Novorodenec odmieta prsník

11. jún 2021

Ahojte, prisli sme domov z porodnice a dieta sa mi zacalo odmietat prisat na prsnik. Uz v nemocnici sme velmi bojovali s dojcenim, chytal histericke zachvaty kriku a revu, asi od hladu, lebo mi dlho nabiehalo mlieko. Stale len tvrdili prikladat prikladat. Prikladala som, drzala som, nespala viac ako dve hodiny za cely den. Stale bol maly na prsniku. Bradavky mam ponicene, isla som cez bolest, ja vydrzim. Nedal sa prebalit vez revu, obliect uz vobec nie. Len prsnik chcel..no doma sa z jedneho prsnika odmietol uplne prisat, tak som davala aspon druhy a po pol dni v noci zase len jeho rev a krik. Uz Uz Uz je normalne

autor
11. jún 2021

Zachripnuty z toho kriku. Tak som mu dala umele mlieko, uz to neslo. Najedol sa a spokojnost. Mohla som ho prebalit a konecne troska poumyvat vlhkou handrickou aspon bez kriku. Vyspal sa konecne normalne.bdostal umele aj o tri hodky a spal dalej. Teraz rano som skusila prsnik, aj sa po xy pokusoch prisal, ale cucol dvakrat a uz nechce. Takze sme dodojcili, dostal flasu a spi ako dudok. A ja totalne uz zronena. Mam 100 chuti sa zbalit a odist. Poslala som muza vsetko k um nakupit, a nech sviha a nech sa stara on. Ja sa vobec nespoznavam.tak som po nom tuzila cely zivot, ale neviem mu pomoct nijako. Krici a krici. Ani s tym mi nepomohli v poridnici, ze to je bezne , ale az takto? Citim sa hrozne neschopne a je mi luto maleho...neviem co robit.

pribinak
11. jún 2021

Keď to nejde nechaj to tak, nirmalne daj umele. Hlavne aby bol spokojný chlapček a budeš spokojná aj ty

zuvelyn
11. jún 2021

Tvoje dieťa je hladné a potrebuje jesť. Bodka. Najesť si mu dala. Tetaz je šťastné, nájdene a spokojné. Co je viac?🤷🏼‍♀️ NIC! Ani to posrate kojenie!

nykkushka
11. jún 2021

To je presný obraz dnešnej doby-ženy /mamky su spoločnosťou tlačené do kojenia, prirodzeného pôrodu... Lebo ináč sú zlé matky 🤷‍♀️😒.
Autorka, keď to nejde, tak to nejde. Nič sa nedeje. Keď mu vyhovuje UM, zostaňte pri ňom.
Poprípade skús za pár dní, možno by pomohli tie klobúčik na bradavky... Tvoj zúfalý stav vykašľať sa na to chápem a poznám 😊
Nezabúdaj, že si super mamina, hlavne je šťastné dieťatko, lebo vtedy je šťastná aj mamina, ci už na UM alebo kojene 💙

petamich
11. jún 2021

ono to obcas uplne nejde podla predstav - v zasade mas dve moznosti, ak kojit chces resp. chces tomu dat este jeden pokus, skus si domov zavolat nejaku laktacnu poradkynu, tie zeny vedia neskutocne pomoct alebo skratka pokracujte s umelym mliekom a hotovo - maly je spokojny, tebe sa ulavilo 🤞🏻🤷‍♀️

livka283
11. jún 2021

Jedno som kojila tri roky a druhý drobec sa aj prisal, ale tri dni bieda a doma z pôrodnice nič ani kvapka, malý vkuse hore, hladný, hold sme na um, brala som to ťažko, ale spinká celú noc od 2mes.,ja som kľudná a malý tiež to je dôležité

zuzkavladko
11. jún 2021

Absolutne si nevycitaj, ze je na UM. Presne toto som ja prezivala pred 5 rokmi. Vycitky aka som zla mater, ze nedokazem kojit, preplakane noci s drobcom na rukach, myslienky na to, ze som sa radsej nikdy nemala stat matkou...este teraz mi behaju zimomriavky z toho. Presli sme na UM, s kojenim som sekla a to moje chlapciatko sa ukludnilo. On tie cele noci plakal, lebo bol chudatko hladny. Az vtedy som si zacala uzivat materstvo. Dnes je z neho krasny 5 rocny sikovny chlapcek a ze bol na umelom mlieku mu nijako neuskodilo ;)

luciannka83
11. jún 2021

Ak chces kojit, kontaktujnlaktacnu poradkynu, ta ti vsetko vysvetli.

juliet86
11. jún 2021

zavolaj si laktacnu z mamila.sk je jasne ze ti je blbo. clovek nevyspaty zacne mat priznaky ako v depresii. toto nebude trvat vecne. naladite sa na seba a dobre bude uvodis. drzim ti palce ci uz pojdes cestou dojcenia ci um.

cubo2
11. jún 2021

Autorka, nič si z toho nerob, je to bežné. My máme s manželkou 15dnovu dcérku a bolo to to isté. Manželka v pôrodnici nemala žiadne mlieko, ani po príchode domov (prsia mala opuchnuté ako kameň, ale mlieko ešte nešlo). Až na 5-ty 6ty deň sa spustilo, dovtedy sme malú kŕmili Nutrilonom, veď hádam nebude týždeň hladná. Tiež sme mali problém s prisatím, bola u nás laktačná poradkyňa a poradila manželke techniku dojčenia, polohu a tak. Trochu to pomohlo ale malá pri pití strašne cmukala, vôbec to nebolo dobré. Boli sme jej dať prestrihnúť uzdičku a odvtedy sa to zlepšuje.. Manželka to robí tak, že vždy pred kŕmením sa snaží prikladať, niekedy to nešlo vôbec, niekedy sa malá pekne chytila.. bolo to ako na hojdačke. Po neúspešnom dojčení sme jej dali Nutrilon, nech nehladuje, potom pekne spala. Myslím, že sa to postupne zlepšuje, manželka sa učí dieťa držať a dieťa sa učí piť.. a keď nie je sýta (nie je dosť mm), tak zarobím Nutrilon. Myslím, že kombinácia materského a Nutrilonu je úplne ok, hlavne že je dcéra spokojná. Dojčenie je zatiaľ na materstve úplne najťažšia vec. Kočíkovanie? Super. Prebaľovanie? V pohode. Kúpanie? Pohoda.. ale dojčenie je drina.. aj manželka si pritom poriadne poplakala, pripadala si neschopná, že nedokáže nakŕmiť svoje dieťa.. je to strašné náročné. Skús laktačnú zavolať, dovtedy opakuj prikladať + potom Nutrilon a snáď sa to bude zlepšovať. Tak držím palce, nie si sama.

jankalukasova
11. jún 2021

No a toto je vysledok tych mamilackych zvastov o tom, ako NEDAVAJTE UM! Staci to malo co mate, neprikrmujte, prikladajte, prikladajte, prikladajte. Mlieko sa mi vzdy spustilo az na treti- stvrty den od porodu. 24h po porode dieta "zilo" este z bruska a potom to nastalo. Rev, rev, rev, nervozita, nespavost, decko na prasky, ja na prasky, bradavky na sracky. Laktacna sama povedala, dajte umele. Tak sa kazde tri hodiny dcerka potrapila na prse aspon pol hodku az hodku, potom dostala um, kludne si pospala, odpocinuli si aj moje bradavky a domov sla plne dojcena. Dalsie dve deti uplne rovnako. Keby som jej to um nedala, dopadnem uplne ako autorka. Ja fakt nechapem preco aj tie "super poradkyne" nemozu uznat, ze kazde dieta je ine a niektoremu fakt kolostrum nestaci a asi nie je ok ho nervovat 3-4 dni, kym mlieko naskoci. A tu je vysledok toho celeho. Na nervy mama, na nervy decko, pomaly cela rodina a v konecnom dosledku kde je to cele kojenie? V prdeli!

dzejsik
11. jún 2021

nesil to, moj mal z prsnika hysaky, ani laktacna neverila vlastnym ociam a povedala nech netrapim nas oboch ... odsavala som mliecko do flasky kym slo a potom UM

jankaju
11. jún 2021

Netreba si nič vyčítať. Nie vždy sa dá dojčiť. Je ešte jedna možnosť, odsávať mlieko a dávať ho z fľaše. Ja som tak fungovala pri oboch deťoch. Odsávala som 4x do dňa, dala do chladničky a keď bol čas jesť, tak sa sa mlieko ohrialo a bolo vybavené. Všetci sme boli spokojní, dieťa najedené, vyspaté a ja takisto.

althejka
11. jún 2021

najedene dieta, to je hlavne a mama ,ktora sa z babatka tesi. kto by mal mlieko z tolkeho stresu?

lienka9
11. jún 2021

Ak kojit chces zavolaj si laktacnu,mohla by pomoct.ale s tym neotalaj,cim skor tym lepsie.
Niiekedy to aj tak nejde a za to sa hlavne nestresuj
UM su kvalitne,nikto z nasej rodiny nebol kojeny a nemam pocit horsej imunity,alebo ze by nam nieco chybalo 😊😀 takze najdolezitejsie je spokojne babo a plne brusko 🙂 a ano je to tak, po UM viac prespia a mas vacsiu volnost,nemusis si strazit co jes atd.. ma to aj svoje vyhody :D

vierocka888
11. jún 2021

Ahoj, uplne ti rozumiem. Po sekcii som nemala mlieko. Maly sa za nič na svete nevedel prisat, aj klobúčik som skúšala.... len plakal a ja s nim... uz som to nedokázala zniesť, sama som prosila aby mu dali UM v pôrodnici, že ho nechcem trápiť. A na UM uz ostal. Strasne som sa trápila, skúšala co 2h odsavat, deň, noc - stale, uz som si pripadala ako šialená.... až keď mi manžel vyjadril podporu a asi milióntykrat mi vysvetlil, že keď budem v depresii, aj maly to bude vnimat a cítiť. Naozaj, keď som sa skludnila a prijala, že UM nie je koniec sveta, boli sme spokojní všetci.
Takže veľa síl ti prajem a netráp sa, nie si prvá ani posledná, čo mala takéto problémy. Ďakuj bohu, že je drobec zdravý a ze existuje niečo ako UM 😊

cezpat
11. jún 2021

Môj sa tiež na začiatku nevedel prisať, reval a zlostil sa. Urobili sa mi ragády na bradavkách. Mne pomohla laktačná poradkyňa s technikou a skontrolovala aj uzdičku. Trebalo prestrihnúť. Ak chceš dať kojeniu šancu, skús kontaktovať laktačnú poradkyňu, príde aj v ten deň, ak je to súrne.
Ak nie, je to tiež v poriadku. Najdôležitejšie je pre dieťa spokojná a šťastná mama. A plné bruško 😉.

mamamasama
11. jún 2021

necitala som diskusiu, iba tvoj prispevok, ale ja som urobila obrovsku chybu, ked som pocuvala rady vsetkych okolo a nie seba... nonstop laktacna u nas, alebo na telefone, nosila som v satke, mali sme 2 hodinovy bonding, kontakt koza na kozu aj v porodnici. Silou mocou som chcela kojit a mlieka stale malo. Nakupila som si bylinky, doplnky, pila meltu, nealko pivo... skusala som vsetko... maly mal takeho hystericke zachvaty od hladu... nakoniec sa na to moja mamka nemohla pozerat, kupila mu UM, spravía mu ho poza moj chrbat, ked som bola v sprche a ja som nechapala, ze maly je konecne spokojny. Mamka sa priznala, najprv som sa hnevala, ale postupne som mu zacala davar UM aj ja. A davam mu ho dodnes. Odkedy prikrmujem, mam spokojne babatko. Nech si vravi kazdy co len chce. Mamila, milion laktacnych. Ak ma raz zena geneticku preddispoziciu nemat vela mlieka, nebude ho mat. Aj nase prababicky domrmovali, aj ked nie UM.

domak2
11. jún 2021

Očividne bol už od porodnice problém s prisatim a s tým ti mali pomôcť. Ak veľmi chceš, dá sa k tomu ešte vrátiť, ale bude to stat kopu nervov a revu. Ak je po fľaši spokojný, tak bud spokojna aj ty a začni si užívať tu chvíľku kľudu. Za chvíľu zas bude rev z iných dôvodov 🤭😊

lubhomira
11. jún 2021

Nezvyknem reagovať, ale nedá mi to. Pre mňa je absolútne nepochopiteľný súčasný tlak na maminy čo sa kojenia týka. Ja mám doma trojmesačného syna, síce kojim, ale tiež sa to podarilo až po takmer troch týždňoch, nakoľko sa narodil predčasne a bol problém s prisatím. Avšak boli sme doma pripravení aj na alternatívu kŕmenia UM a nemali sme s tým najmenší problém. Nedaj sa znechutiť, spokojná mama, spokojné dieťa 🍀❤️

ecko80
11. jún 2021

Ahoj, pred 5 rokmi som si prezila to iste. Dojcenie proste neslo, nech som sa snazila ako chcela. Jedine, co z toho vzniklo, bolo nervozne uplakane dieta a ja s nervami v koncoch, lebo ved "dojcit sa musi, je to to najlepsie, co babu mozem dat" a podobne keci. Trapenie 3 tyzdne, zapal prsnika, do toho ine zdravot. problemy po porode. Nakoniec som dala len UM a doma nastala pohodicka. Ja kludna, babo spokojne. Minuly rok sa mi narodila dcera, uz v porodnici ten isty scenar. Zapal prsnika, mala hladna. Poucena z predchadzajucej situacie som si povedala dost! Doma som vytiahla flasu a dojcenie neriesila. Ked to nejde, tak to nejde, nebudem predsa drzat dieta hladne, lebo ja cakam, kym sa rozkojim🤦

snazilka2513
11. jún 2021

Neboj sa nic, je to vsetko nove, aj pre teba, aj pre male. Pokial mas nejake mliecko, ze sa ti prsniky nalievaju. Skus kojit cez klobuciky, my sme mali mam. Tiez sa mi v nemocnici nechcelo spustit mlieko a sestricky davali najavo moju neschopnost 🤦‍♀️ no a ked sa spustilo, maly sa nevedel prisat. Tak sme vyuzivali klobuky. A sem tam flasku. Neskor prestal pouzivat aj jedno, aj druhe. Takze to neni nieco strasne, ako to mnohe mamicky odmietaju. Mne napriklad laktacna nepomohla. Tiez mi vnucovali tie ich postupy uzasne, coho vysledkom bol aj dvojhodinovy rev a ja na prasky. Ale vytvorila som si svoj postup. No a ak mliecko nemas, nic sa nedeje, tak davaj um a sleduj, ci vas neboli brusko. Treba skusat aj dva tyzdne. Od bolesti bruska som ja napriklad davala kremik pupik. Neboj nic, vsetko pojde, vytvorite si režim casom. Vsetky zaciatky su tazke. Mne sa z tych ich postupov vytvorili take rany na bradavkach, ze isla az krv a do toho zapal prsnika som chytila. Ale nejak sme to zvladli. Prvy mesiac som chodila ako mumia, nevyspata, znicena. Navyse hormony robia svoje, tomu ver. Ale uz je to lepsie. Aj ked maly ma pomaly rok a este neprespal ani jednu noc, ale clovek si zvykne. Drzim palce ❤️

zenazaba
11. jún 2021

Len klud. Mas nabeh na kvalitnu poporodnu depresiu. Este vzdy mozes dojcit, ale potrebujes pomoc skusenej laktacnej poradkyne. Mozno je problem v uzdickach, mozno v polohe. Dojcenie nie je take jednoduche, ako sa na prvy pohlad zda. Kazdopadne ak dojcit nebudes a dieta bude pit z flase, nie si o nic horsia matka ako ktorakolvek ina. Dolezite je, aby bolo dieta syte.

ckatka
11. jún 2021

Keď dávaš U M skus aspoň cievkou z prsníka. Vytiahne aspoň to malo.co.mas a bude stimulovať prsníky k produkcii.
Ja takto.cievkujem už polroka. Na noc a na uspavanie mam svojho mlieka dosť, a cez deň tak zo tri -štyri dávky umelého scucne.Cez deň nemám takmer nič. A to som skúšala všetkom fakt ze všetko.
Hlavne kľud. Stres je najväčší nepriateľ laktacie. Máš zdravé dieťa? Máš. Tak dakuj Bohu zaň a netrap sa ostatným. Gratulujem ❤️

ckatka
11. jún 2021

Mne trochu pomáha tento čaj. Ostatne ako vinea, mušt, senovka, benedikt, homeopatiká, ukko čaj, Trioherb...nemali na mňa vôbec žiadny efekt. S týmito bylinami je to o niečo lepšie.

romi1019
11. jún 2021

Viem presne, ako sa cítiš. Keď som mala prvú dcérku, brala som automaticky, že budem kojiť. Mala sa aj prisala, ale ťahala a nič netieklo. V pôrodnici rev, doma rev, muž šiel kúpiť umelé, napapala sa a spokojnosť. Skúšali sme stále. Bylinky, čaje,polohy, všetko možné a mlieka nikde, bradavky sama chrasta, boľavé. Ja pri umelom revala, že ona je taká krásna a ja nie som schopná jej dať to najlepšie. Muž mi vravel, aby som sa tým vôbec netrápia, že pre malú je najlepšie jedine to, aby bola sýta a mala spokojnu maminku. Tak sme sa na kojenie vykašľali a dávali len umelé a neskutočne sa mi uľavilo a boli sme kľudne a spokojne obidve. Konečne som si materstvo začala užívať. Mala bude mať dva roky a ešte nebola chorá. Teraz mám druhú dcérku, bola som odhodlaná, že kojiť skúsime, ale nie za každú cenu a v kľude pôjdeme na umelé. Na počudovanie je druhá plne kojena, mlieko sa krásne rozbehlo už v pôrodnici.
Ak vám kojenie nepôjde, úplne v kľude dávajte umelé a bude dobre. Ja som prvé dávala Bebu, ale zapekalo ju, tak sme prešli HiPP a bolo super. Treba skúsiť, aké mlieko bude bábätku vyhovovať.

elementissa
11. jún 2021

Moj nazor- mamila a vsetky jej fanaticky je jedna vysinuta sekta, ktora zeny privadza az k samovrazednym sklonom, lebo neuznavaju nic ine iba cucanie z prsnika. Je to nechutna sikana. Cela ich stranka je jeden marazmus napchaty sikanatorskou propagandou. Raz som tam bola, az zle mi prislo. Ja som nekojila, tiez ma do toho tlacili, ale krpec pit nevedel sam, odsavanie bolo za trest. Mal tri tyzdne, ked mi chvalabohu odislo mlieko a nikto uz nepindal. Teda hlavne nikto z doktorov. Vsade "je kojeny??" - moja odpoved, "nie, nebolo mlieko" vybavene, bodka, bez dalsich reci. Tiez som si pripadala par dni neschopna, lebo sektari tlacia kapusty do hlavy ako dieta bez MM dobre ze invalid postihnuty nebude. A vies co? Ma skoro dva roky, je to krasne mudre dieta, celu noc bez jedinej prestavky na jedenie prespal prvy krat v 4,5mes. Neviem, co to je byt nevyspata, neviem co su to koliky, neviem,co je to uhucane dieta, neviem, co su to bolave a dohryzene prsia, moje dieta sa "upokojuje" inymi sposobmi ako obkusovanim ma. Postrazi ho hocikto, od narodenia, lebo UM zarobi aj 5rocne dieta. Mam kamaratky, co koja a JEDINA VEC co mi stale hovoria, pri kazdom jednom rozhovore je, ake su chudiatka dorantane, dohryzene, nevyspate, ako musia kojit dvojrocakov xyz krat denne, lebo nahodou sa buchne - musi ist cucat. Je unaveny, musi ist cucat, nieco mu nejde, musi ist cucat. Ide zub, musi ist cucat kazdych 5 minut. Niekedy mam pocit, ze moje dieta je nejaky iny humanoidny druh, lebo ked je unaveny, pretrie si oci, dam ho do postele, chyti plysaka a spi. Ked je hladny, dam mu jedlo, naje sa. Ked sa rozculuje, ze mu nieco nejde, odvediem jeho pozornost na inu vec a hned je v pohode. Ked sa buchne, oprasim, pofukam, poviem, ze sa nic nestalo a uz uteka dalej.... Potom sa tu zeny stazuju na svojich muzov mamankov, no oni si vychovavaju deti rovnako, co im este v 4 rokoch v obchode vytahuju prsnik, lebo sa potrebuju "ukludnit". Je to pre mna nepochopitelne, ale beriem, kazdy nech si zije ako chce a vychovava deti, ako sa mu paci. Len tie zeny, ktore kojit chcu a vidia v tom zmysel svojho zivota a materstva, tak jasne, nech to robia. Naplna ich to, paci sa im to, maju z toho radost. Tak nech si deti koja aj v skolskej lavici, ved nech. Akuat nechapem a naozaj neuznavam tento tlak spolocnosti, aby to robili aj zeny, ktore z toho maju fyzicke ci psychicke utrpenie. Aby o nej niekto nepovedal, ze je zla matka??? Ako si to vobec niekto moze dovolit? Jednoducho, podla mna je fanatizmus zly, nech sa hocicoho tyka. Kojenie je prirodzene, rychle, pohodlne. Ked ti to tak vyhovuje, koj. Aj do nemoty, tvoja vec. Ale stale je to len jedlo. Ktore sa da nahradit. Takze ked to nejde dietatu, nie je mlieka dost, matke to nie je prijemne, je to pre nu bolestive, sposobuje jej to psychicky diskomfort, tak to jednoducho nie je vhodna alternativa. Zelany vystup je, aby boli matka aj dieta spokojni. Na type stravy absolutne nezalezi. A uz vobec sa netreba trapit a robit si nervy, lebo "sa neda". No tak sa neda, dieta o nic nepride a nic mu nebude. Ale ak sa mama hodi z okna alebo skonci na psychiatrii, lebo fanaticky jej natlacili kaleraby, ako kojit musi a ked nie, tak radsej dieta ani nemala mat a ake ono bude cele postihnute, tak ano, to dieta poznaci. A velmi. Spokojni a vyrovnani rodicia su zakladom spravneho vyvinu dietata. Nie to, ci do svojich 6 rokov zuzlalo mame prso

janushka_t
11. jún 2021

Ahoj, daj papať UM, potom nech si cucá hocikedy. My takto fungujeme 11 mesiacov a mlieko sa tvorí stále.

autor
11. jún 2021

dakujem vam vsetkym velmi pekne za odpovede, velmi mi to pomohlo a nakoplo ma to nieco spravit inak. Uz na porodnom boxe, ked sme volali so svokrou, tak mi tak nenapadko, ci planujem dojcit, lebo to je pre babo najlepsie a teda je to sice na mne, ale ze teda najlepsie je dojcenie. Hodinu po narodeni maleho mi to vravela. No a odvtedy denne bud svokra, mama, alebo babka, ci mam mlieko, preco nemam, ked prislo je slabe mlieko, nieco zle jem, lebo maly vela kaka, boli ho brusko, urcite zle jem (kaka ako zdravy novorodenec, prdi a grga normalne)....ak neodpisem, ako sa mame, telefonaty od nich...ak nedvihneme spravy, ste v poriadku? mne alebo manzelovi. Tak som dnes matkam napisala spravy, nech nam daju na nejaky cas pokoj, naozaj nepotrebujem tie reci teraz. Urazene budu, ale spochybnuju ma od zaciatku, moja chce strasne prist, lebo ze to sami nezvladneme a pri kazdej zmienke, ze je to narocne sa mi pripomenie ako pride, pricom mne by stacila naozaj iba podpora....Rano sme boli u doktorky maleho, predpisala mu HA mlieko, kedze som alergik. Povzbudila v dojceni, poradila, ale ak treba, ze mam davat umele mlieko. Ze sa to postupne moze este aj potom upravit s dojcenim, aj napriek UM. Mam podporit laktaciu, ci nebude viac mlieka a ked bude viac, potom skusit dojcenie po porade s laktacnou. Ze sa pravdeodobne zle prisava, ked ma to boli. Lakcnej volal manzel, tiez povedala, ze davat umele, hlavne aby bol maly spokojny a pride sa pozriet po vikende a poradi mi s prisatim maleho. Manzel mi nakupil flasky a vsetko ku krmeniu UM a zaroven aj dalsie veci na podporu laktacie, co ste dali tu a nemala som ich doteraz. Tak uvidime.

juliet86
11. jún 2021

stavias sa k tomu dobre. nastavit hranice. cim skor potrebujete teraz cas na seba na mamky svory tetky kasli najdolezitejsia si ty dieta a manzel. kiez padnes na dobru laktacnu a pomoze ti. ak ho nechces zvykat na flasu kupte striekacku v lekarni a davajte cez striekacku mu pit. drzim palce