Odsávanie mlieka

moly09
26. sep 2021

Ahojte baby som krátko po pôrode ,mám mliečko a však odsavam si ho keďže 3 hodinky ...musím ho odsávat aj počas noci ????

bona_dea
26. sep 2021

@moly09 ano, aj v noci. Drzim palce

fifina75
26. sep 2021

@moly09 ahoj ja som tiež odsávala každé 3 hodiny a v noci tiež kedze ráno som mala prsníky tvrdé a boľavé na dotyk,ale nie už každé 3 hodiny ale o 22:00 hod a potom okolo 1-2 ráno keď a dcéra zobudila na kŕmenie a potom až o 7 ráno

antonka
26. sep 2021

@moly09 z vlastnej skúsenosti ti poviem zahod ju do koša. Prvé tri týždne budú najhoršie ,prsia sa budú plniť a plniť bude treba to mliečko dostávať von ( najlepšie odstriekavat ručne len do úľavy, respektíve do zmäknutia) a prikladať bábätko. Odsávačka mi pri prvej zobrala dva roky života, lebo tvorba mlieka funguje na princípe čím viac odsajes tým viac sa vytvorí, ak budeš odsavat a odsavat bude sa len tvoriť a tvoriť a tvoriť a bude toho kvantum.
Pri druhej som bola rozumnejšie, vydržala som tri týždne len som prikladala malú, odstiekavala si minimálne a potom dva a pol roka lazo plazo, mliečko sa upravilo podľa bábätka a nemusela som každé tri hodiny sedieť sama v izbe ulepena a mokrá od mlieka , dvadsať minút kým sa to celé vytiahlo 🤦 takže vydržať, mliečko je tam pre bábätko nie pre odsavacky 🙂

lusyc
26. sep 2021

Závisí od toho, že prečo odsavaš. Máš málo mlieka a potrebuješ zvýšiť množstvo, alebo bábätko nechce sať, či sa prisať? Predcasniatko? Alebo máš príliš veľa mlieka a bábätku vadí rychly tok, alebo aký máš problém? Lebo pri každej spomenutej príčine treba inak.
Prvé dieťa som mala predcasniatko, neprisala sa vôbec, odsavala som aspoň každé tri hodiny, ak nie castejsie, mlieka bolo pramálo, aj v noci každé tri hodiny, odsávala som hodinu pokazde, elektrickou odsavackou.
Druhé dieta sa prisalo až po dvoch týždňoch, mlieka bolo málo, pomáhala som si na zvýšenie tvorby okrem cajov, senovky, benediktu, moringy, hrozna aj odsavanim aspon rano a poobede.

moly09
autor
26. sep 2021

@antonka lenže mám predčasne narodené bábo ...ja fakt už neviem čo robiť ... prsníky mi idú vybuchnúť

lusyc
26. sep 2021

@moly09 vybuchnúť a je v nich vela mlieka, alebo su len navrete, kolko si od pôrodu?
Ja som mala na začiatku navrete, odsavananim ani moc mlieka neslo a pomohli mi zábaly z listov bielej cerstvej kapusty.

antonka
26. sep 2021

@moly09 jaj, chápem. Prvá bola tiež predčasne, v nemocniciach sme boli tri týždne a počas nich som si odstriekavala ( najprv rucne, potom manuálnou odsavackou) do fľaštičiek ktoré som jej potom nosila na jisku.
Držím vám palce nech ste skoro doma 🙂 v každom prípade, vyskúšaj naozaj len do uvoľnenia toho tlaku, čím viac dáš mliečka von, tým viac sa ti na druhý raz zase vytvorí a keďže bábätko toľko ešte nevypije je zbytočne len podporovať a podporovať tvorbu keď ho más ako vravíš dosť 🙂

moly09
autor
26. sep 2021

@antonka stačí keď to budem tak 20 minút do kopy?

antonka
27. sep 2021

@moly09 neviem ti povedať na minúty, ja som tak Max desať keď som cítila že trošku 'spľasli' a nebolo to už nepríjemné, neťahali a neboli tvrdšie. Vyskúšaj ako ti to vyhovuje, máš elektrickú odsavacku?

lusyc
27. sep 2021

Ak si ešte v nemocnici, pýtaj infralampu na nahriatie prsnikov. A teplú sprchu, aby sa uvoľnili.
Odsávať treba aj keď bábätko ešte toľko nepije, aby sa tvorba mlieka dobre rozbehla.
Nie každý má od začiatku mlieka dosť.

moly09
autor
27. sep 2021

@antonka áno elektricku mám

antonka
27. sep 2021

@moly09 a koľko vytiahnes z jedného a druhého na jedno odsávanie?

@lusyc áno, je pravda, že podporovať treba ale presne toto je vec ktorú mi hovorili v nemocnici, odsavajte, veľa pite čím viac budete piť tým viac mlieka pre bábätko, treba to naštartovať atď atď ... Týmto zo mňa urobili mašinu na materské mlieko, bola som darca lebo okrem dojčenia svojho drobca som vytiahla za jeden deň dva litre mlieka. Iste vtedy som z toho mala super pocit, veď pomáham detičkám ale na úkor toho svojho, prsia boli veľké, vkuse z nich tieklo, ja som len ťahala a ťahala a ono sa len tvorilo a tvorilo, každé tri hodiny a dookola a dookola, poriadne som nemohla chodiť na prechádzku s malým lebo som mala po hodine naliate prsia a už som len čakala kedy konečne môžem odsavat....
Všetko treba z mierou, viem že na každého neplatí rovnaký meter ale ak má autorka už teraz dostatok mlieka, po pár dňoch od porodu, tým že bude prsia stimulovať a stimulovať si nepomôže.
Ale je to len môj názor a moja skúsenosti 🙂

moly09
autor
27. sep 2021

@antonka s jedného vytiahnem takto

moly09
autor
27. sep 2021

Lenže po chvíľi mám zase prsia ako kameň

antonka
27. sep 2021

@moly09 to nie je nejako extra veľa. Piješ dosť tekutín? Aby sa malo z čoho tvoriť mliečko... ja som mávala tieto flašky plné ako úplne po okraj až sa prelievalo a to by ešte pokojne to mlieko išlo len som si vždy povedala že toto je hranica cez ktorú nepôjdem a aj tak to dopadlo na litre...
Robia sa ti teda hrče?
Suché teplo je na to dobré, tá lampa ako spomínala Lusyc, prípadne termofor, tie hrejivé vankúšiky, v sprche pod teplou vodou masírovať tú tvrdosť, ja som si v sprche aj odstriekvala, ale mne zase to mlieko v sprche proste kedykoľvek len tak striekalo...

moly09
autor
27. sep 2021

@antonka dakujem tu lampu mám aj sprchu skúšam . Uvidim či to pomôže

antonka
27. sep 2021

@moly09 jasné, vyskúšaj, nie všetko čo platilo na mňa môže zaberať, sú na nete aj laktačne s ktorými sa môžeš telefonicky skontaktovať ( za mňa lepšia možnosť ako sestričky) a tie určite vedia toho oveľa viac, keby si ale ešte niečo chcela pokojne sa ozvi 🙂

lusyc
27. sep 2021

Nepíšeš koľko si po pôrode ani aké veľké je bábätko. Ale je to viac mlieka ako som mávala ja. Mne odsalo tak na uspinenie fľašky. Nič, nahrievat, sprchovať, odsavat do uvoľnenia, tak často ako cítiš. A ked prídeš domov a stále bude problém, tak tie listy z bielej kapusty a pripevniť uterákom.

moly09
autor
27. sep 2021

@lusyc v utorok som porodila 😊