Je dojčenie pre ženu zdravé?

29. aug 2022

Myslíte si že dojčenie je pre ženu zdravé? (Uvažujem nad nedojčením), skorej pri ženách ktoré dojčili pozorujem nejaké problémy ako vypadavanie vlasov,zhorsena pleť , nedostatok vitamínov atď.

pribinak
29. aug 2022

Dojcila som rok a pol a žiadne problemy som nemala
Vlasy po pôrode ti budú padať tak či tak, či dojcis alebo nie

danieladeley
29. aug 2022

dojcila som 5 rokov, ziadne problemy, prave naopak, gynekologicka to chvali z hladiska prevencie rakoviny prsnikov....staci trosku pogooglit a hned budes vediet, kolko to ma zdravotnych benefitov

babovka2321
29. aug 2022

Uz ked si davas pre a proti, viac by ma zaujimalo, ci je to zdrave pre dieta a nie pre mna. Vyznieva to riadne sebecky.

autor
29. aug 2022

@pribinak ja dojčiť nebudem rozhodujem sa či mlieko odsavat alebo dat umelé..

pribinak
29. aug 2022

To je jedno či dojcis alebo odsávas, tam ide o hormóny ktoré sa tvoria

dadis
29. aug 2022

Ano, dojcenie chrani zdravie matky https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/sk...

zuzkacik4
29. aug 2022

Vlasy ti budu padat po porode tak ci tak, ostatne problemy som nikdy nemala...a to som jedno dieta nekojila a druhe kojim uz vyse 2 rokov...a rozdiel teda nevidim ziadny, co sa tyka toho, co si spomenula...

queen_mary
29. aug 2022

Ja som 3 mesiace odsavala a potom som vymenila za umele. Ono ta to cele tak "vyzdima". Ja som si v tej dobe robila vela smoothie, jedla som vitaminy,.. Hlavne si nevsimaj ten hejt, co sa tu na teba spusti 😀

zapalkazapalkova
29. aug 2022

Dojcene ma pre dieta aj pre zenu vela benefitov. Napr ako tu bolo spomenute tak prevencia rakoviny prsnika a pre mna bolo super vyhodne kwd sme niekam isli alebo v noci bolo babo hladne, tak som vytiahla cicku a bolo. Nemusela som vstavat a hladat flasku a pod. A ma ovela viac prospesnych latok ako UM a nikdy sa nim babo nepreje

evaachesa
29. aug 2022

Tie problémy čo udávaš, má väčšinou každá žena po pôrode. Dojčenie chráni zdravie matky a 2-násobne zdravie dieťaťa. Ak môžeš, tak odsavaj a dávaj radšej materské mlieko.

viestta
29. aug 2022

Odsávanie je úplne zbytočná robota navyse. To len vo filmoch vyzerá, že pohodicka a pohodlicko. A co sa zdravia týka, hormóny s tebou aj tak spravia svoje, aj "výroba" mlieka ci budeš odsávat ci prikladať.

anjelicek26
29. aug 2022

Ono vsetko to, co popisujes, sa deje po porode...zhorseny chrup, nizke zelezo v krvi (teda unava), padanie vlasov je sposobene vystavenim z tehotenstva a poporodnymi hormonalnymi zmenami...tymi si prejdes ci budes-nebude dojcit rovnako... otazka je, co s tym budes robit... ak clovek "zabuda" sam na seba, zle sa stravuje, nedoplni chybajuce vitaminy a mineraly, tak ano, je dojcenie vycerpavajuce a "vyciciavanie"... ale ak si dozries na par veci, tak to tvoje telo negativne neovplyvni...

A suhlasim s komentom vyssie, keby mam odsavat a robit si robotu s prihrievanim, sterlizovanim, skladovanim, tak sa na to vykaslem uplne...

barbora0308
29. aug 2022

Dieta sa mi narodilo predcasne, bola som nutena si mlieko odsavat a davat z flasky, bolo to extremne narocne obdobie...ked uz dieta konecne zaspalo a ja som si mohla oddychnut, tak som namiesto toho odsavala, sterilizovala a uskladnovala. Nasledne sa mi podarilo dojcit a neskutocne mi odlahlo, iba som vybrala prsia a syncek papal. Nuz dojcenie som si dlho neuzila, maly ma silny reflux, tak som mu mlieko musela zacat zahustovat. Tak sme skoncili znova na odsavani a flaske...nakoniec mi mlieko odislo a skoncili sme na umelom a ja som aj bola vdacna, kedze som bola uz nenormalne vycerpana z toho kolobehu odsavania.
Takze bud dojcenie alebo UM. Pokial zena nema na jedno odsatie 800 ml mlieka (co je fakt velmi zriedka), tak si odsavas mlieko kazde 2-3 hod a je to strasne vycerpavajuce...

dskjhfdlkdjhl
29. aug 2022

Dojcila som velmi dlho obe deti (kazde este aj v skolkarskom veku), mam vyse 50 rokov a napr. vlasy mam stale krasne, huste, vitaminy mi tiez nechybaju, prsia nemam ovisnute-asi dobra genetika.

lenkakravcova
29. aug 2022

Po 9mes som odstavila syna a po 6mes dcéru, veľmi som chudla (pod 45kg) i pri tom že som veľa jedla. Vypadávali mi tiež dosť vlasy, zhoršila sa kvalita pokožky. A to som brala kopu vitamínov. Počas toho obdobia dojčenia som schudla 15-20kg. Takze keď som mala pôvodnú váhu pred tehotenstvom, odstavila som.
Ale tých 6mes by som chcela znovu dojčiť. Je to dobré pre dieťa, evidentne mne sa z toho i pri prejedani sa dobre chudne a okrem toho je to ta prevencia rakoviny. Po pol roku plánujem prejsť zase na UM pri ďalšom dieťati.

queen_mary
29. aug 2022

@lenkakravcova inak je pravda, ze vdaka dojceniu(odsavaniu) idu kila rychlo dole. Tak uz len prrto by som aspon 3 mesiace skusila.

zuz1177
29. aug 2022

Mne napr. vdaka dojceniu zmizli cysty na prsnikoch, ktore som tam mala niekolko rokov. A teda je to velky odliv zivin a kalorii, takze ja som schudla na vahu nizsiu ako pred tehotenstvom…takze urcite sa oplati mat pri dojceni dobru stravu.

skotulik
29. aug 2022

Dojčenie je hlavne prirodzené, tak to zariadila matka priroda.

zuzuliennka1
29. aug 2022

Dojcenie ma vela benefitov, vypadavanie vlasov a zhorsena plet nesuvisia s dojcenim, ale hormonmi.
Pocas tehotenstva nezvykne vypadnut jediny vlas, zena priam rozkvitne 🙂 krasna plet, vsetko… a po porode sa to akokeby “dobehne”, vypadnu vlasy, ktore pocas tehotenstva nie (ziadne navyse, neoplesaties, len to co sa 9m drzalo, vypadne), je to burka hormonov, najma prvych 6 tyzdnov (sestonedelie)
Postupne sa to utrasie naspat… a dojcenie je lepsie, ako dokrmovanie, ja som po sekcii dokrmovala, neskor uz len dojcila (nastastie) a teda tie nocne sichty s ohrievackou, mliekom, niekedy mal syn dost a urobila som mlieka vela, niekedy som musela dorabat, kontrolovat teplotu,.. a aj som odsavala, aby som podporila tvorbu mlieka, ale je to strasne vycerpavajuce, mlieko nemozes skladovat pridlho, meni sa, ked je vo flasi uskladnene, aj chutovo,…
dojcenie je super - mlieko ma akurat teplotu, je to rychle, dostupne a ked sa zena nauci dojcit v lahu, ze ani nemusi vstat, dieta sa vedla nej nadojci v polospanku - parada.
ak zena dojcit moze a ide to, je to ta najlepsia moznost, umele aj odsavane z flasky - je brutalna robota navyse, na ktoru budes rada, ked budes mat vobec energiu popri ostatnej starostlivosti o dieta, ktora je uz sama o sebe vycerpavajuca

autor
29. aug 2022

@viestta pre mňa to nie je zbytočná robota ja nechcem prikladat k prsníku dieta a ani taký kontakt a pod.

zuzuliennka1
29. aug 2022

a ty uz teraz si v situacii, ze mas dieta, odsavas? alebo to mas len taky plan do buducna?

srnka90
29. aug 2022

Ja dojčím momentálne 13m a vlasy aj pleť mám lepšiu ako pred pôrodom.

dadis
29. aug 2022

@autorka Tak potomto mas rozhodnute, naco sa pytas tu na koniku? Uz si rozhodnuta davno, o benefitoch dojcenia pre teba a babo si asi pocula uz davno. Asi mas nejaky blok, pre ktory dojcit nechces. Je to len tvoje telo a rozhodnutie, treba ho respektovat, urcite to bude fajn. Drzim palce..

lenkadenisa
29. aug 2022

@autorka, ja som "dojčila" každú dcéru 2 mesiace - v kombinácii s umelým mliekom, aj odsávaním. pre mňa to nie je nič úžasné, skôr sa mi to, nechcem napísať, že hnusí... no nie som v tomto žiadna extra bio eko matka. keď nechceš dojčiť, nerob to, vyskúšaj aké umelé mlieko babu sadne a hotovo. budete spokojní obidvaja.

viestta
29. aug 2022

Rob ako chceš. Pýtala si sa, odpovede si dostala. Ty sa môžeš zariadiť ako to tebe vyhovuje

hederamonstera
29. aug 2022

Ak zena nezije zdravo, ani dojcenie ju nezachrani ;)

kiki68
29. aug 2022

Myslim ze zdrave je, ale ja som na sebe nic zle nepozorovala, vlasy mi velmi zhustli, krasne sa dalo zhodit kila v kombi s cvicenim. Ako keby mi to nieco zle robi , tak s tym po mesiaci seknem.

kiki68
29. aug 2022

Ja som bola pred porodom ako Ty, hnusilo sa mi to cele ten koncept. Povedala som, dam tomu tyzden a uvidim. Kojim dva roky

zuzkapap
29. aug 2022

Jedinu výhodu v odsavani som videla chudnutie 😂 inak nič, bolo to hrozne... Dojcit priamo sa mi nepodarilo, tak som aspoň 9m odsavala.. Vo dne v noci najprv ... Potom postupne už len 3x denne a mlieko stačilo. Keď začala jest dcéra pekne prikrmy, tak som s tým sekla, lebo som toho mala plne zuby... A hneď som nabrala 4kg 😡 pričom zmena v strave žiadna

gabrielkaa
29. aug 2022

Nikdy som takto nerozmýšľala či je to zdravé alebo nie. Proste je to tak vekmi a príroda to zariadila tak aby sme ako ľudský druh prežili. Keby zvieratá rozmýšľali ako ľudia celá fauna by už dávno vymrela.