. Nikde netvrdím že to čo som robila ja (na radu laktačnej) bude zaručene fungovať aj u niekoho iného. Dojčenie nie je kvantová fyzika či forenzná veda akých vedcov k nemu potrebuješ?

alchemilkazltozelena
21. nov 2015

@evittam pocuj, to naozaj? lebo ked som potrebovala vediet ci si mozem dat napr algifen ked kojim tak som si nasla na mamile, ze ano, tak som bola spokojna,,,,a teraz pises ze teoreticky som mozno ani nemohla, len mamila to dovoluje, lebo su posadnuti kojenim,,,,hm, a ja som bola spokojna, ze malej tym neublizim a nakoniec je to asi uplne inak :-O uz sa neda asi nicomu verit :-/

pumpkincake
21. nov 2015

@marcelatje asi si nechodila na vs ked za vedcov povazujes lem ludi od kvantovej fyziky. Zial sme od prirody tak odkloneni, ze sami si nevieme rady ani s najprirodzenejsou vecou ako je dojcenie. A vedci - lekari a ludia co sa vedecky zaoberaju s dojcenim, aj rada psychiatrov to vsetko spolu suvisi a nazyvaju sa vedcami ak pracuju v oblasti vedy. Naco sa vobec o tomto dohadovat? Len preto aby si ty, ktora ma uz dve deti a ja este ziadne mala navrch? Mne je to tp fuk. Chcela som jej poradit ,ze najlepsie je ist za odbornikom. Alebo aj za dvomi. Lepsie ako tu na mk sa radit o tak zavaznych veciach ako je dojcenie. A nie sa dotahovat o tom kto vie viac.

evittam
21. nov 2015

@alchemilkazltozelena Tak v tomto by som sa radšej radila s lekárom ako s nejakou laktačnou poradkyňou - nič proti nim nemám, ale napr.ak mi na mamile nejaká odporučila to čo mi odporučila a odobrila tak ďakujem - to u mňa nie je odborník.

luba41
21. nov 2015

@zdenka79 ja Ti poviem rovno..absolutne tú flašu nepotrebuješ dávať...zajedno Ti môže postupne kaziť u dieťať prisatie, znižuje Ti tvorbu mlieka / pretože telo nemá od dieťaťa podnet na tvorbu/-lebo stále platí dopyt= ponuka..teraz je to jedna flaša, ale budúci týžden už môžu byť 2 denne a tým dojčenie ide do hája..Ti môžem napísať., že 90% tých, ktoré začali flašou dojčili max 3 mesiace / pretože mlieko klesalo a klesalo, až dieťa začalo štrajkovať a neprisalo sa / a tak s tým skončili..tých možno 10% -ktoré ozaj chhceli dojčiť, tak si našli správne info o dojčení aj to rozkojili....skús to nechať na prírodu, počúvaj svoje dieťa, dávaj ju na prsník kolkokrát zapýta..aj ked to bude 30x za den, alebo aj ked sa Ti bude zdať že chce byť stále..to je úplne normálne..nesleduj kolko odsaješ, vela dieťa nos, spolu spite..nie každý plač je o hlade..prečítaj si stránku Mamila alebo inú stránku o dojčení / napr. v CZ/..neutiekaj sa k bylinkám, homeo, liekom a pod..tie sú len 5% úspechu zvýšenia tvorby..aj po roku ak nastúpiš do práce a vydržíš dojčiť, nie je potrebné prstať s dojčením..v pohode sa dá aj popri práci..

evittam
21. nov 2015

@pumpkincake Prepáč, ale ty si v živote nedojčila, dieťa ešte nemáš a ideš tu robiť závery, či ženy, ktoré máme 2 deti a viac máme al.nemáme pravdu?! Áno, každé telo je iné, ale dovolím si tvrdiť, že možno dokážem poradiť lepšie ako tá tvoja "odborníčka" s nejakým 2-mesačným kurzom, ktorá si hovorí "laktačná poradkyňa" a možno tiež v živote nedojčila - to je fakt už len odborník!!!! Ktorá mi napr.poradí, že nech len dojčím aj keď napr. fetujem......Ale si ešte mladučká, raz na to prídeš, veľa šťastia a pekný deň. 😉
A ešte jedno - pred 8-rokmi som ani len nevedela o nejakej laktač.poradkyni a ani pri druhom dieťati som ju nepotrebovala ako aj veľa mojich známych a dojčila som svoje deti do kedy to chceli a tu som. Zase je to tak či tak väčšinou o biznise a o 21.storočí.....Napr. moja kamarátka bola nedávno viackrát u laktačnej, nakoniec jej to aj tak nepomohlo a musela prestať dojčiť a nechala u nej nemalé peniaze - super odborník a ešte aj super pomohla. Takže tak.....
Za chvíľu budú niektoré ženy potrebovať odborníka aj na to ako sa ísť normálne vys..ť .....

pumpkincake
21. nov 2015

@evittam najhorsie su predsudky. Tych je na mk viac ako dobrych rad , zial.

evittam
21. nov 2015

@pumpkincake Ja nemám žiadne predsudky a chcela som len poradiť a to som aj urobila, ale tvoj príspevok je o niečom inom - nemáš čo povedať a aj tak vypisuješ. To je všetko.

michaelkanr
21. nov 2015

@alchemilkazltozelena treba zvazit rizika. Myslim, ze ibalgin raz za cas urcite neuskodi ani tebe ani babatku. Rovnako existuju atb, ktore mozes pocas dojcenia, aj pocas tehotenstva. Pokial by sa jednalo o uzivanie liekov dlhodobo, tam by som uz bola opatrnejsia a zistovala si. Obycajny ibalgin a pod vobec nepredstavuju problem. Neboj sa a zbytocne sa netrap, lebo to by sme uz ani von pomaly nemohli ist😉

zdenka79
autor
21. nov 2015

Velmi by som ocenila keby ste sa tu nedohadovali medzi sebou..to ma ozaj nezaujima..ziadala som skusenosti zobwriem si a zvazim..je mi jasne 100 ludi sto chuti aj laktacna je kazda ina..aj lekar je kazdy iny.. takze dakujem za rady hadky a dotahovacky si nechajte do sukromnych sprav