Dojčenie hypotrofického novorodenca

martinkine
11. dec 2016

Ahojte. Tak dnes som sa tu zaregistrovala a chcela by som sa poradit ohladom priberania hypotrofickeho novorodeniatka. Mam skoro 3tyzdnoveho synceka, s porodnou vahou 2460g/47cm. Narodil sa v 38tt bez akychkolvek komplikacii. Uz sme boli aj na vazenie u pediatra a krasne pribral 310g za 10 dni. Moj problem/otazka suvisi s dojcenim. Zda sa mi, ze malo saje. Kojim zhruba kazde 2-2,5 hodiny 30 minut. Dnes som vazila pred a po kojeni a bolo to 50ml. Podla vsetkych noriem by mal vypit aspon 70ml kedze bude mat 3 tyzdne. Myslite, ze mu to staci? Skoro kazda plienka je zacikana a aj pribera. Problem je, ze je dost uplakany a malo pospinka. Nemoze byt hladny? Teraz ma zhruba 2660g. Dakujem za tipy/ rady

tutu_1
11. dec 2016

Nie som odborník, ale tak malinké bábätko sa asi nedá porovnávať s deťmi, ktoré mali pri narodení väčšiu pôrodnú váhu. A tiež žiadne dieťa nie je tabuľkové (priemerné). Taktiež bábätko neplače len od hladu. Akúkoľvek nepohodu vyjadruje plačom. Nám pomohla šatka. Prvých 5 min. plakal syn ako o život, a potom zaspal. Mal reflux. U vás môže byť problém niekde inde, zastavené vetry, možno chce byť len pri maminke (veď 9mesiacov bol súčasťou Teba, bola si stále nablízku), alebo xy iných vecí.)
Ak ti bábätko pekne pije a priberá, ja by som to neriešila. Prípadne by som sa pýtala na poradni čo a ako.

evitka83
11. dec 2016

@martinkine keby sa vsetci mali

delmondo
11. dec 2016

Neprevazuj, zbytočne to stresuje teba aj dieťa. Keď už prevažovať, tak raz za týždeň. Jedno kojenie nie je smerodajné. Raz vytiahne viac, inokedy menej. To je normálne. Hlavne ponukaj častejšie, pri každom zamrveni. Nesleduj čas. Ak má cumel, treba ho zrušiť, lebo sa ním zbytočne Odďaľuje čas dojčenia. Ak je bábo nepokojné, pomôže kontakt koža na kožu, pekne sa pri tom vie upokojiť. Veľa užitočných informácií sa dozvies aj na stránke www.dojcenie.wordpress.com alebo v skupine laktačná poradňa ti baby dobre poradia

baranka2
12. dec 2016

Ahoj aj moja bola po narodení silné hypotroficka, ja som musela najprv odsavat, aby som si bola úplne istá koľko vypila, neskôr mi poradila naša doktorka prevazit pred a po kojenie, a tiež to bolo okolo 50-60ml v 3tyzdnoch, pokiaľ pekne priberá, vadí mu asi niečo iné, ja od strachu som ju vazila asi až do pribratia do dakych4kg 😂, naozaj to bolo ťažké. Aj naša bola taká nespokojná, nám to pomohol vyriešiť ergonosic. Tak hodne trpezlivosti, ujde to ako voda

petrag25
12. dec 2016

Moja sa narodila v 36tt a mala 1980g a problem skoro rovnaky este ked bola v inkubatore tak velmi plakala a nakoniec ked som ju zacala kojit si dr všimla ze ked sa napapka a spapa aj tych "len" 25-30 ze jej spravanie sa zmenilo. Oni je predtym davali tych 10-15...Jasne ze ked tak plakavala ma dr. stihla doplasit ze potrebuje neurologicke vysetrenie.. neskor sme tak robili ze som ju nakojila prevazila a potom som jej daala s flasi odsate mliecko ked menej vypila. Len moja bola sice mensia ale uz v 2 tyzdnoch vypila na jedno kojenie aj 100ml aako sme prisli z nemocnice tiez papala tak 90ml a to jej zostalo aj do dnes.skuste to tiez tak riesit trosku odsat a ked by po kojeni len 30vypil a skuste sledovat ci pride nejaka zmena 🙂 Babo si potom nato zvykne ze ho sice dokrmite flasou ale cim bude vacsie tym bude lepsie sat..aspon u nas to tak bolo niektore deti zleniveju no my sme casom flasu aani nepouzivali a len kojili

martinkine
autor
12. dec 2016

Dakujem za vsetky rady. No syncek dava snuru placu od vcera vecera. Ked ho nenosime tak place a ked zaspi tak max na hodinku. Uz som z toho vycerpana. Kojim aj kazdu hodinu, lebo neviem ako inak mam zastavit ten plac. Ja som uz zrela na psychiatriu, pretoze si stale myslim, ze je hladny aj ked pribral 310g za 10 dni. Viem, ze by som ho nemala vazit, ale neviem si pomoct. Je tazke ostat v psychickej pohode, ked vam dieta neustale place. Mozno mu ide malo mliecka, mozno ho boli brusko ked sa stale tak puci. A velmi nerada by som mu davala UM ked pribera. Je to boj 😔

martinkine
autor
12. dec 2016

A zabudla som dodat, ze mam pocit akoby len zuzlal bradavku a nepil poriadne. Ale priberal by potom? Aj plienky ma zacikane dost casto.

petrag25
12. dec 2016

V prvom rade bud ty kludna moze citit aaj nervozitu z teba 🙂

delmondo
12. dec 2016

Lahni si s ním do postele a oddychuj, alebo pozeraj telku a maj ho napojeného na prsníku. Kojenie nie je len o jedení. Vie dieťatko ukľudniť, takisto uspokojiť jeho potrebu sania, atď. Niektoré deti v tomto veku vyzaduju byť na prsníku non-stop. Vklude ho nechaj aj podudlovat, aj to stimuluje tvorbu mlieka a popritom si niečo aj vytiahne. Dôležité je často ponúkať, pri prebúdzani, pri zamrnknuti, keď sa zacne mrvit.