Málo materského mlieka. Čo s tým?

lenuschkav
17. mar 2011

Ahojte mamicky. Myslite, ze sa v nasom pripade dojcenie este moze rozbehnut? Drobcek ma uz takmer mesiac, od zaciatku mi v porodnici tvrdili, ze mam malo mlieka, tak zacali s prikrmami UM uz tam, prekonal silnu zltacku, bol velmi spavy. Po prichode domov som mu ponukala moje mlieko, ked uz bol velmi velmi hladny, dokrmili sme nutrilonom. UM dostava hadickou. Vyskusala som uz vsetko mozne na podporu laktacie, vineu, zaprazene polievky, caje pre dojciace matky, senovku grecu, benedikt lekarsky a efekt nikde. Vzdy je to len par kvapiek. Maleho prikladam na poziadanie, niekedy aj kazdu hodinu, podla toho ako si pyta, no vacsinou to skonci tym, ze velmi velmi krici a je nervozny, trha bradavku, tak dostane nutrilon, ale len malu davku, aby vela nespal a hlasil sa na papanie maximalne o dve hodinky. Techniku dojcenia a sanie nam kontrolovala aj laktacna poradkyna. Inak drobec prospieva pekne, pri poslednom vazeni za tyzden pribral az vela, 345 gramov. Odsavacka u nas velmi nefungovala, vzdy to bolo len par kvapiek, maximalne 10 ml alebo aj nic...Uz som z toho zufala a velmi velmi ma mrzi, ze mu nemozem dat to, co je zakladom...MM.

nibiru
17. mar 2011

ahoj zalezi na tom aku odsavacku mas s medelou tou tahaciou mi slo minimum s avent pakovou som odsala tak ze som mlieko davala kamoske kedze ta mlieko nemala ja som sa vzdy po dojceni snazila odsat aspon nieco tiez medzi kojeniamii aspon co to slo a mlieka bolo vela,nemusis odsavat vobec ak nechces ale zvisujes tym produkciu mlieka mne pomahali aj homeopatika ja si myslim ze pokial kojis na poziadanie starosti by si si nemala robit mala si stastie ze ta kontrolovala laktacna poradkina mne strcili malu a na koj!jasne ze mali sa certi kedze musi tahat a mliecko nejde plinulo ako s cievky,flase nech sa certi skus to par dni vidrzat ja som tak naucila malu pit odsate mlieko s flase ked sme boli v zime dakde prec a ona hned zistila ze tak je to lepsie na radu anag som flasu zahodila mala se certila ca 1-3 dni a uspesne kojime do teraz ...tym ze davas nutrilon telo ma signal ze dieta pije mlieka menej preto sa ti ho aj menej robi cim viac budes prikladat tym viac sa ho bude robit ja som kojila prve 3m. hadam aj kazdu 1,5h-2h ako kedy. potom sa to upravilo.

lenka311
17. mar 2011

Mňa odsávanie veľmi bolelo. Išlo mi to, len keď som dcéru kojila z jedného prsníka a zároveň si odsávala z druhého prsníka. Ale pokiaľ si to mlieko nechceš odložiť, len si zvýšiť produkciu mlieka, tak choď do tepej sprchy, masíruj si prsia a striekaj si mlieko len tak, isto Ti to pôjde..
Ale keď neprestaneš s tým dokrmovaním - mlieko sa Ti stratí. Viem to podľa kamarátok, nakoniec som zostala jediná, ktorá kojila, aj teda ešte kojí.
Inak je dobré aj čierne pivo. Ešte lepšie ako čaje na kojenie. A melta s mliekom.
Veľa šťastia. Ak to nepôjde, čo už. Aj ja som bola na UM a žijem. 🙂 🙂 🙂
A nestresuj sa, aj to by mohlo pomôcť.. Hovor si, mlieka mám dosť. Autosugescia. Drž sa.

lenuschkav
autor
17. mar 2011

@nibiru dakujem🙂 mam avent pakovu, ale asi som nejaky uplne divny pripad....:D a tu laktacnu poradkynu som vyhladala asi tiez dost neskoro, len pred tyzdnom, skor som ani netusila, ze nieco ako laktacna poradkyna vobec existuje. V nemocnici bolo prikladanie babatka asi take, ze ked som prisla za sestrickami, ci mi mozu prist skontrolovat, ci to robim spravne, tak mi jedna povedala, ze to mama ma vediet. No keby som mala uz aspon druhe babatko, tak ok, ale na prve...no nefiem🙂 tak som po prvom dni skoncila s rozhryzenymi bradavkami, ale nastastie nie velmi, to mi potom dala dokopy zas sestricka zo sestonedelia....inak, ten pristup bol taaaaaaak odlisny, ze az...ale dakujem Bohu, ze sa predsa len dobre duse vsade najdu🙂 co sa tyka toho nutrilonu, nemozem mu ublizit tym, ze by som ho nechala uplne vyhladovat nejaky den az tri ako pises?alebo len znizovat davky? ci ako?

lenuschkav
autor
17. mar 2011

@lenka311 no bezbolestne to teda nie je...ale ked mam prsia naliate, maly taha v pohode...no to je tak rano..a potom to uz je len trapenie cely den. Moze byt aj v makkych prsiach dost mlieka? Inak, ta psychika asi fakt robi velmi vela...a co sa tyka UM, no nerada by som to vzdala tak skoro. Moj muz bol odchovany uplne od narodenia na sunare, ja som bola plne dojcena do roka...a je na tom zdravotne lepsie ako ja...takze asi velmi individualne...len som si nikdy nemyslela, ze s dojcenim by mohol byt aj problem...ked som bola presvedcena, ze ked budem chciet dojcit, tak mlieka budem mat kvanta...

nibiru
17. mar 2011

@lenuschkavale ty ho nenechas haldovat len ho prikladaj on si vytiahne stalcaj pritom prsnik aby tieklo lepsie prikladaj ho zakazdym ked si popita skusaj hoci aj kazdu polhodinu mliecko sa tvori i pocas kojenia ono tych par dni bude tazkych ale chce to trpezlivost dolezite je ze ty chceš!a ak chces tak budes:o)jasne ze je tam vela mlieka ty odsajes ale vo vnutri ostava cca 70%nlieka

alexis13
17. mar 2011

ja som tiez mala problem s odsavanim bolelo ma to...nakoniec stacilo prsia nahriat na lampe, alebo v horucej sprche a mliecko islo prudom do odstavacky 😉

nibiru
17. mar 2011

@lenuschkav http://dojcenie.wordpress.com/ precitaj si prispevky tu mne velmi pomohli tiez som mala 3x laktacnu krizu ked mala mala 6tt,12tt a potom ked mala 6mes. a zvladli sme to:o)tiez odporucam tu teplu sprchu a aj pri odsavani stlacat prsnik...to ze nemas baliate prsia neje znak toho ze mlieko nemas ono sa to po sestonedi upravuje pre potreby babätka.... ja som neraz chodila s odsavackou v taske ked ma prsia boleli :o( musela som ho odsat ale radcej som ho odsavala aby som ho mala vela tiez som sa velmi bala ze onho pridem kedze toto je moje prve dieta a nemal mi kto poradit doma sme boli vsetci na sunare.

alexis13
17. mar 2011

nibiru ma pravdu treba byt hlavne trpezliva a co najcastejsie prikladat 🙂

anjelicek26
17. mar 2011

Nie kazda mamina vie odsat MM, to neznamena, ze ho nema dost...niektorym to ide len rucne... deticky v 3,6,12 tyzdnoch maju rastove spurty, vtedy fakt MM - docasne - nestaci... spave dieta nie je dovod davat UM... ja sa fakt niekedy divim, co v porodniciach rozpravaju za bludy... ach jaj... nas maly mal zltacku prve tri tyzdne, nikto to neriesil, papal len kazde 4-6 hodin a pribral prvy mesiac 1,65 kg - to snad hovori za vsetko! Zltacka nie je choroba, aj take dieta sa zobudi na hlad. Ale to uz je teraz jedno...

Vyskusaj kapsule more milk, su trochu drahsie, ale mne do tyzdna uzasne pomohli.

didulka85
17. mar 2011

To chce len trpezlivost. Pi tie caje, co si pisala a hlavna dobre jedz. Ja mam tolko mlieka, kolko sa najem. 😀
Co sa tyka odsavacky, tak neodsajem nic. Skusala som rucne, manualnou odsavackou, uz aj elektricku medelu som mala pozicanu. Po pol hodine som neodsala ani 10ml. A napriek tomu je mala spokojna a pribera. Najlepsia odsavacka je dieta. 😀
Ak ti pekne pribera, tak je vsetko v poriadku. Skus ho dat odgrgnut, ked sa zacne jedovat a potom znova vrat na prso.

elinka27
17. mar 2011

@lenuschkav ahoj, odsavackou vobec nemusis nic odsat, ja plne dojcim,ale uz neodsajem nic ked len naozaj minimum, podla toho sa neda sudit ze mas malo mlieka.Dolezite je aby si babatko prikladala co najcastejsie hoci aj kazdu polhodinu, a rozhodne by som skoncila s UM predpokladam ze mu ho davas flaskou ze?To ze krici nemusi byt len od hladu, si si ista ze je to tym?babatka taketo malinke byvaju uplakane, neskusala si ho ukludnit na prsiku, ze by si ho skusala hojdat ako v koliske a dat dudkovat prsnik?A co presne ti laktacna povedala?Ak sa mozem spytat odkial si a odkial si kontaktovala laktacnu?Myslim tym kde si sa k nej dopatrala, ono nestaci skontrolovat len spravne prisatie,ale aj to ako sa babatko na prsniku sprava, ci aktivne saje alebo len dudkuje.K tomu UM, cim viac das UM tym menej mlieka sa ti vytvori, a rozhodne sa nevzdavaj,pretoze mesiac nieje dlha doba a zachranit sa to da,ved ked dokazu zeny kojit adpotovane deticky tak by v tom bol cert aby si to nerozkojila 😉

lenuschkav
autor
17. mar 2011

@elinka27 ono toho pocitu sa aj tazko zbavuje, ked ma nim ockovali v porodnici dobre 4 dni velmi intenzivne, ale naozaj by som bola rada, keby sa to mlieko viac rozbehlo a nejak by som to zvladla. Maleho mam na prsniku takmer stale....vacsina casu = nenutritivne sanie. Ked dokrmujeme, tak hadickou, cumlik nepouzivame. Ked krici a zaroven si napcha aj cele pasticky do pusy, tak predpokladam, ze je hladny, kruti vtedy hlavou zo strany na stranu a hlada prsnik...ked si ho vtedy vezmem na ruky, tak sa snazi prisat mi na lice napriklad...no a cmula prsnik pravidelne. Aj po UM este ked dopije, tak potom pred zaspatim tiez...som zo ZA a laktacna poradkyna tiez, poradila mi senovku, krmenie hadickou, spravnu polohu pri dojceni, pozerala tiez to spravne prisatie a to ako sa babatko na prsniku sprava. On v drvivej vacsine len cmula prsnik. Nechapem sice, ze preco trebars rano sa prisaje a saje uplne v pohode a potom na dalsie krmenie to uz tak ani za svet, maximalne dva hlty...Inak, po tej senovke sa mi malo do dalsieho dna spravit velmi vela mlieka, lenze zatial nic...a to mi uz senovka sla von aj usami....

elinka27
17. mar 2011

@lenuschkav takze laktacnu mas dobru, vies chcela som len zistit ci je to certifikovana laktacna 😉 ja som syna porodila predcasne,16dni sme boli v nemocnici nemala som ho pri sebe hoci bol v poriadku nepapal sam,a krmili ho sondami alebo flaskou, o nejakom kojeni nebola ani rec, prikladali mi ho podla nalady ked vypil 20ml tak bol vycerpany,stale mi vstiepovali ze ho treba nechat nabrat silu, ze nema viac energie vydat ako jej prijme a ze mam odsavat, neslo mi to ledva som odsala 50ml za cely den, sestricky ma nevolali po mene,ale "to je ta co este nema mlieko" ked som konecne prisla domov po ceste z nemocnice som si kupila UM a flasky , presvedcena ze kojeniu odzvonilo, nevedela som ze existuje nejaka laktacna poradkyna, skusala som ho par krat doma prikladat,ale ako som mala vediet ze ked pyta kazdu hodinu to je normalne?Vsetci naokolo tvrdili ze mam slabe mlieko.Uverila som a vzdala to.No a pri dcere som to nemala lahke tiez, plakala aj po dojceni, presne ako tvoj, kedykolvek som ju prilozila par krat cucla a pustila sa plac, ruky do pusy a hladala vsade naokolo, to ze cuca hoci aj tvoje licko, nemusi byt len od hladu citi teplo je to saci reflex ktory si potrebuje upokojit, ver mi zvlades to len si musis verit, a byt pokojna, ja som uz "sekla " s kojenim viac krat ale hned ma to preslo, tiez som to nemala idealne,kojenie som si zacala uzivat az ked mala asi 4 mesiace 🙂

tutifruti
17. mar 2011

Neviem co ti napísali baby.... ale ja som ani jedno dieta nedojčila... .v pôrodnici.... až doma... určite kontaktuj laktačnú poradkynu mamila.... nájdi niekde blízko vás.... u mna bola jeden den a velmi pomohla..... naučila polohy.... podporila....pomohla super.... teraz kojíme v poho a to som bola po sekcii.... s brutálnou alergiou, že som len spala a malý tiež.... brala som všetko možné..... lieky, ATB, hormóny..... bola som hotfson, že som nevládala chodiť prvé dva mesiace po pôrode.... ale vsetko som prekonala a myslím, že je to hlavne o psychike.... ak si rozhodnutá kojit..... ale naozaj len kojit.... tak to bude OK.....ale vydrz.... v poho to bude tak o tri mesiace a potom si to budes uzívat..... drzím palce.....

lenuschkav
autor
18. mar 2011

@tutifruti aj si prikrmovala? oducili sa od toho potom?

tutifruti
18. mar 2011

@lenuschkav mne vsetkých prikrmovali už v pôrodnici.... ked som prišla domov, tak boli prakticky na Nutrilone.... Potom sme prešli na materské mlieko.... Takze sme po intervencii laktačnej.... začali prikrmovat cez hadičku na prsníku a ked som už bola hotofson, tak potom mm krmil hadičkou cez palec.... No trápili sme sa riadne.... Fakt som s tým chcela praštiť.... ale oplatilo sa vydržať.... Nie je nič krajšie.... ako ked ma Šimonko teraz pri kojení chytá za vlasy... hladká má

zuzkaremiaska
18. mar 2011

@lenuschkav ahoj,presne tento peoblém som mala aj ja.keď mala moja mesiac,dokyna mi povedala,že budem musieť dokrmovať,lebo mi nepriberala a asi sim strácala mlieko. Na nete som si pozháňala super tabletky na bylinnej báze MORE MILK PLUS.Aj keď boli drahšie,riskla som to a objednala si ich. Po dvoch dňoch užívania som mala toľko mlieka, že dcérka odmietla fľašu s UM a pila len moje mliečko. Teraz má 7 mesiacov a stále dojčím. Držím palce!!!

lenuschkav
autor
21. mar 2011

ahojte baby🙂 dakujem za vsetky rady, skusame vsetko mozne...v sobotu uz bolo mliecka ooovela viac, som sa vytesovala, ale asi som to ukrikla, lebo v nedelu jak by utal....no ja neviem ci drobec malo taha abo cim to je....

ichbinich
21. mar 2011

@lenuschkav:
Hlavne to nevdzavaj. Pripadne si este raz zavolaj laktacnu poradkynu a nadalej skusaj triky a tipy. Precitaj si aj temu dakujeme annag - vsetko o dojceni. Urcite tam pisali mamicky s tvojim problemom. Skus pouzit vyhladavac, lebo to je veeelmi dlha tema.
Nezabudaj, ze sa mliecko tvori pocas dojcenia. Teda ked pekne pije, tvori sa mu mliecko a aj z makkych prs sa moze najest. Prsa nemusia byt naliate na to, aby sa babo najedlo.
Ja som mala zo zaciatku opacny problem - mliecka kopec a maly nevedel dobre sat. Tak som mu davala moje mliecko z flasky, ale vzdy, ked som mala klud a pohodu, tak som ho prikladala, aby sa naucil sat. Potom som to robila tak, ze som mu z flasky dala asi iba polovicnu davku a potom som si ho prilozila. Teda uz nebol vyhladovany a nenervacil sa, uz mal cosi v brusku a potom pil aj z prsnika. Po urcitom case mi flasku zacal bojkotovat uplne. A na prsiach je zavisly stale, a to ma 15 mesiacov 😀 Pred spanim a v noci si vzdy da mliecko 😉
Skus sa hlavne nestresovat. Ak ti pribera, aj ked pomalicky, nemusis sa obavat. Vsetko dobre!

awalancha3
21. mar 2011

@lenuschkav ................ked už budes uplne zufala, tak ako ja, zrealizuj poslednu moznost.....ja som mala to iste ako ty, až na to že mala odmietala flasu, nech by v nej bolo cokolvek..... ak som nechcela ist do nemocnice na infuzie, musela som len kojit- a priznavam, že mne kojenie prilis nevyhovuje a dala by som aj UM z flase- ale tu ako som pisala odmieta- kedze som mala mlieka malo, tak v 3,5 mesiaci vazila 4,9 kg a to sa narodila 4060 kg, tak si vies predstavit ako som bola z toho vystresovana....... uplne patová situácia....zacala som teda brat domperidon(motilium, costi) a zrazu super naliate prsia a mala sa nacecka konecne dosyta... a hned a rucicka na vahe poskocila........

lenuschkav
autor
21. mar 2011

@awalancha3 a ako dlho si to brala?ja som mala motylium, 4 balenia, ale az take supr to u mna nebolo...mozno som to brala kratko?

awalancha3
21. mar 2011

@lenuschkav .beriem to 4ty den... prve 3dni 3x po 3tbl a dnes uz len 3x po 2 tbl.
Cudujem sa ze ti to nezabralo, hm, este som nepocula o niekom komu to nezabralo

lenuschkav
autor
22. mar 2011

@awalancha3 no ja som brala tiez 4 dni, prvy den 3x4 tabletky, potom 3x3....jedla som popri tom aj senovku a nejak extra vela mlieka tam nebolo...:( zacala som to brat znovu vcera, to motylium....po dvoch davkach sa mi v noci prsia naliali, v noci maly papal len moje mlieko, co bolo super, dnes rano zas ledva par kvapiek som mala v prsnikoch...no ja uz fakt neviem:(

awalancha3
22. mar 2011

@lenuschkav ....no... hm, niekedy sa napapa male aj z mala, nemusia byt prsia uplne naliate, idealne je take polomakke, a pribera to tvoje dietatko?

lenuschkav
autor
22. mar 2011

pribera, ale dokrmujeme, takze neviem, ze kolko by to bolo len z mojho mlieka...

beva_z
6. jún 2011

ako ste dopadli, mam ten isty problem..

skeptik
6. jún 2011

Jedine, co skutocne pomoze, je prestat dokrmovat - len nadmernou stimulaciou sa zacne tvorit viac mlieka.
Pochopitelne, ze to nie je lahke prvych 24-36 hodin, ale ono sa to velmi rychlo rozbehne ak prestanete dokrmovat.

tinki
6. jún 2011

@beva_z
@skeptik
súhlasím so skeptik, u mňa sa ešte osvedčilo ak som si večer odsávala z odsávačkou. Malú som nakrmila a dala spať. Večer spí dlhšie ako cez deň a tak som ešte s odsávačkou sa snažila, lebo už som nemala, tak som odsávala takých 10 minut, vyšlo pár kvapiek. V noci som normálne prikladala malú, koľkokrát chcela a ráno som mala plné prsníky (na prasknutie).. 😉

hrevuska
7. jún 2011

ahojte, ja mam momentalne tiez problem s priberanim. Mala ma 5 mesiacov a 5390 g, porodna hmotnost bola 3150 g, za posledny mesiac pribrala iba 220 g, tak mi dr. povedala nech dokrmujem nutrilonom alebo sunarom, co som odmietla. Zacala som brat ricinove kapsule (homeopatika) a zacala som malej davat cez obed uz mrkvu so zemiakom + mala mi chodi spat o osmej vecer, v noci sa mi zobudi az okolo 3-tej, tak si este okolo jedenastej vecer odstriekavam mlieko.. ale tiez to nie je nejaka vyhra.. max 100 ml, na co mi dr. povedala, ze to je veeelmi malo, ale ako citam, tak podla odsavacky sa riadit neda.. No ale toto vecerne mliecko jej dam na druhy den pred spanim, resp. najprv prsniky a potom ju dotlacim tymto odsatym a je uuuplne spokojna. A samozrejme si malu prikladam kazdu chvilu, pri kazdom mrnkani jej skusam ponuknut prsnik. Prsia nemam vobec naliate, takze som tiez na pochybach ci sa mi zacalo aspon o trosku viac tvorit.. ale riadim sa tym, ze ak je mala spokojna, tak nebudem dorkmovat, ani nechcem. Ved jedine co jej mozem este ja do zivota ponuknut je prave MM. Ak mi niekto napisete vas nazor, popr. co robit, ci robim dobre, budem rada.. toto som si ja vydedukovala, tento postup co robim.

monika.v
9. jún 2011

@hrevuska a skusala si senovku spolu s benediktom? my sme bojovali od porodnice s mlieckom bolo ho malo ale po senovke je ho tak akurat, i ked musim ju papat stale. akonahle vynecham za poldna sa dostavi vysledok - mliecka je menej.