Nedojčím a odsávam. Ako udržím tvorbu mlieka?

michaela_laura
26. mar 2024

Ahojte maminky 🙂nekojim, ale krmim nase drobatko MM z flase. Spociatku som odsavala kazde 2-4 hodiny 20-30 min kazdy prsnik - aj v noci. Teraz uz len 10 min a stale msm nadbytok - chladim, mrazim - synator nevypije hoci papkac je dobry (ma 2 tyzdne). Zaujimaju ma Vase skúsenosti - nakolko mozem predlzit intervaly odsavania alebo skratit ich cas, aby som si udrzala tvorbu MM? Ako ste to robili vy? Ďakujem 🙂

anjelicek26
26. mar 2024

Odsavam po každom kojeni kazde 3 hodiny deň noc bez výnimky.. maly pije 55-80ml a ma tiež dva tyzdne.. 100-120 po tom,čo sá napapa ide smer mrazak...a áno to poctivé odsávanie ako hodinky proste robí ten rozdiel...

jaass
26. mar 2024

@michaela_laura ahoj autorka, ja odsavam vyše roka, mam vyše 2000odsavani za sebou. Odsavat každé 3 hodiny je základ. Ani raz nevynechať, neposunuť. Držím palce je to časovo veľmi náročne☺️

kluska
26. mar 2024

@michaela_laura ja by som poradila skor zabojovat o dojcenie kedze maly ma len 2 tyzdne. Z vlastnej skusenosti poviem, ze kojenie zabera menej casu ako odsavanie

kluska
26. mar 2024

tiez mlieka mas tolko kolko maly potrebuje ked kojis, ked odsavas, mas mlieko malo (vacsinou) alebo vela

jaass
26. mar 2024

@kluska dobre pises ale nie každé babatko dokáže byť kojene. Ja som mala viacero laktacnych doma a každá zhodnotila, že ozaj babatko nevládze 😞 bavíme sa o predcasniatku. A tak som sa snažila, aj synček tak chcel ale nevládal, bolo to ozaj ťažké obdobie.

anjelicek26
26. mar 2024

@jaass u nás je to tiež tak.. maly sa narodil s 2030g a stále je veľmi spavy.. na hlad sa nebudi,rýchlo mu klesá cukor. Doteraz sa cudujem,ze nás normalne na piaty deň pustili domov s 1990g.. takže doma "tvrdý rezim" kazde tri hodiny budit, s toho pomaly hodinu kojiť a dotlacit fľašku aby dal aspoň 50ml, kde on úplne nezáujem a proste spanok... na psychiku na nič, hlavne keď prsník do tých úst nasilu nenatlscis,fľašku aspoň ako tak... teraz ma 16 dní, už pribral pol kila,ale stále hlad nepozná, stále ho treba budit, prsník ideme už 80 percent, v noci ale dám aj odsate,lebo sa mi ho proste nedarí prebrať a som unavená ako kon po celom dni.. ja verím,že keď viacej posilnie,bude to lepšie (s prsa vypije viac ako z fľašky), ide tam vyslovene o to budenie a fungovanie...

jaass
26. mar 2024

@anjelicek26 gratulujem k bábätku💙 tak krásnu váhu mal pri narodení, teším sa, myslím, že si písala niekde že ti lekári povedali menšiu váhu. Prajem tebe aj malému veľa zdravia. A áno bol to masaker. A hlavne moje prvé babatko, tak som nevedela čo a ako a hlavne to spanie bolo take, že len spinkal a spinkal. Ale vďakabohu už je dobre. Už sa rozpapal ale až odkedy dávame prikrmy. 💪💙 ale tiež papal prvé 4 mesiace každé 3 hodinky a papal hodinu. Ah, to ale chápu len mamky ktoré si prešli/prechádzajú tým istým. Tie predcasniatka sú ozaj obrovski bojovnici, neskutočne silní a statoční 💙 Držte sa 🥰

anjelicek26
26. mar 2024

@jaass ja dufam,ze o týždeň dva by už mohlo byt lepšie, teraz je ale hlavne,nech rastie,priberá,dobieha.. zistili mu prekonaný cmv virus v treťom trimestri,tak preto narástol už vôbec v brusku.

kluska
26. mar 2024

S predcasne narodenymi nemam skusenosti, ale pri donosenych SA tiez treba TRAPIT s kojenim, pokial matka nevie ako na to. Ja som dostala doma babatko donosene na 3 den a az po tyzdni SA pekne prisal, dovtedy som tiez krmila hodinu a 2 hodiny spal a tiez bol spavy. Pocas hodiny som prikladala, davala po lyzickach moje mlieko, potom SA podarilo prisat na jednu cicku, na druhu az po 2 dnoch neskor. Tiez som steklila nozky, pod bradov, tiez zaspaval. Pokial je donoseny, skusila by som skor popracovat na spravnom prisati. Ked to nevyjde, nevadi, budes odsavat. Bradavka musi byt vystrcena a treba ju rychlo vsunut do otvorenej pusinky smerom nahor k vrchnej pere. S jednou rukou drzat hlavicku dietata, s druhou chytit prso a vsunut rychlo. Drzim palce.

barcinka13
26. mar 2024

@anjelicek26 prosím ťa a keď vkuse odsavas stíhaš aj niečo spraviť doma? Ja sa snažím odsávať ale nedokážem túto pravidelnost..bábätko papa dlhšie potom trvá kým ho uspim a skratka ako to robíte ženy? Akože myslím ak chcete vklude na záchod vypiť kávu/čaj navarit obed a pod.

anjelicek26
26. mar 2024

@barcinka13 no ja neuspavam,lebo on spi už pri jedle😇Domácnosť obieha do veľkej miery muž, deti pomôžu, ja som našťastie skôr oddychnuta ako unavená momentálne.

michaela_laura
autor
26. mar 2024

@kluska dakujem vsetkym, mozno casom este skusime, no nas pribeh je dlhsi... v nemocnici sme zacali dokrmovat MM striekackou, lebo odo mna očividne nemal dost a mala som znicene bradavky - druhy alebo treti den mu strihali v nemocnici uzdicku, ale to ja uz som mala take ubolene bradavky, ze na jednej strane som si ho pritisla, na druhej strane chcela odtiahnut, ale teda pokracovali sme dalej... A dokrmovali striekackou. Zo zaciatku - napriek kontrole zo strany sestriciek - dnes vyhodnocujem, ze nebol ani spravne prisaty,... A nasledne sa zacal este odtahovat, hnevat, vedel sa prisat az po case... Posledny den v nemocnici nam ukazali dokrmovanie cievkou na prsniku, striekacka urobila nezbedu... Skusali sme doma, nepokojne babatko pokial som ho chcela nakojit, natrapili sme sa, ked som to vzdala(hoci sa aj prisal, nebol spokojny) nakrmila som ho striekackou a bolo znovu pokojne dieta... Asi 2x som zazila, ze sa prisal a napapal tak, ze po dokojeni bol spokojnucky... Zacala som odsavat a davat mu flasu - striekackou si to velmi rýchlo vycucol - velky objem naraz... Nasledne sme mali doma laktacnu, poradila, ukazala (medzitym som si doma aj ja nieco nastudovala, cize uz aj prisatie v tej dobe vyzeralo fajn, keby sa prisat vedel), ale najma - zhodnotila, ze ma srdieckovy jazycek a potrebuje este dostrihnúť uzdicku... Ukazala nam tiez krmenie cievkou na prste - to mu islo, ked sme boli v autosedacke - skvele, inak som sa nevedela dobre vykrutit, aby som si nenicila chrbat a vlozila mu cievku do pusy... Ale teda vyradili sme flasu, zaradili cievku - no stale boli hnevy, odťahovanie hlavicky, aj som musela odsavat a aj bol nespokojny. Navyse, mala som tazsie stavy po porode v zmysle slabosti a neskor pretrvavajucej zvysenej teploty, o sadani ani nehovorim😇cize to bolo pre mna narocne fyzicky a znovu zacalo byt aj psychicky, pretoze : vybavili sme si aj vymenny listok u pediatricky, odporucani lekari v BA vsak mali najblizsi volny termin o tyzden, co som si ja nevedela predstavit vydrzat prikladat bolestivo nepokojne a nespiace, hladne dieťa 😪isli sme vsak na orl na Kramare... (Toto vsetko sa udialo za tyzden po porode) Tam zhodnotili, ze nemaju co strihat a ze je v poriadku. To bolo pre mna najtazsie, obzvlast ked laktacna nadalej tvrdila, ze u iného lekara by nam uzdicku strihli. Bola som vycerpana a pre pokoj svoj aj babatka som si zvolila cestu odsavania. Mliecka mam zatial dost, najnovsie nas trapi brusko. Verim, ze by sa este mohlo podarit dojcit, keby ideme za dalsim lekarom a prezijeme dalsich par tazkych noci kedy sa pokusame o prisatie. Dokonca si hovorim, ze mozno sa to este po case spravi. No momentalne som pokojna v tomto postupe, aj ked viem, ze nie je idealny, uvedomujem si, ze syncek potrebuje nielen materske mlieko, ale aj pokojnu maminu a nechcem, aby som si kvoli bolesti a trapeniu vybudovala k nemu nejaku formu odporu a frustracie... Viem aj, ze sa este potrebujem zotavit, hoci uz je to aj so mnou omnoho lepsie 🙂

jaass
26. mar 2024

@barcinka13 ja som prvé 4 mesiace NIČ NEVARILA. O všetko sa staral muž. Bolo to na “dohode.” Povedali sme si, že budem odsavat a tým pádom už som nemala čas na varenie. Varil manžel+cela domácnosť iba na ňom.

michaela_laura
autor
26. mar 2024

@barcinka13 ja napriklad mam handsfree odsavacku babyone (na obe prsia naraz), je to velka pomoc!!!☺️A to nie som este "dlhodoby odsavac" 😇

viki191
26. mar 2024

Ahoj, ja som tiež iba odsávala, prve tri týždne každé 2 až 3 hodiny (okrem noci tam som mala dlhšiu pauzu) neskôr som odsávala 4x denne dokopy 700 az 800ml (posledné odsávanie o 23, ďalšie ráno o 6) vydržala som takto 7 mesiacov 🙂 potom sa už ku koncu začala tvorba mlieka znižovať a nakoniec som to ukončila, mali sme už zavedené prikrmy aj kašicku tak som to nejako neriešila, ale možno keby som mala tu handsfree odsavačku tak by som to ešte skúsila viac zachraňovať.

michaela_laura
autor
27. mar 2024

@viki191 prosim, kedy si zacala so 4x denne? Uz po 3 tyzdnoch? 🙂Dakujem, taketo skúsenosti ma zaujimaju a povzbudzuju 😍

viki191
27. mar 2024

@michaela_laura úplne presne si to nepamätám ale viem že cca vtedy ked som ráno odsala 250 až 300 ml a to bolo asi po mesiaci 🙂 jednak mi to stačilo na pokrytie spotreby malej kým odsajem znova, neskôr som už mala väčšiu rezervu (plus sem tam sa podarilo aj zamraziť) 🙂

kluska
27. mar 2024

@michaela_laura ano pokojna mama je to najdolezitejsie