Antibiotiká a kojenie. Uškodí to malému?

sonnnka
23. sep 2011

akoby nestacilo ze moj maly syncek mi preplace vacsinu dna koli kolikam, dostala som anginu... doktorka mi predpisala antibiotika zinnat. vraj prechadzaju do mlieka ale su povolene.... doteraz som sa snazila malinkemu pomahat probiotikami aby mu crievka vyzreli a teraz to vsetko zmarim tym ze si nasadim atb?. s antibiotikami mam ja osobne zle skusenosti, vzdy po nich hnackujem, mam mykozy a neviem este co vsetko.. bojim sa ze ked ich zacnem uzivat malemu znicia crevnu mikrofloru tak ako mne a bude to este horsie s tymi kolikami. probiotika uzivam aj ja aj maly.. co myslite, moze mu to uskodit tak ako si myslim? alebo ho budu tie probiotika chranit? najradsej by som tie antibiotika nebrala ale zasa sa bojim ze ho nakazim..

tinki
23. sep 2011

a povedala si to všetko aj doktorke? Ona potrebuje vedieť všetky súvislosti aby ti predpísala vhodné lieky.. Ale probiotiká, ak ich malý už užíva, tak by ho mali chrániť. Ak sa bude niečo diať, zajdi znova za lekárkou a povedz jej všetko..určite nájdete to správne riešenie.. 😉

magimi
23. sep 2011

myslim, ze najlepsie pre teba aj pre maleho bude, ak budes brat antibiotika aj malickeho kojit. Vzdy prevazuje benefit materskeho mlieka pred negativom prestupu antibiotik do mlieka. Do toho mlieka totiz neprestupi cela davka, ale iba ista cast. Crievko dietatka je chranene jednak probiotikami materskeho mlieka a jednak teda ked mu este pridavas probiotika navyse. Samozrejme, moze trosku hnackovat, ale to ze dostava materske mlieko je pre neho vacsie plus.
Odporuca sa kojit dietatko aj v pripade, ze mamicka je po operacii a dokonca dostava antibiotika do zily.

A pre tie koliky, davas rektalnu rurku? Treba ju tam nechavat aj dlhsie, aj 10-15minut. Mozes aj po kazdom kojeni. Koliky vznikaju totiz tak, ze dietatko nevie uvolnit vnutorny zvierac konecnika. Tym padom v nom ostavaju aj plyny aj stolica. Tym ze rurkou podrazdis konecnik, tak sa ten zvierac uvolni. Ale treba ju tam nechat dostatocne dlho. A preto som povedala, ze po kojeni, lebo pri prijme potravy funguje taky reflex, ze sa automaticky zosilni peristaltika a teda aj deticky sa skor vyprázdnia, preto prave vtedy moze byt v brusku najvacsi tlak a bolesti. Tym ze zavedies rurku, tak odidu plyny aj stolica a babatko je vklude.

dai
23. sep 2011

uplne nesuhlasim s magimi,
neviem ake antibiotika beries, ale ak by mali skodit babatku, tak by som radsej mu davala UM po dobu bratia antibiotik ... ty si zatial odsavaj mliecko aby si on neprisla...
ja som takto fungovala prve 2 tyzdne zivota mojho synceka kedze bol v nemocnici a ja som pri nom nemohla byt - odsavala som a nosila mu mlieko - normalne mu ho podavali flaskou - napriek tomu mi v 6-tom tyzdni zivota krasne presiel na kojenie...
s tou rektalnou rurkou je to tiez taka dvojsecna zbran - ja som ju pri malej parkrat pouzila, urcite sa ale neodporuca pouzivat ju casto a nechavat ju dlho, kedze nasledne by dieta mohlo mat problem s normalnym vyprazdnovanim sa ( jednoducho bez rurky sa nevykaka...)
koliky treba vydrzat... s babatkom radsej cvicit s nozickami, vela ho nosit v skrcnej polohe, hojdat - mojej malinkej to pekne zaberalo ...vyskusaj radsej do svojej stravy pridat potraviny ktore zmakcia kaku, ak ma problemy s vyprazdnovanim - my sme davali slivky a podobne... ale myslim ze tvoj maly ma jednoducho len koliku, ktora ani tak nie je o traveni ako takom, skor o nevyzretosti celkoveho detskeho organizmu ( nielen traviaceho traktu ale aj nervoveho systemu etc. ) - koliku by som rurkou urcite neriesila, ta je skor na tie zapchy podla mna...

xlucia
23. sep 2011

@sonnnka zinnat pri kojeni mozes. ake probiotika beries ty a ake maly? napis do IP ak chces

magimi
23. sep 2011

@dai informacie, ktore som tu napisala o rektalnej rurke su od detskeho chirurga

sonnnka
autor
29. sep 2011

dakujem za rady, nakoniec som to vyriesila tak ,ze som zacala uzivat homeopaticky liek angin.heel S a kloktala som hrdlo slanou vodou a antibiotika ani neboli potrebne... som rada ze som sa im vyhla. vrelo odporucam na zapalene mandle ANGIN HEEL S. naozaj pomaha

skonecna
2. okt 2011

Ja suhlasim s nazorom,ze jednoznacne kojit aj na ATB ak su potrebne a dietatku v tej dobe davat probiotika.Cestou MM je chranene pred infekciou matky.Osobne som pri dvoch mastitidach uzivala Augmentin a Sumamed a nevzdali sme to ani pri mojom zapale pluc na kombinacii Klacid, Augmentin, Zinnat. Su to ATB, ktore sa pri kojeni mozu indikovat a malinky to zvladol.

aliza
2. okt 2011

@magimi este k tej rektalnej rurke, v niektorych krajinach ju ani nezozenies lebo su zakazane, prave kvoli moznosti poskodenia konecnika. Uz ked pouzit, tak urcite kratkodobo a nie nechat 15 minut vo vnutri 😕. Chuda dieta, ved si predstav, ze ty mas denne po 15 minut rurku v konecniku....brrr, nechcem byt hnusna a dalej to tu rozvijat....ale urcite to nie je normalne, mily pan chirurg ma asi svoje teorie, len neviem, ci ich skusal aj na vlastnych detoch/vnucatach. Moj syn kojeny nebol, tiez mal koliky, po mesiaci sme presli na mlieko, ktore je okrem ineho aj proti kolikam a moj maly raz neprdol, raz sa nepucil, takze ja nezdielam tvoju teoriu o tom, ze dietatko nevie uvolnit vnutorny zvierac a preto ma koliky.
pardon za odbocenie od temy, ale musela som reagovat.

magimi
4. okt 2011

@aliza toho detskeho chirurga si velmi vazim a verim mu, chcela som len pomoct radou od odbornika..nie len od laika. Samozrejme v medicine nic neplati na 100% a to co ucinkuje na jedno dieta, nemusi ucinkovat na ine. Aj brusnych kolik je viac druhov. Ale ak by tato metoda na moje dieta ucinkovala, urcite by som mu radsej nechala rektalnu rurku 15 minut, ako by sa malo 3 hodiny vypinat v bolestiach bruska.

aliza
4. okt 2011

@magimi ono treba pouzivat aj zdravy rozum, nie sa radit jednym chirurgom. Bude on niest zodpovednost za poskodenie zvieraca tvojho dietata? nie, nebude, ale ty. Pisala si, ze po kazdom kojeni treba nechat tu rurku vnutri aj 10 -15 minut, cize ak sa mesacne babo koji dajme tomu kazdu hodinu-dve, tak to ma chuda male rurku v ritke dokopy aj takmer hodinu a pol denne!!! ...to sa ti zda normalne? Nic v zlom, ale ja fakt zasnem, comu vsetkemu su mamicky schopne uverit a co vsetko na svojich detoch prevadzaju... 😕. Ak ma tvoje dieta take velke problemy s kakanim, tak treba hladat pricinu a nie sa uspokojit s vysvetlenim, ze babo vlastne ani kakat samo nevie lebo to je naozaj blbost.

magimi
4. okt 2011

@aliza panecku, ved jasne, ze ked je dieta pokojne a nic mu nie je, tak nebudem davat rurku kazdu hodinu, ale ked place cely den a rurka mu pomaha, tak dam aj po kazdom kojeni...a nie je nutne to drzat celych 15 minut, ak sa odplyni alebo upokoji do 3...ja som napisala, ze sa moze aj 10-15 a ze sa moze aj po kazdom kojeni, nie ze musi. A samozrejme inu pricinu treba vylucit..ale to niektori podla toho ako koliky prebiehaju priblizne vedia...napriklad ti detski chirurgovia. Niekomu to mozno treba vysvetlovat uplne slovicko po slovicku, ja zdravy rozum mam.
A inak, nemyslim si, ze rektalnou rurkou sa moze poskodit zvierac, tie s ktorymi sa stretavam su gumene hadicky, maximalne poddajne

aliza
4. okt 2011

@magimi no, ty si to sice nemyslis, ale tisicky inych detskych lekarov po celom svete maju iny nazor. A nemyslim si, ze ten tvoj spominany detsky chirurg vie, ako prebieha detska kolika, inak by ti toto neradil. A este otazka, ty ked mas koliku, tak si tiez davas na 15 minut rurku? lebo kolika je kolika, princip ten isty, nie su ziadne druhy a poddruhy... proste sa to musi same uvolnit, pohybom, masazou...ale nie napichovat dieta po kazdom kojeni na rurku (precitaj si este raz tvoj prispevok, co si radila). A zapcha ma takmer vzdy svoj povod, vacsinou v traveni mlieka, kedze babatka nic ine nepiju/nejedia. treba zmenit mlieko a je po zapche. Pri zdravom, kojenom dietati by ziadna zapcha byt nemala, kojene deti nemusia kakat aj vyse tyzdna, ak nekakaju par dni a nasledne je stolica makka, tak nejde o zapchu. A ak je problem vytlacit a stolica je velka a tvrda, tak je problem s travenim mliecnej bielkoviny.

lenocka4
20. apr 2012

Citam vase komentare a aj ja mam podobny problem. Mam anginu a zapal priedusiek, doktorka mi predpisala zinnat 500. Nakolko mam 11 mesacnu dcerku, ktoru kojim a doktorka mi povedala, ze nemam kojit 2 tyzdne a malej mam kupit umelu stravu. Dnes som sa rozhodla Zinnat vysadit a po 12 hod. som malu nakojila, nakolko je zavisla na prsniku. Neviem, ci som urobila dobre, ci sa v mlieku nenachadzali stopy po antibiotikach. Uzila som len 3 ks tabletiek, tak preto som sa rozhodla ze malu nebudem trapit a umele mlieko jej urcite nedam. Som zufala, neviem, ci som sa rozhodla spravne.....
Ak mate s tym podobnu skusenost, rada so od vas necham poradit. Dakujem Lenka.

janinah
20. apr 2012

@lenocka4 v príade podobných problémov som dvihla telefon a volala nejakému odborníkovi,hoc aj primárke detského odd, slušne som pýtala radu a nik ma neodmietol 😉 nie raz som sa stretla s tým,že lekári nasadili nevhodné atb a lieky /vzhľadom ku kojeniu/treba si to kontrolovať...ale chyba je zobrať 3tbl antibiotika a vysadiť,to už nikdy nerob 😒 tiež je rozdiel,či je dieťa 2 mes plne kojené alebo 11 mes,ktoré už môže jesť skoro všetko

lenocka4
21. apr 2012

Viem, ze som neurobila dobre, a ze sa mi choroba urcite vrati, ale urobila som to hlavne pre malu.... Ale tak som sa rozhodla a ked sa mi to vrati, urcite si Zinnat znovu nasadim....Umele mlieko bude musiet urcite pit, nic sa neda robit..Dakujem za ochotu odpisat.

lenocka4
21. apr 2012

@janinah Inac, ako mi to moze uskodit ked som vysadila ATB???

janinah
21. apr 2012

@lenocka4 nemá význam moje rozpisovanie,je toho plný google- o atb liečbe a jej zásadách -čo ako prečo 😉

luba41
21. apr 2012

@lenocka4 nie som síce lekár, ale tu v diskusiach bolo toho dosť napísané, pri Zinnate môžeš v pohode kojiť 🙂 opýtaj sa @strapco13

carodejnica
21. apr 2012

@lenocka4
Zinnat môžeš popri dojčení , doktori a príbalové letáky sú v tomto smere alibistickí, radšej odporučia nedojčiť... 😒
Ak si si nie istá obráť sa na Mamilu (združuje laktačné poradkyne) - inak v ich databáze som našla viacero dotazov týkajúcich sa Zinnatu.
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?...
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?...
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?...

wewe22
21. apr 2012

aj ja som uzivala zinat a bolo vsetko OK najlepsie ked kojis je ist ku gynekologovi ten ti predpise lieky ktore mozes aj na anginu aj v lekarni mi povedali ze vseobecny su alibisti a radsej ti nenapisu nic alebo povedia prestat kojit

strapco13
21. apr 2012

@lenocka4 pri zinnate kludne mozes kojit, mozu ho babstka od nsrodenis a to msle mnozstvo co ide fo mlieka pomoze spoli s protilstkami v mat.mlieku zvladnut pripadne nakazenie od teba
cize normslne ber atb a normalne dojci

lenocka4
21. apr 2012

Dakujem vsetkym, ktore ste sa zapojili k mojmu problemu. Dnes mi to nedalo a zavolala som do nemocnice a spytala sa pani primarky na detskom na moj problem. Vlastne ani ja sama neviem, preco mi moja doktorka neodporucila kojit pokial budem ATB uzivat 2 tyzdne. /Povedala mi, ze sa mam odstrekovat a mlieko vylievat/Primarka mi povedala, ze mozem kludne kojit!!!! Ze to male mnozstvo, co sa dostane do mliecka je fakt len minimum...Takze moja pani doktorka ma dost zmiatla a nakazala mi kupit umelu stravu na 2 tyzdne, co sa aj mne zdalo dost zle, nakolko moja mala je na prstniku zavisla a este ho aj vylievat sa mi zdalo dost cudne....Tak a Nutrilon, ktory som vcera kupila za 14 eur a pouzila 2x, mozem hodit do kosa...Takze primarka ma dnes velmi potesila a ja mozem kludne v noci spat....

carodejnica
21. apr 2012

@lenocka4 Ty kokso, tak to je fakt sila, máš skutočne "fundovanú"a "erudovanú" lekárku 😠 Teším, že to máš potvrdené aj autoritou... 🙂 Inak naozaj je to tak, väčšina liekov je kompatibilná s dojčením, treba si to vždy preveriť aj inde.. 🙂

minewka
21. apr 2012

@magimi potvrdzujem to, čo si napísala - mnoho detí (samozrejme nie všetky) - dostanú akoby kŕč análneho zvierača
a nedokážu sa vyprázdniť.
Presne na to pomôže rektálna rúrka - ktorá to tam podráždi, kŕč sa uvoľní a bábo sa vykaká.
Netreba ju nechávať 15 min, ani dlho - ale opatrne naolejovanú dať dnu, povytiahnuť von, dať dnu, povytiahnuť von - aby ten kŕč análneho zvierača sa uvoľnil.

@aliza rektálna rúrka je gumená, ohybná, s malinkým priemerom, mamička by muselo veľmi hrubo, neopatrne a agresívne s touto rúrkou narábať, aby dieťaťu nejakým spôsobom poškodila konečník.
predstav si, že pociťuješ neuveriteľný tlak, nutkanie na stolicu - ale nedokážeš sa vyprázdniť - je to veľmi bolestivé.
Nestáva sa to často, ale ak dieťaťu nič nepomáha, silne plače, nepomáhajú ľahšie veci ako masáž bruška, cvičenie nožičkami, nosenie "na tigríka", atď - je namieste uľaviť dieťaťu od silných bolestí a tento kŕč jednoduchou a bezbolestnou metódou uvoľniť.

Pravda tiež je, že to netreba používať denne, alebo veľmi často.

Občasné použitie v indikovaných prípadoch len pomôže.

evamlynekova
4. nov 2012

@lenocka4 super ze toto citam lebo ja mam problemy s hlisavym zapalom dutim ☹ maly ma uz 4 mesiace a chodim ku krcnemu nechce mi predpisat nic koli tomu ze dojcim tak som si jeden tyzdne kvapkala lokalne do nosa TOBRADEX ,ked neustupilo tak som striekala bioparox ale vsetko nabera taky spad ze mi z nosa steha hnis zatecene mam cele hrdlo ktore ma koli tomu katastrofalne boli a nemozem sa z toho vyhrabat uz treti tyzden ☹ tak zajtra naklusem k obovdnej lekarke a skusim sa jej spytat ci mi toto nepredpise lebo u krcneho by som zase nepochodila ☹ uz ma to vobec nebavi boli ma z toho hlava je mi zle a hrdle ani nehrovorim ..keby mam pluvatko tak vypluvam vsetko aby som nemusela prehltat koli tej bolesti ☹

lusi1
24. jan 2013

ja mám teraz tiež problém,mám mesačné bábo,ktoré od pôrodu stále kašlalo a kýchalo.vždy vraveli,že to je normálne,až mi dostala doma záchvat a skončili sme v nemocnici,kde nám diagnostikovali laryngitídu.dostala aj antibiotiká,lebo jej našli v hrdle a nose stafilokoka.išli sme aj my na výtery,tak našli aj nám nejaké bacily a na základe toho mi predpísali antibiotiká,na ktorých tiež stojí,že nejesť počas kojenia.moja doktorka povedala,že ich môžem aj počas kojenia,lebo len kojím,že aby sa preliečili bacily a malá niečo nedostala zas a malej pediater povedal,že nech neberiem,že vírusov je kopa a že ked nemám problém žiaden,tak je to zbytočné,však o 3dni môžem zas mať nejaký vírus,ktorý ani nebudem vedieť,že mám.tak teraz neviem,čo mám robiť,či ich brať,či nie.lebo cítim problémy v hrdle,nieje to strašné,tiež kýcham,pokašlievam

pipinahege
27. jan 2013

Ahojte babule, mam takyto problem,, mala mi stqale kraasne papala aj papa, vsetko je ok,, len som skaredo prechladla,,, a asi mi prechladlo aj mlieko,, a vzdy ked sa mala nadojci,, tak vsetko vyvracia nie naraz ale postupne,, a do toho ma aj hnacku,,, ako by som to vedela, vyliecit,, alebo zastavit?:.dakujem

lenocka1981
19. aug 2014

@magimi to mas pravdu, mala ma teraz koliky a to hlavne v noci...pyta sa casto na prsnik, a po minutovom cicani sa jej krasne uvolnia plyny, doslova to z nej vystreliii a pokojne spi dalej...par krat za noc, sice som nevysp[ata..ale nech...malej to pomaha...🙂

nevenka
1. apr 2016

@magimi ahoj, uz je to stara tema, ale prispejem...my sme sa s bolestami bruska trapili s dcerkou 5 mesiacov, jedna pediatricka sa zlutovala a malej predpisala antibiotika a po nich konecne mala vetry a kakala, nehovorim, ze to bola kolika, to bola permanentna bolest 24 hodin denne. Mna povazovali za hysterku. Mala premnozene nejake bakterie. Nasledne ale sa premnozili kvasinky a bojovali sme dalej, bez rektalnej rurky nebolo dna a niekedy sme ju museli pouzit aj 5x denne a dovtedy, kym sa nevypukala a nevykakala - zelenu penu!!! Nakoniec som nasla riesenie na jej problem mimo ATB, a nastastie, teraz ma 7 mesiacov a je to uz ovela lepsie. Teraz ja musim antibiotika, neda sa inak a prave Zinnat, dufam, ze zaberie. Prave mi doktorka povedala, ze tento sa urcite moze pri kojeni. Syn dostaval ATB infuziou ako pardnovy kvoli streptokokovi a potom este parkrat...ked musis, tak musis...takze ja by som sa tej rurky tiez nebala. Dcerka tlacila tak, ze si vyrobila pupocny pruh, brusko mala stale nafuknute, aj po rurke. Nemohla som ju nechat plakat o nic dlhsie, nez bolo nutne. A ked sa jej flora upravila, tak kaka pekne sama, na nic si nezvykla...