Mamičky ktoré koja,počula som že keď žena kojí a je chorá dieťa od nej neochorie v mlieku sa robia protilátky,ale ja mám chrípku dcérka ju odo mňa chytila takže je to blbosť ???
Kazdy to ma ináč. Ja kojim 1,2m neraz som bola chorá od bežnej chrípky po zapal pluc a malému nič nebolo... Ale nejako som sa na to nespoliehala že nemusi chytit ....
môže chytiť a nemusí... a s kojením to nesúvisí... veď len preto, že je dieťa kojené ho nedáš do infekčného prostredia nie?
@angie_l to, ze dostava v mlieku protilatky je pravda. ale tiez zavisi asi aj na sile choroby - moj starsi - kym som ho kojila - ovela lepsie znasal chodorby, resp ked sme boli doma skapati, tak on sa drzal. mladsi vydrzal pol roka - brat vkaci zi skly choroby kazdy mesiac nejake. potom to chytil aj mensi. ale vseobecne mam za to, ze kojenim decka ak aj ochoreju, tak lahsie znasaju tieto bezne choroby, lebo uz rovno dostavaju aj protilatky.
inac ja - ked som bola velmi chora, tak pri mimine rusko na tvari,
MM nie je zázrak a záruka že dieťa neochorie.....chripka je vírusové ochorenie, čiže dieťa ho rovnako môže dostať od amtky či je kojené alebo nie🙂a aké protilátky, ked ochorela aj amtka tak protilátky nemala🙂
Omg, toto snáď nie. Telo robí všetko preto, aby v mlieku batérie a vírusy neboli, je to proste priorita č.1 pre tvoje telo. Je jasné, že dcéra od teba nechytla chrípku cez mlieko!
Zas na druhej strane, kojíš ju, kašleš, dýchaš na ňu, tak sa nečuduj, že chytla chrípku... 🙂
Panebože, niektoré sú z toho materského mlieka a jeho účinkov úplne posahane.... Zdravý rozum sa už úplne vytratil u kojofiliek.. 🤔 Kojim, tak dieta nemôže ochorieť, zdravý rozum zbohom 👋
@angie_l druhý krát never všetkému čo počuješ...MM je potrava pre dieťa - nič viac, nič menej....Tým že je dieťa kojené, má lepše mikrobiálne zloženie v črevách - sú tam usídlené tie dobré baktérie a to môže ovplyvniť imunitu....Ale imunita je vrodená a získaná, ktorá sa buduje postupne......Kojené dieťa môže ochorieť na všetky možné ochorenia ak sa stretne s vírusmi alebo baktériami ktoré dané ochorenie vyvolávajú....je jedno či je to chrípka, kašel, osýpky, pneumokokový zápal plúc, rakovina.....Pri malých deťoch si treba dávať pozor aj na obyčajný herpes - ak ho budeš mať ty alebo ktokoľvek v domácnosti - rúšku. Tým že dieťa nemá ešte vybudovanú imunitu, môže sa mu vyhodiť vnútorne a spôsobiť vážne poškodenie až smrť.
@ptmt1011 ale prečo veď to sa tie ostatný úkazu aké sú primitívne aby sa niekto začala navažať zas takúto otázku?😂 s ešte na kojenie dávať takéto pomenovanie 😂 dieťa má asi na UM mlieku a ostatne sú pre ňu kojofilky ja som inak v živote nepočula to vážne len pometene vymysleli a ona sa zhovadzuje nie ja normálnou otázkou na ktorú je aj normálna odpoveď 🙂
Ale ďakujem za info si zlata mala som si dať len rúško cez mlieko sa choroba samozrejme nedostane ale tak vírus je vo vzduchu hlavne ja som si to myslela samozrejme veď inak to nemôže byt ani len mna uisťovali v niečom inom
Pokojne dojči ďalej, v mlieku sú protilátky, vitamíny, stopové prvky,... Obsahuje zdravé baktérie, ktoré vystielaju čreva a práve tam sa buduje imunita.
Dojčím skoro 4 roky, malý niekedy ochorie odo mňa, ale choroba ma krátky a rýchly priebeh. Pracujem v detskom kolektíve, nosím domov často suveníry z roboty v podobe chorôb a vírusov, no malý ešte nebol seriózne chorý, klop, klop,neuzival zatial ani antibiotika žiadne.
Takže ak sa Ti dá, dojci co najdlhšie, je to to najlepšie, čo dieťatku môžeš dat.
Drz sa a skoré uzdravenie!
Ak vieš po anglicky, toto je vynikajúci článok, ktorý vysvetľuje, ako funguje imunita a protilátky. https://webcache.googleusercontent.com/search?q... (Je to v pamäti Googlu, lebo z nejakého dôvodu ten blog pozastavil činnosť a všetky články sú skryté.)
V skratke: Cez materské mlieko sa dieťaťu dostávajú len IgA protilátky, ktoré však dieťa nedokáže vstrebať priamo do krvného obehu. Prenikajú do slizníc, kde pôsobia lokálne, čiže u dojčeného dieťaťa chránia len pred infekciou cez tráviaci trakt. Aby malo dieťa spoľahlivú ochranu proti chrípke (ak hovoríme o skutočnej chrípke, nie o prechladnutí, viróze a podobne), musela by si byť v tehotenstve proti chrípke očkovaná, vďaka čomu by tvoje dieťa dostalo protilátky IgG cez placentu. Aj tieto protilátky od matky však postupne miznú a do 6 - 8 mesiacov sú preč úplne a už teda nemôžu dieťa chrániť. Za ten čas si dieťa vytvára aktívnu imunitu stykom s patogénmi. Pre budúcnosť je teda najlepšia ochrana očkovanie a potom rúška na ústa,dojčenie má len doplnkovú rolu.
Do adresy toho odkazu dal tento sprostý Koník smajlíka namiesto : a X, tak to tam stačí prepísať. Alebo si daj do Googlu "Passive Immunity 101" a daj si to otvoriť V pamäti.
Môje odomna tiež ochoreli... 🤷🏼♀️No ale nie je to jedno? Teraz ta to natoľko sklamalo že už nebudeš viac dojčiť či čo?