Musím obmedziť kojenie pri novorodeneckej žltačke?

zuzik270
28. feb 2012

chcela by som sa spytat, je treba obmedzit kojenie pri žltačke? Vraj to vtedy skorej prejde ked prestanem kojit , alebo kazde druhe jedenie dam umele mlieko co si o tom myslite?Maly ma mesiac a stale je trochu žlty. A neviete nejake tipy ako by mu to skorej prešlo?
Dakujem za odpovede.

alexis617
28. feb 2012

ahoj moji synovia mali novorodeneckú žltačku obidvaja staršiemu museli meniť aj krv pri druhom sme boli v nemocnici len dlhšie ,tvoje mliečko pri žltačke 100 pro neškodí drobčekovi a nenahrádzala by som ho v žiadnom prípade za umelé v tvojom má všetko čo pre svoj vývoj potrebuje ked bude vonku svietiť slnko vyzleč ho a daj k odostrenému oknu slnko by malo pomôcť ja som deťom dávala aj d vitamín s pítaj sa ked pôjdeš na poradňu 😉

nani7278
28. feb 2012

Kojené bábo môže byť žlté aj 3 mesiace, pokiaľ to nie je nejako veľmi nad normu a inak je malý v poriadku, tak je to normálne. Určite by som nedávala UM, skôr poškodí ako pomôže. A podľa nejakej štúdie sú " žltačkové" deti inteligentnejšie... 🙂

kvetinka211
28. feb 2012

@zuzik270 Nie, kojenie urcite neobmedzuj, kto ti povedal taku blbost? 😖 Su myslim nejake specialne zriedkave pripady kde to suvisi, ale to by vam musel diagnostikovat lekar a nie takto sa riadit radami babiek. Ak sa ti zda stale zlte, zajdi k lekarke nech to ona posudi, pripadne urobi testy ci to nie je nebezpecne. Pomoze tiez, ked si ho cez obed rozbalis na slniecku cez zavrete okno (treba trosku prikurit v izbe ak mate zimsie). UM sa vyhybaj pokial sa da, pre svoje babatko urobis najlepsie ked ho budes do 6 mesiacov iba kojit, potom do roka popri prikrmoch a potom aj dlhsie ak vam to bude obom vyhovovat 😉

fordikford
28. feb 2012

moja mala tiež mal žltačku ešte v nemocnici a nosili my ju stale na kojenie je to volovina že nemôžeš koj dokedy budeš môct je to najlepšie a najlacnejšie mliečko 🙂 nemusiš vstavat a zohrievat v noci aj cez den 🙂

anjelicek26
28. feb 2012

Novorodenecka zltacka je uplne bezny jav a postupne to prejde, je to isteze hormonami vylucovanymi v materskom mlieku, ale no a? Je to normallny proces. Nas maly bol zlty velmi velmi dlho. A aj chrapal uzasne 😅

Urcite by som kvoli tomu neobmedzia dojcenie, narusit tuto rovnovahu v prvych dnoch po porode moze mat na kojenie do buducnosti dost fatalne nasledky na dojcenie...

anitab
28. feb 2012

@zuzik270 v ziadnom pripade kojenie neobmedzuj, prave naopak...nas maly mal zltacku velmi dlho, vyse 4m a bol len kojeny, nad UM som ani neuvazovala...davaj mu pit tvoje mliecko co najcastejsie, aby vela cikal a kakal, stolicou sa to vyplavuje prec...kedykolvek vykukne slnko, poloz ho ku oknu, aby na neho svietilo (pozor aby sa ti neprehrial), alebo aj ked priamo nesvieti, potrebuje co najviac svetla (teraz je to horsie, lebo je zima a deticky su cele zahalene ale apson rucicky a tvaricku ma volnu)...ziaden strach, keby bol velmi zlty, tak tvoja Dr skontroluje vysku bilirubinu, resp pecenove testy stavi...ale vobec sa nemusis znepokojovat zatial 😉

ani3012
28. feb 2012

a to ti kto povedal takúto blbosť @zuzik270 ?
ako píšu baby- kojiť 😉

zuzanockamt
28. feb 2012

@zuzik270 mne v porodnici vraveli, ze musim kojit co najviac, aby to rychlejsie preslo, tiez bol dost dlho zlty, asi 3-4 tyzdne ... ale ja som bohuzial nemala velmi cim kojit, tak mal aj UM

slniecko77
28. feb 2012

@zuzik270 mala by si dojcit co najviac a skus dietatko davat k oknu na slniecko 🙂 to by malo pomoct
..s dojcenim bude asi trosku problem, lebo deticky so zltackou su spave, treba budit nech papa 🙂

juliagregor
28. feb 2012

nie, netreba, si doma, tak ked svieti slniecko tak ho opaluj, hlavku prikri... dalej minutku vyluhovany cierny caj, v nom rozpusti cierne uhlie, mozes trosku osladit hroznovym cukrom...
zltacku mal mensi z dvojiciek (35 tt) 3 mesiace, nezabranis jej ...

emily3
1. mar 2012

@zuzik270 zo skusenosti suhlasim s babami, Kto ti povedal tu blbost ze nekojit dieta ked ma zltacku?
praveze dieta je v tomto stave viac spave a nepyta si papat, preto ty ako mama ho musis budit a castejsie prikladat...a cim viac spapa ty skor sa mu to spravi a slnit ho a ak nie je slnko tak aspon na dennom svetle, nechat ho vyzleceneho pod oknom na svetle.... neboj, moze byt dlhsie zlty, ak ta prepustili s nem. ze ma " normalne hodnoty" tak je to ok, aj moji experti boli ztli a uz nie su 😉 a najlepsie pre vas oboch je kojenie, ak nemas nejake fakt vazne dovody , UM sa zdaleka vyhybaj a min. do polroka nepouzivaj nic, len svoje mlieko..to pre babo staci.. tak vela zdaru nech sa vam dari 😉

gabuci
1. mar 2012

nekojiť dieťa kvôli žltačke?Však aj v nemocnici som musela tak často ako si len pýtalo jesť,nie ešte obmedziť.Ked som ju mala pod svetlom,musela som tam chodiť a vyberali mi ju odtiaľ.Ináč bežne ked nie až tak moc žlté,že treba pod svetlo,tak nám dávali deti tiež pod okno na slnko.Mali sme kvôli tomu aj postieľku presúvať.Podľa mna tiež najväčšia hluposť obmedziť kojenie kvôli žltačke.

natalia777
1. mar 2012

tak toto som este nepocula 😒 moja dcera mala tiez dlho zltacku do 6 tyzdnov ale urcite mi nikto nekazal prestat alebo obmedzit kojenie 😉 kojila som tak casto ako ona chcela 😉

malicka100
1. mar 2012

suhlasim s ostatnymi, urcite kojit dalej, moj maly bol zlty asi 3 mesiace, ale tie hodnoty neboli vobec vysoke, len sa mu proste ten bilirubin z telicka dostaval dlhsie... doktorka nam potom poradila davat v glukoze cierne uhlie, vela som ho davala na slniecko, ked nesvietilo, tak aspon na denne svetlo a vsetko preslo 🙂 drzte sa, nech rychlo pomienie

magimi
1. mar 2012

@zuzik270 som novorodenecka lekarka.
Mozno preto mas taku informaciu, ze prestat kojit, lebo materske mlieko obsahuje latku, ktora znizuje odburavanie bilirubinu, teda toho zlteho farbiva, ktore sposobuje zltacku. Ak je zltacka velmi tazka a velmi dlho trva, hladiny bilirubinu su vysoke, tak niekedy sa skusa vysadit materske mlieko na 2-3dni alebo materske mlieko prevarat. Avsak naozaj len vtedy, ked zltacka je silna a bilirubin je vysoky v krvi. Ked je dietatko trochu nazltle, tak to nevadi.
V takych beznych pripadoch sa odporuca kojit, kolko sa da, lebo krmenim sa samozrejme zvysuje aj pocet stolic a stolicou sa vylucuje najviac bilirubinu. Teda vlastne caste krmenie pomaha odburavat bilirubin. Teda kojit, kojit, kojit. Materske mlieko ma ovela viac pozitiv pre dietatko, ktore prevazuju nad tymto "nedostatkom".

juliap
1. mar 2012

@zuzik270 neviem, kto ti dal taku radu, ze obmedzit kojenie, prave naopak ... ak je trosku zltucky, malo by mu to prejst, ked je slniecko, mozes ho dat na chvilku k oknu aj rozbaleneho, ked mate teplucko v byte, nie vsak na dlho, aby neprechladol ... ak bude mat zvysene aj vysledky z krvi, tak nas maly dostal od dr taku tabletocku, co len 1/4 sme dali 2 dni po sebe vecer a pecenove sa mu upravili, zazltnutie zmizlo ...

strociatka
1. mar 2012

@zuzik270 rozhodne neobmedzovat, to najlepsie pre dietatko je len a len kojit, ak je vsak zltacka silna a hodnoty bilirubinu stale vysoke je mozne ich velmi rychlo zrazit tak, ze si mliecko budes 12 - 24 hodin odstirekavat a odstriekane mliecko pasterizovat, doma ho dat takmer do varu a po schladeni dietatko nakrmit tymto kvazi prevarenym materskym mlieckom, toto potom pomoze rychlo zltacku zrazit, cudujem sa, ze toto neradia uz v porodnici, tam maju hodne zltackovych deti

strociatka
1. mar 2012

http://kojeni.net/databaze.php?mc=82 tu pisu o tom viac a aj my sme podla toho postupovali a pomohlo nam to

zuzik270
autor
1. mar 2012

@juliagregor ahoj diky za radu a mohla by si mi poradit kolko toho čaju a kolko uhlia? Moze byt aj jedna tabletka ? diky

juliagregor
1. mar 2012

@zuzik270 dala som asi 100 ml vody a jeden sacik caju, a tak som ho luhovala, ozaj chvilku, on silno farbi....hned ako bol tmavy som ho vytiahla a jednu tabletku Carbosolu som tam rozdrvila... pil to doobeda, ked bol hore vzdy som mu ponukla, dr. mi povedala, ze staci aj polovicu aby vypil, a lyzicku hroznoveho cukru...
poobede som robila cerstve...

kvetinka211
1. mar 2012

@juliagregor @zuzik270 @magimi
A nezapecie ho z toho cierneho caju a uhlia, chudatko? Toto by som bez konzultacie s lekarom s novorodencom urcite nerobila ... bude menej kakat a zltacka sa mu este zhorsi ...

juliagregor
1. mar 2012

@kvetinka211 mam to vyskusane pri 3 detoch a je to recept mojej dr, to iste davaju aj u nas v nemocke...
ja suhlasim s tym, ze bez konzultacie tiez nedam detom vsetko co citam na nete
a nezapieklo ich...po kvapkach, lyzickach...

ja som uz mala strach o najmensieho, zlty bol cez 3mesiace, kazdy tyzden mu brali krv...

jarindo10
1. mar 2013

Prosim Vas o pomoc pri vyplnení dotazníka pre bakalársku prácu. Kamoške by to veľmi pomohlo. Ak viete o tom, že po narodení ste mali novorodeneckú žltačku, alebo máte súrodenca, ktorý ju mal, či vlastné dieťa. Ďakujem.
http://www.iankety.sk/dotaznik/285266219/

beruska.zuzanka
1. mar 2013

Teda to som ešte nepočula, ja som na šestonedelí ležala s mamičkou, čo mala bábo so strašne silnou žltačkou a práveže jej kázali prikladať veľmi často, aby veľa pilo a vylučovalo a takto pekne sa z celej žltačky dostalo... samozrejme chodilo aj pod svetlo a "na slniečko" pod okno.

ivushka0209
1. mar 2013

ahoj .. moj maly ma tiez mesiac .. na poradni mi lekarka vravela ze maly je este stale trocha zlty aj ked ja to na nom nevidim a urcite by som mu umele nahrady mlieka nedavala .

sonaja
16. jan 2017

@magimi 9.1. Sa mi narodil syn.este sme v nemocke.prave llo zltacke ktorej hodnoty necheli klesat skor stupali.mal 305 a kazali ho odstavit aspocn na 24 h co prave prebieha a davam mu um.som nestastna z toho ale radsejcsa takto ja potrapima ako by sme tu mali trcat etse chvilku.no stale uvazujem cocak pridem domilov dam mu 3-5 dni prevarene moje.apotom samozrejme chcem normalne kojit.ako zistim ci mu to zase nestupa????

luciah1
16. jan 2017

@sonaja ahoj,nebud nešťastná. Moj sa narodil 2.1 a boli sme tiez pod svetlom,ja som najprv kojila lenze hodnoty stupali,tak som 2krat po 48hodin nedojcila a hodnoty mu klesali. Bolo mi povedane ,ze materske mliecko pomalsie odburava bilirubin a umelym sa mu ruchlejsie odplavi ...Prvy mesiac som mu davala 1xdo dnaUM ,cierny cajik a stvrtku cierneho uhlia...dnes uz ma 3rocky a dojcim na poziadanie 😁 drzim palce nech je malinky rychlo fit

3petka
16. jan 2017

@zuzik270 ahoj my sme boli zltucky asi do 3 mesiacov, kym to uplne odyslo. Koj ho normalne. Len ak sa da tak cez okno na slniecko na par minut. Hlavne je ze to ustupuje, ak nie to je uz horsie. Mne dr vravela ze ak to nebude ustupovat tak mu nieco pichne. Ale odyslo samo

luba41
16. jan 2017

@sonaja najlepší liek je dojčenie a nie Um. napr. http://babetko.rodinka.sk/vyziva/dojcenie-a-mli... a flaša vám akurát tak može pokaziť celé dojčenie
https://dojcenie.wordpress.com/2010/02/13/novor...

slivka5
16. jan 2017

odpoved - nie, treba robit presny opak 🙂