Poraďte ohľadom kojenia a spinkania

bladymary
27. feb 2013

Mam 2 mesacne babo, ktore kojim. prve 3 tyzdne pekne spinkalo, no potom dostalo koliku. Po 6 tyzdnoch som mala menej mlieka, tak davam striedavo aj umele. Mam pocit ze z umeleho lepsie spi ale hlavne nema az take velke bolesti bruska. Mala by som prestat kojit? (aj tak niekedy nechce prsnik, tak musim odsavat do flase)

Od kedy a akym spôsobom sa maju deti ucit nejakemu rezimu? Pre zaciatok aspon rozlisovat den a noc...

xlucia
27. feb 2013

@bladymary prveho pol roka sa treba prisposobit babatku. treba obmedzi UM a viac prikladat, budes mat viac materskeho. cize mas prestat davat UM a nie prestat kojit.
na rozlisovanie dna a noci ma uplne minimalne este mesiac cas. to je uplne minimum

mirkita
27. feb 2013

@bladymary u nas sa rezim vyrysoval podla spankov - platilo cca to ze max 2 hodiny bol maly hore a potom nasledoval spanok...snazila som sa aby po spanku bol nejaky cas hore - samozrejme prebalovanie, kojenie, pripadne prezlecenie, nejake "rozpravanie" a uz bol cas zas ho nakojit alebo dat spinkat...tie spanky sa postupne opakovali v rovnakych casoch - 4x denne, potom 3x denne, 2x....podla toho bola ranna a vecerna hygiena, papanie....cize ono to pride same...tiez sme mali 3 tyzdne vsetko super, potom kolika, vtedy sa neda riesit rezim, aspon u nas to neslo...ale ako sa mu po 3 mes. ulavilo, tak sme nabehli na pravidelne spanie...chcelo to trochu snahy, niekedy aj dlhe uspavanie, ale stalo to za to...
a tiez by som sa priklonila k tomu ze ak chcete pokracovat v kojeni tak stale prikladat a snazit sa UM menej...ale ak nie tak nie 🙂

leporeloo
27. feb 2013

@bladymary mas uplne mini babo, taketo babatka este nemaju rezim dna a noci, neboj sa coskoro bude viac spinkat v noci a bdiet cez den, myslim ze niecomu takemu sa neda ucit... najdete si svoj rytmus a to coskoro....
ked tvoje dieta odmieta prsnik je to s najvacsou pravdepodobnostou koli UM, a koli poucźivaniu flasky
co sa tyka UM aj podla mna ked mas mliecko svoje umele nedavaj, aby si svojho mala dost casto prikladaj a dojci aj noci, nos dietatko na sebe v babyvaku a opat sa rozkojis...
take mini babo ako mas, ma casto problemy s trvenim, ved ma uplne inu stravu ako v brusku a tak si na nu musi zvyknut. a popravde este som nepocula ze by niekomu lepsie travilo umele mlieko ako materske...
zavisi to od teba ci sa chces radsej opat rozkojit alebo chces prejst na umele mlieko
vtom ti nik nepomoze, ale ak sa rozhdnes kojit tak isto najdes sposoby ako...

sybo5
27. feb 2013

súhlasím so všetkým čo je tu napísané. Ak chceš kojiť a máš mliečko, tak koj. UM nedávaj. A jasne, že nechce prsník, keď z tej flašky mu to tak dobre tečie a na prsníku sa musí narobiť ... 🙂). Bábo si prikladaj aj každú hodinu striedavo na prsníky. V noci aj každé dve. Ja som tak robila a pomohlo. Z UM jasne že dobre spí, lebo toho sa nazcvála a má plné bruško. Materské mliečko je ľahšie straviteľné, tak si bábo pýta prsník častejšie. Niekedy iba len od smädu. Ja teda kojím úspešne už 11 mesiac a neviem si vynachváliť. Kojenie je na všetko - na bolesti zúbkov, na uspanie, keď je bábo choré...... . Nevzdávaj to. Ja viem, že flaška je jednoduchšia, ale keď už to mliečko máš, tak si to s bábom uži.

eveenka
27. feb 2013

@bladymary suhlasim so zienkami, ak chces kojit tak obmedz uplne UM, viac prikladaj, bude aj viac mliecka. My sme si vypracovali rezim az po pol roku. Koliky sme tiez mavali, a sem tam nas to chyti aj teraz (mame 10 mes) ale ani na sekundu som neuvazovala o ukoceni dojcenia kvoli tomu. Traviaci system je este nevyvinuty chce to len cas a trpezlivost. A to ze niekedy nechce prsnik je preto ze jej das flasu. Radsej castejsie ponukni, nenut ale ponukni, urcite sa chyti. My sme v porodnici boli na flasi lebo som mala neskoro mliecko, potom som uz kojila a v lete po cca 4 mes ked som chcela dat cajik z flase ked boli take hortka 40 st tak mala nevedela co ma s tou flasou robit 😀 mudra moja sikulka, a odvtedy som to uz ani neskusala, teraz pijeme krasne z poharika 🙂

kobercek1
28. feb 2013

aj ja suhlasim so zienkami, na zaciatku je to vacsinou o nervy s kojenim lebo babo sa budi castejsie, m.mlieko rychlejsie stravi cize mu nezatazuje tak zaludok. ak ma koliky treba porozmyslat ci napr nieco z tvojej stravy mu nevadi na brusko, ale casto je to proste fakt, ktory treba proste nejak pretrpiet. my sme mali tiez ale nikdy ma nenapadlo kvoli tomu mu davat umele. ved uz len ten nazov. UMELE MLIEKO. to nikdy nenahradi materske. najlepsie na imunitu dietatka, nie potom ked bude mat 5 rokov tak ho zase napchavat liekmi z kravskeho kolostra na imunitu. a podla mna je kojenie ovela praktickejsie. ziadne flasky, strerilizovanie ci vyrabanie mlieka uprostred noci. propaganda umeleho mlieka je len reklamny tah ako vytahovat mamickam peniaze z kabeliek. este toho bude dost, naco budes potrebovat money. 🙂

lenuska36
1. mar 2013

Ahojte maminy, som prvorodicka, zo vsetkeho vyhukana ... mam doma necele 3 tyzdnove babatko, porod bol tazky, vakuovou pumpou, malicky mal adaptacne problemy, nemal ani zakladny saci reflex ... podarilo sa mi zazrakom rozkojit, mliecka mam dost tiez zazrakom, pretoze skrz zranenia pri porode som mala obrovske bolesti, takmer nejedla atd, ale podarilo sa, ale chcem vas poprosit o radu, resp. skusenosti: nemozem to nazvat priamo kolikou -podla toho, co som citala - ale babo zacne po kazdom papani krutit, evidentne bojuje s bruskom, ak polhodinku papame, tak dalsiu hodinu mu kruti brusko, odgrgava aj celu hodinu, konecne mu to zide dolu, ulavi sa mu a o chvilu je cas dalsieho krmenia a zacne to znovu ☹ , evidentne sa trapi, aj by spinkal, zaspinka na 20 min ale brusko ho stale vyrusuje, mrasti tvaricku, pritahuje nozicky... je mi ho strasne luto, tiez ma uz napadlo, ci nemoze mat nejaku netoleranciu materskeho mlieka, uz som o tom pocula, ze baby prechadzali na UM a problemy prestali...je to nelogicke, ale co ak... tak neviem, ci ho stale napchavat Espumisanom pri kazdom krmeni, alebo je to normalne a utrasieme sa postupne....diky moc za kazdu radu... ☹

leporeloo
1. mar 2013

@lenuska36 je to paradoxne ale na tieto problemiky ktore opisujes, je zasa len najlepsie dojcit... babatka potrebuju papat velakrat v mensich davkach, tak dokaze najlahsie potravu stravit! UM sa travi az 2tazsie ako mliecko materske... ked sa napapa to co ho v brusku tlaci sa mu posunie, lepsie sa vyprazdni atd... treba tiez povedat ze tvoje babatko je nesmierne male naucit sa papat je tazke a chce to adaptacne obdobie... tak isto naucit sa spravne travit, neprepapkat sa atd
neboj sa a ak by ti problemy pretrvavali aj po 6tyzdni radsej sa obrat na laktacnu 🙂

misulka47
1. mar 2013

@lenuska36 skusa dat pred papanim infacol nam pomohol ten 🙂

sybo5
1. mar 2013

@lenuska36 - skús si nájsť poradkynu dojčenia v tvojom kraji www.mamila.sk, mozno to bude len nejaky banalny problem, mozno bude stacit zmenit polohu pri dojceni, aby bábo pri pití mliečka z prsníka nehltalo aj vzduch.

lenuska36
2. mar 2013

Diky moc za rady, laktacnu zavolam a vraj chlapci to mavaju horsie, vsade pocujem, ale chudatko, nic ine neriesi, je z toho dost vycerpany. Inak by to bolo uplne pokojne babo a toto ho tak strasne otravuje, ze az a mam z toho taky otrasny pocit ... ze nemam dobre mlieko pre neho, ze mu robi zle ... ☹ ☹ ☹ , asi blbost, ale nemozem sa toho pocitu zbavit, ked nakrmis dieta a ono namiesto spokojnosti sa dalsiu hodinu - dve vrasti, mrasti, poplackava, skruca, tak len rozmyslam, co tam v tom mlieku mam 😢

sybo5
6. mar 2013

čo poradila laktačná ????? a pomohlo to ??

lenuska36
25. mar 2013

@sybo5 prepac, dlhsie som tu nebola, nestiham pri malom ... povedala mi len, ze ho mam smelsie pricapit na prsnik, ze som trocha pomala a potom mu tam ostane dierka a tade moze brat vzduch ... inak ze to mame ok ... moc to nepomohlo. Skor uz pozname vselijake finty, cviky, treba s nim chodit aj 40 min ... nez si riadne podgrgava a pri kazdom rozbaleni cvicit s nozickami, teple obklady na brusko ... vsetko mozne, ale lepsi sa to, presne ako ste mi tu vraveli. Dnes sme 6 tyzdnov, tak hadam to uz bude len lepsie ...

sybo5
25. mar 2013

@lenuska36 neboj, tým jak bude rásť a bude silnejší, aj sa ti lepšie pricucne na prsník. Veď nikto z neba múdry nespadol, aj bábence sa všetko musia učiť, je to tu pre nich nové a niektorým to trvá dlhšie. Hlavne to nevzdávaj. Teda moja malá už má rok a je plne kojená. Čo si spomínam, tak tiež naše kojace začiatky neboli najlepšie. Ja teda v tomto úplný samouk. A aj v nemocnici mi sestrička zle radila, čo sa týka kojenia. Až neskoršie som sa čo to dočítala. Ja vystresovaná zo všetkého, malú som nevedela ani 2 mesiace obliecť, čo som bola furt roztrasená. A o kúpaní ani nehovorím.
Chce to všetko len čas. Ono neskôr prídu zase iné starosti, ale aj radosti.
Uži si malého, takýto drobný bude len chvíľku. Ale to hovoria všetky maminy, keď už majú po tom ... 🙂) ..A na tie stresy sa zabudne.

lenuska36
27. mar 2013

@sybo5 dakujem 🙂