Čo spraviť pri dojčení druhého dieťaťa inak ako pri prvom?

alex2019
26. máj 2021

Ahojte, chcem sa spytat na vase skusenosti. Cakam druhe dieta, prve ma teraz nieco cez dva roky. S dojcenim sme sa dost natrapili, mala som malo mlieka, a hoci som mala aj laktacne poradkyne, brala som benedikt & senovku, dali sme uzdicku strihnut, krmila som do roka cez cievku, tak aj tak mal cca od 3,5 mesiaca aj UM, lebo bol velmi chuducky a proste bolo jasne, ze MM nie je dost. Zo zaciatku dost spal, aj tie 3 hodiny, myslim, ze sa mi jednoducho to mlieko nikdy nerozbehlo a potom uz cokolvek sa robilo bolo len take ze aby sa to ako tak udrzalo, ale uz proste neslo spravit nejaky zazrak. Teraz pri druhom z toho zacinam mat trocha stres, ze ako to pojde, bolo by vyborne keby to islo a rada by som urobila co sa da, najma na tom zaciatku, kde mam pocit, ze som mozno mohla spravit pri prvom viac, na druhej strane si naozaj nemyslim, ze tomu neskor budem moct venovat tolko casu a proste uz nebudem moct travit hodiny tym aby dieta malo 50ml MM k UM, cievkovat, odsavat bez vacsieho vysledku atd. Do istej miery som zmierena s tym, ze ak to nepojde tak proste dame UM, ved zase nechcem aby to bolo na ukor starsieho a tiez aby som ja z toho zase bola na nervy. Zaujimalo by ma ci je tu niekto, kto mal problemy s dojcenim pri prvom dietati a pri druhom to bolo lepsie, ci uz tak nejak same od seba alebo ste robili proaktivne nieco, co pomohlo, o com ste napr pri prvom nevedeli, ze by bolo prinosne. Ja si napr pamatam, ze pediatricka mi hovorila, nech si vzdy po krmeni doodsavam, len ja som na zaciatku nemala ani odsavacku, az neskor, skin to skin sme velmi nerobili.. Dakujem vopred za vase rady a skusenosti. Rada by som si proste premyslela akusi strategiu nech viem co asi chcem robit, pripadne ci si tu odsavacku objednat, laktacnu poradkynu zajednat hned na ten prvy tyzden atd.

selest
26. máj 2021

My sme mali trosku problemy pri prvom synovi. Vobec sa nechcel prisat, prvy tyzden skoro vobec nejedol. Prve tyzdne bolo kojenie ako za trest, maly stale odmietal pit aj ked mlieko sa po tyzdni celkom rozbehlo. On vkuse reval, nevedel sa nejak udrzat. Teraz spatne ked si na to spomeniem bolo to velmi stresujuce a vobec nechapem naco som.sa tak silila do kojenia za kazdu cenu.. Skin to skin nam vtedy velmi pomohlo. Chcem ta len povzbudit ze pri druhom dietatku to moze byt kludne ovela lepsie. Moj druhy syncek sa hned sam prisal ako mi ho doniesli na izbu a odvtedy s kojenim ziadny problem nema. A to bol prve tyzdne stale v perinke, aj po porode mi ho dali uz v perinke a prikladala som ho az na izbe.

tramtada31
26. máj 2021

Pri prvom dietati som mala tiež problemy, pri druhom som to neriešila. Syn bol velky, čiže prvé 3 dni v porodnici dostával UM s tým, že som mužovi kázala ist kúpiť UM, ktoré sme párkrát pouzili na dokrmenie a za 2tyzdne som mala kopec mlieka. Veľa pi a nastav sa na to, že nejako bude. Mne psychicky pomohlo mat to UM doma s tým, že ak by bolo mlieka, tak predsa mám plnú plechovku umelého, lebo po prvom porode má ubíjalo to, že dieťa sa zobudi a nebudem mu mat čo dat. Takto sme ho už potom nepouzivali, ale bola tam tá istota

kiki68
27. máj 2021

Ja som mala na zaciatku taky pomalsi nabeh a pomohlo skin to skin kontakt a dojcit neustale, aj kazdych 30 minut prikladat ihned v porodnici. Tie prve dni su klucove k tomu, ci to rozdupes podla mna. Hlavne ak nemas od prirody ten dar, ze sa to spusti vo velkom samo. Nam to dost pomohlo, vyhradne som potom kojila az kym neboli prikrmy od tych 6-8 mes

mabenn
27. máj 2021

@tramtada31 presne takto som to mala ako ty pri druhom, myslím že to len chcelo čas a to UM k dipozícii pomohlo na psychiku

natalia1619
27. máj 2021

@alex2019 moja mama, mna kojila minimalne, vraj mala slabe mlieko tak som odchovana na krupicovej kasi v flaske. Sestru kojila takmer do roka. Co jej pomohlo to netusim, mozno len nestresovat ze čo ak nebude zase mlieko 🤷‍♀️ Ja som kojila dceru do 13m. Ale ona uz ked na sale vysla zo mna revala ze je hladna a az ked som si ju prilozila tak prestala revat... Skus to koža na kozu aspon kym budete mat na to cas alebo do ssatky u nas to bol velky pomocnik 😉

alex2019
autor
27. máj 2021

@selest
@tramtada31
@kiki68
@natalia1619
super, dakujem za rady, asi naj bude snazit sa nestresovat, na druhej strane ale co najlepsie vyuzit hlavne tie prve dni.. uz si tie dni v porodnici ani velmi nepamatam, ale urcite som na sebe dieta mala minimalne.. ja som sa totiz zo zaciatku tak dost bala s nim manipulovat, proste prve dieta, malinke, nevedela som velmi co a ako, bola som rada ked bol v tej svojej postielke..
UM asi tiez nejake kupim, resp viem asi ake chcem, take ako nam u syna fungovalo, tak to budem mat ako moznost, ze ak bude dieta hladne tak ho davame.. pri prvom som zo zaciatku mala taky nejaky blok, ze som to brala akoby to bolo nejake zlyhanie dat dietatu UM.. pritom dnes mam na to uz iny nazor a viem, ze je lepsie mat najedene dieta nez sa silou mocou drzat MM, ktoreho zjavne nie je dost a dieta place, lebo je hladne..

tramtada31
27. máj 2021

@alex2019 presne. Do mna všetci hucali, že musím kojiť. Tým pádom som dceru mávala na prse, mlieko netieklo, takze mi dohryzla bradavky od hladu. Celé som si to znechutila a bala som sa, že sa zobudi a zase bude chcieť jest a ja zase budem prežívať bolest. Potom veľa plakala asi od hladu. Trpeli sme s nou miesto toho, aby sme ju dokrmili. To je taký začarovaný kruh. Držím palce, nech to pri druhom dopadne výborne ako u nás😊

tindes
28. máj 2021

@alex2019 dobry den,ja som to tak mala,pri prvom malicko mlieka,furt spal,nevladal si odsat lebo mal silnu zltacku a nakoniec sa to rozbehlo a kojila som rok.. teraz mam 2mesacnu babulku a uz v porodnici som mala dost mliecka.. ale.. je to hlavne o hlave-treba byt v klude,nestresovat sa nenervacit.. normalka si povedz v hlave-vsetko je v poriadku,ideme sa nakojit,mam dost mliecka.. a hned do porodnice som si hlavne zobrala tu Matysakovu stavu-mne chuti viac cervena-a vzdy pol flase stavy a zriedit do literapolky a minimalne to za den vypit.. ked uz nemam a sme niekde,tak vycmulam ricinus 5ch 5guliciek.. a teraz sa krasne plne kojime ☺️☺️👍👍

tindes
28. máj 2021

@selest ja som prveho mala v perinke a druhu teraz vobec nemam a je to lepsie.. ze vraj netreba tu perinku.. vela chodim doma naha do pol pasa a casto ju mam na sebe.. velmi to pomaha a ukludnuje..