Keď dojčenie nejde

6. mar 2021

Ahojte,

mám dve deti, ani jedno som bohužiaľ nemohla kojiť, proste to nešlo. Pri prvom som sa vytrapila 6 týždňov, prešla mastitidami, krmila cez cievku atď atď, ani laktacna poradkyňa z Mamily nepomohla (vraj okrem mňa mala už len jeden takýto prípad). Pri druhom som to vzdala po 10 dňoch, lebo som sa musela starať o prvé (stále malé) a nemohla som si dovoliť behať s horúčkami a triaškami na pohotovosť. Pri prvom som to nevedela prekusnut, veľa som sa tým trápila, preplakala som dní, že nemôžem kojiť aj keď chcem. Pri druhom som s tým už rátala a nemala som ani čas sa tým umarat. No bolo mi to ľúto. Teraz som opäť tehotná, pôrod sa blíži, deti majú 3 a 5 rokov, čiže už sú podstatne samostastnejsie ako pred rokom, dvoma a ja som zase pocítila túžbu skúsiť kojenie pri treťom dieťati. Vedome sa tým veľmi nezaoberám, ale v podvedomí to mam iste, lebo už 2x som mala veľmi živý sen, že som tretie mohla kojiť. Nechcem sa vzdať bez boja, no na druhej strane mam strach, že sa to cele zopakuje.

Maminky, neviete, prosím, poradiť niekoho, kto by mi mohol pomôcť? Nemusí to byť laktacna poradkyňa z Mamily, pokojne aj niekto, kto má jednoducho roky skúsenosti. Ani neviem, čo konkrétne hľadám, asi len proste chcem mať pocit, že preto urobím všetko a rada by som bola pripravenejsia.

Alebo nejaké rady???

Ďakujem :*

Ďakujem :*

lenkike
6. mar 2021

Ahoj, nepíšeš, čo bolo dôvodom, že si nemohla kojit. Ak napíšeš nejaké podrobnosti, skôr sa nájde nejaká žena, čo mala podobný problém a podarilo sa jej ho prekonať. Ja mám skrátené mliekovody, pri oboch dcerkach sme museli o kojenie zo začiatku dosť bojovať, ale podarilo sa. Teraz tiež čakám tretie a verím, že sa zas podarí, aj keď každé dieťa je iné, takže to neberiem ako samozrejmosť. Ak chceš, napíš ip a môžem ti napísať viac, čo pomohlo nám. Držím prsty, určite to treba skúsiť znovu 😊

ivanizna
6. mar 2021

Pre mňa to bolo tiež niekedy náročné, nevedela som ako na to, čo mám robiť, cítila som sa neschopná, že bobko plače a ja ho nedokážem nakŕmiť. Už mi radili pridať umelé mlieko, ale ja som ostala verná svojim pocitom a viere, že to dokážem. Ale aj cez všetky tie slzy a útrapy som sa nevzdávala, už odzačiatku som sa snažila "odpovedať" na potreby môjho bábätka a pracovať na správnej technike, on bol na mne vkuse zavesený, nemohla som ísť sama ani na záchod, stále bol pri mne, uviazala som si bejbyšatku, no a tak nejako sme nonstop fungovali 😀 Bolo to náročné, ale tu nám v nemocnici vraveli, že v podstate skoro každá žena môže kojiť, ale základ je psychika. Tak som to teda aj brala, jedla som, pila, túlila si bábätko a stále, stále prikladala. Boli aj krízy, ale všetko prešlo a dobre to dopadlo 🙂 Držím ti palce, dúfam, že sa ti to podarí. Dopraj si čas, a hlavne nebuď na seba prísna 🙂❤

mamka1984
6. mar 2021

Skus skupinu Laktacna poradna tu na koníku. Super rady, skusene mamicky, iste poradia. Nacitaj si co najviac este pred porodom. Tak ako pise leknkike, tazko poradit pokial nevieme, kde presne bol problem pri predchadzajucich detoch. Ale zaklad je urcite si verit, verit babatku. Cele generacie nasich predkov boli kojene, ked este sunar nebol 🙂 Vela kontaktu (idealne koza na kozu), nosit v satke, veeela dojcit, nechat na prsku co najdlhsie (kludne aj spinkat), spolocny spanok... proste zakladne rady, najdes v skupine co som spominala, aj na Mamila stranke. Dufam, ze teraz Ti to vyjde, dojcenie je naozaj krasne 🙂

siska1217
6. mar 2021

Ahoj ja som mala podobny problem ale ja som to uz pri tretej dcere vzdala. Mlieko mi nenabehlo ani v pôrodnici museli dcerke nastavit umele mlieko. Neviem ci bolo pricinou cisty co mam v prsnikoch lebo chodim na kontrolu kazdy pol rok a doktor ma poslal aj po pôrode moja dcerka ma rok a pol.

domak2
6. mar 2021

Ja som v strese len keď čítam čo píšeš. Pri kojeni je podľa mňa polovica uspechu kľud. 🙂
Treba si nastudovat zaklady, že v ústach musí byť hlavne dvorec, cez bradavku už len ide mlieko, ze je normálne ak ze chce dieťa pit aj každých 10 minut, nemáš preto slabé mlieko a kopa iných mýtov. Ako bolo písané záleží aj čo bol problém. Proste sa to musíte naučiť spolu, je to nové pre dieťa aj pre mamu. Caste odsavanie zo začiatku vie spôsobiť chvilkovu nadprodukciu čo vedie k zápalom, cumliky vedia zmeniť silu s akou dieťa saje. Skúšať rôzne polohy, kľudne aj po leziacky.
A hlavne ak to nepôjde tak kvôli tomu nepanikarit, našťastie je milión náhrad.

mabenn
6. mar 2021

Ja mám skúsenosti síce len z jedného dieťaťa, ale mali sme na začiatku problémy, a kojím doteraz (2r 8m). Čo mne pomohlo si myslím bolo: tekutiny - aj v noci po každom kojení sa napiť, strava - sýta bohatá na tuky, režim - totálne prispôsobený bábätku prvé mesiace, spanie spolu samozrejme, a nebáť sa na začiatku pomôcť si aj s UM ako doplnkom. Dobré prisatie kontrolovať, avent mastička na poranenia, ak sú čím skôr dať, nečakať že sa zhoršia. Už máš zlé skúsenosti, ale to neznamená, že sa to teraz nemôže podariť. Držím palce.

ivangeline
7. mar 2021

Nestresovat. Verit si. Bonding od zaciatku. Bezproblemive tehotenstvo. Masaze a teplo. Prikladanie caste. Citat a pocuvat len, ze sa to da. ;)

janettdamian
7. mar 2021

Ja som prvé dve deti kojila máličko. Prvé 6 týždňov čistého zúfalstva, druhé 2 týždne. Ale v tom čase o kojení nebolo vôbec toľko info (deti sú už teraz dospelé). Tretie dieťa som mala neskôr, naštudovala som si čo najviac info počas tehotenstva a proste som sa jednoducho vnútorne nastavila tak, že toto dieťa kojiť budem. Rodila som sekciou pri ktorej som stratila veľa krvi, mala som problémy , napriek tomu sa kojenie rozbehlo absolútne bez problémov. Neskôr som mala s dostatkom mlieka problém. U mňa to bolo všetko nastavením psychiky. Áno je iba máličko žien, ktoré majú fyzický - zdravotný problém, že nemôžu kojiť. Ak si naklonená alternatíve kľudne si prečítaj rady z homeopatie, bylinky, duchovné príčiny, bloky prečo sa netvorí materské mlieko atď.

autor
12. mar 2021

@mamka1984
@ivanizna
ďakujem za reakcie...teóriu mám načítanu, resp. som pri prvom tehotenstve mala, aj všetky možné stránky, články, napozerane videa...tiez všetky tipy odskúšané...aj ja som sa stretla s názorom, že všetky ženy môžu kojiť a že veď generácie pred nami boli odkojene...to ma asi najviac deprimovalo, lebo tým pádom som hľadala chybu v sebe... Potom som začala pátrať a vraj tam hra rolu aj genetika a nie je to tak celkom pravda...sunare neboli, ale mnoho detí, ktoré bohužiaľ kojene nemohli byť, boli odchovane na kravom mlieku... V podstate to je v tejto téme pre mňa irelevantné, ale možno pre iné ma iný s rovnakým problémom ne nebude... Skúsim tu skupinu na MK, na Mamilu som akosi kvôli tej laktacnej zanevrela

autor
12. mar 2021

@domak2 naštudovane bolo, aj všetko možné skusane a áno, v pôrodnici dieťa niekoľko dní preč odo mňa takmer celý deň a zdravotné problémy, neistota, čo s ním bude...toto sa pri oboch opakovalo a zrejme sa aj bude pri treťom, takže stres iste... Ale nastavenie pre kojenie bolo veľmi silné, aj snaha veľká... Myslím, že to odsávanie, ku ktorému som tam nútená nebolo dobre, lebo bolo skutočne intenzívne a dokopy nič nešlo von, lenže mi tvrdili, že ak nebudem odsávať, prave vtedy mi vzniknú zápaly

autor
12. mar 2021

@mabenn ďakujem, všetko odskúšané... Až na to pitie tekutín - to bolo pri prvej až extrémne, aj senovka a benedikt, možno som to prehanala, ale túžba kojiť bola veľká, tak som do seba toho liala veľa v nádeji, že pomôže

domak2
12. mar 2021

Tak tu je podľa mňa základ problemu, že ti dietatko hneď zobrali. Samozrejme chápem ak sú k tomu zdravotné dovody, ale môže to mať veľký dopad na tvoju psychiku aj na to ako tvoje telo reaguje na tvorbu mlieka (a áno je mi jasné že niekto vie rozkojit aj pri dlhšom odluceni)
Neobvinuj sa hlavne, proste sa skús nastaviť, že skusis znova a keď to nepôjde tak to proste nepôjde. Nestresuj sa kvôli tomu a uži si bábätko 😊

autor
12. mar 2021

@domak2 áno, aj ja si myslím a najhoršie je, žemi bolo povedané, že s najväčšou pravdepodobnosťou budú mať všetky naše deti rovnaký problém... V nemocnici 10 dní

domak2
12. mar 2021

To ma mrzí, ale ak to musí byť , tak to musí byť. Hlavne že budete všetci v poriadku. Kojenie je super ale materstvo na ňom nestoji a čo ty vieš, možno to teraz vyjde 🙂

baccio
12. mar 2021

Možno poviem len otrepané frázy ale skús na to toľko nemyslieť. Veľa žien má z toho repku ešte pred narodením...nieto ešte po. Ako sa vraví mnohokrát sa párom zadarí bábo až vtedy keď to prestanú tak intenzívne riešiť. Skús to brať ako niečo samozrejme a prirodzené že jednoducho po pôrode to príde a bude dobré. A keď porodíš bábätko len prikladaj a prikladaj ak to bude možné. Niekomu sa rozbehne hneď inej až po pár dňoch ...ale váľa záleží od toho aby si nebola v strese už hneď na začiatku ešte pred pôrodom. Vieme dobre čo stres dokáže napáchať. Ja ak by som mohla tak každú čerstvú maminu budem rozosmievat a snažiť sa jej urobiť náladu.Aj po ťažkom pôrode,aj po cisárskom ...je to podľa mňa jedna z najdôležitejšich časti kojenia.Byt v kľude , neplakať, nestresovat stále pokiaľ som si bábo pred a po kojenie nepovažila a podobne.Takze hlavu hore a myslí pozitívne😉😊

kika1234_
9. dec 2023

Ahoj 🙂 ja len iba zo zvedavosti,ked uz ubehol nejaky cas od tvojho prispevku,na ktory som narazila (nakolko sa ani mne nepodarilo kojit a doteraz ma to trapi)..ze,ako to dopadlo s kojenim tretieho dietatka (ak mozem vediet )..tiez uvazujeme nad dalsim babom,ale vrta mi v hlave opat otazka,ze ako by to tentokrat s kojenim…

autor
9. dec 2023

@kika1234_ Ahoj, no bohuzial sa nepodarilo ani pri tretom a ani pri stvrtom (teraz polrocnom)...aj pri tretom som mala laktacnu a aj pri stvrtom a proste to nevyslo. Ale hoci mi to bolo luto, a velmi, aj som si samozrejme poplakala, ze som zase "zlyhala", nejak som potom precitla a uvedomila som si, ze su v zivote podstatnejsie veci a treba byt vdacni za vsetko dobre, co mame. Asi ma "prebudilo" aj to, ze som okolo seba registrovala vela smutnych veci ako napr. narodenie mrtveho babatka, smrt babatka tesne po narodeni, narodenie dietatka s DS hoci tomu nic nenasvedcovalo, neplodnost, zakerna choroba mladej mamy viacerych deti, smrt otca vacsej rodiny atd atd, ze som sa tym absolutne prestala "bičovať". A je fakt, ze hoci boli moje deti na UM, nemam zatial pocit, ze by boli nachylnejsie na choroby ako kojene deti (skor mam pocit, ze je to geneticka vybava, lebo nase deti maju kazde odlisnu imunitu) a uz vobec, ze by ma mali menej rady alebo ja ich. Som rada, ze som pre to urobila z mojho pohladu, co sa dalo, ale uz sa tym netrapim. Drzim palce ❤

tulipanicek
9. dec 2023

@kika1234_ Ak sa mozem zapojit, tak ja som prvu takmer nekojila, vyhradne kojena nebola vobec. Druhe dietatko sa len kojilo, ma vyse roka a stale je kojene. Tak hadam ta to povzbudi. Ale teda uz som si dala stretnutie este pred porodom s laktacnou a aj po porode.

kika1234_
14. máj 2024

@tulipanicek dakujem za reakciu 🙂tak snad sa to aj u nas podari,ak by sme mali nahodou dalsie babo 🙂