Plné a tvrdé prsia tri dni po pôrode

22. sep 2021

Ahoj, som 3.deň po pôrode a mám pocit plných pŕs. Na dotyk sú tvrdé. Skúšala som aj horúcu sprchu, trochu to uvoľnila ale keď sa malá prisala na jeden prsník, ten druhý začal zas tvrdnut. Čo robiť aby som si aspoň trochu ulavila od toho? Ďakujem za každú radu.

pribinak
22. sep 2021

Pred dojčením rozmasirovat, aby bábätku mlieko ľahšie tieklo. Masírujes od vrchu smerom k bradavke
Ak pociťuješ tlak, tak trosku či odsaj. Ale len trosku.

luccija
22. sep 2021

Mne tvrdli len pri pomyslení na kojenie.Teraz sa Ti spustilo mlieko je to normálne prikladaj, odsaj ono sa to bude regulovať podľa bábätka.Hlavne, aby si zápal nedostala

emmeke
22. sep 2021

Často dojčiť, striedať prsia. Ono to postupne prejde, dovtedy platí prvá veta. Pokojne aj viackrát za hodinu.

ivangeline
22. sep 2021

Dojcit. Dojcit. Dojcit. Do tyzdna mi to preslo. 🙂 A dojcim dalej. ;)

petamich
22. sep 2021

presne ako pisu baby - dojcit casto, nahriat prsnik napr. teplou plienkou alebo v sprche a rozmasirovat, pozor, aby z toho nebol zapal! drzim paste 🤞🏻 a o par dni sa to prisposobi potrebam babatka, takze bude dobre

pehavcek
22. sep 2021

Boze to si pamatam.prsia tvrde ako kamen na treti den a bolest.Maly netahal dobre. Zachrana bola odsavacka. Mliecko musi ist von aby sa ti nezapalili.Sestricka mi vravela ze ak aj maly vypije a prsia ostanu plne tak po kojeni odsat.a naozaj.Prsiam sa ulavilo a mlieko sa krasne zacalo tvorit

veronice
22. sep 2021

Mne trvalo 3 dni kym sa mi rozbehlo mlieko a potom presne ako pises - prsia ako kamen. Tiez mi pomohlo len pomasirovat pred kojenim a kojit kojit kojit, do tyzdna bolo dobre 👍

eternity24
22. sep 2021

Základná chyba je odsávačka. Ako tu zase ine dámy správne spomenuli, základ a správna cesta je často prikladať babatko, aby mliecko vypilo ono. Postupne sa tvorba mliečka ustali. Odsávačka spôsobuje práveže nadprodukciu mliečka a to zase moze spôsobiť zapal. Prsia by mali vyprodukovať toľko mliečka koľko babatko reálne vypije a to potrebuje cas aby sa prsia a babatko zosúladili. Potom to uz nebude tak náročne.

sono2
22. sep 2021

Ja osobne mám bčka také ale menšie dve skoro 5 kilove deti pri pôrode a mlieka som mala toľko, že som mohla dojčiť 5 deti.
Mne ani nahodou deti nevypili prsia a tobož striedať.
Mne sa nalievali prsia čo 10 sekúnd. Neklamem.
Nemať odsávačku mam zápal ako svet.
Ja som mala el a odsavala úplne do mäkka po dojčeni druhé prso. Toto som robila pri prvej dva mesiace pri druhej mesiac. Kľudne odsavaj keď treba. Len nech sa ti nevytvori zápal. Prsia sa stabilizujú samé uvidíš. Do mesiaca dvoch určite.
Ja som prvý mesiac odsávala trikrát denne a v noci dvakrát. Dcéra stiahla prsník do uvolnenia a bola najedena.
Bez cumla. Len sa dojčila.

pehavcek
22. sep 2021

@eternity24 nehadam sa.Ale podla mna je to individualne.Natrapili sa s nami uz sestricky aj laktacna.Bez odsavacky by som mala zapal isty. maly sa do dvoch tyzdnov krasne chytil.vraj potreboval dozriet.To je moja skusenost

pehavcek
22. sep 2021

@sono2 tiez mi tak poradili.po kojeni odsat do makka ak nevypil.Co zo zaciatku proste nedal.Mal slabsiu zltacku a bol spavy.Netahal a netahal.Ked tak len trosku Lutovalo ma tam cele oddelenie.

sono2
22. sep 2021

@pehavcek kľudne.
Ja som to všetko vylievala čo už.
Ja fakt čakať, kým vypije dcéra moje prsia by fakt reálne musela dať na dojčenie pol 250ml mlieka to som obsala behom pár minút z jedného 125 len taký fukot. Avent el máš super
Ono kým sa na prsníku to všetko dá do pohybu to trvá. Ja som nedokázala ručne odstriekať. By som si len doblížila. Ja som mala fakt prsia riadne. Dojčim už štvrtý rok s prestávkou pol roka čo som dcéru odstavila kvôli tehu

pehavcek
22. sep 2021

@sono2 ja mam tiez lentilky a mlieka som mala potom az az.Kamoska sa smiala, ze som ako dojna krava a ona velke a malicko mliecka mala.Ja nevravim, ze to tak striktne musi byt ale moj pripad to bol a odsavacka ma zachranila.

bavlnka92
23. sep 2021

nám radili do teplej sprchy a masírovať. na začiatku mi hodne pomohla odsávačka lebo malý aj keď jedol často, nestíhal všetko 😀

poopsie
23. sep 2021

Ja som si zo začiatku tiež odsavala do úľavy... Potom sa to upravilo.. Zapal prsníka som nemala ..

budiakova
23. sep 2021

Ahoj. Po dokojení ešte odsávať manuálne odsávačkou, jemne mliečko povytláčať a potom tie boľavé bradavky natrieť napríklad Bepanthenom. Krém natierať okolo bradavky pred kojením, dobre poumývať potom lebo bábätko môže odmietať prsník. Treba aj viac krát za deň ísť do tej sprchy a urobiť to. Zažila som a bolelo to viac ako jazva po sekcií.

vasjar
23. sep 2021

No ja som ten zápal dostala, až tak ze mi to museli rezať a to na dvakrát. :( vážne neprajem nikomu tu bolesť. Ja som skúšala všetko, infra lampu, horúcu sprchu, masírovanie, octanovu masť aj kapustne listy no nič nepomohlo. Tým masírovanim v horúcej sprche som to ešte zhoršila (tak sa vyjadril chirurg). A teraz sa mi na druhom prsníku objavilo také zatvrdnutie a je to aj bolestivé. Bojím sa to masírovať, dala som si na to kapustne listy tak dúfam ze to vážne pomôže