Kŕmenie novorodenca - ako často a koľko?

sisi2212
4. apr 2020

Dobrý deň, prosím vás ako často sa kŕmi novorodenec, v nemocnici mi stále laktacna vravela, že kedy si pýta, ale moje týždňové dieťa vydrzi spat aj 6 hodín po najedení 50ml mliečka a dojde mi to potom za den veľmi málo, dávam mu svoje mlieko, ale z flasky, aby som videla koľko presne vypije, ako často mu mam takúto 50ml dávku denne davat? Ďakujem

janulik2008
4. apr 2020

Malá niekedy ťahala od 17.00 do polnoci a vypila tusim 60ml ale UM a nikdy sme ju nebudili

luna11
4. apr 2020

Ak budes krmit z flasky prides o mlieko. Kontakt s prsnikom je zaklad aby sa mlieko tvorilo. Kolko vypije sledovat netreba a najma to treba pustit z hlavy lebo ak sa tym budes stresovat, tiez prides o mliekom kojim uz vyse 5 rokov a zaklad je kojit na poziadanie. Cize akonti povedali-vzdy ked si pyta. Novorodenec este prespi dlho, ja som deti kvoli mlieku nikdy nebudila. Mozno ked aa uz zacali mrvit, strcila som im.mlieko dobust, cucli a spali dalej. Odporucam kojit po leziacky, dieta vedla seba. A porovnanie krmenia s UM sa nikdy nedrz. To je uplne mimo. Materske mlieko sa tvori presne podla potreby dietata aj co do mnozstva aj do zlozenia ked sa do kojenia umelo nezasahuje. Vsetko dobre

mireckin
4. apr 2020

@sisi2212 zalezi od toho ci pribera..idealne mat doma vahu a vazit napr. pred kupanim..moji chlapci spavali od narodenia celu noc a cez den tiez vedeli tahat 4-6 hodin spanku..tym padom papali menej casto ako ine deti a neprospievali mi po prvom tyzdni co sme boli doma..sice nechudli, ale ani nepribrali za ten tyzden..tak sme dostali prikazom od dr. budit ich vo dne aj v noci kazde dve hodiny a nastavit im pravidelnost v jedeni..po cca mesiaci sme mohli interval predlzit na 3 hodiny a po case sa uz sami tak budili, lebo uz boli v tych intervaloch obaja hladni aj sami od seba..takze je to individualne a staci sledovat ci babo prospieva a pribera..ak ano tak je to v poriadku tak ako to je si myslim..

majamat
4. apr 2020

moc neporadim, lebo mam len jedno dieta- dceru a ta bola vleky jedak. no nesuhlasim s tym, ze ked nebudes kojit, tak prides o mlieko. 14m som mlieko odsavala pre dceru, lebo boli nejake problemy s kojenim. a teda mala som do 6m 2l mlieka za den. potom po 6m mi odbudlo postupne do 1r na 0,5l za den a potom za 2m koniec. no to bohate staci na vyzivu dietata. aj horsie papajuce trojicky by som vyzivila 😀

maris5
4. apr 2020

@sisi2212 pokial pribera a ma nacikanu plienku, je vsetko OK. Moj bol velky a kazali mi ho krmit kazde 2 hodiny aspon 70 ml. On to nedal. V noci pekne prespal aj 4-5hodin.

gabrielapatrik
5. apr 2020

@majamat toto je sen 🍀❤️ mne sa dcéra nechcela prisať, doslovne som s tým bojovala dca mesiace, tri... Laktacna poradkyna, kojenie cez hadicku, ona proste ako zscitila prsnik koniec amen tma... Ale odsavala som non stop, stale len odsavanie krmenie osdavanie prechadzka odsavsnie... A ledva ledva som nieco odsala a nakoniec aj po hodine dvoch 30 ml. Otras az som mlieko stratila

ukulela
5. apr 2020

@majamat tak su baby, ktore odsaju ako ty, no su aj take, ktorym odsavanie zabije laktaciu ... kazdopadne ak @sisi2212 odsava len preto, aby videla, kolko dieta vypije, robi chybu. jednak dieta taha, kym je hladne (a podla mna vytiahne vacsinou viac, ako mama odsaje)a zbytocne si komplikuje krmenie. planovat odsavanie, skladovat mlieko, ....
ja som dojcila, maly spal 5 hodin v pohode v noci potom po par dnoch z porodnice aj dlhsie, po 2 tyzdnoch 7-8hod. neriesila som, nikdy som nevazila, len v poradni - priberal, cikal (kakal raz za 10 dni) - objem vypiteho by som riesila, keby nepriberal, malo cikal a tak.

hipuska
5. apr 2020

No, môže mať miernu formu novorodeneckej žltačky. Vtedy su tie deti viac spave. Nepíšeš či sa jedná o nočný či denný spánok. Ono sa nedá takto. Treba sa na to pozrieť koľko hodín spí a koľko mlieka vypije za 24 hod. Niektoré deti, čo nejedia v noci, dobehnú cez deň a niektoré v noci. Neodsavala by som. Mna boleli z toho bradavky. Ja by som ale dieťa nenechala spat 6 hodin bez kojenia. Treba skúsiť aj či nemá prepadnutu fontanelu

nickpick
5. apr 2020

@sisi2212 neodsavaj, lebo ako pisu zeny, bud stratis mlieko, alebo si zvykne len na flasku a prsnik ti neprijme, najma neskor moze byt pre teba tento system velmi vycerpavajuci, napriklad v noci, kedy mozes popri pojeni aj spat, skus vazit pred a po, alebo prikladaj kazdu hodinu az dve, neskor ked ozije (lebo tie prve dva tyzdne su skutocne tie deticky spave a velmi nereaguju) si bude pytat same, skus kojit vo viacerych polohach, hladaj tu spravnu pre vas, jednak nebudes zatazovat bradavky a aj dietko bude flexibilnejsie, dokaze sa napapat aj v naruci aj poleziacky, kontroluj kolko plienok denne precika (malo by byt 5-6) a konzistenciu stolice (prazenicka), ja som nikdy nekontrolovala mnozstvo mliecka ktore mala vypila a ani nevazila (hmotnost som zistila na poradni), treba si sledovat ci tecie, cas ktory stravi dieta na prsniku, frekvenciu, aj na nom samotnom vidis ci prospieva, rastie, ci je placlive a nespokojne (od hladu), stravuj sa zdravo, vela pi (voda a caje, ziadne bublinkave napoje), aspon zo zaciatku zabudni na kapustu/fazulu, odsava sa ked mas nadbytok mlieka a bolia ta prsia, nie v zaciatkoch ked potrebujes aby dieta stimulovalo produkciu mlieka...

majamat
5. apr 2020

@gabrielapatrik to mi je luto, tvorbu mlieka ovplyvnuje mnoho faktorov a u teba sa zrejme vyskytlo nieco, vdaka comu sa ti znizila.
@ukulela tak to je jasne, ze to nie ej dovod. ja som odsavala koi tomu, ze sa vyskytlo viac problemov. moja dcera mala velmi silny saci reflex, cize aj po 2m odsavania nemala vobec problems a prisat. niektore deti tento problem maju. no ja som mala pri prisati velke bolesti, aj bradavky dorasovane, ale teda koli tomu sme pri odsavani nezostali. ked sa mi to trochu vyhojilo a skusali sme normalne kojenie, tak tym, ze aj som mala nadprodukciu mlieka, ona sa mi s nim dusila, resp. mala reflux a uz pocas pitia jejislo mlieko hore a tym sa dusila. aj ked sme skusili zvysenu polohu, nepomahalo to, mlieko jej vbehlo do nosteka a nemohla dychat. bolo to zrejme tym, ze mne to mlieko tieklo naozaj lahko a ona sala velmi silno. cize jej tieklo az prilis dobre. ja som bez problemov po odsati o 2 hodiny odsala 200ml mlieka.
a presne ako pise @hipuska , ak ma taketo fazy kojenia viackrat za den, cize vypije 4-5x50ml, tak to moze byt naozaj malo. dolezite je, kolko vypije za den. ak ma takuto fazu spania len 1x denne a okrem toho papa castejsie, tak je to OK.

jaroe
5. apr 2020

@sisi2212 tak ja by som z flasky krmenie neriskovala, za stratu mlieka to rozhodne nestoji. Neviem, ja som nejako neriesila, kolko a kedy vypiju....

sisi2212
autor
5. apr 2020

No maly spi takto viac cez deň, v noci spi menej, asi to ma otocene, v noci ho krmim aj tri krát, len cez deň teda si pýta menej, striedavo ho aj kojím, aj dávam z flasky, musim odsavat, lebo ma bolia prsia strasne, mam aj hračky, je to normalne? Tak aby to mlieko nešlo do umyvadla, dám mu aj tak, lebo zasa ho nemám až toľko, že by som uskladnovala....

1gabriela13
5. apr 2020

@sisi2212 v prvom rade ak ho budeš kŕmiť z fľašky môže dôjsť aj k štrajku, takže fľašku alebo cumel treba rýchlo odložiť. Z toho vychádzajúc, keď príde štrajk, dieťa sa bude odmietať prisavat a prídeš logicky aj o mlieko. Úplne jednoducho. Ak dieťa priberá, nemá zltacku, má dosť nacikanych plienok, v žiadnom prípade ho budiť netreba, ono samé vie kedy je hladné. Prsia ta bolia už preto, lebo odsavas, a tvorí sa ti stimulom viac mlieka TJ netvori sa podľa potreby dieťaťa ale podľa "potreby odsávačky". Prestať postupne odsavat. Ak ta bolia prsia, z rukami vytlačílit mlieko do uvoľnenia. Ak si dieťa pýta, dojčiť na požiadanie. Časom sa tvorba mlieka nastaví podľa tvorby dieťaťa. Váhu prosím ta odlož alebo najlepšie odchod. Váha ti nikdy adekvatne neukáže koľko reálne to dieťa zjedlo. Zbytočne stresy. Bábätká merajú pediatri na poradniach co je skoro mesačne a nie to po každom jedení, a to ma tiež len informatívny charakter. Takže odhodiť zbytočne veci, kojiť dieťa na požiadanie, nestresovat, dieťa ti od hladu neumrie, je to fyziologicky nastavene, ak je hladné, zobudí sa a pýta si. A čo sa týka spánku,, zmení sa ešte 100x. Takže čo je teraz, nemusí byť zajtra. Veľa šťastia vám 😉

hipuska
5. apr 2020

@sisi2212 pozor na hrčky. Môžeš dostať zápal prsníka. Treba tie hrčky rozmasirovat, môžeš aj v sprche a zároveň odstriekavat. Ono sa ti asi naliali prsia, ak si krátko. To sa ustáli, len teda príkladaj častejšie. Niekto vraví nebudit ale ono naozaj môže byť tá žltačka. Ja som mala takto prveho. A ak máš naliate veľmi prsia, radšej odsaj ako by mal byť zápal. Musíš proste nájsť taký stred-cim viac odsavas, tým viac mlieka. Takže odsať toľko aby nebol tlak a nedostala si zápal.

hipuska
5. apr 2020

@1gabriela13 zase no, toto je taký názor, že fľaša a cumel nie......čo ju strašis? Nie je to predsa celkom pravda. Či máš takú osobnu skúsenosť?

1gabriela13
5. apr 2020

@hipuska nie je to moja osobná skúsenosť, lebo som nikdy nedala dcérke ani fľašu ani cumel, ale poznám nie jeden prípad takže môžem s istotou povedať ze sú deti, u ktorých to štrajk vyvolá. Nehovorím ze každé jedno dieťa, ale väčšina áno. A v podstate si myslím ze keď je všetko okej, nie je dôvod dieťaťu dávať cumel alebo fľašu. Ja mam predcasniatko a nikdy cumel ani fľašu nevidelo. 🙂 takže zbytočne veci úplne, hlavne keď žena fakt chce kojiť. Ak nie, tak to je iná vec, a samozrejme vec každej ženy.

sisi2212
autor
5. apr 2020

Ja teda keď ho dám dojčiť, tak sa prisaje krásne, ale teda ani s flaskou nema problem.... Zatiaľ teda... Hrčky v prsiach si v sprche snazim rozmasirovat, a teda odsavam, aby som mala také uvoľnenie trosku... Tak preto mu potom dám aj z flasky, aby som to mlieko nevylievala... Lebo zasa tak veľa na zmrazenie nemám, ze by som naraz odsala celý ten sáčok alebo tak...cumlík mu dávam, je to asi jediná vec, keď je nejaky rozplakany, ktora ho okrem prsníka upokoji

strapec
5. apr 2020

@sisi2212 moja mala mala nízku pôrodnú váhu, dokrmovali sme umelým mliekom, plus som jej dávala z prsníka každé tri hodiny, jedla z fľaše ja som si odsavala merala koľko pije, ked som po 2 tyzdnoch videla, ze pribera, prešli sme postupne iba na prsia a neuveríš nie je to vždy pravda ako tu ženy vypisujú- neprišla som o mlieko, mala si nezvykla na fľašu, neodmietala prsník a vedela sa prisat a fičíme pekne len na prsiach ďalej, je to podľa mňa v hlave ja som ai povedala, že kojit budem a tak aj je, ale prvoradé je aby dieťa priberalo. To či dieťa budiť si over s pediatričkou ta podľa zdravotného stavu tvojho dieťaťa ti povie čo a ako. Moja malá v nemocnici schudla, nevedela úplne odo mna vysat, mala žltačku a bola spava, do teraz (5 týždňov) ju ešte niekedy budim na jedenie, inak si zvykla na pekný biorytmus každé 3- 4 hodiny jesť