Málo mliečka novorodeneca

janasz06
9. jún 2018

Ahojte prosim o radu.Mam 11 dnove babatko.Snazim sa ho kojit avsak marne.Mam malo mliecka.Odsavam co sa da no musim prikrmovat Nutrilonom.pred par dnami som mala uplne krvave bradavky.tak vysusam na vzduch pozuzivam speci naplastie a lanolin.V jednom z prsnikov sa mi rovi viac ako v druhon tak skoro vobec.Som s toho nestastna.Uzivam rozne caje homeopatika benedita a senovku... Prosim viete mi poradit ako na viacej mliecka.
pripadne poradit skusenu vybornu laktacnu poradkinu.Dakujem pekne

evittam
9. jún 2018

@janasz06 Hlavne psychicky klud s netrápit sa. Proste niektore zeny dojcit nemozu, nie je to katastrofa. Sesternica ma 4 chlapcov, nemala mlieko ani pri jednom. Spokojna matka=spokojne dieta.

niki4899
9. jún 2018

Čierne pivo a rascová polievka veľmi pomáha 🙂

evittam
9. jún 2018

@niki4899 Ked raz nemas mlieko tak nemáš. Mozes vypit aj litre cierneho piva a zjest "vandel" polievky.
Pri synovi som mala mlieka na rozdávanie, tiez zaberalo cierne pivo a zasmazane polievky. Pri dcerke som mala menej-nic z toho nezabralo, az senovka a benedikt ale aj tak som dokrmovala.😉

margaretka_
9. jún 2018

Najdi si na mamila.sk laktacnu poradkynu z okolia. Nech ti skontroluje aj spravne prisatie babatka. Drzim palce

babi81
9. jún 2018

@janasz06 dolezite aby si ty bola v klude.je uplne normalne , ze v jednom praniku sa ti robi viac mliecka.drzim palce

kikulienkadd
9. jún 2018

Skús mäsové vývary-hovädzia polievka,kuracia,bravčový vývar. Potom vraj pomáha hroznova šťava od Matysaka a veľa piť vodu. Ak to naozaj nepôjde,tak ako už niekto predo mnou písal,zmier sa s tým,lebo radšej byť v kľudne s um ako nervózna dojciaca matka. Dieťatko to veľmi cíti. Držím palce,mlieko na začiatku dosť "kolíše",prajem veľa optimizmu,zvládneš to! 🍀

janasz06
autor
9. jún 2018

@kikulienkadd japijem uz asi vsetko aj matysaka.Vyvar som neskusala a vodu mimo cajov vypijem cca 3l denne.Nechcem to vzdat,no mrzi ma to ,lebo som sa vazne na kojenie tesila a toto ma zaskocilo 😔

spuntikmathiasko
9. jún 2018

@janasz06 ako vies kolko mliecka sa ti v ktorom prsniku tvori? Podla odsatia? Pekna blbost a preco vlastne odsavas? Zbytocne sa stresujes, ked dieta place ma dostat prsnik do pusy je jedno, ci jedlo pred 4 hodinami, alebo 15 minutami a mlieka budes mat na rozdavanie. Odsavanie o nicom nehovori. Mam kamosku, ktora neodsala ani 10ml ked potrebovala kvoli svadbe a popri tom bez problemov kojila maleho 2 roky. Dieta je najlepsia odsavacka a vzdy si vysaje kolko potrebuje len ho treba dat na prsnik vzdy ked chce. Mne bola dcera do 6 tyzdnov zivota na prsniku kazdych 15 minut okrem casu ked zaspala a kojila som 2,5 roka bez problemov, 3 babatko bolo taketo cca prve 3 tyzdne. Pri prvom synovi som sa takto stresovala, odsavala,, prevazovala, debilne casove intervaly sledovala a prve 3 mesiace boli peklo a neprestala som kojit len vdaka manzeli nakoniec som sice aj prveho kojila 2 roky, ale prve mesiace som kojenie nenavidela. Pri druhych 2 som uz tieto chyby neopakovala.

kikulienkadd
9. jún 2018

@janasz06 ...ja som mala začiatky tiež ťažké,úplne vykolajena,malý chcel stále piť,aj som si poplakala,prsia boleli,dosť to bolo náročné. Nakoniec som kojila 18mesiacov. Ale je to veľmi individuálne ako ktoré telo spolupracuje. Hlavne pi veľa,lebo v horúčavách sa potime plus vyrábaš mlieko,nech nie si dehydrovaná. Aj najlepšie mienené rady nemusia zrovna tebe sadnúť. Daj tomu čas,prikrmuj bábo a spoznávaj sa,toto nás v žiadnej škole neučili,na veľa vecí musíš prísť sama...

spuntikmathiasko
9. jún 2018

@janasz06 a ak mas krvave bradavky, babatko sa ti zle prisava, dobre prisate babatko moze byt na prsniku aj den a bradavku ti neposkodi. Ked ma prve dni boleli bradavky v porodnici pouzivala som obycajnu kalciovku a bolo fajn, kamoske dcera ako jej vysli zubky zahryzla tak, ze jej nadhryzla bradavku a nepomohlo nic, len klasicka rybacia mast. Laktacnu v tvojom meste najdes na mamila.sk

asocial
9. jún 2018

@janasz06 tiež by ma zaujímalo, ako si si diagnostikovala,že máš málo mlieka? To, že stále.place je normálne a že v kuse chce byť t na prsníku...naši obaja, najmä starší bol v stave, že len prsník, potom aj zvracal..keď mal 6 týždňov spravil rekord..vydržal 50 min bez plaču..a to som ho musela.zabavat ...odvadzat jeho pozornosť...fakt neklamem,.ale.obaja moji prežili prvé tri mesiace skoro celé na prsníku (vrátane spánku)

pininka
9. jún 2018

Ako pisu baby, problem je v zlom prisati a tym padom sa tvori malo mlieka. Mozes jest aj aleluju aj pit,ak sa zle prisava. Urcite skus laktacnu ak chces teda kojit. Ja som si tym tiez presla pri prvom.

m_s7
9. jún 2018

@janasz06 Ja som musela kvôli zápalu a bolestiam malého odstaviť, čím sa mi znížila tvorba mlieka, no trvalo to len pár dní a chcela som kojiť.. zo svojej skúsenosti teda odporúčam prikladať prikladať a prikladať.. niekedy som mala pocit že malý je zavesený celý deň na prsníku, bolo to náročné ale podarilo sa a um som potom dávala len na noc a časom už vôbec a kojím ďalej už vyše roka.. odsávačku som mala tiež ale bola mi na nič.. nepomohla.. samozrejme dôležité je správne prisatie.. takže držím palce a veľa trpezlivosti 🙂

meggyinka
10. jún 2018

Ahoj ako zena pride na to ze ma malo mlieka? Ja mam 10dnovu dcerku a prsniky sa mi vobec nenalievaju ako mi kazdy vravel ze budu. Ano bradavky bolia ale to si musi zvyknut tiez vetram a natieram materskym mliekom ale zatial mi nenapadlo povedat ze mam malo mlieka. Ved mlieko sa tvori podla toho kolko dieta vypije. Moja potaha 5 min a uz spi . Neviem preco este prekrmovat nutrilonom?

evittam
10. jún 2018

@meggyinka No ja som syna len dojcila bez problémov. Pri dcerke som mala naozaj menej mlieka. A ako som na to prisla? No tak,ze ak som ju nadojcila a zacala revat,ze je stále hladna. Tak som ju dokrmila. A tomu ver,ze som sa snažila a 2dni odrevala s nou-nonstop na prsníku. Nie som, našťastie, sialena "dojcomatka" co nic ine nerobí len ma dieta zavesené na prsniku 24/7, proste som pochopila,ze raz-dvakrat za 24h dokrmit dieta nie je katastrofa. A ako som uz napisala-spokojne dieta=spokojna matka.😉
Netreba nic prehanat.

pininka
10. jún 2018

@meggyinka presne ako pise Evitam, ja som maleho nakojila a za 10 minut vrieskal od hladu. Mal 10 dni a vypil 120ml nutrilonu, co je hrozne vela. A to ze sa ti prsia maju nalievat a mas to aj citit ke uplne bezna vec. Az pri druhom synovi som zistila ako maju vyzerat plne prsia a ako sa spravne dieta ma prisat a pit aj zadne mlieko. Mala som potom tolko mlieka ze som mohla zasobovat pol mesta a nic som nejedla ani nepila kvoli tomu, vsetko je o prisati. A zial nie kazde dieta sa na zaciatku hned spravne prisaje a ked si prvorodicka tak nemas ani sajnu ako to ma vyzerat.

mogaa
10. jún 2018

Také tie základné rady asi vieš, prikladať tak často ako sa dá, prikladať si maličkú holú na holé prsia, kojiť na požiadanie.....Treba napísať prečo si myslíš že máš málo mliečka. Lebo po kojení plače? Môže ju vtedy bolieť bruško, mať vetry, reflux? Lebo sa budí každú hodinu? Sú deti ktoré vyžadujú papať každú hodinu - treba kojiť na požiadanie...ak cce po pol hodine, treba dať po pol hodine....Výnimku tvoria novorodenci ktorý nepriberajú alebo majú nízku hmotnosť či sú po narodení slabučkí. Takéto bábätko si pár krát potiahne a zaspí. Vtedy ho treba na kojenie budiť. Možno sa ale bábo nevie správne prisať a preto saje neefektívne, unaví sa a zaspí. Takto cez net ti nikto neporadí v čom je problém. Ty potrebuješ laktačnú poradkyňu v tvojej blízkosti, aby videla ako maličká papá. Ale ešte skôr ako laktačnú ti poradím kúp si klobúčiky, jednak ťa tak nebudú bolieť prsia a jednak sa deťom z nich ľahšie pije. Väčšinou si nevedia chytiť poriadne bradavku a pri kojení plačú - aj to je dôvod prečo si môže mamička myslieť že má málo mliečka. Treba vyskúšať klobúčiky, na jednom prse ju nechaj cca 10minut, potom ponúkni druhé. Ak ti zaspí po pár minútach tak ju preberaj aby papala. Laktačné sú síce proti klobúčikom ale račej sklobúčikom ako vôbec. Neterke dcérka začala s klobúčikmi a po mesiaci už ju kojila normálne bez klobúčikov. Napíš prečo si myslíš že máš málo mliečka.

evalin88
10. jún 2018

Mne pomohla laktačna poradkyňa, maly na mne visel cele dni aj priberal ale navecer bol uz nervozny tak sme davali um. Detska doktorka povedala ze cele dni taha preto, ze sa nevie najest v primeranom čase. Tak ťaha a ťaha lebo netečie. Laktačná poradkyňa mi ukazala ako odsledovať prehltanie ako take. Aby som mala predstavu kedy mu tečie. Skusila som všetko možné. Malý tiež zle držal, odsavačka nebrala skoro nič. Hadali sme sa s partnerom, stale zdorazboval ake je kojenie dolezite. Nechcela som to vzdat. Nakoniec som si povedala,'ze vyskusam vsetko dostupne, bylinky caje polievky potraviny vsetko. Zmierila som sa s tym ze maly bude asi pan nutrilon. Nakoniec som natrafila na video o odstriekavani mlieka. Bolo tam akym sposobom ťaha babatko a že odstriekavanie je ten isty princip. Došlo mi, že maly možno nedrži dosť veľku časť dvorca. Kedykoľvek sa mi naliali troška som odstrekla.. Cca 20 ml. Znie to divne ale zvysilo mi to tvorbu mlieka. Maly nevedel potiahnuť zozadu.. Alebo ako to povedať, takže prsia celkom nevyprazdnil a mlieka bolo menej. Teraz to odstriekane pouzivame na vecer ak je moc hladny ak nie tak zamrazime. Denne to da tak 140ml mimo toho čo maly potiahne. Teraz ma 10 tyzdnov

mogaa
10. jún 2018

Dôležité je že sa napapá, je jedno akým spôsobom- či cez prsník, cez cievku, striekačkou, z flaše alebo sa dokrmuje UM. Podstatné je aby nebola hladná. Vyskúšaj tie klobúčiky, ak nezaberie na nete je zoznam laktačných poradkýň, v meste máte určite niečo ako Mamacentrum, či materské centrum - treba si tam zavolať a spýtať sa na laktačnú poradkyňu. Záleží na akú natrafíš, väčšinou sa to platí ale nemusí ti vedieť poradiť. Tiež väčšinou len skúšajú čo by mohlo pomôcť. Ak neefektívne saje, naučia ťa kojiť cez cievku. Ale ak saje dobre a dostatočne dlho a máš málo mlieka, tak to nehroť a jednoducho sa zmlier s prikrmovaním. Dôležité je spokojné a nakŕmené bábo, nie či je kojené alebo na UM. Ale vyskúšaj tie klobúčiky,deťom sa z nich ľahšie pije (počkaj aspom 2-3dni a ak bude robiť to isté - teda to čo si myslíš že máš málo mlieka, tak prikrmuj.

evittam
10. jún 2018

@pininka No vidis a ja som práve ako prvorodicka nemala vôbec ziadny problem -ako som napísala vyssie. Zalezi to od vsetkeho mozneho,nielen od prisatia.😉

mogaa
10. jún 2018

Ono to nie je len o tom že dieťa drží bradavku a mamička si myslí že pije, niektorí títo novorodenci si jednoducho nevedia potiahnuť toľko koľko potrebujú záleží či je dobre prisatý, či dobre ťahá, či má vôbec toľko sily ťahať aby sa napapal dosýta....on môže len potiahnuť, potom oddychuje a žužle prsník, znova potiahne potom zaspí prípadne začne plakať že je stále hladný.....a na prse môže vysieť pol hodinu....najjednoduchší spôsob je vyskúšať klobúčiky alebo medzi kojeniami odstrekovať a potom dávať odstriekané mlieko z flaše....Ale ak to nejde, tak kašlať na všetky rady, dôležité je napapané dieťa či už kojením alebo UM....Naša malá mala cca 2300g a nevedela jednoducho piť z prsníka, tak najskôr sa kŕmila striekačkou, potom odstriekané mlieko z flaše , potom sa vyskúčali klobúčiky a pila....po mesiaci ked už bola väčšia a silnejšia tak začala bez klobúčikov....Ale ked to nejde, UM nie je žiadna tragédia ani prehra....tie deti naUM sú rovnako zdravé a spokojné ako tie kojené.

pininka
10. jún 2018

@evittam ano je to dost veda, ja som si pred prvym dietatom myslela,ze dieta prilozis a vsetko ide samo. No figu borovu a minule som si dokonca potvrdila svoju vlastnu statistiku, pozerala som odbornu debatu na temu prsia a doktorka tam vravela ze zeny s velkymi prsiami maju ovela.vacsi problem kojit, co poznam dookola dievcata, vratane mna, tie co maju mini prsia dojcia bez problemov, my co mame velke kazda mala nejaky problem.

evittam
10. jún 2018

@pininka Ešteže, ze mam tie mini.😊😉 Len som priložila a bolo.😁😉 Preto viem, že všetko co sa tyka techniky dojcenia som robila pri dcerke správne,len bolo toho mliecka proste menej.

michaelkanr
10. jún 2018

Moj pripad. Pri prvom dietati som mlieka mala habadej, pri druhom som z porodnice prisla plne na umelom, lebo skratka nebolo. Vyjedla som tri balenia benediktu a senovky, medzi kojeniami som sa snazila odsat a potom som krmila cievkou aj z prsnika aby sa stimulovala tvorba. A zvladli sme to, hoci okolo toho boli dlhe ceremonie😄 teraz ma 3,5m a je plne kojeny, neberiem uz nic, len plne kojim.
Takze ak naozaj chces, urcite je mozne to zvladnut, aj ked najprv treba dat dokopy bradavky, lebo kojit cez bolest je des. Pri krvavych bradavkach by som sa obratila na dobru lp (vyzisti si referencie v mestskej skupine), nech skontroluje prisatie a poradi co s tym. Ja odporucam Nasadit si seno a bene 3x3, na zaciatkoch dost pomahaju, ale najma vela dojcit (ak sa to teda bude dat pri bolestiach) a zintenzivnit kontakt s babatkom (koza na kozu, spolocne spanie atd). Drzim palce! Nemoct kojit, ked velmi chces, je velmi frustrujuce, poznam to.

pininka
10. jún 2018

@evittam malokedy su tu diskusie k niecomu prospesne,ale toto je presne to co by mali citat mnohe,hlavne co su tehu, ze nie kazde kojenie je rovnake aj ked robis to iste. Ja mam tri deti a kazre kojenie bolo uplne ine.

janasz06
autor
10. jún 2018

@spuntikmathiasko maly mi zacal v nemocnici chudnut pri prvom vazeni pri druhom taktiez.Musela som zacat davat umele uz v nemocnici 😔.

janasz06
autor
10. jún 2018

@asocial v nemocnici mi maly chudol nepriberal vobec

janasz06
autor
10. jún 2018

@mogaa ako som uz pisala maly ky mi uz v nemocnici nepriberal vobec takze som uz tam musela dokrmovat

asocial
10. jún 2018

@janasz06 v nemocnici najprv vsetky deti schudnu! Ale pri odchode by mali mat aspon povodnu vahu..nas druhy sice nemal, ALE zlata sestricka prizmurila oči..ja som nazoru, po mojich skusenostiach (oboch som kojila dlho), že dnes je taka silna kojaca uderka, vid mamila, že to ženam sposobuje stres...ked citis, že potrebuješ dokrmkvat, rob to, hlavne bud spokojna mamina;)..materstvo nie je len o kojeni..drz sa

spuntikmathiasko
11. jún 2018

@janasz06 presne aj mne prvy syn chudol a to vdaka debilnej rade pediatricky krmit kazde 2-3 hodiny, tolko udajne musel vydrzat a max na prsniku 30 minut. A dostali sme sa do kolotoca odsavania, prevazovania, prikrmovania a nezmyslov popri tom jedine co stacilo dat ho na prsnik ked si pytal. Aj kazdych 15 minut presne tak ako pri dalsich 2 detoch. Tie casove intervaly si oni sami upravia a natiahnu ako rastu. Ved si treba uvedomit, ze v brusku vdaka pupocnej snure a papaniu non stop nepoznali co je hlad a ked vyjdu von clovek od nich caka, ze budu jest v nejakych debilnych intervaloch. To plati jedine u UM nakolko je umele a presne sa zistilo ako dlho ho dietatko travy. Dojcene dietatko ma mliecko furt ine, cize ho aj travy rozne dlhe cas. A dokaze ho stravit uplne cele preto cisto dojcene bsbatko nemusi kakat sj 10 dni a nue je to problem ak je kludne.