Mám ešte skúšať dojčiť, alebo to už ukončím?

15. júl 2020

Mám 3,5 týždňové bábo a od začiatku nemám mlieko. Celé 3 týždne som nerobila nič iné len prikladala, pila meltu, dojčiace čaje, jedla homeo ricinus, senovku aj benedikt až sa mi pomaly zadrhávali v krku, pila veľa vody, odsávala aj cez bolesť ručnou odsávačkou. Posledné dni to ale flákam, malý je plne na UM a fľaške. Skúšala som aj cievku ale to bol boj, malý potrebuje jesť hneď a cievka je krátka, vôbec sa mu nedala vložiť, drobec keďže nič netieklo sa strašne jedoval až bol červený ako rak, tak som sa na to vykašľala. Je mi to ľúto kvôli tomu, že malý sa aj napriek fľaši stále vie prisať ale keď nič netečie tak sa jeduje a keď sa napajedí 10 x po sebe čo chytí prso a nič, tak mu vtisnem fľašu, lebo hladný byť nemôže. Pýtam sa, či to mám stále skúšať alebo sa na to vykašľať a zmieriť sa s UM. Moja posledná nádej je kúpa elektrickej odsávačky . No neviem či to má zmysel a či vobec tá odsávačka mlieko rozbehne. Fakt ma to mrzí, bola som plne nastavená, že budem dojčiť, neviem kde môže byť problém ☹

83lenka83
15. júl 2020

Keď ti nejde mlieko s manualnou tak ti nepojde ani s elektrickou, mám to odskusane, ja som najviac mlieka ziskavala odstrekovanim, je to makačka ale chcela som kojit a podarilo sa.

mikimi
15. júl 2020

Ja som mala podobný problém pri dojčení na začiatku a jedine čo mi pomohlo bola 100% hroznová šťava mliečka som mala zrazu dosť.. na tvojom mieste by som ju ešte skúsila 😊 držím prsty

mikimi
15. júl 2020

A zabudla som Nepi jej veľmi veľa lebo je to silne ... ja som pila veľa a malý sa mi neskôr z toho komplet vyhadzal .. obmedzila som to na take dva poháre za deň a bolo to ok

mimer
15. júl 2020

po mojich prerevanych dnoch a nociach ti poviem len jedno...spokojna mama spokojne dieta... nemysli na to co povie okolie,tiez sme sa trapili,nerozbehlo sa to,keby som mala vtedy taky rozum ako teraz netrapim tolko seba ani malú

nykkushka
15. júl 2020

Mne este v porodnici rozbehla mlieko vinea, to som mohla aj rozdavať :D a doma ked som po 3mesiacoch mala laktačnu krizu, tiež 2pohare vinei a zabralo to. Tie hroznove veci pomahaju 🙂

janettdamian
15. júl 2020

mne pomohol liek Costi

ivangeline
15. júl 2020

Dnes som čítala, že dobrá matka vie, kedy je dosť. Treba chrániť aj samú sa. Keď si v strese ty, bude aj bábo. Stojí ti to za to? 🙈Mojkajte sa, lubte sa, nie je to len o dojčení. 😉

danielina30
15. júl 2020

Sprav tak aby ste boli obaja spokojní. Mala som to rovnako ako ty, pri prvom synovi, trapila som sa skoro pol roka s odstriekavanim a moje spomienky na jeho prvy polrok????? Sedim na sedacke predomnou poharik s odstriekanym mliekom a ja unavena a nestastna. Pri dalsich dvoch detoch to islo hladko a mala som z toho naozaj radost, vlasne mam, este stale dojcim. Ma to byt prijemne pre oboch a nie aby ste sa obaja trapili. Tolko moja skusenost, rozhodnut sa musis ty co bude dalej

nikpa
15. júl 2020

Treba odstrekovat rukou, ja som mala ručnú odsávačku aj elektrickú avent za 160€ a nic mi nevytiahlo toľko mlieka ako ked som si sama ručne odstrekovala, tak sa mi mlieko najlepšie rozbehlo

lili2015
15. júl 2020

Ahoj, ja by som to nevzdala, ale samozrejme záleží na tebe. Ja som si odsavala elektrickou odsavackou prvé 3 mesiace, ako tak v 6 týždňoch mi mlieko stačilo, ale ochorela som a ďalšie 6 týždňov som to dobiehala. Potom.som už žiadnu laktacnu krízu nemala. Mne to veľmi.pomohlo, keď bola mala chorá, všetky choroby zvládala výborne s kojenim. Ale teda nikdy som sa s odsavanim nedostala na bod, že by bola.len na umelom mlieku. Ešte by som skúsila laktacnu poradkyňu, a ak by to ani tak nešlo, asi potom by som to vzdala.

ja_mama
15. júl 2020

Vysadila by som vsetky tie tablety na podporu tvorby mlieka a ukludnila sa. Kup si tu hroznovu stavu a maleho casto prikladaj ak sa stale prisava. samozrejme hladneho by som ho nenechala len popri UM by som stale skusala davat aj na prso. Uvidis, mozno ked sa prestanes stresovat kvoli tomu ze mliecko nemas a prestanes na to tlacit tak sa vam to praveze podari rozbehnut. Co sa tyka cievky, s tou by som to este asi vyskusala - to by ti mohla laktacna veru poradit ako na to, poznam mamicky ktorym zachranila kojenie 🙂

oblecenie99
15. júl 2020

Ahoj. Tak ti poviem: v porovnaní napr. so mnou si ozaj vyskúšala vela. Ja som bola presvedčená,že som vyskúšala všetko,ale keď som sa viac tomu venovala a zisťovala veci okolo toho (najmä tu :D ),tak som si uvedomila,že ani nie..prikladala som,ako často sa len dalo po sekcii,v nemocnici som nemala ani prsia (zobudila som sa po sekcii "bez"prs,ale fakt,v podstate od narodenia malého nenosím klasické podprsenky,lebo aj tie najmensie sú mi malé,nechápem),bez mlieka,s dieťaťom,ktoré sa nechcelo prisať ani za svet. Pila som veľa vody,aj toho speci čaju,už v nemocnici,poctivo prikladala,odsavala denne aj v noci viackrát,klobúčiky som skúšala so zufalstva (viac značiek a veľkosti)aj bez, bola aj laktačná..ale podľa všetkého som ozaj neurobila všetko.Lebo ja som odmietala do seba pchať tie drahé senovky a benedikty,ďalej liek!!!!!! určený na niečo celkom iné (myslím to costi),dokonca som nepila ani Vineu (predtým koloval taký rozhorčený status mamičky na FB,že kúpila dieťaťu Vineu a keď čítali,čo to všetko obsahuje,tak sa im až hlava zatočila,a čuduj sa svete,v nemocnici sa tým mamky pchali do aleluja a potom dojcili novorodenca,tak neviem,zrazu ta Vinea bola v pohode,či ona môže potencialne škodit len väčším deťom,neviem..). Aha,a nebola som ochotná vyhladované vrieskajuce dieta ešte trápiť tou cievkou alebo pohárikom (nechcela som povedať laktacnej,že takto nech prijíma potravu ona,najmä keď je fest hladná,ano,beriem,keď niekto koji ale pre niečo nemoze pár dní,a nechce to pokaziť,tak chápem tu cievku,ale tu sme sa bavili o dieťati,ktoré bolo nekojene,vyhladované a vynervovane..).A nie,nemala som čas prelezat skoro celý deň (to mi bolo prosím pekne odporúčané) polonahá v posteli s nahým bábätkom skin to skin,malý to ani nechcel,on bol proste od hladu nervózny a s prepáčením sa mi vykaslal na kontakt..ani som sa s ním nekupala spolu skin to skin,kúpali sme (kupeme) ho osobitne v jeho vanicke.Ja si kojenie predstavujem ako samozrejmu vec,ano,aj casto vydretu,ale mňa nikto nepresvedčí,že striekanie si mlieka dlhé týždne 8 a viackrát za deň aj v noci (výsledok možno na jednu dávku na deň),napchavanie sa šťavami a tabletkami,len aby sa tvorilo,a kŕmenie dieťata cievkami a pohárikmi je prirodzené.. Ked sa tak spätne pozriem na tie naše začiatky a vidím samu seba,ako najprv s elánom a potom s vyplakanymi očami skoro odpadnuta od únavy pozerám na fľašku,do ktorej som za 24 hodín doslova krvopotne vyšťavila po kvapkách zo seba cca 100 ml mlieka,tak nechápem,prečo som to nechala zájsť až tak ďaleko.Pre tie stresy z kojenia som prišla o veľa spoločných týždňov s malým,ktoré by sme si mohli viac užiť .. lenže vieme ako to chodí po pôrode s hormónmi,u mňa to boli strašné výčitky kvôli sekcii (síce akútnej,ale predsalen vo mne rezonovalo,že ked som ho už nevedela porodiť,tak ho musím,musím vedieť aspoň nakŕmiť,veď čo som to potom za matku,prečo by ma potom vôbec potreboval,ak mu fľašu poda ktokoľvek,načo ma potom mna?).Malý sa prisal jeden jediný raz,aj to len cez klobúčiky,vytiahol možno pár kvapiek,potom už odmietol.V jeden deň zrazu zmizlo moje mlieko.A zrazu mi bolo lepšie,myslím po tej psychickej stránke. A vtedy aj malemu.Malý bol už tak či tak najmä na UM. Čo sa dalo,to som mu dala.Keby som mala ďalšie dieťa,už by som samu seba ani jeho takto netrápila.Ty píšeš,že dieťa sa aspoň prisaje,tak by som to asi ešte nevzdávala.Len fakt sa vyhni tým liekom (myslím tým najmä to costi),nie je to v žiadnom prípade určené na tvorbu mlieka,je to len jeho vedľajší účinok. Nechápem,ako niekto môže ísť aj do rizika s tými tabletkami,len aby kojilo..materským mliekom sa to dostáva aj k tomu dieťaťu. Mňa osobne rozhorčili aj názory mamily,že aj popri fajčení,aj po nejakej alkoholovej žúrke,že v pohode,radšej kojit,ako dať UM. Toto ani nejdem komentovat.Iba som ti chcela napísať,že niekedy sa naozaj nedá,ano,sú aj také prípady a keď dieťa dostane UM,svet sa nezrúti.Co ma naozaj zaskočilo,boli nemiestne otázky aj poloznamych ľudí o kojeni,či kojim a prečo nie..v živote som sa toto nepýtala žiadnej zeny.Vtedy som mala potrebu,že musím vysvetľovať a ospravedlňovať sa,teraz by som už vážne povedala,že nič ich do toho.Aha,ešte som si všimla jednu vec u nášho malého..keď som mu dávala už len UM,tak sme mali pokojnejšie noci..predtým ho v kuse bolelo brucho,krútil sa ako had. neviem,či to bolo preto,lebo sme cca vtedy prešli na inú značku,alebo tým,že som prestala miešať UM a materské (miešať myslím tak,že jednu dávku mal materské a zvyšné UM),ale potom,čo som už nemala mlieko prešli aj bolesti brucha..tak neviem,či u nás nebol problém aj v miešaní materského a UM.

bluka2
15. júl 2020

Vela spi, oddychuj, veľa kontaktu s babom a vela tekutín a daj sa do pohody a možno sa ti to ešte podarí... Myslím, že to je pred tými všetkými pomôckami zaklad

meluela
15. júl 2020

A mas mlieko, ci sa iba nespusta? Nestresuj, dietatko vyrastie v pohode aj na UM. Nadalej ale prikladaj, skuste byt cele dni s babom koza na kozu nahi v posteli, mozno sa to este rozbehne a potom postupne vysadis UM.

bluka2
15. júl 2020

@oblecenie99 že je kojenie prospešné aj pri fajčení, na to sú vedecké štúdie, tak neviem, čo ta na tom rozčuľuje... (PS: nefajčím a neznášam fajčenie)

oblecenie99
15. júl 2020

@bluka2 Ak sú na to vedecké štúdie,tak samozrejme sa hádať nejdem,ja som do to hĺbky neštudovala,keďže tiež nefajčím,cítala som tu mamilu (samozrejme nevylucujem,že tam mohol byť odkaz na nejakú štúdiu),mne by však už len inštinkty nedovolili kojit dieťa popri fajčení.Samizrejme každá mama nech robí tak,ako uzná za vhodné pre svoje dieta.Mna by nepresvedčila ani vedecká štúdia..proste mne fajčenie a kojenie nejde dokopy. Neverím,že kojenie popri jednej,dvoch cigaretkach za deň alebo popri jednej krabici za deň je to isté,porovnateľné,a rovnako prospešné pre to dieta. Aj na HAK sú vedecké štúdie,že je dokonca až prospešná (napr.ako prevencia rakoviny krčka maternice,AK sa dobre pamätám,niečo také som raz zachytila)a je v pohode a potom štúdie,ktoré hovoria o opaku (nikdy som to neriešila,ja som ju brala aj beriem,to len hovorím ako príklad).

torysheer
16. júl 2020

Vinea a trpezlivost. Ja som s tymto pristupom kojila dvojicky tri roky, a este som aj mlieko odkladala. Za vyskusanie nic nedas, ale keby to aj neslo, necit sa preto ako neschopna matka, mozu tam byt ine priciny a tvoje babo bude urcite krasne rast ci s materskym tak aj UM.

pupavka89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miadi
16. júl 2020

Skus ovsene vlocky a nealko pivo.

monty71
16. júl 2020

@oblecenie99 uuuplne suhlasim s kazdym tvojim slovom.Ja som sice prvu dcerku dojcila ale boli mi proti srsti vsetky tie mamilovske rady a hlavne co sa tyka jedenia tych liekov.Vydrela som si to len tym,ze som ju prikladala.Nic navyse som nerobila.U mna ale nebol problem s mnozstvom mlieka ale s tym,ze ma mala na zaciatku dost dokusala a potom ma to bolelo.Odstavila som ju v 15m.Teraz cakam druhe tak som zvedava co bude.Ale stresovat sa kvoli tomu neplanujem.Pojde to pojde,nepôjde,bude na UM.

pupavka89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
klarissa25
16. júl 2020

Ja som mala mlieko. Nie vela ale mala a aj tak som ukoncila. Pre mna najlepsie rozhodnutie..

sunny8
16. júl 2020

Rascová polievka pomáha 🙂 skús ešte čo tu ženy odporučia a keď nepomôže tak to nechaj tak. Nebudeš zlá mamina 🙂 dojčenie má byť príjemné aj tebe aj dieťatku nemá to byť boj

ivca88
16. júl 2020

Trápiš sa.. a to moc.
Vyskúšala si toho ozaj veľa.
Nerieš, nevycitaj si, daj umelé a bude dobre.

akbara77
16. júl 2020

Zavolaj laktacnu poradkynu...je to najlepšie, čo môžeš spraviť, vravím z vlastnej skúsenosti!

jumama
16. júl 2020

Elektricka odsavacka nepomoze. Stanes sa otokom odsavania a utecie ti to najkrajsie obdobie s babom, co si mas uzivat. Hovorim z vlastnej skusenosti, odsavala som si 8 mes, a nikdy by som to uz nikomu neodporucila, ak sa mliecko prirodzene nespusta. Prave preto, ze toho mliecka nebolo aj tak dost a len pod vplyvom, ze sa kazdy pytal, este aj cudzi na ulici a vsade prenadsene clanky, co vsetko sa da spravit.. nemala som uz mamu, tak ma nikto nestopol, ze uzivaj si babo, kasli na to. Nechodila som nikam na navstevu, lebo co ak by som nebola nacas na odsavanie doma... Ak je na UM, da sa skor zacat s prikrmami (okolo 4m, kojene deti v pol roku zacinaju) a postupne dve tri davky UM nahradit... popytaj sa doktorky. A dieta zdrave, nic jej nechyba, ma uz 10 rokov... takze aj z takeho kludneho ineho pohladu uz na to pozeram, ze pridu insie, dolezitejsie veci 🙂 Drzim palecky.

andreatytler
17. júl 2020

Je mi luto ze mas take trapenie. Aj pre mna bolo kojenie stresujuce. Vela placu, stresu, hnevu. Vytrvala som a som rada. Nikdy pred tym som necitila taku spatost a blizkost ako so synom pri kojeni. Super pocit. Preto by som ti poradila aby si este skusila laktacnu poradkynu. Aj ked asi ti neporadia nic ine ako tie pripravky co si brala a hadicku...
Ja som mala tu vyhodu ze moje dieta bolo s kojenim spokojne. Problem bol ze moj syn zaspal na prsniku uz po 2 minutach aj ked bol velmi hladny. Nedokazal vytiahnut vsetko mlieko, odsavacka vytiahla ale malo a tak sa nikdy nerozbehlo naplno. Po 2 mesiacoch som prestala stresovat a snazit sa a rozhodla s ze budem odsavat 5x denne a kolko dam, tolko dam. Stale som mu ponukala prsnik ale bolo to pre neho viac menej zabava ako krmenie.
Prve 4 mesiace som doslova neznasala odsavanie ale poviem ti ze teraz si to celko uzivam... mala chvilka kludu a pokoja.
Tvoj syn je stresovany kojenim a tak to mas tazke.

autor
21. júl 2020

Ďakujem za reakcie 😉 Rozhodla som sa, že tomu dám ešte tento týždeň max dva. Kúpila som si tú čistú hroznovú šťavu. Vineu považujem za nezmysel. Bohužiaľ mi odstriekavať nejde. Sem tam mi chvíľočku ide tenučký prúdik mlieka odsávačkou, ale je to veľmi ojedinele. Inak mi odsáva len po kvapkách. Keď sa snažím ručne tak tiež len po kvapkách. Žiadne odstrekovanie nehrozí.
O okolie mi nejde, ide o to, že neviem či som pre to spravila dosť, proste či to nevzdávam príliš skoro.
Laktačnú volať nejdem, načo aj, tá mi tam to mlieko nenaleje a ako píšem, ešte sa prisáva i keď časom asi aj to pôjde ta tam kvôli fľaške.

@oblecenie99 ďakujem za obsiahlý príspevok. Tiež si si toho preskákala a urobila viac než dosť. Ja práve stále neviem odhadnúť kedy je to už príliš a nemá to zmysel. Bije sa to vo mne s tým, že to vzdávam priskoro. A ty si dala za celý deň aspoň to deci, ja ani toľko 🙂 Snažím sa to už nebrať tak tragicky, lebo on i keď je po vyspaní hneď plačúci od hladu, keď sa naje, je to zlatíčko a je mi proti srsti nechať ho dlho trápiť naprázdno na prse. No a rady kojte keď spí alebo sa prebúdza mi akorát tak kašle 🙂 Proste spí a hotovo. Vyzlečený na mne tiež vždy nevydrží. Občas keď zaspáva, áno, ale v bdelom stave nie. To sa chce nosiť a kukať okolo seba 🙂 Costi neplánujem, ani som nevedela, že niečo také existuje.
@meluela ako som písala, niečo vycedím po kvapkách ale je to fakt bieda. Je to tak už od pôrodnice, proste nič.