Dojčenie - názory

25. aug 2022

Ahojte, ležím v nemocnici po porode, rozmýšľam dojčiť nedojcit? V tehotenstve som bola pripravená zo začiatku na dojčenie a aj na vsetko ale postupom času sa mi to znechutilo nejako a neviem sa prinútiť k tomu ze chcem dojčiť..
Aké máte názory na dojčenie? Je pravda ze je dieťa na prsníku 24/7? Ked si to tak uvedomujem ta matka ani nikde ist pomaly nemoze lebo dojči.. (aktívne cvičím)
Normalne sa mi tak znechutilo to kojenie ze mlieko sa mi asi ani nevytvori.. dosť ma naberá úzkosť pri tom ked mi dieta laktacna stále dava k prsniku

pribinak
25. aug 2022

Nie 24/7, to sa len mamičkám tak na začiatku zdá a ani nie si väzeň že nikam nemôžeš ísť

zojanka
25. aug 2022

V mlieku sú celkom dôležité látky, hlavne na začiatku. Pozri, vyskúšaj to ak to pôjde. Vyskúšaj mesiac a potom uvidíš či budeš aj naďalej dojčiť. Ak to nepôjde no tak to nesil. Nie všetky ženy sú dojky srdcom aj telom. Prestať môžeš hocikedy. Ale zasa škoda by bola to nevyužiť ak to bude v pohode.

janinah
25. aug 2022

Tak sa nenút.daj dieťaťu fľašku s umelým mliekom a chod cvičiť...co je pre neho lepšie hádam vieš aj sama posudit.Len upozorníme.ze starostlivosť o novorodenca nie je len kojenie a zas do 1.triedy dojčiť nebudeš.Je
to čas pre matku a dieťa a ich vzťah. Je to čas vzácny a trvá len chvíľu.

hilda08
25. aug 2022

Ked uz teraz sa na to takto pozeras tak nedojci…ja Sice nechapem preco sa zeny tvária ze par mesiacov byt pri babatku ked to potrebuje je taky hrozny trest ze sa od neho nepohnu…je to tak kratučké obdobie a tak rychlo prejde…vsetko zalezi ako to ma matka nastavené v hlave, nic nieje povinne

vanda323
25. aug 2022

Ahoj, ja mám deti 4 a dojčila dom len jednu dcéru bolo to hrozne....asi to bola moja chýba ale no nieže asi ale určite ...no dcéra chcela byť na prsníku nonstop v noci sa mi budila 13x ti si pamätám bola to hrôza odmietala prikrm nič nechcela....teraz mám bábätko nekojim a je to super prespu vďaka Bohu celú noc

petamich
25. aug 2022

tak nedojci 🤷‍♀️ moj nazor je v celej tejto veci irelevantny, mne dojcenie tiez nebolo 4x prijemne ale vnimala som ho ako to najlepsie pre dieta (ak ma niekto pravo volby), pohodlne pre matku a tak som dojcila - ono zasa behat s flasou, termoskou a UMom nie je az take vtipne a o usetrenych peniazoch ani nehovorim, ked uz sa na to pozrieme cisto prakticky a ekonomicky 🙂

syslik81
25. aug 2022

este je tu moznost odsavat a davat cez flasu ... mlieko je dolezite a pokial ho zena ma a nestratila z neakeho dovodu je to to najlepsie pre dieta.. ziadne umele mlieko ho nenahradi na 100% ...ale je to kazdeho vec.. no nemyslim si ze mama by mala byt sebecka a mysliet v prvom rade na dieta ... chapem ak zena mlieko strati ma zdravotne problemy etc ale nie pokial je zdrava a moze ho dietatu dat a je jedno ci cez prsnik al flasu

xena0
25. aug 2022

Plánujem dojčiť a dúfam že mi to pôjde.... podľa mňa ak to ide tak je lepšie dojčiť, samozrejme ak to nejde tak to nejde

sima1415
25. aug 2022

Ja dojcim rok a môcť sa vrátiť do času kedy som si túto otázku tiež pokladala vybrala by som možnosť fľašky ale nemusíš rovno UM stačí keď si budeš odsávat a dávať mu svoje mliečko z fľašky ;) tým pádom môžeš ísť kde chceš keďže bude naučené na fľašku a stále bude mať všetko čo potrebuje

janka_266
25. aug 2022

Dojčenie je oveľa jednoduchšie a lacnejšie ako um 😃 a to tulenie k babu je len bonus, to že nikam nemôžete ísť….je pravda, že dieťa je potom viac naviazané na mamu, napr. My sme mali problém, ked som bola týždeň v nemocnici s jedením, ale zas napríklad moj si nikdy nepýtal mlieko mimo zaspávania 😃 a ani s prikrmami nemal problém.

mikadooo
25. aug 2022

Kojenie 24/7? To akože nonstop? No, neviem ako si to myslela, ale takú mater som ja ešte nevidela. Každá len nakojí a odloží bábo do kočíka, alebo do nosiča... Ak sa na kojenie necítiš, tak nekoj, choď radšej teda aktívne cvičiť, ak si myslíš, že zrovna nekojením si zaručíš, že tvoje dieťa ťa nechá cvičiť vo vyhradených hodinách. Len mu nezabudni vysvetliť, že nemá vtedy ani kakať, ani mať koliku, ani zuby nech mu radšej nelezú, lebo mama musí aktívne cvičiť. Ale - verím že to do svojím nastavením zvládneš.

stanislavicenka
25. aug 2022

Zalezi, ako si nastavena. Ja som bolae nastavena dojcit. A dojcit dlho. Obe deti. Pri prvej, dcere, som sa ucila, urobila kopu chyb, podla rad z porodnice, zazila strajk, bola aj zufala, ale vsetko je o mentalnom nastaveni. Dojcila som skoro 2,5 roka, dokonca pocas tehotenstva. Vtedy som skoncila s dojcenim vo stvrtok mesiaci tehotenstva, ci v piatom ,bolo mi to uz neprijemne, bolestive, tak som to aj vyvsetlila dcere. Pochopila to. Pri synovi som uz vedela, o come to bude, bola som rozhodnuta dojcit. Ale keby je on moje prve dieta, dojcim kratko. Zazili sme vela strajkov, dlhodobych, ale vedela som, ze to prejde, najst sposob, ako ho nadobcit, takze som bola ovela pokojnejsia, pomohlo aj spolocne spanie, ktore trvalo viac ako 3 roky. Dojcila som tiez tak 2,5 roka. Zacalo mi to byt uz neprijemne. Tiez som synovi vysvetlila, ze mi to je uz neprijemne, ze mliecko uz nebude. Pochopil, bol trosku smutny.
Takze nic univerzalne neexistuje. Pre mna bolo dojcenie najjednoduchsie. A som vdacna, ze mi to bolo umoznene. Nemusela som riesit flase, cumle, v noci zarabat mlieko. A nikdy som sa necitila ako vazen. A dojcila som vsade s ohladom na to, aby som sa citila prijemne, a boli uspokojene potreby dietata.

majlo1234
25. aug 2022

Pre mna bolo prave dojcenie vyhodnejsie ako UM, cela ta pereput ohlfom sterilizovania, spravnej teploty, flasiek a cumlov bola nepredstavitelna. Takto som nakojila a mohla som ist na dve hodky z domu. Doteraz je to super pohodlne, mam pri sebe mlieko vsade v spravnej teplote a este aj uspat sa da lahko aj ukludnit

sojorez
25. aug 2022

Ja som kojila vsetky tri deti. Na poziadanie a dlho. Ale nemala som pocit, ze som obmedzovana v aktivitach, akurat som ich robila s dietatom - korculovat a bicyklovat sa da s cyklovozikom, turistika so satkou a neskor s turistickym nosicom... Nakrmit dieta sa da i na verejnosti, a decentne. Ak som si chcela zacvicit, sla som bez dietata. Mne kojenie prislo pohodlnejsie - ziadne odmerky, termosky s teplou vodou, motanie sa v noci po kuchyni. Ak si sa na kojenie tesila - skus. Uvidis, ako Vam to s dietatom bude vyhovovat, ved dokrmit moze i partner odstriekanym mliekom z flase a vzdy vies prejst na umele mlieko.

nairia
25. aug 2022

rozhodnutie bude aj tak na tebe a v zavislosti od tvojich pocitov.
za mna dojcenie ano. klamat ti nebudem, zaciatky su narocne, kym sa s babom zosuladis, ale urcite to nie je 24/7 a podstatna vec- dojcenie nie je len o tom, ze dieta nakrmis. je to o pocite blizkosti, dieta sa na prsniku v blizkom a uzkom kontakte s mamou upokojuje a dalsie veci prospesne pre psychiku novorodenca. ved si zober, ze to babatko v tebe, s tebou zilo 9m, teraz je vonku a odkazane zase len na teba, tvoj tlkot srdca pozna, tvoj hlas, vsetko.

a prepac, neuraz sa, davam len taku recnicku otazku: ak je ti prednejsie aktivne cvicenie, ktore nie si ochotna dat na druhe miesto na par mesiacov kvoli dietatu, naco si sa potom rozhodla mat dieta?

trema
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kikiballa
25. aug 2022

Ahoj. Bola som v podobnej situácii ako ty. Dcéra má tri týždne a v nemocnici sa mi netvorilo mlieko. Veľmi chudla,tak sme jej dali umelé na dokrmenie. Hovorila som si,že veď načo budem kojit, nie je to príjemné, je s tým oštara atď. Povedala som si,že tomu dám mesiac a keď to bude nepríjemné, tak s tým seknem a hotovo. A poviem ti,zatiaľ klopem ale dcéra je pokojné bábo. Je plne kojená a pospi aj 4 hodiny v kuse. Takže stihnem všetko, čo chcem. Aj kávičku s kamoškou aj ľahký strečing. 😁 Pozri v každom prípade počúvaj seba a nie názory iných, že toto rob, tamto nerob. Ak budeš spokojná ty, bude aj malé. Syna som kojila iba mesiac a potom bol iba na umelom a vyrástol z neho šikovný a zdravý chlapec. Nenechaj sa znechutiť názormi dokonalých kojomatiek. 💪

matkahelka
25. aug 2022

zavisi to od babatka. ano, su take, ktore su nonstop na prsniku. kazdy druhy den je tu taka diskusia, co robit, ked dieta ma prsnik namiesto dudla. a potom su take, ktore zaspavaju na prsniku. cize realne sa pri takych babatkach z domu velmi nepohnes. ja mam 8mesacnu, dojcim, ale nejdem sa z toho zblaznit. pre mna to nie je nic nadpozemsky krasne, beriem to racionalne, proste plnim potreby babatka. akonahle sa mi mlieko "rozbehlo", naucili sme malu na flasu, aby som si mlieko mohla odsat a ist z domu.a rovnako som ju naucila na dudel, aby ju uspat vedel aj muz, aj starsia dcera.a v pollroku som ju od nocneho dojcenia odstavila, pretoze nedokazem fungovat, ked som nevyspata a ano, dojcene deti vstavaju 146x za noc. urob tak, ako tebe vyhovuje. babatko je spokojne vtedy, ked je spokojna a vyrovnana mamka.

hederamonstera
25. aug 2022

Vsetko ma svoje plusy a minusy. Mne sa dojcenie nepodarilo ale chcela som dojcit. Fakt je to otravne s tymi flaskami a UM, ale len ked niekam ideme. Inak mi to vyhovuje🤷🏻‍♀️ (V jeho 3 tyzdnoch som potrebovala vypadnut z domu, lebo som myslela, ze zosaliem a mohol ho nakrmit aj manzel). Maly ma uz 4 zuby a ked ma kusne do prsta, je to riadna bolest a neviem si to teda predstavit na bradavke😵‍💫
Na tvojom mieste by som to ale skusila a uvidis☺️

ajka0207
25. aug 2022

Tak keď dojcis tak ano, prvý pol rok býva ťažšie odísť od dieťaťa. Ale naše deti dve hodiny vydržali v pohode, v lete im muž dal vodičku na lyžičke. Od pol roka keď sú prikrmy tak je to viac v pohode. A dieťa môže byť náročne aj nedojcene, a tiež nebudeš môcť nikam ísť.