Choroba matky a zástava tvorby mlieka. Čo s tým?

li_la
27. apr 2011

V pondelok ráno ma začalo poriadne bolieť hrdlo a spravila sa mi bolestivá hrčka na prsníku. Na obed som mala teplotu 38,6, ktorú sa mi darilo zrážať paralenom. V utorok som bola u všeobecného, aj u gynekologičky, teplota je vraj z hrdla a zápal nie je taký strašný, zhodli sa jedných antibiotikách (Zinnat). Teraz mi však stále ubúda mlieko, ale ešte sa tvorí, no prsia sú mäkké a malému očividne nestačia ani oba naraz pri jednom kŕmení. Jem poriadne, pijem poriadne, teplotu som od pondelka nemala vyššiu ako 37,2. Stretli ste sa s niečím podobným? Čím môžem zvýšiť tvorbu mlieka? Podarí sa mi to vôbec? Hrozí mi úplná strata laktácie? Dúfam, že budete pozitívne... 🙂

labutka
27. apr 2011

@li_la certifikovane laktacne poradkyne uz na modroom koniku neradia, najdes ich na tomto fore http://forum.dojcenie.eu/

xlucia
27. apr 2011

@li_la zinnat je ok, kup si k tomu probiotika. mlieka mas menej lebo telo bojuje s infektom. mlieko nestratis castym prikladanim. ak je maly hladny, prechodne mozes dokrmovat aj umelym mliekom, opytaj sa pediatricky, ktore ti odporuci, ja by som dala nutrilon. oddychuj kolko sa da, bud kludna, laktacia sa zas rozbehne

li_la
autor
27. apr 2011

@labutka Ďakujem, obzriem si to tam. 🙂

li_la
autor
27. apr 2011

@xlucia Snažím sa byť pokojná, aj oddychovať, to sa mi ale veľmi nedá... Malý je nespokojný a mne je zle, a v noci si zrejme tiež neoddýchnem. Potešil ma tvoj komentár, budem aspoň pokojnejšia. 🙂

feb13
27. apr 2011

Ja som mala tiez nedavno chripku, ja som u doktora nebola iba paralen som brala, teploty nadcha kasel... nic moc. A mala som menej mlieka, ale ja som mala tesne pred chorobou aj tesne po nej krvacanie (menstruaciu, s takym kratkym casovym odstupom) tak som tu stratu mlieka pripisala hormonom, ale kludne mohla suvisiet aj s tou chorobou. Neboj sa, po uzdraveni sa to upravi - a podla mna sa snaz vela kojit, pretoze maly moze od teba chytit chorobu, ale mliekom prechadzaju aj tvoje protilatky. Ja som zial tiez nakazila svojho syna, ale on mal teploty a sopliky iba 1,5 dna a ja teraz po 2 tyzdnoch este stale nie som uplne OK.

li_la
autor
5. máj 2011

@feb13 Veľa som o tom čítala, vraj menštruácia by nemala negatívne pôsobiť na tvorbu mlieka, ale ktovie... Ja som už fit, antibiotiká zabrali riadne, malý nebol chorý vôbec, a laktácia sa síce zlepšila, ale nie je to ono. Viem, časté prikladanie a bla bla bla... Zatiaľ mi to ale nejak extra nepomáha a už bojujeme tak istý čas. Prsia sú stále mäkké a malý je po jedený nespokojný, pred tým jedával pol hodinu a dlhšie, teraz si copne takých 10 minút a potom začne byť nervózny. Oba prsníky pri jednom jedení sa prestriedať obávam, pretože mám pocit, že pri ďalšom jedení by už nemal čo jesť... Vy ste ako na tom?

feb13
5. máj 2011

@li_la S tou menstruaciou neviem, raz som mala take poldnove spinenie a tiez som mala pred tym par dni malo mlieka no ako to spinenie prestalo uz vecer som mala plnsie prsia. A teraz tiez po tom krvacani za par dni som mala mlieka az moc, maly sa prejedaval potom nadbytok cely den vygrckaval, musela som kojenie vyraznejsie regulovat aby nebolo stale vsetko ovracane. Uz teraz mam mlieka asi tak akurat. Ale v podstate som nikdy nemala uplne ustalenu tvorbu mlieka ale raz trochu viac a raz trochu menej.
A nemas privelke dieta, alebo nerastie prilis rychlo? Nemoze mat rastovy spurt? Ja som mala laktacnu krizu po 2tt a trvala asi 5 tyzdnov, lebo maly tak rychlo rastol a neustale si zvysoval davku ze som ho nestihala dobehnut. No mozem ti povedat, ze ziadne caje a vinea a podobne veci velmi ucinne nefunguju v takejto situacii. Iba kojit a kojit... ja som si parkrat urobila taky den, ze jeden prsnik, druhy prsnik, vycikat sa, napit sa, prebalit podla potreby a isli sme odznovu. Kludne mu daj obidva, dokonca aj "treti", ak mas pocit, ze sa este nenajedol. Alebo si urob pauzu 15-30 minut a potom mu daj este. V podstate kojenie je efektivne vtedy, ak sa podari vyvolat vypudzovaci reflex. Ja to zvycajne citim, ako sa mi prsia stiahnu (obidve a vtedy niekedy zacne vytekat aj z druheho), az je to bolestive, niektore zeny citia take steklenie, niektore nic, ale aj tak sa to da pozorovat podla toho, ze babo zacne vtedy intenzivne hltat. Vtedy moc ani sat nemusi, lebo mu mlieko strieka do ust. Ak sa podari vyvolat viac vypudzovacich reflexov, babatko moze dostat dostatok mlieka aj ked mas pocit, ze v prsniku nic nie je. Moze sa stat aj to, ze mlieka je dost, ale nepodari sa vyvolat vypudzovaci reflex, mne sa to stalo parkrat pri odsavani (ziadna odsavacka nie je taka ucinna ako usta babatka), ze som neodsala nic a pritom som mala plny prsnik. Na vypudzovaci reflex dost negativne vplyva stres.
Ak uz z jedneho prsnika nepojde nic, odporucam dat mu aj druhy a ked este ani to nestaci, tak znovu prvy a vzdy nechat prsnik stimulovat, kym sa nevyvola vypudzovaci reflex. Mne sa to niekedy takto nedarilo a on sa na prsniku jedoval, to ma bolelo, tak som si dala kratku pauzu a potom uz to islo lepsie vyvolat. Nemusis sa bat, ze nabuduce nebude mat co jest. Ked sa teraz lepsie naje, nebude az tak skoro hladny. Mlieko sa v prsniku neustale tvori a nabuduce mu tiez mozes dat obidva. A hlavne mu nedavaj nic ine, ziadnu nahradu (podla monosti ani vlastne zmrazene mlieko). Drzim palce, pojde to uvidis, moze to trvat aj par tyzdnov ale ked si uz raz vedela kojit, tak nie je dovod preco by si teraz nevedela.

feb13
5. máj 2011

@li_la Este ma napadlo, ze ak sa na konci kojenia jeduje, kruti sa, trha prsnik alebo po kojeni sa rozplace, moze to byt aj priznakom toho, ze mu treba len kakat, cikat alebo odgrgnut.

li_la
autor
5. máj 2011

@feb13 Ako čítam, máš to také všelijaké s tým krvácaním. Som na tom asi podobne. Menštruovať som začala ešte počas šestonedelia a úspešne v tom pokračujem, aj keď plne dojčím. Trošku ma rozladilo, že som mohla mať aj rok pokoj, no ale čo už... V podstate som sa nestihla poriadne zamyslieť nad tým, či ozaj nie je moja produkcia mlieka ovplyvnená krvácaním. Pred dvoma dňami som špinila, som však uprostred cyklu, zrejme ovulácia, niekedy sa mi to stáva. Že by mohla byť laktácie ovplyvnená ovuláciou? To počujem asi prvýkrát, sama neviem...
Ja som mala doposiaľ vždy miernu až veľkú nadprodukciu, čo mi v podstate vyhovovalo, nebála som sa, že malý má málo mlieka, veď priberal (a dúfam, že aj stále priberá) ako na bežiacom páse. Mlieko som odsávala, aj keď v poslednej dobe sa mi už nechcelo, len ma mrzí, že som ho nedávala do mrazničky, teraz by sa mi asi zišlo.(aj keď teraz čítam, že to nepovažuješ za dobrý nápad, prečo?) A možno aj to je dôvod, prečo sa produkcia znížila, len keď som v poslednej dobe ťažko-horko odsala 10 ml, považovala som to za bezpredmetné, keď pre tým to bolo hocikedy aj 310ml.
A veľký je dosť, priberá v podstate vyše kila za tri týždne, zajtra idem ku kamarátke s detskou digitálnou váhou a urobíme test, koľko mlieka si vytiahne. Budem kojiť teda častejšie, aj z oboch naraz... Mali sme vytvorený krásny režim, bude ma za ním mrzieť, ale viem, že to nie je všetko a že sa to potom opäť dá do normálu. Navyše som používala klobúčiky, čo je veľká chyba, ako som zistila. Dakujem

liv1
5. máj 2011

@li_la neboj ja som mala 40tky a uz aj s annag - s certifikovanou laktačnou poradkyňou som sa radila a pomáha predovšetkým
častejšie prikladanie, kľudne každú hodinu - a vôbec sa neboj že pri ďalšom jedení nebude mať čo, tak dáš zase skôr. ja som sa tiež bála že však nestihne sa doplniť, ale stihne, musí to pomôcť. a tie ostatné veci tiež poznáš, + mne veľmi pomáhal čaj od phytofarmy na tvorbu mlieka, tusim to bol maternitee. aj zeny co uplne stratili mlieko sa im podarilo obnovit. pri 40tkach sa mi mlieko vobec nespustalo som si myslela ze koniec, mala nervozna, no kojime sa doteraz. a este daco. neboj sa ze mas prsia makke, to uz nebudes mat nikdy ako na zaciatku. mne to tiez nikto nepovedal, stresovala som sa ze menej mlieka a co ja viem co a ked dr zvazila malu ze pribrala vyse 500 gramov za 2 tyzdne bolo to jasne 😉. Tak, drzte sa prajem vela mliecka 😉

li_la
autor
5. máj 2011

@feb13 Keď kaká, tak to vidieť, počuť aj cítiť. 🙂 Počas jedenia zvyčajne odgrgávame, pretože to potrebuje, to už tiež viem spoľahlivo rozoznať. Teraz však vidím, že sa urputne snaží ešte niečo z prsníka vytiahnuť.

li_la
autor
5. máj 2011

@liv1 Áno, ja som si už dôkladne preštudovala stránku dojcenie.eu, kde som naďabila aj info, že annag sa na niečo podobné špecializuje. 🙂 Hneď som odstránila zopár veľkých chýb (napr. používanie klobúčikov a pod.), pre istotu som kontaktovala poradkyňu, zajtra ideme spraviť test, koľko si počas dojčenia vytiahne, lebo až taký strašne nespokojný nie je a vydrží v podstate skoro rovnako ako pred tým, to len ja mám pocit, že prsia sú príliš mäkké, ako som ale zistila, to nerozhoduje. 🙂 My inak dokonca ešte aj dosť grckáme, ale s tým priberaním je to také isté, zatiaľ nám vždy pribral vyše kilo za tri týždne. 🙂

feb13
5. máj 2011

@li_la No ja som mala krvacanie pocas 5 mesiacov 3x a z toho raz vo februari a 2x v aprili a to posledne som mala po 2 tyzdnoch ale vraj ovulaciu este nemam, bola som aj u dr a podla sonografie mi to povedala, je to vraj len z hormonov. Tak ako je to u teba, to samozrejme neviem, mozes mat ovulaciu... ci to ovplyvnuje tvorbu mlieka, neviem...
Ked si odsavala 300 tak si musela mat riadne skaly 😅 samozrejme ze take uz mat nebudes, a ked si prestala odsavat tak tvorba mlieka sa znizi podla dopytu. Ano klobucik za to mozno tiez moze, s tym ale nemam skusenost. A moj syn tiez takto priberal, cez kilo za 3 tyzde a po 4 cm, v 9tt mal 6090 g a porodnu hmotnost zdvojnasobil ako 3,5 mesacny. Teraz bude mat 5 ale vyzera mozno aj na 9. 😅 Aj ked uz teraz rastie pomalsie. Ak doteraz negrckal vela a teraz nahle zacal, tak mlieka ma urcite dost, moj vygrckava predovsetkym nadbytok. Co som vyssie pisala, tiez grckal preto, lebo som prestala odsavat, vlastne som ani uz nemala co (ci od krvacania, ci od choroby neviem) ale potom sa mi prsia znovu naliali, no som sa rozhodla, ze odsavat uz nebudem, tak on si vytiahol kolko zvladol a prejedaval sa.
Nahradu preto nie je dobre davat, lebo o to menej sa stimuluje prsnik a pri pravidelnej nahrade sa tvorba mlieka ustali tak, ze sa bude tvorit o tolko menej, kolko sa pridava. Lebo to telo vnima akoze tak, ze tolko staci, ta samoregulacia funguje na zaklade toho, kolko sa z prsnika vytiahne resp. kolko sa bradavky stimuluju. No sa priznam, ze niekedy ked som uz nevydrzala vecerny rev a maly nemohol zaspat od hladu ale ja som uz nezvladala lebo mi trhal bradavky, tak som mu z mraznicky tiez davala, ale to bola vzdy len jednorazova zalezitost, nie kazdy den, a vzdy az ked som mu parkrat ponukla obe prsniky a este stale bol hladny len mna uz prsia boleli.

nibiru
5. máj 2011

@li_la ahoj neboj o mlieko nedojdes kup si homeopatika na tvorbu a papaj aj tie tiez je dobry caj teekane ak chces tvorbu zvisit po kojeni skus odsat este aspon trosku ja striedam prsniky doteraz a po sestonedeli sa laktacia upravuje takze prsia uz niesu tvrde ja som si laktaciu pokazila ked sme dostali horucky 39 a hnacky odsavala som mlieko a vyhadzovala aby hnacky nedostala mala a davala som jej zasoby z mrazaku ☹ potom mi lekarka povedala ze aj ked som chora kludne mam kojit ale s ruskom na ustach.kludne striedaj prsniky cim viac vypije odsajes tym viac mlieka bude a neboj to sa tvory i pocas kojenia len tak silno netecie mozno preto sa certi...inak moja mala mala take obdobie ze sa certila raz to bolo preto ze tieklo rychlo a potom ze pomali alebo len chcela dudlovat a nervacila ze tecie. 🙂 ja som denne odsavala cca 300ml.ak som chcela zvisit vzdy po kojeni cca 40ml a vzdy medzi kojeniami a dala do mrazaku prestala som ked mala mala 6m.tiez preto ze som sa bala ze o mlieko pridem ak dojcis na poziadanie nedojdes 😉 ja ho mam doteraz dost a to vzdy vecer pijem 0,5l teekane caju na kojenie taktiez moze mat obdobie kedy rychlejsie podrastie vtedy papa castejsie mi sme mali 3laktacne krizi do 3dni vzdy presli vtedy som dojcila aj kazdu 1,5h.

li_la
autor
12. máj 2011

@feb13 @nibiru Dámy, ja len že mlieko je späť. 🙂 V plnej kráse. 🙂 V noci mám už tak veľa mlieka, že keď sa postavím, tečie mi až po kolenách. 🙂 Tak teda odsávam o stošesto, pretože si myslím, že vždy je lepšie radšej odsaté mlieko z chladničky ako umelé... Lenže... Ako som začala odsávať, tak sa prsníky napĺňať prestali. Je to len dočasný stav, pokiaľ nenabehnú a nezvýšia produkciu? Vždy doodsávam to, z ktorého pil, a trochu aj to druhé, totiž bojím sa ho odsať úplne, nakoľko "malému" je 180ml mlieka málo, tak aby sa to tam za tie tri hodinky (príp. trochu menej) ešte stihlo vytvoriť... Či?

feb13
12. máj 2011

@li_la Tak super 🙂
Naplnat prestali, lebo sa zase zvysil dopyt ("spotreba"). Potom sa moze tvorba nastavit zase na "zvyseny rezim". Ak v noci nekojis a chces si len nejake zasoby vytvorit, tak mozes odsavat iba nocne mlieko (vecer pred spankom obidva, alebo ked z jedneho nakojis tak este odsat druhy cely). Mne po tej dlhej laktacnej krize tiez tak nabehla tvorba, ze v noci som kojila 1x z jedneho prsnika a druhy ak som neodsala tak do rana som mala cele pyzamo pretecene. Potom som prestala s odsavanim a to mlieko sa tak nastavilo, ze uz mi netecie.

nibiru
12. máj 2011

@li_la gratulujem 🙂 kludne odsavaj vecer a udrzuj si nadprodukciu a preventivne prikladat prikladat uz len slyny babatka sti,uluju tvorvu a ak chces aby sa ti lebsie odsavalo ak prilozism maleho a nebude chciet hnet odsaj pojde to lahsie.

gocrazy
13. máj 2011

ahojte dievcata,

citala som tu od jednej z vas, ze sa podarilo rozkojit aj zenam, ktore uplne stratili mlieko
to ma celkom zaujima, pretoze ja som malu kojila iba necele dva tyzdne, potom som mlieko z vecera do rana stratila, mali sme cela rodina crevnu virozu, no apotom uz mliecko neprislo, je tomu uz mesiac, ked stlacim prsniky tak vzdy par kvapiek vypadne, ale fakt len par kvapiek...myslite zeby som to mohla opat rozkojit? a kde by som nasla nejake info, ako na to? pretoze mam s malou celkom dost problem pri prechode na umele mlieko, ma strasne bolesti bruska, silny reflux....prosim ak niektora nieco viete, skuste mi odpisat, dakujem

renata217
6. jan 2017

@li_la
Ahoj,viem,že je to dávno,ale nahodou si nepamätáš,za ako dlho po vysadení,či dobrati Zinnatu sa Ti vrátilo mlieko? Lebo tiež ho užívam a behom troch dní nemám z nadprodukcie nic a som si istá,že je to tymi liekmi...