Nástup kojeného dieťaťa do škôlky

majkatomiho
19. apr 2021

Mamicky prosim o radu... mam slecnu, ktora mala v januari 2roky a stale kojim...na tom by nebolo nic zle, viem, ze kojenie je velmi prospesne aj pre starsie deti, ale....ta moja herecka nic nechce jest, koji sa v priebehu celeho dna, aj v noci aj 5x...citala som, ze dieta netreba nutit jest, pokial prospieva,je to ok a ona prospieva az velmi dobre😄..ale v septembri chcem nastupit do prace a malu dat do skolky...mate skusenosti s takymi detmi? Prisposobili sa? Papanie, zaspavanie bez prsnika a tak...mam obavy a nechcem ju stresovat oducanim, radsej by som bola, keby doslo k spontannemu odstaveniu bez placu, ked na to bude sama pripravena...🤷‍♀️

ivuska36
19. apr 2021

Ja som môjho kojila do troch rokov a v škôlke všetko zvládol v pohode, jednoducho sa prispôsobil davu 😉 ale zase on s normálnym jedením problém nemal, ale verím, že to vaša dcérka zvládne, lebo tam sa jednoducho funguje tak. Myslím ze tie detičky sú veľmi rozumne. Držím palce

hederamonstera
19. apr 2021

pozri tu: https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/o... Nizsie mas linky na podobne temy.

canerko
19. apr 2021

@majkatomiho moj mal 10.12. tri roky a este stale kojim.Len to je len take mojkanie ziadna vyziva.Vecer prwd spanim si cucne,rano niekedy a ked pride zo skolky.Mna to uz fakt nebavi ale nechcem ho stresovat.On bi aj castejsie tahal ale ja to uz nejako zahram a on zabudne.V skolke si
ne pita spi normalne aj stravuje sa normalne.

mogaa
19. apr 2021

@majkatomiho no pokiaľ sa neodstaví sama tak mesiac pred nástupom treba odúčať aspom denné kojenie....v lete to bude jednoduchšie, jednoducho dlhšie vonku, obed a spinkať....ak nebude chcieť spať bez prsníka, tak ho nedaj spať, pozrite si rozprávku alebo choďte von....

dorotenka333
19. apr 2021

@majkatomiho bomba ze kojis.ja som malu kojila do 3.5r a potom sme sa dohodli ze uz je velka.ale ked bola len s tatom par dni bezo mna alebo ked ju babka strazila aj par dni ked sme sli s tatikom na vylet,tak uplna pohoda bezo mna.ked som prisla aj po 5tich dnoch vypytala si mliecko.skusila by som asi najskor odist na dva dni za kamoskou z ineho mesta,nech je s tatom alebo k babke na noc a den a dlho ju pripravovat,opisovat co bude s nimi robit a co moze robit ked jej bude za tebou smutno...nam to tak nejako vyslo.v kazdom pripade si to musis nejako nastavit prijatelne v hlave pre seba a dieta sa prida,lebo citi,co potrebujes🙂drzim palce.peace

h2
19. apr 2021

@majkatomiho Ahoj, skúsenosť síce nemám, ale to už bude veľká slečna, takže by som s ňou pred nástupom do škôlky skúsila "hodiť reč", vysvetliť vhodným spôsobom, že cici bude na doma a v škôlke bude papať s detičkami. Ja si myslím, že problém nebude.

elizabet173
19. apr 2021

@majkatomiho zo zaspávania bez prsníka by som strach nemala, ak nemá, tak kúp nejakého mojkáčika, ktorého bude mať len na zaspávanie, ešte lepšie dvoch, ak by ste jedného zabudli v škôlke. Ale zatrhla by som jej nahrádzanie jedla kojením a to si zrejme mala urobiť už dávno a neutešovať sa tým, že dieťa prospieva. Kojenie v jej veku v žiadnom prípade stravu nenahradí. Môže sa v škôlke rozpapať, ale pravdepodobnejší scenár bude ten, že vydrží celý deň bez jedla, kým po ňu neprídeš. Nestresovala by som ju teraz odúčaním, ale zaviedla by som striktné pravidlá, najprv jedlo z taniera, až potom prsník. Aj keď len pár lyžičiek, pár odhryznutí, veď určite predsa len niečo počas dňa zje. Kojenie je pre ňu samozrejme oveľa jednoduchšie, ako jedlo žuť, hrýzť a posúvať si ho v ústach. Predideš tým tomu, že bude mať dieťa toho veľa naraz - bez matky, bez prsníka na zaspávanie a ešte sa aj učiť jesť. Takéto deti sú schopné aj v piatich rokoch (keď prsník nahradí fľaša) vypiť ráno fľašu mlieka, doobeda si dať dva hlty čaju alebo mlieka na desiatu, dve lyžice čistej polievky a poobede tiež dva glgy mlieka a čakať na maminu ako na spasenie. Tá im zo strachu, aby aspoň niečo zjedli dá doma hneď fľašu a z toho kolotoča ťažko vyskočiť

majkatomiho
autor
20. apr 2021

@h2 to som uz skusala, ale neosvedcilo sa, zavislost je silnejsia🤦‍♀️

h2
20. apr 2021

@majkatomiho Neboj, veď do nástupu do škôlky sú ešte vyše 4 mesiace, to je hromada času pre také malé dieťa. Ona to zvládne. Držím palce.

majkatomiho
autor
20. apr 2021

@elizabet173 mala uz jedla vsetko, od polievok az po maso.teraz zje tak 3x do tyzdna polievku, mozno raz maso, zato salatove uhorky by jedla na kila...ked nechce jest, jednoducho neotvori usta, mozem sa aj poskladat. Je pravda, ze ja sa vzdy napokon vzdam a dam jej cucnut, lebo ked zacne vrieskat, neupokoji sa ani po pol hodine a len lape po dychu..starsia dcera ked bola mala a silno plakala, omdlievala, tak mam respekt...neviem preco zacala odmietat varene jedlo, obcas nieco zje, ale su dni, ked do nej nedostanem nic...

majkatomiho
autor
20. apr 2021

@h2 dakujem🙂

elizabet173
20. apr 2021

@majkatomiho je to na tebe, ale sa uspokojíš s tým, že si pravidlá určuje dieťa s rizikom, že bude v škôlke možno celý deň hladná, alebo jej tie pravidlá zavedieš ty. Buď si istá, že keby si musela ísť na dva týždne do nemocnice, začala by jesť normálne, lebo by vedela, že skrátka prsník nebude, tak, ako jej je teraz jasné, že nakoniec cúvneš.

luccija
20. apr 2021

@majkatomiho musíš rátať s tým, že pre ňu to je prirodzené, takže odstaviť sa nemusí ešte rok, dva.Ona nevie, že väčšina 3 r deti sa už nekoji.Kojila som dlho tiež do takmer 3 r ale už len večer a ráno.Moze sa stať x alternatív aj tá, že v škôlke nebude jedávať, lebo bude čakať na teba s prsom a vylúčia Ti ju po nezvládnutom adaptacnom.Ideal by bolo obmedziť kojenie a normálna strava desiata , obed a dajme tomu ráno večer a pred spánkom tvoje mlieko.Kojenie je prospešné, ale nie nahrádzať normálnu stravu kojenim😉tvoja už manipuluje plače a vydiera

weronca22
20. apr 2021

Ja som moju kojila este tri mesiaca po nastupe do skolky, nikto o tom v skolke ani nevedel, adaptovala sa uplne super, dokonca aj so spankom nebol problem 🙂 drzim palce

majkatomiho
autor
20. apr 2021

@weronca22 dakujem🙂

essenceee
23. máj 2021

zvažovala by som prechod na umele mliečko, bude to pre teba jednoduchšie.

mogaa
23. máj 2021

@majkatomiho neboj, nezje obed, po spánku keď bude hladná zje chleba.....