Mám problém s dojčením

30. sep 2022

Ahojte. Vedel by mi niekto poradiť? Mám niekoľkodňové bábätko, malé prsia. Kojila som spočiatku v perinke a bábätko malo noštek na prsníku, nevedela som, že to tak nemá byť - urobili sa mi ragády na prsníkoch. Naštudovala som si, že dieťatko má mať opretú bradu a noštek nie plus polohu skrížená kolíska. Len takto viem dieťatko kojiť len bez perinku, čo mi vôbec nie je pohodlné a taktiež sa bojím, aby som mala chrbticu bábätka správne a neuškodila mu. Vedel by mi niekto poradiť možno inú polohu alebo ako predísť ďalším ragadam? Ešte sa stáva, že sa mi zrazu naleje mlieko do prsníka tak, že dieťatko nestíha sať a vtedy ma "kusne". Jednu bradavku mám už až natrhnutú.
Používam náplaste Multi mum compress na hojenie.
Ďakujem za rady.

blaazi
30. sep 2022

Na hojenie rán sú dobré grapefruitove kvapky #s ostatným neviem poradiť.

trgypadl
30. sep 2022

Vyskusaj futbalovu polohu, podla mna naj poloha, drzim palce

lenkike
30. sep 2022

Presne viem, čo zazivas, tiež mám malé prsia a kojenie v perinke mi pripadalo nereálne 🙈 neboj sa mať bábätko rozbalene, je to len o zvyku a tiež veľmi odporúčam tú futbalovú polohu, len na to potrebujes ideálne vankúš na dojčenie, alebo aspoň stocený paplón. A časom to bude lepšie, keď bábo podrastie...ja som sa neskôr naučila kojit aj poležiačky, čo bolo na začiatku úplne nepredstaviteľné 😅 k tomu náhlemu naliatiu mlieka v prsníku, ono niekedy sa spustí taký silnejší tok mlieka, ale to ovplyvnit nevieš, ale tiež som mala tento problém a našla som k tomu len toľko, že čím lepšie prisatie bábätka, tým lepšie si vie regulovať tok mlieka, takže snažte sa zlepšiť to prisatie, aj keď ja som neznášala túto radu, ale je to fakt, správne prisatie je základ 🤷

biankaaaa
30. sep 2022

Mne v pôrodnici laktačná prízvukovala že kojit vždy bez perinky a najlepšie sa mi kojilo v ľahu, vtedy to aj najmenej bolelo ☺️

anavixy
30. sep 2022

Presne tak, futbalova poloha je pre male prsia velmi vhodna. A co sa tyka perinky, ta je vyslovene nevhodna, naucte sa manipulovat s babatkom bez nej, prave pri dojceni perinka nema co hladat, najidelanejsie je dojcit babatko len v plienke🙃 pozrite si mamilu alebo este lepsie ak kate ig profil lipirea_blog a vasa_laktacna_konzultantka, najdete tam vsetko dolezite👏 ak si neporadite sama, zavolajte si LP domov, ale zaklad je nebat sa 🍀
Nahle naliatie je tzv. let down reflex, pri silnom toku mlieka sa odporuca vertikalna poloha.

ankare
30. sep 2022

Nakontaktuj sa na laktačnu.
Dojčiť by si mala bez perinky. Ja vždy dojcim v lahu, je mi to najpohodlnejšie.
Držím palce!

dominidi
30. sep 2022

Tiez odporucam bez perinky a v lahu, mam male prsia a prve dni mi to vobec neslo, potom som zistila ze technika bola zla takze odporucam mamila videa s technikami na youtube ale priamo laktacnu 🙂

veronika3110
30. sep 2022

Moja ma 5 mesiacov ale na spanie ma stále perinku, resp. Takú zavinovacku na suchy zips - polohu mame ale takú, že si dám na kolena anatomicky vankúše položím malú na jednu stranu tvare a rukou držím prsník tak, aby nebol na nosteku - keď z pravej kojím, tak pravou rukou držím a naopak..
A k tým ragadam - urobila sa mi raz ešte v pôrodnici a podľa toho čo čítam myslím, že to mame podobne.. moja bradavka vyzerala akoby ju niekto išiel odrezať ale nie celu… ak to máš tak aj ty, tak v tom prípade ti tie hojivé obklady nepomôžu..vynicila som ich kopu, keď ale raz je nutná liečba, tak toto nezaberie..
Ja som kojila aj naďalej, lebo som citala, že to nie je dôvod aby som prestala.. keď som však malej išla ten boľavý prsník priložiť, najprv som sa zhlboka nadýchla a potom keď sa prisala som revala ako o život… potom som to ukázala detskej sestričke, lebo už som bola zúfalá a ona mi dala antibioticku masť Bactroban - už na druhý deň bola bradavka zocelenejsia a o 2 dni už nebolo nič vidieť..

leniel
30. sep 2022

multimum náplaste sú super,strihaj si ich na 1/2, nemusíš stále celú dávať. Doplň ošetrenie zriedeným Citrovitalom (grep.jadierka), 10 ml vody a 10-15 kvapiek, potierať po dojčení. Ak bude dobré prisatie, zahoja sa rýchlo. Perina určite preč, ja som nepoužila ani pri jednom dieťati - k tej chrbtici - bábo bolo 9 mesiacov totálne pokrútené v maternici, myslíš, že je preň prirodzené po pôrode byť zrazu vystreté ? 🙂 to len starý režim toto vymyslel aj s nešťastnými zavinovačkami... takže o chrbticu sa neboj 😉

leniel
30. sep 2022

ešte - skontroloval bábätku niekto fundovaný (laktačná p.) uzdičky? ak ich má prirastené, aj tie môžu stáť za bolestivým dojčením. A prisilný tok vieš regulovať tzv. cigaretovým úchopom - normálne prstami stlačiť prsník nad dvorcom a ,,priškrtiť´´ ten tok...

autor
2. okt 2022

Ďakujem pekne všetkým za rady 🙂