Hrčka v podpazuší. Čo s ňou robiť?

seva
17. máj 2011

Asi tyzden pred porodom som si nahmatala v podpazusi hrcku. Lekarka mi povedala, ze je to rozbiehajuca sa laktacia, a ze by mala zmiznut.
Po porode a po nastupe mliecka sa vsak hrcka zvacsila, je dost tvrda a bolestiva, ked na nu zatlacim. Snazila som sa ju rozmasirovat pod teplou sprchou,
poriadne na nu zatlacam pri dojceni, no stale je tam, aj ked nie je velka. Poradite, co sa s tym da robit ? Dakujem!

anjelicek26
17. máj 2011

Dojcenie a ine ochorenie, i rakovina sa bohuzial nevylucuje. Ja by som okamzite vyhladala odbornika, ktory ti to prezrie. To, ze si ju nahmatala tyzden pred porodom neznamena, ze tam nebola uz dlhsie.

seva
autor
17. máj 2011

@anjelicek26 dakujem za radu, ale myslim, ze moj problem je naozaj sposobeny zadrzanim mlieka v hrcke, o com svedci aj jej zvacsenie po nastupe laktacie. lekarka sa mi na to pozerala tesne po porode. skor by ma zaujimalo, ci nejaka maminka nemala podobny problem, alebo nepozna sposob, ako upchatie uvolnit. nerada by som si privodila mastitidu ... samozrejme, ak nezmizne, alebo sa nejako skomplikuje, lekara vyhladam.
ps: "strasit" rakovinou niekoho par dni po porode nie je prave najstastnejsie ... 😝 aj ked chapem, ze si chcela pomoct.

anjelicek26
17. máj 2011

Upchaty mliekovod byva v prednej a dolnej casti prsnika, v oblasti podpazusia sa dostane LEN ked je fakt uz rozvinuta mastitida a vystupuje hore - ked sa nepodari uvolnit - to ti hovorim ako nestastny expert na zapaly prsnika a upchatia mliekovodou - 15 kusov za tych 3,5 roka co som dohromady svoje dve deti kojila.

Mala lokalna hrcka je zriedkava a uz vobec, ked nie je napojena na "jazero" teda zbernu mliecka pod prsnou zlazou... neviem to "odbornejsie" po slovensky popisat.

Isteze mozes skusit ju rozmasirovat pod teplou vodou, alebo priamo pri dojceni masirovat... ale vravim, kludne to moze byt aj nieco ineho, ale uz som ticho, strasit ta nechcem, len poukazujem na inu moznost, ktoru treba riesit co najrychlejsie.

kvojtanikova
17. máj 2011

@seva ahojky, ja mam tiez taku hrcku, mala som ju aj pri prvom dietati a mam ju aj teraz, na tom istom mieste uplne pod pazuchou, tiez mi lekarka povedala ze si to nemam vsimat, podla mna je to zvacsena uzlina, ktora sa zvacsila posobenim hormonalnych zmien. Ked som nekojila, zmensila sa az zmizla. Podla mna sa nemusis znepokojovat. Nikdy som zapal prsnika nemala (klopem si, zatial) Syna som kojila 17 mesiacov, dcerku zatial 4 a pol mesiaca.

elinka27
17. máj 2011

@seva ta hrcka ta boli, ci nie? a na pohlad je prsnik nejak zmeneny, zacervenanie a pod?

janinah
17. máj 2011

každú hrčku treba vyšetriť,ak lekárka so 100% istoto ubez vyšetrenia povie,že je to to alebo ono,tak je to nezodpovedné,ako pacientka by som sa s tým neuspokojila,choď minimálne na ultrazvuk....

dugyna
17. máj 2011

co s tym robit? pekne zajtra rano ist na gynekologiu nech ta dr vysetri a posle na SONO prsnikov, sono sa moze robit aj pocas kojenia

strapco13
17. máj 2011

ak by sa potvrdilo vysetreniami, ze je to "len" mliekovod..skus kojit tak aby brada babatka smerovala k tej hrcke ..skor to rozcuca..v tom smere je najvacsi tah

sirinka
17. máj 2011

@seva aj ja som nasla par dni pred porodom velku uzlinu pod pazuchou, bola som v tom case aj chora, nebola bolestiva...
po porode sa postupne zmensovala v priebehu asi 3-4 tyzdnov... z nastupom laktacie to nemalo nic spolocne, lebo ja som kojila cele tehu az do porodu...
takze strasit ci nestrasit....cim skor vysetrit u odbornika, teda nejake ultrazvukove vysetrenie...a budes mat istotu 😉

zuzanka.h
17. máj 2011

@seva ja som mala takú hrčku tiež po pôrode, a rozmasírovala som ju teplou vodou a olivovým olejom, ale až po kontrole lekárom. Inak bola som potom aj na sone preventívne a teraz znovu pred týždňom aj napriek tomu, že kojím. Všetko ok boli tie mliekovody...

seva
autor
17. máj 2011

@anjelicek26 fiha, vidim, ze si si svojim presla. ja s mastitidou skusenosti nemam, dcerku som odkojila bez akychkolvek problemov, teraz som na pochybach, co to moze byt. mas pravdu, ze v samotnom prsniku hrcky nemam, a mam pocit, ze po krmeni je dobre vyprazdneny. objednam sa zajtra ku gynekologicke 😉 dakujem, a mrzi ma, ak som neprimerane zareagovala.

seva
autor
17. máj 2011

@kvojtanikova
@sirinka
@zuzanka.h
@strapco13
@dugyna
dakujem baby, snad aj u mna to bude len uzlina, alebo ten mliekovod. masirovat som skusala, aj posobit tlakom pri dojceni, mam pocit, ze sa ta hrcka po krmeni zmensi, ale nie som si ista, ci sa mi to nezda, alebo ci si ju iba nezatlacim dovnutra. naklusam pre istotu k tej lekarke.
@elinka27 no praveze ani neboli, ani nie je zacervenana, hrcka je akoby "pod kozou", volnym okom je viditelne vyklenutie. ked na nu zatlacim, samozrejme je to trochu bolestive.
dakujem vsetkym za reakcie.

elinka27
18. máj 2011

@seva skus prilozit maleho tak ako pise @strapco13

seva
autor
19. máj 2011

ahojte, tak som teda skocila za gynekologom, podla jeho nazoru je zatvrdlinka v podpazusi sposobena hormonalnymi zmenami - vysvetlil mi to tak, ze je to vlastne prsne tkanivo zasahujuce do oblasti podpazusia, ktore za normalnych okolnosti necitim - nevnimam, ale vplyvom hormonalnych zmien sa moze stat hmatatelnym.
malo by zmiznut postupom casu, alebo po ukonceni dojcenia.
dakujem vsetkym.

latvia
20. máj 2011

ja by som to urcite nenechala len tak, nedalo by mi to spat, hlavne ak hrcka pretrvava. suhlasim s anjelicek26, ziadala by som si listok na ultrazvuk. uz sa stalo ze hrcka bola pocas tehotenstva , nikto s tym nic nerobil a az ked sa rakovina rozvinula tak bolo uz neskoro. tymto ta nechcem vobec strasit, ale kazda hrcka, ktora nemizne, by mala by vysetrena a vylucena zo zhubenho nadoru. je to tvoja istota aj istota doktora, ze nic nezanedbal.potvrdia ti ze je to len prsne tkanivo a budes pokojne spavat

atrami
21. máj 2011

@seva , určite na sono. Ja som to mala pri prvom synovi, poslali ma na sono. Chodila som raz mesačne, po dobu 3. mesiacov, zistili že sa to zmenšuje. Nakoniec to boli zdurené uzliny, v dosledku hormonálnych zmien.

dugyna
21. máj 2011

@seva ak ta lekar takto odbil , skus pohladat nejake sukromne centrum sono prsikov s ze itak hradi je to nejakch 10eur..neviem co tych 100 je len doplatok..ale ratam ze ak by si isla sukromne maximalna cena by bola do 20eur...urcit by som na tom sone trvala.mas na to narok. a kazda zena ktora ma takyto problem yb mala byt vysetrena sonograficky nestaci len prehmatat a hlvne nie v obdoi hormonalych zmien po porode...ked koji atd...cize vyslovne zdiadaj lekara nech ta posle na sono..necha sa nebodaj ieco nezanehba.

lamina
1. jún 2012

ahojte, som 3 mesiace po sekcii, vobec som nekojila,od narodenia je maly na umelom mliecku. prvykrat tbl na zastavenie mlieka nezabrali, beriem ich po druhykrat asi 3 tyzdne, mlieko uz netecie, sem tam nejaka kvapka,ale v podpazusi mam asi 5 den malu nebolestivu hrcku, cca 2mm. v pondelok idem k lekarovi, no dovtedy by som rada vedela ci s tym mate dake skusenosti?vdaka

kveta
1. jún 2012

V Blave na Zochovej robia sono samoplatkyniam.

saski3332
20. jún 2013

Ahojte! Ja tiež pred pôrodom som si nahmatala
malú hrčku pod pazuchou po pôrode sa to o dosť svedčilo, ja aj dojčim.

saski3332
20. jún 2013

ahoj seba kedy ti tá hrčka zmizla? Dakujem

radza111
18. apr 2017

Ahojte pred 3mesiacmi som nahmatala mojej dcerke 5rocnej hrcku pod pazuchou nebolo ju ani vidno ale uz teraz jej to narastlo a hovori ze pri dotiku boli vemi sa bojim u lekarky sme obiednani v piatok neviete co bi to mohlo bit .dakujem

katulienka223
5. feb 2019

@radza111 Ahoj. Momentalne mám podobný problém. Ako ste pochodili, zmizla hrčka?

lulica
5. feb 2019

@seva aj ja som to mala pred vyse rokom teraz ked som si nahmatala uz tam nieje som zabudla na nu aj 😅 no bola som s nou aj na sone vraj tam nic nevidno tiez mi povedali ze to mohla byt laktacna... Lenze hrcka sa mi objavil este pred tehu bola velka ako hrasok a pred porodom uz bol riadne veľká...v porodnici mi ju obvazovali zo tri dni octankou ale nezmizla len ma prestala ominat... Casom som si ju prestala vsimat a vidis nemam ju uz 😃 teda klucove je co mi povedal na sone dr. Nevidel tam nic lenze podla neho sa mi to stalo tak, ze ked som sa holila mohol sa mi zajst chlp pri poskrabani alebo porezani alebo podrazdeni a tak sa to zdurilo a stvrdlo. Lenze nic viac mi nevysvetlil a ja som si nebola vedoma toho ze by som si pri holeni pazuchy porezala/podrazdila kozu. Odvtedy som nepouzivala par tyzdnov sprej pod pazuchy a nejak som na to zabudla