Dojčím už tretí rok, začalo to byť veľmi nepríjemné

26. júl 2023

Ahojte, už dlhší čas som na tým zvažovala. Že či to mám vôbec písať. No potrebujem poradiť, kojim už tretí rok. Od narodenia bola len kojenia žiadne iné mlieko som jej nedávala. Do teraz nechce žiadne iné mlieko, a to som jej už kúpila rôzne. Len aby som ju od naučila. Posledné mesiace sa mi to kojenie začalo veľmi hnusiť. Čo vôbec nechápem, lebo mi to nikdy pred tým nevadílo. No už to nezvladam, stále keď si pýta tak sa vyhováram, veľmi sa mi to hnusy je mi to také veľmi nepríjemné. Neviem ako ďalej je mi to ľúto lebo vždy sme sa pri kojeni spolu hrávali, a pod. Ale teraz, zažila to tiež nejaká matka?

januska12323
26. júl 2023

Trojročné dieťa už dávno nepotrebuje visieť pri jedení na matke. Mlieko už nie je, veľké deti jedia za stolom. Keď nechce mlieko môže jesť jogurty, syry, normálnu pestrú stravu, nič mu nebude chýbať.

moonlight1210
26. júl 2023

Najskor si uz svoje dieta prestala vnimat ako babatko (zavisle na tebe) a zacala ho vnimat ako samostatnu bytost (ma tri roky, tak uz su veci, co zvlada samo, bez teba). S babatkami si kojenie spajame prirodzene. A preto ti mohol zacat byt akt kojenia u trojrocneho dietata divny, a tym padom pocitovo neprijemny.

Trojrocne dieta by mohlo pochopit, ked mu vysvetlis, ze uz nie je babatko, ma zubky a musi jest normalne ako ostatni. Aj vsetky veci ako ostatni. Lebo tak to priroda zariadila.
A potulit sa mozete aj nadalej bez kojenia. Lebo je mozne, ze si skor ako s kojenim ten akt teraz spaja s blizkostou.

hendikep
26. júl 2023

Ahoj, nezazila som zeby sa mi to vyslovene “ zhnusilo” lebo som kojila len do 2,5roka nastastie som otehotnela mlieka bolo menej, boleli ma bradavky tak som to vyuzila a kedze dcera videla ze uz to velmi netecie proste som jej nedala a hotovo … akoze asi to zavisi aj od konkretneho dietata ale aj ja som si myslela ze dcera je riadny zavislak ale ukazalo sa ze vobec.. ked som povedala ze nie, ze jej dam ruku plakala mozno 3 min aj to len tak aby bolo :D a to sa zopakovala 3 dni za sebou a potom uz som jej len davala akoze pohar mlieka pred spanim ale to by som uz tiez neurobila.. zbytocne nahradzat jednu zavislost druhou, nikdy sa mi nepacili flasky v posteli u deti… a navyky “ tohto typu “ takisto davaj pozor na to cim to mlieko nahradis.. ja som dala dcere ruku a potom ju chcela pri zaspavani stale, aj v aute a teraz ma 4 a tiez ju niekedy chce a to je hulakania ked nemozem napriklad lebo uspavam aj mladsiu na rukach . Skus to nahradit skor nejakym plysakom. :D

cookie29
26. júl 2023

@januska12323 prepac ale toto si si mohla odpustit, prirodzene odstavnie je niekedy medzi 2-6 rokmi

@autorka, ja som dojcila dlho, ale vzdy som zastavala nazor, ze na dojcenie su dvaja. Dieta a matka. A ak jeden nechce, tak to netreba silit. Dietatko je uz dost velke... mne sa starsie dojcilo rano a vecer a potom som otehotnela a teda zufalo to bolelo, tak som drobcovi vysvetlila a za 2-3 dni sme boli odstaveni...

tani777
26. júl 2023

Ahoj,moja bude mat 3 v septembri,a teda koji sa len cez den,vecer na uspanie a nadranom,nech este zaspi..v noci som zacala presviedcat uz v 2r,ze staci,lebo mi to bolo strasne neprijemne..teraz nadranom musim dat,lebo je schopna vstat o 5tej a mame cely den blbec,kedze sme obe nevyspate...ale teda k veci,skus jej cez den,ked ma dobru naladu,vysvetlovat,ze ti to je neprijemne,ze by si sa radsej len pomojkala s nou..pripadne pred kojenim povedat nieco v zmysle "ok,dame,ale nastavim budik na 1-2-3 min a ked zapiska,koncime" alebo "budem pocitat do 10-20 a potom koncime" a potom sa pripadne este pomojkat..aby mala istotu,ze ju neodmietas,a zaroven pocula ten signal,ze uz je koniec..no a dodrziavat to..pri starsej a teraz aj mladsej som okolo 1,5-2 rokov zaviedla,ze vonku sa nekoja..ak chcu,mozu si dat vodu/najest sa/pomojkat (podla toho co potrebuju poriesit kojenim),ak nestacic,tak sme sli domov a az doma nakojili..proste,nastavit hranice a dodrziavat ich..drzim palce 🙂

belllinka
26. júl 2023

@tani777 pises, ze “ koji sa len cez den,vecer na uspanie a nadranom,nech este zaspi” 🤦‍♀️ A kedy vlastne nekojis?
Podla mna je kojenie takeho velkeho dietata tak trochu uchylne. Ved uz ma pestru stravu, kontakt sa da praktizovat aj inak, nie iba cmulanim bradaviek.

banderaska29
26. júl 2023

@cookie29 ja si mysím, že
@januska12323 to napísala úplne presne, nenapísala nič neslušné, akurát je priamočiara. trojročné deti už chodia do škôlky a začínajú s vytváraním väzieb medzi kamarátkami a kamarátmi, naozaj mi v tomto veku už nepríde efektívne dojčenie.

basulaak
26. júl 2023

Mojho som kojila 22mes, tiez som ho na konci uz kojila s hnevom, lebo nevedel obsediet, polezat ale hadzal nohami, rukami, obsival sa. Aktivita ktora pre mna dovtedy byvala relaxacna a pri ktorej sme si spolu polezkali a pomojkali sa, sa stala nepohodlnou a neprijemnou. Tak sme to s pomocou muza ukoncili. Keby pekne lezal nevadilo by mi to doteraz. Takze nadisiel cas odstavit si myslim, ak to tebe uz nevyhovuje.

pallacinka29
26. júl 2023

@cookie29 jasne… 6 rokov… preboha, ved to su skolaci 😂😂😂😂😂

tani777
26. júl 2023

@belllinka no cez den neznamena,ze cely den 🤷‍♀️ a moja teda pestru stravu nema,s jedenim bojujeme od prvych prikrmov,berie maltofer,ma dni,kedy okrem 1 jablka nezje nic..zje mi ovocie a paradajky,obcas pecivo..a predstav si,nie je to kojenim,kedze som skusala ju nekojit a aj tak nejedla..proste cely den len vypila vodu a k tomu bola nervna hladna a mrzuta (nie,neskusala som to len jeden den)...uchylne su podla mna ine veci,ale kazdy podla svojho 👍 ja tebe neberiem,ze sa ti nepozdava kojenie starsich deti,tak ani ty mne nemas co hovorit,ze je to uchylne,dakujem

kiki68
26. júl 2023

Ja nasmu hovorim, ze ja uz nemam, ze maju kravicky a dost vela. Tak uz pomaly to kojenie ustupuje. Iba sem tam ma total hysaky c ze este chce a chce. Ja to viem pochopit, nas ma 3 roky.

jaskolka
26. júl 2023

Tak jej proste nedaj ten prsník. 3 ročne už je dosť veľké, aby aj pochopilo, že už mlieko od mamy nebude a hotovo. Áno, poreve, poplace a prestane.
Nemá zmysel, aby si sa ty nútila do niečoho, čo už vlastne ani dieťa nejako zvlášť nepotrebuje.

slniecko5
26. júl 2023

Toto je naozaj čas na odstavenie.
Telo ti to hovorí jasne.
Mala som rovnaký stav, keď mal syn 2,5 roka a odstavila som z hodinu na hodinu. Samozrejme, žiadnu ujmu nemal.

cookie29
26. júl 2023

@pallacinka29 ano a? vies deti vo vyssom veku uz "nevisia" na prsniku, skor ide o dojcenie vecer pred spanim napriklad.

Prirodzené odstavenie nie je o tom, že jedného dňa nahradíme porciu materského mlieka porciou jedla. A dlhodobe dojcenie ma vela benefitov, tam nejde len o potravu, ale nechce sa mi o tom rozpisovat, pretoze autorka chce odstavit.

majlo1234
26. júl 2023

Ja uz sa pomaly tiez dostavam do podobneho stadia ako ty. Momentalne dojcim uz len na uspavanie a v noci. Ale ked sa dvadsiaty krat v noci zobudi, uz mam takeee nervy😄 tak si vravim, ze potiahnem do dvoch rokov a uvidm, ako na tom budeme. Ale ked mi to dalej bude neprijemne, poviem mu a koniec. Aspon tak si to predstavujem😄

nimika
26. júl 2023

Keď ti je to nepríjemné, tak by bolo treba odstaviť alebo aspoň nejako obmedziť. Ja som trojročného odstavila úplne bez akéhokoľvek plaču. Dojčila som predtým už len pred spaním. Chodil už do škôlky, kde bez problémov zaspal aj bezo mňa od druhého dňa. Tak som mu raz večer povedala, že už bude pekne spinkať bez mliečka ako v škôlke aj doma a odvtedy zaspával bez kojenia. Inak radila by som sa skôr s mamičkami, ktoré majú skúsenosť s dlhodobým dojčením, lebo niektoré komentáre tu svedčia o tom, že väčšina ľudí si stále myslí, že dojčenie je len materské mlieko určené pre dieťa maximálne do roka.

pallacinka29
26. júl 2023

@cookie29 6 rocne dieta je kompletne mysliaci clovek, zvladajuci ucenie, sport a prejavovat lasku mu ide x normalnymi sposobmi a nie uchylnym visenim na cecku…

majlo1234
26. júl 2023

@pallacinka29 co je na dojceni uchylne? Ja tomu naozaj nerozumiem, co je pre teba spustacom hnusu?

pallacinka29
26. júl 2023

@majlo1234 predstava 6 rocneho dietata nalepeneho na prsniku…

majlo1234
26. júl 2023

@pallacinka29 ale ved je to dieta…? Co je na tom hnusne

jazula
26. júl 2023

Moja dcérka má 2r2m a je dojčená. Podľa mňa dojčenie musí vyhovovať obom, keď je to pre jedného nekomfortné alebo až nepríjemné, treba ho ukončiť. A ja by som uz ani mojej teraz nedávala náhradu/UM, ale skôr jogurty a syry..
Mne nevyhovovalo dojčenie vonku, stopla som ho už pred vyše rokom. Teraz už to obmedzujem cez deň (je mi nepríjemné, keď sa dojčí často), keď dcérka pýta prso vtedy, keď nechcem ja dať, ponúknem jej niečo iné na jedenie/pitie, objímame a mojkame sa priebežne 🙂. U nás už ide skôr o cucanie na ukľudnenie (v noci som cumel 🙄 a zatiaľ nám to nejde zmeniť bez hysáku) a mojkanie sa. Mlieko mám, ale asi nestačí, bežne sa po dojčení ide napiť vody 🤷🏼‍♀️.
Inak skúsila si ponúknuť aj kravské mlieko? Lebo moja totálne odmietla všetky umelé mlieka, ale plnotučné kravské jej veľmi chutí, špeciálne ak ho pije z pohárika 🙂.
A ak si už v štádiu averzie, tak fakt radšej odstav, dieťa nerozumie, že ju odstrkuješ preto, že ti už vadí dojčenie, bude to nakoniec lepšie riešenie pre obidve. Drž sa 🤗

autor
27. júl 2023

@moonlight1210 ona papa, aj keď niekedy slabšie. Ale papa ináč, keď neje chorá alebo jej nechutí. Tak jej navaril niečo iné a vždy sa naje. Ona len niekedy, keď napríklad plače je smutná, alebo keď je chorá a pod. V test si pýta stále.

moonlight1210
27. júl 2023

Pises, ze ste sa pri kojeni hravali. Najskor naozaj, ked sa citi zle, ho vyhladava, lebo pre nu v tomto veku uz viac predstavuje zdroj ukludnenia, ako jedenia. To, ze sa chce kojit, moze byt tym, ze ukludnenie ma spojene s aktom kojenia.
Skus ju teda len vzdy pomojkat, bez kojenia. A rozptylovat vtedy, ked bude mat tendenciu ti napriklad liezt pod tricko. Neviem, ake hry ste pri kojeni hravali, ale ak sa daju, hraj ich s nou, ked ju mas na rukach, i bez kojenia. Urcite si zvykne, ze tulit sa k tebe a mojkat pre ukludnenie, ked sa citi zle, moze i bez kojenia.

milanemila
27. júl 2023

Moja mala nieco cez 1,5 roka, ked mi kojenie zacalo byt vylozene neprijemne, tak som ju naozaj zo dna na den odstavila a povedala, ze mliecko odislo inej maminke, kt ma babatko a to nemoze papat nic ine a ona uz moze vselico.
Potom mi to trosku aj chybalo, vzdy to bol taky nas spolocny cas, kedy som sa musela zastavit a ukludnit a nerobila som pritom nic ine, ale zacali sme sa viac mojkat a bolo to fajn.
Nemusi tvoja mala vylozene pit mlieko ak ti spapa ine mliecne vyrobky ako jogurty, nejaky syr alebo mozno mliecnu polievku, kase…
Ja som po odstaveni uz tiec nedavala vylozene zarabane mlieko, ale normalne jedla a niekedy si dala aj pohar mlieka k nejakej vianocke a skoro kazde rano este aj teraz ako 3,5 rocna ranajkuje mliecnu kasu z roznych zrn.
Mas uz relativne velke dietatko uz sa to naozaj da aj ustne vysvetlit, ze mliecko nebude.

cookie29
27. júl 2023

@pallacinka29 myslim si, ze v poriadku nie si Ty, ked Ti to pride uchylne... ale nie som prekvapena, lebo podobne hlasky som pocuvala aj od lekarov, kojit 9mesacne dieta a este chlapca! to musim byt perverzna....

Samozrejme, ze sa na to pozeras inak, ked je to Tvoje dieta, ktore dojcis od malicka ako ked si predstavis hocijake dieta, ktore visi na prsniku, nech je to hoc aj Tvoje dieta, len uz davno odstavene. Ono je to vzdy otazka uhla pohladu. Moje prve dieta bolo moj drobcek. A ked som sa vratila z porodnice, s babatkom, pripadalo mi ako "obor"

v kazdom pripade, to tu nie je otazka, lebo ako tu uz vela ludi povedalo, dojcenie musi vyhovovat obom...