Kolísanie množstva mlieka

adika_pl
15. apr 2012

Ahoj! Moja malá má 4 mesiace. Prvé dni bola dokrmovaná, ale od 2 týždňov je plne dojčená. No mliečko mi nejako záhadne kolíše. Prvý krát som si to všimla asi tak v 7-8 týždni po pôrode. No potom prišla menštruácia a po nej sa všetko vrátilo do normálu. Teraz cyklus nemám a aj tak mám mlieka málo. Pri tom má maličká reflux, ktorý jej začal už v 7. týždni a dojčila som ju ozaj často-aj každú hodinu. Mlieka som mala dosť, tieklo mi samo len čo malá zaplačkala a v noci som sa musela aj 2-3 prezliekať, ako sa samo spúšťalo. Malinká pije pekne, saje poriadne. Ja pijem čaj pre dojčiace matky od Hipp. Mala by som požiadať obvodný lekárku, aby mi niečo predpísala? A ak áno, čo sa vám osvedčilo? Ďakujem za pomoc 🙂

nibiru
15. apr 2012

@adika_pl ahoj viacej pi tekutin a častejšie prikladaj je to uplne normalne neviem presne ako sa to vola rastovy strup či ako ale dietatko ti viacej podrastie u nas to bolo po 60énedeli ked mala 3m. a 6m. do 2-3dni sa to upravy len treba castejsie prikladat aby telo dostalo signal že mliečka treba viac.

xlucia
15. apr 2012

@adika_pl toto napis do IP strapcoo, ma na konikovi orl poradnu alebo tam. je doktorka aj laktacna poradkyna

xlucia
15. apr 2012

@nibiru vola sa to rastovy spurt

nibiru
15. apr 2012

@xlucia 🙂 dakujem stale sa mi to míli 😀

strapco13
15. apr 2012

@adika_pl ako sa prejavuje to kolisanie mliecka?
opis mi ako vyzera dojcenie, ako sa mala sprava
teraz je plne dojcena, cize ziadne ine tekutiny? dudlik, klobucik mate?
ako cika a akaka?
vahove prirastky?
je mozne ze si mala nadprodukciu a teraz sa tvorba mliecka prisposobila potrebam malinkej..lebo pokial pije pekne, je spokojna a prospieva, tak je to v poriadku

adika_pl
autor
16. apr 2012

@strapco13 Pri dojčení je malá pokojná, no musí dlhšie ťahať, kým sa mliečko začne nalievať. Tým, že má problémy s bruškom sa často odťahuje, musím ju viackrát nechať odgrgnúť. Ale teraz sa po odgrgnutí nechce vrátiť ku prsníku. Odvracia hlavičku.
Stolica je normálna-kašovitá, žltá, každý druhý deň(aj to len vďaka probiotikám, no ona veľa vygrcká). Mokrých plienok máme tak 8-10 do dňa+v noci.
Priberá teraz už pomalšie. Pôrodná hmotnosť bola 3.630 g. Po mesiaci mala cca 4.500g, V 3 mesiacoch 5.600g a dnes-má takmer 4 mesiace-6.080 g. Dnes sme boli na gastre, lekárka skonštatovala, že prospieva a je zdravučká....
Je fakt, že málo pijem a máličko spím v poslednej dobe. No brala som aj antibiotiká. Môže to byť tým?

adika_pl
autor
16. apr 2012

Kočeny, ďakujem vám za rady a pomoc 🙂

strapco13
16. apr 2012

@adika_pl hodila som si vahove prirastky do grafu http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/10/kolko-... dole mas link na vek vaha dievcata
trosku klesla so svojej vahovej krivky ale len trosku..zacal trosku nad priemerom a teraz je mierne pod priemerom beznej poúpulacie..cize ste uplne v norme
ale treba to sledovat
bolo by dobre vidiet dojcenie kontakt na laktacnu poradkynu v okoli najdes na www.mamila.sk
ako sa prejavuju problemy s bruskom?
pokial sa ti dlho spusta mliecko..skus pred dojcenim teple suche obklady, rychlejsie sa spusti mliecko
pri dojcenie koj z jedneho prsnika, kym vidis ze pije, potom stlac prsnik http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca... zvysis tok mliecka /mozes pouzit aj na zaciatku dojcenia/ a ked uz vidis ze nepije tak vymenis prsniky a zopakujes postup
casto cez den ponukaj dojcenie, cim sa dietatko na prsniku viac dojci, tym viac mliecka sa bude tvorit

adika_pl
autor
16. apr 2012

@strapco13 Dominika má silný reflux a problémy s nadúvaním. Ťažko sa jej odgrguje. Užíva probiotiká, pomáhajú.Ďakujem za tipy. Hneď ráno vyskúšam obklady. Dnes popoludní už papala krásne. Bola pokojná a riadne ťahala. Kojím v podstate tak, ako píšeš. Kým ťahá, tak z jedného, potom si odgrgne a dávam ju na druhý. No ona nejako nechce prsník skôr ako po 2,5 hodinke.... Ďakujem za pomoc, rady a tipy 🙂

strapco13
16. apr 2012

@adika_pl skus ju po odgrgnuti vratiti na ten isty prsnik ale so stlacanim prnika..vtedy vypije viac toho zadneho mliecka, ktore je tukovejsie a menej zaplynuje
kojene dieta nemusi grgat, ale ak ma tu potrebu tak nech si odgrgne
reflux...nikedy to ani nie je reflux ale prilisna maipulacia dietatkom po nadojcenie..napr prebalovanie, skus vela nosit v zvislej polohe /satka nosic/

adika_pl
autor
16. apr 2012

reflux máme potvrdený, chodíme pravidelne na gastro od 2 mesiacov :( skúsim stláčanie, snáď pomôže.... nemáš náhodou nejaký tip, aby sa chcela prisať častejšie ako za cca 3 hodinky, prosím...

strapco13
16. apr 2012

@adika_pl ponukat ale nenutit , pred spanim, po zobudeni, vela kontakt priamo koža na kožu

adika_pl
autor
16. apr 2012

Ďakujem pekne. Dám ti už pokoj (aspoň na dnes 🙂 ) Môžem sa ešte ozvať, keby niečo?

strapco13
16. apr 2012

@adika_pl jasne kedykollvek..len pis mi cez odpovedz alebo daj predmoj nick @ mam tu toho vela, tak stiham niekedy len na oslovenia odpovedat alebo mi napis IP kludne /robim laktacnu a ORL poradnu/

wieruss
16. apr 2012

@strapco13 prosim aj ja o radu.. tiez my maly zacal nejak strajkovat (ma 4,5 mes) a doteraz krasne papal ale vcera / dnes proste si len cucne , niekedy nechcel ani to a sa bojim aby sa mi neprestal kojit... asi ho trapia zuby lebo dnes plakal a ked som mu natrela dasienka gelom tak prestal a bol spokojny... moze byt takyto kvoli tym zubom? s kojenim nikdy problem nebol, skor bol casto na prsniku a krmil sa kedy chcel.

strapco13
16. apr 2012

@wieruss moze to byt kvoli zubkom..natieraj dasienka, pripadne aj sirup ci cipok od bolesti daj..ale pozri pusinku ci nema inu boliestku..afta, cervene hrdielko/
ale moze byt aj strajk kvoli dudlu ak pouzivat http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...
pokial pouzivas dudel, tak ho skus odstranit, a stravte ak mozes den v posteli, navar si diopredu, ty hore bez, maleho daj len do plienky, mojakjte sa tulkajte sa k sebe, blaznite, spinkajte spolu..nech si znovu oblubi prsnik

wieruss
16. apr 2012

@strapco13 pusinku som kontrolovala, ale nic nema okrem tych zdurenych dasienok., dudlik nema rad, nepouzivame cez den vobec a akurat na zaspanie ho ma niekedy . no ak to neprejde zajtra tak vyskusam ten den v posteli 🙂 dakujem

strapco13
16. apr 2012

@wieruss a hlavne sa tym nestresuj a nenatlac ho do dojcenia..prilisna snaha je niekedy kontraproduktivna
a ak sa stresujes a uz dopredu rozmyslas ci sa pricucne alebo nie, tak dieta to z teba citi a just sa nepricucne /ja viem blba rada, ze nestresovat sa..ale fakt to zabera asi najviac/
ak by sa ale nechcel dojcit ani v polospanku tak si odstirkavaj mlieko na udrzanie tvorby ale nedavaj malemu, zamraz

tinafarkas
16. apr 2012

@strapco13 ahoj, chcela by som ta poprosit o radu - syncek strasne dlho papa uz od narodenia - aj hodinu, hodinu a pol, hlavne vecer a doobeda. Papa pekne, nezaspava pri tom, obcas si urobi pauzu, aj na odgrgnutie. narodil sa ako 3,5 kg, teraz ma 10 tyzdnov a vazi 6 kg, takze prospieva dobre, hoci ma reflux - niekedy "vypluje" viac, inokedy menej, ale myslim, ze to nie je viac ako 1 polievkova lyzica. Reflux riesim gastrotussom po papani rano a vecer a pomaha to. da sa nejako to kojenie skratit, alebo to nechat tak, ked dobre prospieva? mam totiz este 20. mesacneho syna, ktoremu sa kvoli tomu nemozem venovat tak, ako by som chcela. dakujem!!!

strapco13
16. apr 2012

@tinafarkas ak sa dieta chce dlho kojit tak obmedzenim dojcenia si zo spokojneho dietatka vyrobis nervacika
skus satku alebo nosic..dieta sa moze dojcit a ty mas volne ruky pre starsieho
a starsi by nebol ochotny dojcit sa? tak by si mala klud lebo by obe deti sedeli a papali naraz a nevymslal by starsi pocas dojcenia mladsieho
ja takto dojcim tandemovoo a teda ulahcuje mi to zivot velmi

liviadanova
16. apr 2012

@wieruss Ja som mala rovnaký problém dcérka vtedy mala asi 4 mesiace, tiež si potiahla ozaj len pár sekúnd a odtrhla sa, potom znova zo dve-tri sekundy a odtiahla sa a pozrela iným smerom a takto sa to opakovalo aj 10x po sebe, trvalo to pár dní a potom s tým prestala. Doteraz neviem kvôli čomu to bolo, ale vydržala som a dnes sa dojčíme už 8 mesiacov. Tak ti poradím len jedno a to výdrž, ktorá sa ti určite vyplatí 🙂 Možno má len zlý dník, tak ako aj my dospeláci a nevie sa v kľude napapať, skúste sa zavrieť do izby, vypnúť telku, rádio skrátka eliminovať všetky rušivé vplyvy, ty si v kľude sadni a pekne si ho pritúl, nám ten kľud vždy pomohol, psychický pohoda je veľmi dôležitá. Tak už len veľa šťastia a daj vedieť ako Vám to ide 🙂

wieruss
16. apr 2012

@strapco13 no to aj manzel dnes, ze nech mu odstreknem a dam z flasky, som mu povedala ze ani nahodou flaskou nedostane lebo sa mi prestane kojit uplne 😖 a presne akurat stresujem ci sa pricucne alebo nie... snad sa vyspime v noci a bude lepsie
@liviadanova to presne tak, musim chodit kojit do spalne lebo inak ho vsetko zaujima ale uz aj v spalni vymysla... kazdopadne dam vediet potom, dakujem 😉 tiez chcem kojit co to pojde, nech nemusime davat UM aspon do roka 🙂

liviadanova
16. apr 2012

@wieruss držíme palce, určite to prejde 😉

strapco13
16. apr 2012

@wieruss rozhodne nie flaska..pokazi si prisatie, riskujes odmietnutie
v najhorsom pripade ak sa nebude chciet prisat tak poharik, cievka na prste
ale akonahle sa prisaje tak nedokrmuj, nech si prsia zvyknu na jeho nove poziadvky
ale ak idu zubky..kludne pred nadojcenim natri dasienka, ci daj nieco na bolest a potom nadojci

tinafarkas
16. apr 2012

@strapco13 dakujem za radu. neskusala som dojcit starsieho, ale prednedavnom som mu odstriekala mliecka na lyzicku a dozadoval sa viac. mozno skusim 🙂 takze nebudem ho obmedzovat. 🙂

este ma napadla jedna vec, kedze radis aj v oblasti ORL - mladsi syn chytil nadchu od starsieho, ked mal mesiac. tyzden som mu odsavala a striekala nasivin, nepomohlo. kedze starsi mal nalez vo vytere z nosa, obaja dostali Pamycon - starsiemu nadcha po tyzdni presla, mladsiemu ani po pamycone po 2. tyzdni nadchy nic. vyter po pamycone mal negativny, ale kedze stale mu to neprechadzalo, pediatricka mu spravila dalsi vyter a poslala nas na ORL - tam nemal ziadny nalez a z hladiska ORL bol uplne v poriadku - lekar nam len poradil pokracovat v liecbe podla pediatra + 3x denne kvapku materskeho mlieka do kazdej nosnej dierky. ten druhy vyter bol pozitivny - mal nieco-cella (nepamatam si nazov, ale nebol to ziaden -kok), pediatricka odporucala opat Pamycon, ktory som mu ale nedala, pretoze kym prisli vysledky, moje mlieko zabralo a nadcha presla! A to som mu nedavala uz ziadne ine kvapky, len mliecko!

1. je mozne kvapkat mu moje mliecko dlhodobo? zda sa mi totiz, ze ked mu nenakvapkam, tak po jednom dni zacina tak "chrchlat" - hlavne nadranom, ked sa mu snazim odsavat z nosa, tak neodsajem nic.
2. mozem kvapkat materske mlieko aj starsiemu pri nadche?

strapco13
16. apr 2012

@tinafarkas materske mliecko je zazrak..mozes ho kvapkat aj strasiemu, aj do ocka pri zapaloch, mozes aj manzelovi ak ma odvahu 😅 , mozes aj sebe /ja som si preliecila takto zapchu, som si dala parkrat log..odstriekala som si a hned sa mi ulavilo/
materske mliecko je prirodne atb a dezificiens, probiotikum, moze sa dat aj do kupela na zjemnenie pokozky

pozri si moj clanok o tom ako sme sa dojcili ked mal starsi crevnu chripku...2,5 rocny vylucne dojceny bol tyzden..vdaka tomu sme na rozdiel od nedojcenych rovesnikov neskoncili v nemocke na infuzkach

ten bacili bol pravdepodobne Moraxela /alebo starsi nazov Branhamela

tinafarkas
16. apr 2012

@strapco13 super, dakujem. takze mozem kvapkat aj dlhodobo? zda sa mi totiz, ze to "chrchlanie" ma kvoli refluxu. starsi mal tiez reflux, ale nechrchlal a preslo mu to tak do roka. mozem mladsiemu teda kvapkat mliecko do nosa denne aj rok?
ano, zda sa mi, ze to bola ta moraxela.
mliecko som kvapkala starsiemu pri zapale ociek, ale na zapchu ani, sebe som to neskusala 🙂
vidim, ze mame zhruba rovnaky vekovy rozdiel medzi detmi 🙂 je obcas sranda obidvoch zvladnut, ze? 🙂

strapco13
16. apr 2012

@tinafarkas aj dlshie ako rok

jj je to sranda..ale vdaka dojceniu a noseniu sa to da zvladnut
vdaka dojcniu oboch na seba neziarlia, lebo maju v tej cjhvili to iste a teda sa starsi neciti odstrceny
a vdaka noseniu mam bvolne ruky pre stasrsieho
ale obcas na chvilu mam malu v satke predsebou a maly ziarli tak si ho zoberiem na chrbat a obideme kolecko kolo gaucu..uspokojim tak jeho potrebu a je potom spokojnucky

tinafarkas
16. apr 2012

@strapco13 OBROVSKA VDAKA za rady

drzte sa a hlavne nech su deticky zdrave! 🙂

wieruss
18. apr 2012

@liviadanova ahojkaj, tak moc sme si nepolepsili 😒 maly nadalej strajkuje, dnes dokonca pol hodinu reval od hladu, ale prisat sa neprisal ani nahodou a to som skusala vsetky mozne finty... nakoniec sa mi to podarilo, ale v takej krkolomnej polohe ze som myslela ze ma sekne ... potom to uz bolo ok, ale toto na obed ma strasne zamrzelo ... si pripadam potom ako neschopna, pritom doteraz nebol ziaden problem 😔