Dojčenie, strava a vstrebavanie vitamínov a živín

babulka82
6. feb 2014

myslite že sa vitaminy a ostatne latky dostavaju k deitatku v dostatčnom množstve ked ich konzumuje matka? Ide o to že my synček odmieta niekedy prikrmy tak sa snažim aspon dojčenim mu dat potrebne latky a chcela by som nejake poradit nejake potraviny ktore su zdrave pre detičky a mamičky. 🙂

zita19
6. feb 2014

Aj keby si neprijimala vsetky latky potrebne pre tvorbu mlieka telo je nastavene tak, ze si tieto latky ziska z tvojho organizmu tak aby mlieko bolo plnohotnotne.

domak2
6. feb 2014

myslim , ze treba zvysit prijem zeleza dietatku a vit D tiez , zvysok by mal byt ok ale urcite prikrmy stale ponukat , raz sa to rozbehne 🙂 A potraviny zdrave pre mamicky a deticky? Zelenina, ovocie , strukoviny, obilniny, malo soli 🙂

babulka82
autor
6. feb 2014

@domak2 a kde je vela železa? Stale ponukam prikrmy jasne. Snažim sa papat zdravo aj ked niekedy sa tych strukovin bojim predsa len ešte aby ho nebolelo bruško.Ale papam aj kapustu kyslu lebo ju milujem. 🙂

zita19
6. feb 2014

@babulka82 zelezo je v sosovici, kokose, cucoriedkach, cervenom mase (hovadzie, divina) aj v spenate. Dolezita je listova zelenina, ktora obsahuje kyselinu listovu a jej dostatok podmienuje vstrebavanie zeleza z prijatej potrevy

domak2
7. feb 2014

@babulka82 vela zeleza je v strukovinach (ja casto pouzivam cervenu sosovicu , netreba ju predtym namacat a je za chvilku hotova 🙂 ) , potom cvikla, tmava listova zelenina, brokolica, vajicka, maso...
@zita19 niekde som citala , ze spenat praveze nie je na doplnanie zeleza vhodny, lebo obsahuje nejaku kyselinu oxalat , ze to zelezo potom telo nedokaze vstrebat. Ale ja ho mam rada tak co uz 😀
Okrem toho vstrebavanie zeleza podporuje vitamin C a zase ho redukuje vapnik a tein v caji.
Inak moja sa zacala rozjedat az teraz. Doteraz som ju musela nahanat s lyzickou 😀 Sice to stale nie je ziadna slava, ale uz ovela lepsie, sice stale dojcim ale davam jej uz aj kravske alebo kozie mlieko sem tam a do toho pridavam vit D, ten zas podporuje vstrebavanie vapnika 🙂

zita19
7. feb 2014

@domak2 Ano, spenat obsahuje tu podivnu latku s X v nazve (ani je presny nazov neviem a goooglit sa mi nechce 😝 ), ale ak sa podava s mliekom, tak sa to vraj eliminuje. Ano zabudla som na vyznam prirodzenych davok C-vit na vstrebavanie zeleza.
V koncnom dosledku ani vagony spenatu, sosovice a pod. nie su zarukou dostatku zeleza. Dolezita je pestra strava. Podla mna uplne najlepsi recept je vsetkeho s mierou a co najpestrejsie. Organizmus si potom moze vyberat to co aktualne potrebuje.