Bolestivé kojenie a popraskané bradavky

11_martina
3. júl 2020

Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom dojčenia. V pondelok som rodila a mliečko mi postupne pekne nabehlo, malá pekne saje (používam klobúčiky) ale kojenie je pre mňa strašne bolestivé. Bradavky mám trochu popraskané a keď začne ťahať ide ma roztrhnúť od bolesti. Už to prestávam psychicky zvládať tú bolesť, je mi už naozaj stoho do plaču. Aj si ich natieram ale nepomáha nič, ani dotknúť sa ich nemôžem bolí ma to stále... Každé kojenie je takto bolestivé alebo len ja mám taký problém!? Dakujem za odpovede

eliska13
3. júl 2020

@11_martina je to len začiatok mne pomohlo masticka od Avent lekárka mi ju dala v pôrodnici
Skús sa spýtať sestričky či je dobre prisata vraj by to nemalo bolieť, ak je dobrá nastavená, ale mňa týždeň dva veľmi boleli aj krv mi tiekla, ale ja som aj odsavala skús ich čo najmenej drazdit podprsenkou vetrať...

selu11
3. júl 2020

@11_martina Martinka presne tento problém som na začiatku kojenia mala aj ja, stále som hovorila, že radšej ešte raz rodiť ako toto 😕 Presne viem o čom hovoríš. Skúšala som veľa mastičiek a nepomáhalo nič, teda okrem obkladov Multi - Mam. Na ne nedám ja osobne dopustiť. Vyskúšaj, možno pomôžu aj tebe.

ivanka0603
3. júl 2020

@11_martina ahoj, ja som mala presne taký istý problém, keď som malého kojila. Pri každom kojení som plakala od bolesti. Bradavky som mala krvavé. Tiež som používala klobúčiky, lebo som si myslela,že to bude lepšie. Ale jedného dňa som to skúsila bez a už to bolo len a len lepšie. Bolesť behom pár dní prestala. Takže moja rada je skúsiť to bez klobúčikov a keď to nepôjde, tak kontaktuj nejakú laktačnú poradkyňu.

selu11
3. júl 2020

@eliska13 Mne osobne zas laktačná poradila aby som mastičku od Avent nepoužívala, teda žiadnu s lanolínom pretože ak sú na bradavách ragády, lanolín "zakonzervuje" ranu zvrchu a pod povrchom to môže hnisať a potom môže nastať veľký problém, tak povedala mne. Najlepšie sú mastičky bez lanolínu, ja som mala z DM a bola som spokojná.

ja_mama
3. júl 2020

Skusila si namiesto natierania aj napr multi-mam compresses? To su take liecive obklady alebo ako by som to nazvala....ja som skusala lanolin aj bephanten ale najviac mi pomohli tieto multi-mam. Potom uz ked to bolo dobre tak som sem tam lanolinom natrela ked ma zacali pobolievat. Inak vsetci mi tvrdili ze kojenie neboli ale mna teda bolelo tak cca prvy mesiac aj ked som nemala velmi viditelne popradkane bradavky. asi si proste museli zvyknut na ten cuc 😀 prisatie mi kontrolovali hned v porodnici viacere sestricky a vraj bolo spravne...boleli potom coraz menej az to preslo

ivangeline
3. júl 2020

Niekedy mi hovorili olivovy olej. XD Ja som yo predychala a potom si bradavky si zvykli. Skusala som tiez kadejake maste..aj lanolin..pomohlo vydrzat a davat prso, len ked bolo fakt hladne, aby si oddychli..

selu11
3. júl 2020
eliska13
3. júl 2020

@selu11 ja som rodila pred 12 r laktacne boli v plienkach😀vyskúšala som 2,3 druhy z lekarne nič nepomáhalo, tak mi doniesli vzorku Aventu a za 2 dni bol pokoj, ale môže byť😀niekto hovoril, že treba si bradavky potierať často materským mliekom, nedávať si prsné tampóny nech nie sú vo vlhkom ...strašne veľa ľudí z nazorov

selu11
3. júl 2020

@eliska13 Veru aj tu platí sto ľudí, sto chutí. Každému iné pomôže. Nepoužívať tampóny radila aj mne a najlepšie bez podprsenky, aspoň kým nepominie problém. Materské mlieko je tiež určite dobrý nápad, to je vážne asi na všetko dobré 😉

evik159
3. júl 2020

nepouzivaj klobuciky a zavolaj si laktacnu, nech skontroluje prisatie. A naozaj co najskor, nech sa trapite co najmenej. Mozno skus aj zmenit polohu - kojis posediacky alebo v lahu? Drzim palce!

evik159
3. júl 2020

a teda nie kazda laktacna sestra v nemocnici je ozaj dobra laktacna poradkyna... vlastna skusenost... pozri poradkyne mamila

juliet86
3. júl 2020

nemate spravne prisatie. preto to boli.

selu11
3. júl 2020

@juliet86 Nemusí to byť len v tom. Ja som mala doma laktačné dve (nie naraz) A prisatie bolo správne hneď od začiatku, teda ešte z pôrodnice. Ja som si to spôsobila odsávačkou, lebo som sa s ňou nekamarátila a kojením sa to len zhoršovalo. Veľmi som aktívna v tejto diskusii 😅 ale v takej čerstvej pamäti mám tento problém a veľmi by som bola rada, keby niečo mladej mamičke pomôže 🙏

ja_mama
3. júl 2020

@juliet86 ja si ozaj myslim ze to proste na zaciatku moze boliet aj ked je prisatie spravne..malej strihli v porodnici aj uzdicku aby sa lepsie prisavala. Priberala aj napriek tomu ze som na zaciatku mala malicko mlieka, takze ho musela vytiahnut. Mozno aj preto sa tak tie bradavky na zaciatku rozbolaveli ze strasne tahala aj ked uz mlieko nebolo. A kym sa vyliecili to chvili trvalo. Ale ked mi kazdi dookola opakoval ze kojenie boliet nema a je prisata spravne, nemoze ma to predsa boliet, to nie je normalne - nepridalo mi to na poporodnej psychike. Holt daktore mame mozno len citlivejsie bradavky..

evistaevista
3. júl 2020

@11_martina žiadna masť ani liečivé obklady ani biela ľalia mne nepomohli tak ako kvapky citrovital. Ale tiež som ich skúsila ako úplne posledné, teraz neviem čo so všetkými mastičkami budem robiť 😂

erikissima
3. júl 2020

Toto som si aj ja zažila pri druhom synovi, viem čo je to za bolesť aj ti verím ze to ide na psychiku, ta bolesť je strašná...ja už keď som mala kojiť tak ma poty obliekali, a celé kojenie som prerevala 🤦‍♀️ Prvá vec - babo je zle prisate, v ústach musí mať celú bradavku až po dvorec...v tomto som aj ja robila chybu 😔 Malý si zo mňa robil cumel a bradavky sa nehojili. Klobúčiky nepouzivaj, tak sa správne prisatie nenaucite bohužiaľ. Druhá vec - naozaj pomáha vetrať vetrať a vetrať, skus napr na noc spat bez trička 💪 Ja som mala jedine šťastie, že moj malý bol "multifunkčný" a pil aj z prsa aj z fľaše - odsavala som asi týždeň a tak ho krmila cez fľašu materským mliekom, mňa odsávanie bolelo omnoho menej, za ten týždeň sa mi dali bradavky dokopy a potom sme sa začali znova normálne kojiť 🤷‍♀️ Ale naozaj ti neviem povedať ci by to tak bolo u každého mimča 🙏 Každopádne laktacnou poradkynou nič nepokazís, aj keď no...nie je to záruka úspechu, záleží na akú natrafis ale za pokus to stoji. Držím palce 💪 A nezúfaj, je to len obdobie 🙂

heidy222
3. júl 2020

Ja som si davala pol hodinu pred dojcenim Panadol. Multi mamm pomohlo tiez, nakoniec najviac Bepanthen

majah212
3. júl 2020

Dojcenie nema.boliet. ja som to mala pri prvom, isla som za laktacnou a ukazala mi spravne prisatie, ako predist bolesti a podm ak mas v okoli dobre referencie na laktacnu, tak ju kontaktuj.

rea_ch
3. júl 2020

V prvom rade zahod klobuciky. Mne ich poradili pri prvej dcerke uz v porodnici a bolo to s nimi este horsie, bolest neskutocna, aj krv tiekla. Ked uz to bolo na nevydrzanie skusila som bez a snazila som sa zlepsit aj techniku prisatia a postupne to bolo ovela lepsie. Treba aj dietatku pomoct niekedy maju problem so spravnym prisatim. Chce to trpezlivost a precitat si o tom ako sa ma dieta spravne prisat. Boliet to nema, mozem porovnat. Druha dcera sa prisala hned na prvykrat poriadne a pri nej ma dojcenie nebolelo ani raz za 6 mesiacov, co som ju dojcila.

evitka83
4. júl 2020

@11_martina mne pomohla nechtikova mast robena z jazvecej. Pozrite bylinkove skupiny na fb, niekto by Vam urcite vyrobil. Alebo len klasicku nechtikovu mast z lekarne. Ja som sa tiez na zaciatku trapila. Myslela som, ze s tym seknem, vzdy mi bolo do placu. Ja som tiez prisla na to, ze to bolo zlym prisatim maleho. Zobral so ust iba bradavku a ked ju chyti dasnami tak ju prirodzene porani. Preto je dolezite, aby mal v ustach aj cast dvorca, pretoze vtedy sa mu prsnik posunie hlbsie do ust a dasne ma na dvorci. Ten neporani a navyse sa tym stimuluje tvorba mlieka. Ked si stlacite prsnik hned za bradavkou a potom posunite prsty na hranicu dvorca a stlacite tam, uvidite rozdiel v toku mlieka. My sme sa trapili 6 tyzdnov. Mala som malo mlieka plus poranenr bradavky. Boli sme 50:50 UM a moje mlieko. Ked to bolo zle, odsavala som si a davala malemu z flase. Postupne sa to rozbehlo a teraz je plne dojceny. Vynimocne dostane UM.mne pomohla dost ta odsavacka, ale treba s nou opatrne. Pri dcere som s nou skoro potrhala bradavky, ako som sa snazila dolovat mlieko. Teraz pouzivam nizsi stupen a odsavam dlhsie. Niekedy dokojim a dam si odsavacku na prsnik,ide 10 min naprazdno, ale potom sa mlieko normalne pusti a odsajem zasobu. Drzim palce

11_martina
autor
12. júl 2020

Baby ja som už hotová. Vôbec sa nič nelepší, práve naopak.. Sme na tom tak že jej dávam UM Nutrilon na striedačku s mojím (niekedy si ručne odstriekam alebo ju niekedy priložím) ale nedá sa to naozaj proste nedokážem sa preniesť cez tu bolesť. Mam stoho výčitky že proste jediné čo to dieťa odomna vyžaduje je to mliečko a nedokážem jej ho plnohodnotne dať...

selu11
12. júl 2020

@11_martina V prvom rade nemaj výčitky, poznám laktačnú, ktorá má tri deti a nedokázala kojiť ani pri jednom. Keď to nejde, tak to nejde. Ako som už vyššie písala, ja som mala ragády, neskôr mykózu (z tých ragád) aj pri nej som pociťovala veľké bolesti, takú rezavú bolesť. Na to mnne poradila Canesten krém. Už presne neviem, ty máš aký presne problém? Ragády?

11_martina
autor
12. júl 2020

@selu11 áno mám tam prasklinky ktoré bolia, už som skúsila všetko, kalciovu, zinkovu masť, avent krém na bradavky a posledný týždeň si to potieram genciankou ale proste stále bolesť, koľkokrát už dobre ale keď jej dám papať tak zase mi to podráždi a dokoliecka ...

selu11
12. júl 2020

Skúšala si aj tieto obklady?

selu11
12. júl 2020

Mne pomohli jedine tie, po asi mesiaci skúšania. Nemala by si používať ani mastičky s obsahom lanolínu, veľmi dobré aj keď lacné sú v DM

11_martina
autor
12. júl 2020

@selu11 áno aj toto som už mala... Nič..

11_martina
autor
12. júl 2020

@selu11 áno to viem laktačná mi poradila že také maste radšej nie pretože podporujú vznik kvasinkovej infekcie.

selu11
12. júl 2020

Tak to mi je ľúto, spoliehala som sa na to. Jedine laktačnú zavolať, možno si už doma mala ale kľudne zavolaj opäť. Mne ešte poradila, aby som si dala pozor pri kojení a kútiky ústočiek bábätka smerovali k okrajom ragád, snáď som napísala zrozumiteľne. Proste aby ragády a
ústočka boli akoby vodorovne.

xjakubikovak
12. júl 2020

za mna top je citrovital.. tie multi mam nula bodov

xjakubikovak
12. júl 2020

@xjakubikovak laktacnu si doma mala? ak ano co povedala? ja som mala tento isty problem a maly mal prirastenu uzdicku- trebalo to podstrihnut ale kojila som bez klobucikov tak neviem ci to moze robit sarapatu ked ty používaš klibuciky🤔