Časté nočné kojenie

ewca
15. feb 2014

Ahojte dievcata,
idem si k Vam po radu. Mame 4,5 mesacneho syna, narodila sa predcasne v 34tt. Je plne dojceny, doterz mal spanok v noci velmi pekny, zaspal okolo 21,30-22,00, zobudil sa o 3-4 a potom okolo 6 a este chvilku spinkal... Teraz je to strach a hroza... zaspi okolo 8 a zobudi sa okolo 12 a potom kazdu 1,5 hodinu je hore...neplace, napapa sa a vacsinou hned aj zaspi...a rano okolo 5-5,30 je uz hore... najskor sme si mysleli, ze je to tym, ze idu zuby...mali sme uz aj to nestastne ockovanie, neviem ci to s tym suvisi, lebo sa mi zda ze spanok sa mu zacal zhorsovat uz par dni predtym... Je mozne ze ho moje mlieko v noci uz dost ezasyti? Inak prospieva dobre. Poradte, lebo ja som uz v koncoch, mam este 3 rocnu dceru, ktora uz cez den nespi a rano aj cez vikendy ked je doma muz sa dozaduje len mojej pozornosti, takze dospat cez den sa mi neda, je to uz fakt strasne vycerpavajuce, dakujem

briketa
15. feb 2014

@ewca pekne papa, prospieva, neplace. Jeho spanky a bdenia su uplne v norme. Doteraz si mala proste velke stastie ako spal a teraz sa presunul do takeho normalneho priemeru. To ked sa 2. dieta dozaduje len Tvojej pozornosti aj ked je manzel doma si jednoducho zmen, to uz je na Tebe. Moze ju zobeat uplne von prec a mas vyriesene.

martina05
15. feb 2014

@ewca som na tom podobne, mne syn vstáva pravidelne o 4 - 4, 30 a potom už nespí, pričom v noci sa kojíme 2-3x... Dcéra má takmer 4 roky a tiež cez deň nespí - už od 2 a pol roka a je veľmi akčná. Myslím, že je to úplne prirodzené a nejako to neriešim, rozhodne by som nedokrmovala prospievajúce dieťa. Nie je to o hlade ale o pocite blízkosti...

zebra41
15. feb 2014

@ewca u nas rovnako. spanok sa zacal menit, ked mala 3 mesiace. teraz ma 7 a sme hore kazdu hodku. este kym mi obaja spali cez obed,tak som si pol hodku pospala. teraz uz krpata spava dvakrat a inak ako starsi. takze dospavam cez vikendy. mm rano zoberie deti a ja dospim noc resp. cez obed, ked spi starsi,tak postrazi mladsiu resp.ich zoberie oboch von. 3rocnemu dietatu uz lahko vysvetlis,ze si musis trosku oddychnut. a mm vysvetli nech ju nestrazi stylom,ze on pozera telku a ona beha okolo ale trosku sa jej povenuje nech je zaujata a necha maminku pospat

matozazzo
15. feb 2014

@ewca Ahoj, neries kazde nocne budenie kojenim... ak tak vecer nakoj a potom pred polnocou po kojeni daj trochu napr.nutrilonu. A k 3r dcere, nemusi spat, ale daj ju lezat ako v skolke. Medzi mojimi su 4 roky a keby starsia poobede nebola spala, tak sa zblaznim :( jasne ze chvilku bojkotovala, ale potom okolo pol 5 prisla na nu kriza (unava) a bola to katastrofa. Najlepsie je postupne zladit denny rezim oboch deti. Napr. Poobede o pol 1 sme zalahli vsetky, starsej som vysvetlila, ze vsetky si potrebujeme oddychnut, chvilku protestovala ale potom sme spali 🙂 a potom vstavali oddychnute, vysmiate 🙂

babulka82
15. feb 2014

@ewca moj bude mat 10 mesiacov a ide to len do horšieho , 😒 stale čakam že prejde po 3 mesiach ,potom po pol roku,potom po roku 😀 cez den spi ako kedy ,takže si nemam kedy posat lebo mam tiež ešte jedno dieta.Uprimne si myslim že to nema nič s kojenim lebo naš sa už aj napapa a nevidim rozdiel a budia sa deti aj kamoškam ktore nekoja.Neviem ako to riešit asi som ti nepomohla.

zuzanka999
15. feb 2014

@ewca U nás sa spánok vždy mení, keď bola menšia, budila sa len raz za noc, potom zrazu 2x .. 3x, niekedy aj 4x.. má také obdobia kedy spí lepšie a kedy horšie.. no teraz má byť spln, neviem či náhodou tejto noci nebol. a deti zvyknú byť na to moc citlivé tak spia horšie..

gromkaver
15. feb 2014

@ewca u nas napodobne, akurat som sa chcela opytat,. ako a kedy zienky odstavovali svoje deticky. maly ma teraz 14m.,. spal do pol roka perfektne, kazde 3hodky papal a potom zacal vstavat kazdu 1,5 hodku. nehovorim o tom, ze zrazu nechcel spat v postielke,. denny spanok trval 45min., ked som si k nemu lahla, tak spal aj dve hodiny, vecer, ked ho uspim, tak ho dam do postielko no okolo 23.00 tam uz spat nechce, takze to neriesim a mam ho vedla seba,. ale aj tak neprespi dlhsie ako 1,5 hodky v lepsom pripade 2-3 hodky ... starsi mal teraz 4r. a ked nie je v skolke,. tak mu dovolim pozerat rozpravky na PC, lebo za tych 45min. si potrebujem porobit, ked mame doma tatinka, tak idu von. horsie je, ze maly by chcel stale didku, kojenie mi nevadi, ale uz som unavena, nechce ziadnrho macika, decku, plienku, zasadne musi mne drzat za prsnik alebo hladkat .... drzim palce, a vzdy si povedz, ze v tom nie si sama 🙂

drobcek11
15. feb 2014

@ewca tak ja mam 8 mesacnu babu, ktora mi krasne spinkavala cca do 4 mesiacov sa mi budila 1-2 razy za noc na kojenie,ako pribudali tyzdne budila sa viacej a viacej az sme na tom tak ze teraz byva hore kazde 2- 2,5 hodiny vynimocne 3 hodiny. alebo lepsie povedane ide spat okolo 20.00 a je hore cca okolo 22, 24, 2, a po tej druhej rano sa mi dakedy budi aj kazdu 1,5 hodinu, neviem kde je problem preco tak casto vstava , a hore byvame medzi 6-7 rano cez den mi spava dva razy vacsinou okolo hodinky :(

gromkaver
15. feb 2014

inak kamaratke sa takto budievala mala a jej muz si povedal dost, tak sa ona na 5dni odstahovala do obyvacky a vzdy ked mala vstala, tak ju muz dal do postielky a tlapkal jy, nechal ju vyplakat a mala si za 3dni zvykla. po tyzdni uz prespala celu nic bwz kojenia, ked sa prebudila, iba ju potlapkali a spala dalej. oni aj starsie dieta naucili spinkat, viem, ze je o tom aj kniha, a hlavne dieta nas citi a niektore deti potrebuju maminku pri sebe, ine ani ucit spat nemusis (aj take poznam🙂 )... moj muz ale nema nervy na to, aby maleho nechal vyplakat a ja tiez nie, kedze ten nas srarsi spi stale s nami v jednej izbe, tak nechcem, aby ho maly budil. ale starsi mi pekne prespal celu noc, ak sa zobudil, dala som mu vody a okolo 4rano som si ho dala k sebe.,... 🙂
@babulka82

@matozazzo
@zebra41
@martina05

martina05
15. feb 2014

@gromkaver je na to kniha ale pokial si ju precitas a prestudujes si zopar nazorov odbornikov vyjde ti z toho, ze metoda vyplakania moze dietatu velmi ublizit....9 mesiacov v tebe zilo a zrazu by od neho niekto chcel aby bolo uplne samostatne... ☹

mira_mff
15. feb 2014

moja dcera spala do 3 mesiacov celu noc! Vobec som ju nebudila. Potom nastal oobdobie rastu a zrasu sa zacala budit kazdu hodinu! to bolo priserne. Postupne sa to ustalilo na 2x za noc a potom neskor na 1 x za noc a nejako prirodzene to potom preslo ze prespala celu noc, asi okolo 9 mesiaca. Ale od 3 mesiacov nezaspala v positelke, proste ju bojkotovala a ja som nemala silu ju tam nechat revat. Syn ma teraz 6,5 mesiaca, pred 2 tyzdnami spaval este tak, ze sa budil tak 1x za noc a dokonca sa stalo ze 2x prespal aj celu noc a potom zrazu zacal vstavat co 3 hodiny a to trva este stale, zaspi okolo 7 (riadne najedeny) ale uz okolo 10 je hore, potom okolo 1-2, znova nadranom a niekedy uz potom ani nezaspia sme jore od pol 6 alevbo ak zaspi tak na hodku, max dve. ALe verim, ze zase ide len o rastove obdobie a ono sa to samo upravi postupne, ze sa tie intervaly budu predlzovat. Niekedy si v noci fakt len trosku cucne a spi, inokedy ma vycuca uplne do dna, takze tazko povedat, ci skusa, ci je naozaj hladny. Ale ak mate termosku, tak si vecer nachystajte cajik a ked sa zobudi, tak ja skusam mu dat cucnut cajika a pokial jeden dva cucky staci a a spi dalej, necham ho. ak nie, nakojim. Nas maly nechce cumlik, takze ho neviem oklamat. kym bol mensi, dalo sa a zabralo to, ale teraz cumel odmieta, takze to neriesim a ked chce tak kojim. ved to nebude trvat vecne a ked bude mat 6 ako dcera, bude mi luto ako rychlo vyrastol a ze sa ku mne uz tolko netuli ako ked bol malicky. ten cas strasne rychlo uteka. A tiez som niekedy unavena, ale ked sa na mna tak krasne usmeje, hned mam energie aj na rozdavanie. jednoducho to neriesim, ani s papanim, ked chce papat, papa, ked nechce, nenutim. ale je to macko 🙂 no ale ked zacne behat, tak to vybeha. Drzim palce nech vam to rastove obdobie dlho netrva a nech sa to zlepsi.

mamulienka000
15. feb 2014

klasika, poteším ťa len tým, že možno už len pár mesiacov a bude kľud, keď začne poriadne papať, máme 11m. a budí sa 3-4 x na kojenie, zvykla som si

weirdo
15. feb 2014

@ewca - nooo, nepotesi to, ale zase si zober, ze je tu vela podobnych a este horsich pripadov 😉 . Nasa druhorodena ma 5 mesiacov, prve 3 mesiace spala krasne, zaspala o 20:00, budila sa prvykrat o 2-3:30, potom okolo 5 a pocuckala do 6-6:30 a vstala. Teraz zaspi okolo 19:15, do 22:00, kedy ideme spat, ju idem uspat=nakojit aj 6x, potom v noci ju kojim ani neviem kolkokrat, ale len tolko viem, ze viac ako 45 minut nespi vkuse, mam pocit, ze sa koji vkuse 😝 . Rano vstava definitivne okolo 5:30. Cez den spava len v kociku, cize s nou pendlujeme a nehovoriac o niektorych vytrtoch, co ma v noci, ako napriklad dnes. kedy bola od 00:50 do 3:30 hore 😝 . Nechcem ani vediet, akym smerom sa ten jej spanok bude uberat 🙄 . Ale tak co, aj take deti su a moze to byt horsie. Uz ma vola ... letim ...

standu
15. feb 2014

@ewca je to ozaj prirodzene, ako prislo tak to moze odzniet...dieta ma rozne spankove cykly..vobec neodporucam nechavam vyplakat ci davat UM. mne sa obe dcery v noci budili, ziadne revy, len nakojit a spat. preto aj starsia kym bola kojena(do 2 rokov) aj mladsia teraz spava s nami je to omnoho lahsie. vecer chodi spat tak o pol 8, kam ideme spat my je aj 3x hore. nakojim a za 15min spi. v noci to uz neregistrujem...tak sme zladene, ze ked vstava tak automaticky dostane prsnik a spime obe, cize velmi zriedkavo viem, kolko x sme boli hore, nie to este o kolkej hodine 😀 je to jednoduchsie. aspon podla mna. manzelov kamarat s manzelkou boli uplne zhrozeni ze ake zle nevyky ma nase dieta 😉 no nie, necham ju revat alebo jej v noci budem vstavat robit flasu? nie 🙂

gromkaver
15. feb 2014

@martina05 ja som ju ani necitala, to viem iba z rozpravania kamosky. mne moja dr. povedala, ze vsetkym detom je najlepsie pri mame 🙂 a netreba to riesit. obe moje deti spali so mnou, teda mladsi este spinkava pekne v strede 🙂, a starsieho som oducila az po 1,5 roku a teda vtedy uz neplakal, uz vedel, ze to je jeho postielka, len hned ako zaspal som sa ho bala nechat sameho na posteli, aby nepadol, aj ke mal okolo mantinely 🙂,. tak preto som ho davala do postielky.....

magda89
15. feb 2014

@ewca to poznam velmi dobre. niekedy su to zuby, inokedy strach, alebo zmena v rodine... ale je to velmi vycerpavajuce. Skus vydrzat. Tu je par tipov ako odpocivat: http://www.prosimspinkaj.sk/19/post/2014/02/ako...
mne robilo najvacsi problem zaspat lebo som mala v hlave ze za pol hodku zase vstavam tak musim rychlo spat... Jo a este, neboj zase sa to vrati do normalu... mozno ma aj rastovy sprut: vedci prisli na to ze caste nocne budenie nakoniec prestane a mamicky su na tom rovnako ako tie co davaju umele mliecko... http://www.prosimspinkaj.sk/19/post/2014/02/doj...
cim bude starsi tym to bude lepsie... holt ten prsnik je taky ukludnovak na vsetko ale zase si predstav ze by si nekojila a musela by si miesto toho napriklad nosit na rukach alebo v noci chodit este flasku zarabat...

emocia
16. feb 2014

@ewca Ahoj, Ewca. Aby si si v noci lepšie oddýchla, daj si dieťatko na noc k sebe do postele. Je to výhodné nielen preň, ale aj pre teba. Keď sa bude v noci budiť na dojčenie alebo ak by mal potrebu sa prisatím uistiť o tvojej prítomnosti, iba si ho pritahneš k sebe a prisaješ, dojčíš. Neunaví ťa to tak, ako keď musíš vstať, vybrať ho z postieľky, dať sa do polohy na dojčenie atp. Po nadojčení obaja môžete komfortne zaspať. Neprebaľuj v noci, iba ak vnímaš, že je to nevyhnutné. Takisto netreba dávať dieťatko v noci odgrgnúť, tým sa častokrát iba zbytočne prebudia. Potreba prisať sa môže súvisieť aj potrebou lepšie (kvalitnejšie, na maminom prsníku) zaspať. Ak sa začal ráno skôr budiť, môžeš skúsiť večerné ukladanie o nejakú hoďku posunúť. Počas dňa, hneď ráno si ho nalož do šatky, bude pokojnejší a spokojnejší, bude sa dojčiť "sám", bude sa prisávať v šatke, len mu pomôžeš s prisatím. Ruky budeš mať voľné pre dcérku alebo prácu. Šatkovanie dieťaťa (od polroka je možné striedať šatku s nejakým kvaltiným nosičom) znamená nielen podporu dojčenia, ale aj podporu spokojnosti mamy aj bábätka, dieťa cíti matku, je jej súčasťou, a tak je v pohode, Tým pádom je v pohode aj mama 🙂 Držím palce a pozdravujem. Ema

gromkaver
16. feb 2014

@emocia mozem otazocku? moje obe deti spali vedla mna, mladsi (14.mes)zaspava na prsniku, dam ho do postielky, ale po 23.00 ho nechavam uz u seba, kedze ho stale dojcim a je to niejedy aj 3-5x za noc. Horsie jecto cez den, len co ma vidi, ze si sadnem, tak mi hned stahuje tricko a srale chce didu, kazdy denny spanok (ak sa zobudi po 45min., tak zasa didu, zaspi ale musim byt vedla neho) a z toho denneho nekonecneho dojcenia som vyzdimana. Kojenie mi nevadi, ale ked mu nedam, tak nervaci ☹ a bojim sa, ze ho nebudem vediet odnaucit. Mate nejaku radu, alebo to nemam riesit? dr. mi pdporuca ho uz odstavit, ze je uz velky, ale ako pisrm, mne samotne dojcenie neprekaza. Starsi sa odstavil sam v
11mes., ale tento ani vodu z flase nevypije ☹

emocia
16. feb 2014

@gromkaver Ahoj Gromkaver. Je skvelé, že počúvaš samu seba a nie dr. Dojčenie prináša dieťaťu okrem samotného dojčenia, ktoré poskytuje jedlo a imunitné, rastové a iné faktory, aj psychické výhody, kam tiež patrí napr. posilňovanie vzťahu matka a dieťa. A je tiež výborné, že si malého dávaš k sebe do postele. Vyspíš sa lepšie, ako keby si mala pre neho "skákať" do postieľky. Aj keď má 14 mesiacov, je to ešte stále bábo a ako taký, potrebuje veľa telesného kontaktu s tebou. A dojčenie mu to poskytuje, tak využíva, ak si dostupná, ako píšeš, keď si sadneš. Riešenie môže byť, že vytvoríš situácie vyššej dostupnosti. Je možné, že nejaký dobrý nosič by vám mohol pomôcť. Dôležité je, aby sa tam mohol dojčiť, aby sa mohol prisať na požiadanie. Niekedy a pre niekoho je výhodnejšia šatka, aj keď ide o staršie bábo. Nemusí ísť o dlhé etapy nosenia. Dieťatko tohot veku dá najavo, čo by rado. Po dojčení možno zaspí, možno bude bdieť a s tebou robiť čo budeš robiť ty. Budeš mať voľné ruky, čo je pre matku veľká výhoda. Stačia počas dňa dve-tri-štyri časové sekvencie, ako to kedy vyjde. Naložiť si ho ráno po hygiene, pred obedom, poobede a trebárs aj večer pred spaním, kedy sa v tvojom náručí (v nosiči) uspokojí a pekne nadojčí. Mohlo by to vašu situáciu upokojiť. Čo vám veľmi prajem 🙂 Podpisujem sa mojím skutočným menom: Alena

gromkaver
16. feb 2014

@emocia dakujem krasne za odpoved. zatial som si teda utvrdila, ze nerobim nuc nezmyselne, ked mu predsa len dam "didu" kedy chce,. len som zostala zneistena, kedze mi uz aj manzel povedal, ze som si ho "naucila" spat na prsniku 🙂 .... Len ako som pisala su dni, kedy ozaj nemam dostatok energie a celedenne "vysenie" ma este viac unavovalo. Rozmyslala som uz nas satkou, tak este vyskusam asi tu a uvidime 🙂 . Veronika

ewca
autor
16. feb 2014

Dakujem vam vsetky dievcata za vyjadrenia a rady... dnes sme mal lepsiu noc, aj som si trochu oddychla, dufam, ze sa to zlepsi... pisala som ze maly v noci velmi neplace, len ze castejsie sa budi a pyta jest... on sice v noci neplace ale cez den ano, on je velmi placliv, v podstate ked nespi takplace a uz len to je velmi narocne...dojcenie po leziacky sa mu moc nepaci, preto si aj v noci ku ojeniu musim vzdy sadnut... ma reflux, takze spava vo vyvysenej polohe, v noci ho odgrgavat necham len vtedy ked ho polozim a vydim, ze sa spuca, je nespokojny atd... neprebalujem v noci odkedy nema nakakane v kazdej plienke...nanajvys teraz nad ranom, ked v noci castejsie pije rano mauz tu lienku ozaj celu nasiaknutu... prvu dceru som bohuzial nekojila, takze viem aj co je to v noci vstavat a zarabat mlieko...je aj to narocne, ale to ma zase vyhodu v tom, ze to moze za mna urobit aj niekto iny...pri dcere sme sa s muzom striedali...ja cez tyzden ked on chodil do prae, ja cez vikend... maleho mam alebo pri sebe v posteli alebo mam postielku prirazenu k mojej posteli, sam si prsnik najst a nadojcit sa bez toho aby som mu musela pomoct nevie a ako som pisala nema tu polohu rad a ma reflux... ja viem, ze to nemoze byt vzdy ruzove a bez problemov, ale som pevne dufala, ze cim bude starsi, tym sa bude spanok v noci zlepsovt, nie zhorsovat... muz sa mi snazi pomoct ako vie, ale dera dakedy fakt tak strasne vyzaduje mna (asi nejaka forma ziarlivosti) ze ona spusti taky krik, ze maleho by zbudila keby spal... a o 7-8 rano s nou muz tazko pojde niekam von...

nikola99
16. feb 2014

Ahojte, pridám aj ja moje ponocovanie s detmi🙂)),,,staršia má 3,5 roka a tesne pred 3 narodeninami dokázala prespat celú noc, inak od narodenia bola presne načasovaná každé 2 hodiny jedla či pevnú stravu alebo cicik, prvého polroka to bol zaberák, najma noci..cez den na nu sama tiež dost plakala, muž na týždnovke v noci zas sama, síce neplakala ale každú chvílu na prsníku, neskor som bojovala proti tomu, skúsila som umele mlieko aj kaše, aj miesto ciciká flašu čaju v noci, ale nič nezabralo...budila sa 2-3 razy za noc. Potom sa narodila mladčia má teraz 9 mesiacov, tu som prešla na 2-hodinové kojenie v pohode, ved predtým som sa už budila 2 razy za noc tak teraz sa 5 telo je zvyknuté berem to v pohode...celý týžden som na ne sama, ked chcem aby mala nezobudila staršiu a chceme spat, len prsník vytahujem a mám ju pri sebe. Sú svetlé noci, že 2 krat sa zobudí, cucne a spí dalej a potom sú aj tmavšie ked zaspí o 22,00 a už 23,30 si pýta a potom že 00,30 a zas 1,00 a kuk na hodiny 1,30 a tak dookola už len čakám na piatu hodinu lebo tam zvyčajne potiehne do pol 7, moje svetlé dve hodiny 🙂)) Maminy zvládnu všetko

emocia
16. feb 2014

@gromkaver Ahoj gromkaver, pri prvom naložení do šatky či nosiča, ak si doteraz nenosila. môže byť bábo v rozpakoch 🙂 ale nemusí 🙂 Nepozná to, a tak to môže byť rozpačito prijaté, ale nebude, ak sa budeš usmievať a sa mu prihovárať a príp. bude vidieť prsník. Skús to pri prvom naložení urobiť tak, aby ste tam boli iba vy dvaja. Nalož si ho vertikálne (na youtube nájdeš kopu videí, podľa ktorých sa naučíš šatku viazať aj tu je verikálny úväz:

https://www.youtube.com/watch?v=3McvFdSySJ4

Nacvičuj najrpv s vankúšikom, aby si to technicky zvládla. Držím palce! Alena

gromkaver
16. feb 2014

@emocia jej,. dakujem velmi za informacie a povzbudenie 🙂

emocia
16. feb 2014

@gromkaver Ahoj ešte raz, gromkaver. Ešte k manželovej pripomienke: dieťa tohoto veku na prsník patrí. Prsník je univerzálne "zariadenie". Je multifunkčný, na papanie, na upokojenie, na zaspinkanie, na podudlovanie. Na toto všetko je. V tomto veku je to legitímna potreba dieťaťa a ak mu je kontakt s prsníkom, možnosť sa prisať, kedy potrebuje, daná neobmedzene a ochotne, nasýti sa toho dostatočne v tomto krehkom veku bábatka, a to priaznivo ovplyvní nielen jeho fyzický, ale aj psychický vývoj. Bude si v mnohých aspektoch istejší a sebaistejší, aj preto, že sa bude môcť oprieť o svoje zážitky a pocity spojené s dojčením – blízkosťou s mamičkou. Ako bude rásť, bude sa postupne a bezproblémovo odpájať od mamičky, pretože bude mať výborný základ, bude dostatočne nasýtený dojčenia a mamičky samotnej. Nehrozí tak, že by pridlho "visel" na mamičke, na rodičoch, a nemohol dospieť. Lebo aj také sa stáva... bohužiaľ. Srdečne Alena

gromkaver
16. feb 2014

@emocia Alenka,. krasne ste mi to napisala. Obavu vo mne vzbudili hlavne kamaratky, ked jedna dokonca uz nedojci, ale stava sa, ze maly zaspava na prsniku a ma uz 4 roky a susedina mala takto zaspavala do 5 rokov a toho som sa popravde zlakla 🙂. ale fakt je, ze mi to zatial takto vyhovuje a vynahradzam si to, co som starsiemu nedala kedze odmietal od 8mes. prsnik ale aspon do 11.mes. sme to potiahli, potom uz absolutne nemal zaujem, presla som si pri nom aj laktacnymi krizami, nehovoriac ze som s porodnice odchadzala ako troska, ktorej miesto spravnych poloh dojcenia povedali, aby si kupila klobuciky (aj kupila ale doma som ich odlozila) a ked to nepojde, tak mu dam UM. Ja som to ale nevzdavala lebo som dojcit chcela. a ked ich uz teraz porovnam, tak starsi je hamblivejsi, placlivejsi a prchkejsi a maly je vysmiaty, spokojny, otvoreny hoc zasa trosku jedosko 🙂 - ale uz som neni z kojnia v krci, neriesila som, ci mu mliecko bude stacit ako pri prvom, jednoducho "vytiahneme-didame" 🙂. Naozaj dakujem za mile slova plne podpory 🙂

zebra41
16. feb 2014

@gromkaver tak ja na toto nie som,ze by som ju nechala vyplakat. ja len dufam,ze z toho coskoro vyrastie 🙂

emocia
16. feb 2014

@gromkaver Gromkaver, nech sa vám všetkým darí. Ak je človek uvoľnený, tak všetko ide ľahšie. Želám všetko naj naj!

janagavalcova
16. feb 2014

@ewca Ahoj, mne sa narodil synček keď mala dcérka 3 roky a do škôlky nechodila. A malý bol plne kojený do 11 mesiaca. Večer zaspával na prsku a keď som ho odpojila sa prebudil, uspávala som ho v kočiari do 8 mesiaca v obývačke do polnoci a potom každú hodinu v noci kojiť čo sa budil. A ráno o siedmej my vstávala dcérka, ktorá do škôlky nechodila a musela som sa jej venovať. Takže oddych vôbec žiadny, čo sa potom odzrkadlilo na mojom výzore, vrásky, únava a v 11. mesiaci strata mliečka. Toto som mala 11 mesiacov pri synovi a pri staršej dcérke 2 roky a 8 mesiacov čo my v noci nespávala.... Synčekovi podľa mňa nestačilo mliečko, keďže teraz papá aj za troch, nielen za dvoch. Ale nejako som to vydržala. Myslím si,že je to prirodzené, len zmena, dieťa sa mení. To je môj názor, veľa trpezlivosti prajem, tú budeš potrebovať... 🙂

gromkaver
16. feb 2014

@zebra41 ved toto, ani ja nie, teda my 🙂... ale ved hafam do 15-tich sa naucia 😀 ...