Kojím a mám chrípku,dcérka odo mňa chytila chrípku je to možné?

angie_l
5. jún 2019

Mamičky ktoré koja,počula som že keď žena kojí a je chorá dieťa od nej neochorie v mlieku sa robia protilátky,ale ja mám chrípku dcérka ju odo mňa chytila takže je to blbosť ???

inulienka29
5. jún 2019

Môje odomna tiež ochoreli... 🤷🏼‍♀️No ale nie je to jedno? Teraz ta to natoľko sklamalo že už nebudeš viac dojčiť či čo?

stanicek11
5. jún 2019

Kazdy to ma ináč. Ja kojim 1,2m neraz som bola chorá od bežnej chrípky po zapal pluc a malému nič nebolo... Ale nejako som sa na to nespoliehala že nemusi chytit ....

evittam
5. jún 2019

@angie_l Samozrejme,ze je to blbosť. Ako aj možno iné veci co si počula. Napr.ze dojcene dieta nemoze ochoriet na inu prenosnú chorobu ak ju prekonala matka-napr.kiahne. MM nie je zárukou nicoho. Je to len o imunite. Ktorú si male dieta len buduje.😉

bagre
5. jún 2019

môže chytiť a nemusí... a s kojením to nesúvisí... veď len preto, že je dieťa kojené ho nedáš do infekčného prostredia nie?

ukulela
5. jún 2019

@angie_l to, ze dostava v mlieku protilatky je pravda. ale tiez zavisi asi aj na sile choroby - moj starsi - kym som ho kojila - ovela lepsie znasal chodorby, resp ked sme boli doma skapati, tak on sa drzal. mladsi vydrzal pol roka - brat vkaci zi skly choroby kazdy mesiac nejake. potom to chytil aj mensi. ale vseobecne mam za to, ze kojenim decka ak aj ochoreju, tak lahsie znasaju tieto bezne choroby, lebo uz rovno dostavaju aj protilatky.
inac ja - ked som bola velmi chora, tak pri mimine rusko na tvari,

sono2
6. jún 2019

@angie_l je ľahší priebeh. Ja ako kedy ale tiež sme si s dcérou chorobu podávali dojčila som do 22 mesiacov

mogaa
6. jún 2019

MM nie je zázrak a záruka že dieťa neochorie.....chripka je vírusové ochorenie, čiže dieťa ho rovnako môže dostať od amtky či je kojené alebo nie🙂a aké protilátky, ked ochorela aj amtka tak protilátky nemala🙂

astonka
6. jún 2019

@angie_l chrípka teraz? To je jedno teraz, to si fakt verila že dojčenie je ochrana pred chorobami?

arcticcode
6. jún 2019

Omg, toto snáď nie. Telo robí všetko preto, aby v mlieku batérie a vírusy neboli, je to proste priorita č.1 pre tvoje telo. Je jasné, že dcéra od teba nechytla chrípku cez mlieko!
Zas na druhej strane, kojíš ju, kašleš, dýchaš na ňu, tak sa nečuduj, že chytla chrípku... 🙂

angie_l
autor
6. jún 2019

@astonka no predstav si že verila 😂

blankaj
6. jún 2019

@angie_l používala si aj rúšku ?

ave17
6. jún 2019

Panebože, niektoré sú z toho materského mlieka a jeho účinkov úplne posahane.... Zdravý rozum sa už úplne vytratil u kojofiliek.. 🤔 Kojim, tak dieta nemôže ochorieť, zdravý rozum zbohom 👋

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
angie_l
autor
6. jún 2019

@ave17 tebe to dobre šibe ale s toho mlieka ale rozum máš bohužiaľ v pridelí 😂

mogaa
6. jún 2019

@angie_l druhý krát never všetkému čo počuješ...MM je potrava pre dieťa - nič viac, nič menej....Tým že je dieťa kojené, má lepše mikrobiálne zloženie v črevách - sú tam usídlené tie dobré baktérie a to môže ovplyvniť imunitu....Ale imunita je vrodená a získaná, ktorá sa buduje postupne......Kojené dieťa môže ochorieť na všetky možné ochorenia ak sa stretne s vírusmi alebo baktériami ktoré dané ochorenie vyvolávajú....je jedno či je to chrípka, kašel, osýpky, pneumokokový zápal plúc, rakovina.....Pri malých deťoch si treba dávať pozor aj na obyčajný herpes - ak ho budeš mať ty alebo ktokoľvek v domácnosti - rúšku. Tým že dieťa nemá ešte vybudovanú imunitu, môže sa mu vyhodiť vnútorne a spôsobiť vážne poškodenie až smrť.

ave17
6. jún 2019

@ptmt1011 ale ako ju takáto kravina vôbec môže napadnúť, do prcic, ako ma mat dieťa imunitu voči chrípke, keď matka, ktorá ho koji, ju sama nemá, ved to nedáva logiku, takže zdravý sedliacky rozum tu naozaj chyba a kľudne utocte, mne to nevadí 🙂

ave17
6. jún 2019

@angie_l myslela si z toho mlieka, ci naozaj "s" toho??? A rozum mam v prídeli, či si chcela napísať v prdeli, lebo teda, tu to vychádza skôr na teba, pri tomto písomnom prejave... Chod radšej kojkat, nech nie si nervózna... 🤔

whatever1
6. jún 2019

@angie_l Dieta v mm dostava protilatky, ale nie 100%imunitu. Nabuduce si kup ochrannu rusku.

lorela
6. jún 2019

@angie_l Áno, je to blbosť.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ave17
6. jún 2019

@ptmt1011 neviem, ja som ho nevymyslela, ale na niektoré mamičky, ktoré strácajú reálny pohľad na svet, lebo veď koja!!!... Sa mi zdá uuuuplne výstižné ..

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
angie_l
autor
6. jún 2019

@ave17 napísala som to naschval tu akože chybu ale vidím že si pochopil aj tak sama že kde máš ten rozum 😂 nemusím ti to pripomínať sama to vieš áno idem zase radšej nakojit. 😂😂😂😂 ty musíš byť veľmi zle na tom ale veď každý sme nejaký

angie_l
autor
6. jún 2019

@ptmt1011 ale prečo veď to sa tie ostatný úkazu aké sú primitívne aby sa niekto začala navažať zas takúto otázku?😂 s ešte na kojenie dávať takéto pomenovanie 😂 dieťa má asi na UM mlieku a ostatne sú pre ňu kojofilky ja som inak v živote nepočula to vážne len pometene vymysleli a ona sa zhovadzuje nie ja normálnou otázkou na ktorú je aj normálna odpoveď 🙂
Ale ďakujem za info si zlata mala som si dať len rúško cez mlieko sa choroba samozrejme nedostane ale tak vírus je vo vzduchu hlavne ja som si to myslela samozrejme veď inak to nemôže byt ani len mna uisťovali v niečom inom

ankare
6. jún 2019

Pokojne dojči ďalej, v mlieku sú protilátky, vitamíny, stopové prvky,... Obsahuje zdravé baktérie, ktoré vystielaju čreva a práve tam sa buduje imunita.
Dojčím skoro 4 roky, malý niekedy ochorie odo mňa, ale choroba ma krátky a rýchly priebeh. Pracujem v detskom kolektíve, nosím domov často suveníry z roboty v podobe chorôb a vírusov, no malý ešte nebol seriózne chorý, klop, klop,neuzival zatial ani antibiotika žiadne.
Takže ak sa Ti dá, dojci co najdlhšie, je to to najlepšie, čo dieťatku môžeš dat.
Drz sa a skoré uzdravenie!

ave17
6. jún 2019

@angie_l ja som tam videla naozaj chybu, nie iba akože, ale to je jedno, mňa o tom presviedčať nemusíš, že to bolo naschvál 🙂 ak tomu sama veríš, tak potom máš iný, horší problém ako chrípku.... 🤔

angie_l
autor
6. jún 2019

@ave17 😂😂😂 toto nemyslíš vážne 😂😂😂 nevadí no ži si svoj svet vidím že psychicky nie si veľmi v poriadku ale ja nemám na teba čas prepáč idem kojiť zase vieš ❤️

rybka16
6. jún 2019

Ak vieš po anglicky, toto je vynikajúci článok, ktorý vysvetľuje, ako funguje imunita a protilátky. https://webcache.googleusercontent.com/search?q... (Je to v pamäti Googlu, lebo z nejakého dôvodu ten blog pozastavil činnosť a všetky články sú skryté.)
V skratke: Cez materské mlieko sa dieťaťu dostávajú len IgA protilátky, ktoré však dieťa nedokáže vstrebať priamo do krvného obehu. Prenikajú do slizníc, kde pôsobia lokálne, čiže u dojčeného dieťaťa chránia len pred infekciou cez tráviaci trakt. Aby malo dieťa spoľahlivú ochranu proti chrípke (ak hovoríme o skutočnej chrípke, nie o prechladnutí, viróze a podobne), musela by si byť v tehotenstve proti chrípke očkovaná, vďaka čomu by tvoje dieťa dostalo protilátky IgG cez placentu. Aj tieto protilátky od matky však postupne miznú a do 6 - 8 mesiacov sú preč úplne a už teda nemôžu dieťa chrániť. Za ten čas si dieťa vytvára aktívnu imunitu stykom s patogénmi. Pre budúcnosť je teda najlepšia ochrana očkovanie a potom rúška na ústa,dojčenie má len doplnkovú rolu.

rybka16
6. jún 2019

Do adresy toho odkazu dal tento sprostý Koník smajlíka namiesto : a X, tak to tam stačí prepísať. Alebo si daj do Googlu "Passive Immunity 101" a daj si to otvoriť V pamäti.