Čo jesť/nejesť počas dojčenia?

zoja1234
3. okt 2021

Ahojte, prosím vás tie ktoré ste skúsené, čo všetko by kojaca matka nemala jesť/piť počas plného kojenia? Sú tam obmedzenia rovnaké ako v tehotenstve- t.j. nejesť bryndzu, plesnivé syry, surové mäso, nepiť alkohol atď.? Alebo už môžem všetko z tohto jesť? Môžem si dať aj decko vínka raz za týždeň či radšej nie?

syslik81
3. okt 2021

ja som jedla vsetko .. a ked som mala nieco nove tazsie len som pozorovala ci malu nenaduva alebo podobne..nemala problem s nicim ..

kate_cs
3. okt 2021

@zoja1234 ja dojčím už svoje druhé dieťa, nemali od narodenia ani kvapku UM.
Jedla som a aj jem všetko, ale s rozumom a mierou. Syn sa narodil v novembri a na Vianoce som mala aj kapustnicu, aj šalát s rybou, aj šampanské, mandarínky, pomelo a koláče. Ale jem aj veľa veľa zeleniny, vlakniny a bielkovín. Všetko ako pred tehotenstvom, jedine víno pijem naozaj príležitostne a len trošku a kávu len 1-2 kvalitné denne. Moje deti naozaj neovplyvňovalo to, čo jem. Aj som hneď po šestonedelí cvičila, čo niektoré ženy tvrdia, že by sa nemalo.

zuzkacik4
3. okt 2021

Ja som jedla vsetko okrem suroveho mäsa a ryb a teda nepila som alkohol..ale teraz uz ked je maly starsi (ma viac ako rok) tak uz si dam obcas aj pohar vina...samozrejme treba sledovat reakciu, je to individualne..niekomu nerobi problem nic, niekomu len urcite veci a niekomu skoro vsetko🤷‍♀️😉

bucko555
3. okt 2021

Ja som jedla všetko týždeň po pôrode zemiakový šalát malej nikdy nič nebolo...alkohol som nepila vôbec až keď som už že v.noci nekojila som si dala vínko alebo pivo

petamich
3. okt 2021

som 10tyzdnov po porode a jem a jedla som vsetko, prve tyzdne som bola opatrna s potravinami co naduvaju mna, citrusmi a jabodami ale teraz uz jem vsetko akurat nejem ryby ale to preto, ze ich nelubim 🙂 a prilezitostne si dam aj 1dcl vina medzi kojeniami a kavu len 1 denne 🤷‍♀️ treba si to sledovat aj ked tazke veru by to bolo zistit, co mu vlastne urobilo zle, skus mozno nedat si v jeden den 15 alergenov 😂

didi2102
3. okt 2021

@zoja1234 dve deti odkojene a jedla s od začiatku všetko,po druhom pôrode ma čakala kapustnica doma 😬😄 jedine čo som nejedla tak surove mäso,sushi som si dala keď mala dcéra rok a potom už pravidelne a pohár víno tiež tak

sima1415
3. okt 2021

Joj ako všetkým závidím ja mám pocit že tomu môjmu vadí úplne všetko aj čistá voda ...

nwnw
3. okt 2021

@zoja1234 prve mesiace vadili mliecne vyrobky vo velkom,lebo ja som mliekozrut 🙄. Inak vsetko a naduvacie s mierou. Lebo sa potom casto budili na prdiky 😞.
Decko vina si zcasu na cas dam 😁 na ukludnenie.

ankare
3. okt 2021

Všetko s mierou. Ak zistíš,že dačo bábo nesadlo,vysadis to. Držím palce!

adamadent
3. okt 2021

Treba si odsledovat raz som zjedla karfiol a dieťa bolo úplne zelené az sa zvijalo sa od bolesti. Fazuľu a kapustu som zaradila až po roku dojčenia. Niektorým deťom vadia aj jablká a paradajky.

siska53
3. okt 2021

@zoja1234 okrem alkoholu a suroveho masa niet dovodu na vyluku nejakej potravy..
Samozrejme, na zaciatku treba odsledovat, ci nieoc babu neskodi a prve 2 mesiace som napr.nejedla citrusy, cojoladu a paradajky, no akonahle som zistila, ze im z toho nic nie je, tak boli opat v jedalnicku.
Jedine mala mala koliky, takze tam som sa musela vyhybat hrasku, ten jej vyslovene nerobil dobre. U maleho nic, tam som mohla od zaciatku jest vlastne cokolvek. Vlastne..po 2.m..tie tam vymenovane mi zakazala jest prve dva mesiace mama 😁.

lucilaines
3. okt 2021

Kojim plne uz druhe dieta, jedla som aj jem od zaciatku uplne vsetko. Prvy syn mal koliky nech som zjedla cokolvek, druhy syn nemal nech som zjedla cokolvek. Surove maso a ryby, ak by tam moli nejake bakterie uskodia maximalne tak tebe, do mlieka sa nemaju ako dostat. Len tak pre zaujimavost, moja sestra zije v UK , pytala sa pediatricky na toto a ta sa tam na nej zabavala, ze to co su za napady obmedzovat stravu kvoli kojeniu. Logicky jen to vysvetlila, ze ked aj zjem napriklad kapustu a naduva ma, je to kapusta ktora sa rozklada v bruchu a tam vznikaju plyny, ktore naduvaju. Plyny sa nemaju sancu dostat do mlieka, z tejkapusty sa do krvi a mlieka vstrebavaju len vitaminy a mineraly, ostatne procesy su zalezitostou nasho zaludka. Tak isto bublinkove vody a podobne myty, proste bublinky sa z tvojho zaludka nemaju ako dostat do mlieka, je to proste blbost. Do mlieka sa vstrebavaju vitaminy a alkohol, takze to je jedine comu sa treba vyhnut, aj to samozrejme v malom mnozstve je neskodne.

didi2102
3. okt 2021

@lucilaines ako píšeš , nemá sa to ako dostať do mlieka,po prvom pôrode manžel nič neuvaril ale dal doniest jedlo z donášky,o pár hodín kŕče,horúčky no salmonela z jedla,pravdepodobne nedopecene mäso prip pokazené,uškodilo to len mne,mala som 40teploty, infúziu a kojit som mala ďalej 😬😬 dieťaťu nič nebolo

essenceee
16. okt 2021

jedla som všetko okrem cibule, cesnaku, sladkosti, velmi som nesolila (zmenili sa mi chute), , pila som gravimilk a mlieko som mala dva mesiace