Moje skúsenosti s dojčením

norika1001
12. feb 2014

Zdravím všetky mamičky a budúce mamičky. Tu sú moje osobné skúsenosti s dojčením pre všetky žienky, ktoré majú otázky ohľadom dojčenia. Kým som bola ešte tehotná, už vo vyššom štádiu, cca od 6 mesiaca, keď sa mi už tvorilo mlieko som si každý večer pri kúpaní vytlačila kvapku, pretože keď mi občas trošku tieklo tak mi to vždy zaschínalo na bradavke a predstavte si, čo by to bolo, keby mi zaschlo vnútri, veď to by celý kanálik upchalo. Vždy potom som si prsia dôkladne poumývala. Asi toľko k starostlivosti pred pôrodom. Hneď po pôrode sa mi pustilo mlieko a mala som ho naozaj obrovské množstvo. Keď som dcérku nakojila, tak som ešte ďalších 100-250ml odsala, takže odsávačka mlieka bola mojím najlepším kamarátom. Prosím neurobte rovnakú chybu ako ja, že keď sa mi nechcelo odsávať, tak som odsala len minimum. Nakoniec to skončilo obrovskými bolesťami prsníkov a nábehom na zápal. Našťastie hneď ako ma začali bolieť prsia som utekala k ženskému, ten mi naordinoval antibiotiká, apeloval na časté prikladanie dcérky na kojenie, ostatok odsať a pod teplou sprchou masírovať prsia od koreňa po bradavku a tým vytláčať nadbytočné mlieko. Poviem vám, to je strašná bolesť. Po troch dňoch ma bolesť prsníkov prešla ale ATB som brala 7 dní. Dcérka od začiatku nemá cumeľ ani fľašku, ani to nechcela a navyše plne kojené deti netreba do minimálne 6. mesiaca ani dokrmovať, ani vodu im dávať. Čisto kojení sme prežili zimu i leto. Kojím na vyžiadanie. V lete to bolo aj každú pol hodinku, hocikde vonku na lavičke som dcérku vybrala, zakryla som ju plienkou a kojila som ju. Boli dni, keď som ani ja nemala dosť mlieka, ale nevzdala som to. Zistila som to tak, že dcérka bola stále hladná, stále sa chcela kojiť, lenže pri kojení plakala a keď som stlačila bradavku, ledva vyšla kvapka mlieka. Vtedy som si urobila čaj na podporu kojenia, kým dcérka spala, tak som odsávala, keď už nešlo, 10 minút pauza a znova. Keď sa dcérka zobudila, hneď som ju priložila, ak jej nešlo, tak som sa snažila prekladať z jedného na druhý, kým aspoň čo to nevypila. Na rozbehnutie mlieka mi stačili vždy nejaké 4 šálky mlieka a mala som zase na dlho pokoj. Vyhýbam sa chladu, hlavne na prsia, nerozčuľujem sa, netrápim sa nad vecami, ktoré aj tak nezmením. Žijem pre svoju rodinu a viem, že všetko je tak, ako má byť. Snažím sa byť stále pozitívne naladená. Čo sa týka jedla a pitia, nestravujem sa nijako špeciálne, jem ako doteraz, niekedy len jedenkrát denne, keďže mám trošku problém s jedením, zápraškovú polievku som od pôrodu ani nevidela, aj keď ich ľúbim, ale ja som ich ešte sama nerobila a nechce sa mi zisťovať recepty, pijem tiež ako doteraz, niekedy ani tie dva odporúčané litre vody denne nie, samozrejme snažím sa jesť aj piť viac, ale nejako sa mi to nedarí. Pijem véééééľmi veľa mlieka a ak mám pravdu povedať, počas tehotenstva ani po pôrode som neprišla ani o jeden jediný zub. Dcérka má rok a ja ju ešte stále kojím, a keďže mi do 9. mesiaca nechcela papať príkrmy, tak som ju len kojila a aj teraz ju veľmi veľa kojím, pretože je to pre ňu uspávací prostriedok a takisto aj ukľudňujúci, v poslednej dobe znásobený keďže sa jej včera prerezali prvé dva zúbky. Podotýkam, že som sa nerozprávala so žiadnou laktačnou poradkyňou, všetci ma tlačili do toho, aby som malú učila na fľašku kvôli tekutinám, radili mi, aby som kúpila UM keď som svoje začala strácať, lenže ja som si postavila hlavu, prečítala som na nete jeden článok o tom, že čo robiť, ak žena stráca mlieko a kojím dodnes. Táááák ak som niekomu pomohla, tak som rada, ak si niekto myslí, že som niečo robila zle, nech mi napíšu svoje vlastné názory. 🙂

norika1001
autor
12. feb 2014

Nóóó. A ešte taká maličkosť, mlieko po pôrode pri dojčení zvykne tiecť, takže som používala tampóny do podprsenky, ktoré som mohla po každom kojení vymieňať. Preto treba prsia umývať niekoľkokrát denne, keď už ničím iným, aspoň namočenou plienkou alebo uterákom a vyutierať dosucha. A ešte jedna vec, presne som vedela, kedy malá bude papať, pretože sa mi každé tri hodiny púšťalo mlieko a to aj keď dcérka ešte nebola hore, ale už bol čas budenia, ale nikdy som ju nebudila, pretože keď bola hladná, tak sa zobudila sama a keď bola napapaná tak som odsávala

macamac
12. feb 2014

@norika1001 gratulujem 🙂
pekný príbeh
ale stačilo sa pridať do XYZ tém o dojčení, je ich tu na mraky 🙂
nech sa darí 🙂

norika1001
autor
12. feb 2014

@macamac ja viem, ale chcela som, aby to tu bolo takto na očiach pre mamičky, ktoré by chceli nejaké rady, keďže fórum veľmi nesledujem a nechce sa mi každému osobne vypisovať 🙂

betka011
12. feb 2014

@norika1001 pomoz mi prosim ta so strajkom uz nevladzem

kaja173
12. feb 2014

Dobra vydrz.len s tou vodickou alebo cajikom by som rozhodne zacala skor. Aj ked je mliecko to naj,voda v tele a k zivotu je potrebna aj pre novorodena.ja som sa tiez snazila rozbehnut mlieko takymto sposobom,ale mne sa to nepodarilo.aj ked v principe je kojenie rovnake,predsa kazda zena to ma ine.co zabera tebe nemusi inej,na to som prisla ja.drzim palce pa

norika1001
autor
12. feb 2014

@betka011 s akým štrajkom?

norika1001
autor
12. feb 2014

@kaja173 ja som s vodou nezačínala, pretože mi aj doktorka povedala, že nemusím a navyše kamarátkina mamina naučila jej malého na fľašu a potom odmietal prsník, lebo z fľašky išlo ľahšie a nakoniec stratila mlieko, lebo mu musela do fľašky odsávať. Predné mlieko plne nahrádza dieťatku tekutiny, takže žiadna voda ani iné tekutiny nie sú potrebné.

betka011
12. feb 2014

@norika1001 s dojceneskym strajkom

katrinka8
12. feb 2014

@betka011 - ahoj, skus pozriet, ci nepomoze nieco z tohto: http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmie... 😉

katrinka8
12. feb 2014

@kaja173 - vylucne dojcene babatko nepotrebuje ziadne ine tekutiny okrem mliecka 😉 http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/tekut...

norika1001
autor
12. feb 2014

@betka011 ak nechce dieťa papať len sa hrá s prsníkom, tak mu treba robiť zle, kým nezačne sať. Skús vždy zobrať prsník. Ak nepomôže na tretí krát, treba skúsiť niečo iné. Mne keď to malá robila, tak som jej prstom po líčku behala, tak som jej s ním mierne mykala a vždy začala sať, pretože vedela, že kým nezačne sať, tak s tým neprestanem.

betka011
13. feb 2014

@norika1001 on mi praveze ked ma jest reve ako tur, potom sa naje ale je to tak hodinovy boj

betka011
13. feb 2014

@katrinka8 pomaly vsetky kroky uz som splninla, mliecka je dost, stale som s nim a aj tak to trva uz asi mesiac, ja len dufam ze sa to niekedy skonci

norika1001
autor
13. feb 2014

@betka011 a nejdú mu zúbky? Aj vtedy to môže byť. Koľko má mesiacov? Do pol roka kým je dieťa plne kojené, žiadnu fľašku, nič. Mne malá tiež štrajkovala a nakoniec to bolo kvôli tomu, že ja som sa nevedela uvoľniť. Keď nechcela ani za svet papať, tak som sa nás obe snažila upokojiť, škrabkala som ju po chrbátiku, všekto som jej poukazovala, potom som si s ňou ľahla do postele, ale nikdy nie tak, aby bola vo zvislej polohe a tak som jej dávala papať a tak ju vždy hladkám a rozprávam jej, u nás to zabralo. Alebo možno nemá pravidelnú stolicu, môže ho bruško bolieť. Vtedy sú dobré tie nožičkové cvičenia a masáž bruška na uvoľnenie čriev. Môže byť, že mu poloha nevyhovuje. Alebo prsník. Aj problém tipu napätie v domácnosti môže zle na neho vlývať. A vždy pri kojení sa venuj výhradne malému. Nikdy ho neodstavuj tipom, že keď sa prisaje, robíš si svoje. Telku daj potichu alebo vypni, notebook vydrží. Škoda že neviem podrobnejšie takto zo slov štrajkuje, nechce papať zistiť, čo sa vlastne deje. Ale želám ti veľa trpezlivosti nech sa to upraví 🙂

betka011
13. feb 2014

ma 3 mesiace, je pravda ze som dost nervozna z toho vsetkeho, ale vzdy sa snazim upokojit seba aj jeho, ale aj tak to vzdy skonci hroznym placom, polohy som uz vystriedala mozne aj nemozne,
vzdy sa najskor vyreve do unavy a az potom je schopny sa najest, ked ho krmim tak nemam pustenu ani telku ani nic, hladkam ho po hlavicke a rozpravam sa s nim alebo mu spievam, som uz z toho na nervy a velmi ma to trapi lebo predtym jedol krasne a pytal papat aj kazdu hodinu, stale by bol len na prsniku, teraz si uz jest ani nepyta, radsej cuca vsetko okolo co ma po ruke alebo svoje rucicky, niekedy ked ho idem zobrat na ruky tak sa normalne az rozplace, ked vie ze sa ide jest, pripadam si neschopne a je to hrozny pocit ked dieta place ked vidi svoju matku ☹ ☹ ☹

michaelkanr
13. feb 2014

@betka011 mlieka nemusis mat dost, aj ked si o tom presvedcena. bol to aj nas pripad. preto vznika strajk, ze mlieko zacne tiect pomalsie nez je dieta zvyknute a preto velmi pri prisavani place a odtahuje sa. prezila som to, poznam tie nervy. treba zvysit mnozstvo mlieka, mne zabrali bylinky senovky a benediktu, uz o dva tri dni bolo ovela lepsie.

betka011
13. feb 2014

mlieka je dost lebo ked dopije tak este 50 - 100 odsajem v noci aj 250, aj ja som brala senovku a benedikt, teraz pijem caj z jstrabiny takze sa mi ovela zrychlil aj vypudzovaci reflex, 3-4 krat potiahne a uz mu ie mliecko, viem preto lebo to citim a vidim ako tecie aj z druheho 😉

gabika7706
13. feb 2014

@betka011 alebo naopak, mlieko mu tecie velmi rychlo, nestiha a potom ho to otravuje. Tiez mu uz mozu ist zubky, hoci ich nevidno ani ich necitit, plus neblizi sa termin menstruacie? Vtedy deticky odmietaju dojcenie, pretoze sa zmeni chut mliecka.

norika1001
autor
13. feb 2014

@betka011 a tvoj jedálniček je na tom ako? Môže mu vadiť aj tvoja strava, pretože mliečko má po každom jedle inú chuť. Ale ako som písala, to môžu byť kľudne zuby. Skús mu pred kojením natrieť ďasienka gélikom a po 5 minútach ho skús dať na prsník. Keď sa rozplače, lebo si myslí, že sa ide papať, tak ho len vezmi na ruky a rozprávaj mu, že nemá prečo plakať, lebo nejde papať. A ako často ho kojíš?

betka011
14. feb 2014

@norika1001 stravujem sa v podstate rovnako ako sa narodil, myslis ze zubky??? ked v noci aj dobre spi aj papa budi sa len raz max 2 krat, lenze ja ho len zoberiem na ruky a uz place ked ma jest a ked ho prehodim do inej polohy tak chvilku dobre a potom zas place ze je hladny a takto stale dokola

norika1001
autor
14. feb 2014

@betka011 tak skús toto: S pokojom ho vezmi na ruky, ak sa rozplače, tak ho daj do inej polohy ako pri kojení, prechádzaj sa s ním po byte/dome, ukazuj mu čo kde je, každú vec pomenuj, keď začne plakať, že je hladný, tak ukáž na prsník a povedz iba: "Chceš cici?" Potom si s ním sadni, ľahni, daj ho do polohy na kojenie, ak sa pekne chytí, tak si vydýchneš, ak začne plakať, opakuj od začiatku. Musíš byť ale v pokoji, žiadny nepokoj, stres, ak sa ťa zmocňujú nervy, zavri oči, zhlboka sa nadýchni, napočítaj do 10 a s pokojom vydýchni. Pravdepodobne to nepôjde hneď budete sa pár dní trápiť, ale hádam to pomôže. A kľudne to môžu byť aj zúbky. Vtedy detičky dokážu byť riadne nekľudné a protestujú pri všetkom

sendy182
14. feb 2014

@betka011 ahoj pozri mu ústočka...nemá biele podnebie....?.. čo tvoje bradavky..........je tu veľa tém o kojeneckom štrajku.....v treťom mesiaci je zvýšená potreba mliečka pre bábo.......ak si s ním doma sama.....tak si urob pohodku.....vykašli sa na domácnosť.....ľahni si s bábom....najlepšie koža na kožu.....hladkaj ho.....prihováraj sa mu.....a hlavne usmievaj sa......ak máš šatku daj ho do nej a môzeš aj okolo domácnosti.....hlavný je dotyk a mal by byť stále pri tebe......tvoje teplo.....srdce.....a pod......ako ti tečie mlieko?.....nalievajú sa ti prsia....?......dojčíš ho aj v noci?.....vtedy sa ti utvorí viacej mliečka.....nepapá lepšie v polospánku?......

betka011
15. feb 2014

@sendy182 vsetko co si pisala som uz urobila, tak uz fakt neviem .... ☹ ☹ ☹ kojim aj v noci, vtedy sa napapa normalne, hej aj v polospanku, lenze co to da namahy ho do neho dostat ked je hladny....

sendy182
15. feb 2014

@betka011 skús popozerať témy s dojčeneckým štrajkom.....ak sa ti napapá v polospánku tak ide pravdepodobne o štrajk.....je tu veľa mamičiek to to vydržali a bolo potom už len krásne obdobie kojenia......držím palce....zvládnete to....len možno viac kľudu......pretože ak si ty nervózna tak sa to prenáša do mlieka............už aj schudol?.....skús ešte pred kojením strieknuť mlieko napr. do misky alebo bav. plienky....a daj mu z toho zadného viac.....kľudne môžeš aj jemne stláčať prsník aby mu šlo lepšie mliečko.....ponúkni druhý a postup zopakuj......ak máš rýchly tok mlieka tak ho daj vyššie.....

betka011
16. feb 2014

@sendy182 ved som uz pozerala hadam vsetko, ja viem ze vela mamiciek preziva to iste ☹ , praveze neschudol, pribera pekne, len keby sa tu s nim kazdy den nenadrapujem aby sa najedol, tak je hadam aj podvyziveny, aj prsniky stlacam aj striedam
no nervozna byvam aj ked sa snazim nebyt ale niekedy to nejde,ako sa to prenasa do mlieka??

sendy182
16. feb 2014

@betka011 http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan... toto no ak ti pekne priberá.....chce to len čas.....trpezlivosť....ja poznám deti čo pri štrajku schudli...... 😉 ........neboj zvládnete to.....skús sa mu prihovárať.....spievať.........vystihnúť čas kedy mu ponúknuť.....skús si ľahnúť k nemu daj si ho na seba.....uvidíš či pôjde k bradavke.......skús ho ešte nakojiť ak pôjde spinkať.....bude unavený..... 🙂