Aký je váš názor na ovocné výživy?

vcielkanelka
14. nov 2011

Mamicky, chcem sa opytat aky mate nazor na ovocne vyzivky pre deticky typu jahodova s vekovou kategoriou od 4.mes, ked jahody sa maju podavat od 1roka?

lucikan
14. nov 2011

No jo, treba sa zariadit po vlastnej uvahe. V 4. mesiacoch by som ju nedala, ale v asi 8 mesiacoch sme na nich ficali uz v pohode. Ja som zastanca toho, ze ponuknut, ak je rekcia, nedavat, ak nie je, v pohode. Tak isto aj jahody jedol drobec pred svojim prvym rokom. Bola sezona, mali sme bio zo zakhradky, vyuzila som to a zaviedla ich.

xlucia
14. nov 2011

nazor mam taky ze biznis je biznis a ja pouzivam vlastnu hlavu. zlozenie mnohych prikrov nezodpoveda vekovej skupine ktora tam byva uvedena. jahody az po roku. a ak som uz musela prikrm kupit, podrobne som si prestudovala zlozenie

seminkads
14. nov 2011

ja si myslim, ze kludne mozes trosku skusit-kedze bude mat uz 8 mesiacov, ale 4mes by som urcite nedala.skus trosku a ak nebude reakcia preco nie, ja uz tiez pomaly zacinam polavovat(netvrdim ze uplne)ale obcas... 😀

lucula73
14. nov 2011

ja som sa tiež riadila vlastnou hlavou,vždy som si prečítala zloženie a podľa toho som kupovala,či už výživy alebo iné príkrmy 😉
ale myslím,že tie výživy sme od nejakého 10.mesiaca papali a v pohode,treba skúsiť 😉 ...no najlepšie je čerstvé ovocie 🙂 🙂

katka3012
14. nov 2011

my papame vyzivy od ukonceneho 4 mesiaca znacky ovko,su fakt dobre 😉 a teraz kupujeme aj znacky clever ,mozem len odporucit.Ved kazdu vyzivu mas aj oznacenu od kolkeho mesiaca je aka vhodna

lenka311
14. nov 2011

tak zrovna po tej jahodovej sa mi v 6mesiaci vyhádzala... ☹ ☹ ☹
Urobila som jej domáce - jablkovú a v pohode a nie je nad čerstvé ovocie - najlepšie jablká a banány 😉

megi1989
14. nov 2011

Pri prvom synčekovi som si narobila kopu - najmä jablkové, ale aj jablkovo-jahodové a jablkovo-broskyňové výživky. Určite sme však nepodávali od 4, mesiaca - možno od 7-8 mesiaca - a nemali sme problémy. Ale pri domácej presne vieš, čo v nej je, tak s kupovanými neviem ako . . .

veronikam
14. nov 2011

Ja som si uvarila svoje - jablkovu, jablkovo mrkvovu, jablkovo hruskovu, jablkovo slivkovu. 😉 Netrvalo to az tak dlho a viem ze je to bez umeliin. Tie jahodove by som pockala minimalne do 8-9 mesiaca.

tosomja
14. nov 2011

Začínali sme zeleninkou, potom čerstvým ovocím. Kým sme prešli na príkrmy a ovocné výživky, trvalo to asi do desiateho mesiaca. Varila som väčšinou doma, aj teraz tie príkrmy a ovocné výživy jeme len keď sme na cestách. Zase toľko tých jahôd v tej výžive nie je 🙂 A keď si vyskúšala a neublížilo to, tak by som dávala. 🙂

katrinka8
14. nov 2011

My sme sa snazili co najdlhsie od prvych prikrmov (co bolo po ukoncenom 6. mesiaci) ovocie cerstve, ale tak od toho 8 - 9-ho mesiaca sme skusili prve vyzivky. Zacali sme jablkovymi a jablkovo-mrkvovymi, ktore robila moja mamina pre malu specialne bez cukru. Po case sme skusali aj z obchodu, najprv len jablckove, hruskove. Ale cisto bananove napr. mne strasne smrdeli a mala ich ani nechcela. Ale to len tak obcas, nie stale, ked sa slo von a pod. No a az po roku sme skusili aj take, ze jahodove, s tvarohom, s jogurtom a pod. - napriek tomu, ze na obale boli urcene uz pre ovela mensie deticky. Napr. v Polsku maju znacku, ze Geber (z obalu som vyrozumela, ze to je nase Nestle), a ta je bez pridania cukru a su bio (aspon je to tam napisane). Tak oni maju dokonca aj Exoticke ovocie - je tam mango, avokado, ananas a vari aj daco ine este. To sme jej skusili dat asi az v 16. mesiaci.

pia22
15. nov 2011

Nepapame, ovocne vyzivy je najjednoduhsie pripravit doma, zaberie to par minut a do zasoby mozes napr. zamrazit😉

kokazm
15. nov 2011

Viem, že z jahôd sa veľa detí vyhadzuje a svrbí ich to. Tie detské výživy a kaše je pekný humus. Biznis je tvrdý a skúšajú na deťoch kadečo len s cieľom zarobiť. Môj syn mal kvôli tomu veľké zdravotné problémy a ver mi, že ja mu kupované už nič nedám. Všetko pripravujeme doma. Od 10. mesiaca dávame prevarerné mliečko priamo od kravičky, jogurty vyrábam doma, vajíčka zásadne domáce z biochovu, cestoviny domáce. Kupovanú kuracinku nikdy v živote /čo dávajú tomu zvieraťu žrať,prejde do dieťaťa a je to aj v tých zeleninovo-mäsových výživách/, zeleninu a ovocie jedine zo záhrady.
Možno sa to bude zdať prehnané, no môj bol od narodenia na Nutrilone, od 4. mesiaca sme pridali do jedálnička aj kaše. Tiež zavárané výživy z obchodu, presne, ako sa písalo od koľkého mesiaca to je. Dokonca som ešte aj podľa tabuliek dávala dávky, aby som neprekročila, ako písali odborníci od Hamé, Hipp, brožúrky od doktorky a pod. Malému to dávalo toľko energie, že vôbec nespal cez deň, v noci 8 hodín. A to od 1. mesiaca. Priberal a rástol viac ako ostatné deti, v 9. mesiaci mal 15 kíl a 90 cm. Doktorka to sledovala, no vravela, že tie kašičky, mliečka, výživky sú dobré, no mám mu dávať menej. Nezabralo. Skúšala som iných doktorov a jeden prišiel na problém, že musí bio-stravu, všetko podľa možností domáce, bez pridania tej chémie na rýchly zdravý rast detičiek. Tiež povedal, že má nábeh na cukrovku. Tak sme si náš mini dvor prerobili na farmu. Doteraz som s tým skúsenosti nemala. A verte, že malý je spokojnejší, spáva dobre, nebýva chorý, dokonca už nepriberá. Všetko je ako má byť. Minulý týždeň bol ako 11-mesačný na poradni, mal už 13 kg bez toho, aby jedol menej. Aj doktorka uznala, že sa zmenil k lepšiemu.
Týmto chcem povedať, že netreba 100 % veriť reklamám. Sledovať čo sa od koľkého mesiaca dáva treba, no podľa možností pripravovať doma. Veď o čo je horšia domáca výživa z rôzneho ovocia, ktorá sa dá zavariť na rok dopredu ako kupovaný sajrajt z odpadových jabĺk?

akika722
15. nov 2011

Kupované ovocné výživky obsahuju kopu cukru,ja ich deťom nejak často nekupujem..Skôr kupim čerstvé ovocie a papaju ho v pohode 😉 /teda starši si dosť vybera,zje len hrozne,hrušky,melon,jahody a maliny 😖 /
Starši fičal na vyživkach-no varila som mu ich doma,mladši ich nemusi...

lussy23
15. nov 2011

ja by som radšej uprednostnila domace. jednak je toho viacej a jednak viem, čo tam je. Určite keď s akúpi kilo jablk, a tie ďalšie ingredencie to vyjde lacnejcie ako kúpiť 10 tých výživ.

luciana789
15. nov 2011

ja dávam malému vždy len čerstvé, jablčko, banánik a chutí mu to, tak isto to je aj so zeleninovo-mäsovými polievočkami, raz som malému dala hipp tekvicovú výživu a celú mi ju vyvrátil, nikdy viac!

modrofuzik11
15. nov 2011

ovocne vyzivy svojim krpcom nedavam. robime spolu "koktejlik", v ktorom im zmixujem rozne ovocie, pridam skoricu a maju hotovu vybornu mnamku🙂

zuzana581
15. nov 2011

Moje deti ovocné výživy nikdy nechceli, takže ja som ich nepoužívala. A čo sa týka obmedzenia určitých potravín kvôli veku, tak ja osobne som zásadne proti tomu. Vyskúšala som pri deťoch všetko a nikdy som neriešila, čo sa kedy môže dať. Skúšala som im dávať všetko a videla som, či majú nejakú reakciu, alebo nie. Dcéra mávala reakciu na paradajky. Okolo pusy mala červené fliačky. Nedávali sme teda paradajky a keď sme sa k nim neskôr vrátili bolo to už v poriadku. Syn nemal problémy vôbec s ničím. Jahody, pomaranče, strukoviny.... Na vianoce ochutnal aj s kapustnice a to mal 7 mesiacov. Trošku poprdkal a bolo dobre. Netreba dieťa ochudobňovať o chute, vitamíny... len zato, že to nejaká múdra hlava raz napísala.

m.i.r.i
15. nov 2011

My mame 21 mesiacov a kupovane vyzivky typu Ovko a podobne este nidky nemal a dufam, ze ani dlho mat nebude..my davame len cerstve ovocie, najlepsie BIO, co sa da z vlastnej zahrady, ale zial nie vsetko pestujeme, jablonky sme nakupili minuly rok a buduci by mali zarodit..kupovanu vyzivku davame iba od HIPP take co su v tych nie sklickach ale kelimkoch- to je len ciste pasirovane ovocie v BIO kvalite a bez cukru...
Ja som tiez zastancom domacej stravy ale podotykam to, ze je diskutabilne, ci domaca strava vyrobena z kupenych potravin v beznom obchode ( hrozno z Brazilie, Jablka zo Spanielkska a kuracina dopovana najakym svinstvom) je lepsia ako detske menu vyrobene v BIO kvalite s presnym rozlozenim co dieta potrebuje..takze nie vzdy je lepsie to, co je "domace". Ja to pokladam za lepsie vtedy ak mam BIO potravinu, pripadne vypestovanu doma, kde viem, ze som to nicim nestriekala a nic nepridavala...
Celkovo jahody by som dietatku tak malemu este nedavala..mozno tak od 10-11 mesiaca a uz vobec nie v podobe tych sladkych vyziv plnych chemie

locko007
15. nov 2011

Jahodové výživy som tiež zaviedla určite neskôr ako píšu na obale. Taktiež sa snažím malému dávať viac čerstvého ovocia. Ale keď nie je, alebo ak to ovocie momentálne nie je v sezóne, tak dáme kúpenú výživku. My už papávame aj pomaranče a mandarínky a malému to neskutočne chutí.Ja som skôr proti mäsovo-zeleninovým výživám, ja osobne by som to nezjedla, lebo to aj divne vyzerá aj chutí. 😝 😖 😝

cikyta
15. nov 2011

Kedže mi dcerka nechcela nikdy ovocie papať, bola som nutená podávať výživky. Jahodovu možno v 8.mes. Urobila som kompromis. 😉 (Nedávala som jej otravu. Su prísne kontrolované.)

mircalla
15. nov 2011

suhlas s @xlucia a vzdy uprednostnim aj tak cerstve ovocie. jahody som nedavala skor ako 9-10 mesiacov. celkovo ten vek "odkedy" na vyzivach - vzdy som davala o nieco neskor, ale jedli sme to minimalne - vacsinou len v pripade, ze sme cestovali.

katarinajurikova
15. nov 2011

My tiez papame presnidavky,ale zlu skusenost mame jedine s prichutou lesne zmes -Ovko...po nej sa strasne vyhadzal...Inak najviac mu chuti Hamanek jahoda 😉

anjelicek26
15. nov 2011

@modrofuzik11 - skoricu detom do troch rokov???? No ich pecen sa ti asi podakuje 🙄 Je to vyslovene nevhodne korenie pre deti.

My sme zacinali na ovocnych vyzivach, nemal s nimi problem, jahodovu ma ale HIPP az od 7 mesiacov ak si dobre pamätam - od 4 mesiacov je bananova, broskynova, jablckova, mrkvicka, ine sme ani nedavali. A tiez sme mixovali cerstve sezonne ovocie.

Prikrmami sme zacinali v zime, takze cerstve ovocie sa zohnat NEDA, aj to co je v obchodoch nie je cerstve, ale striekane, uskladnovane, no skoda reci. Radsej potom z vyzivky, kde je to spracovane par hodin po zbere a bio.

li_la
15. nov 2011

Toto je téma, pri ktorej sa názory VŽDY budú rozdeľovať na dva tábory.

Jeden tábor uznáva výživy, druhý zas jedlo zásadne pripravuje doma.
Všetko ma svoje za aj proti. Je pravda, že ty nevidíš ani výrobný proces a ani suroviny, z ktorých sa to pripravuje. Ale nemyslím si, že veľké spoločnosti ako napr. Hami, Hipp, či Hamé (Hamánek), by si mohli dovoliť nejaké verejné faux-pas. Veď keby to škodilo, alebo by to zanechalo nejaké následky, tak neverím, že by sa do toho ľudia neobuli. Na tých výživách máš napísané, že to ovocie aj zelenina, z ktorých je to pripravované, je pestované tak, aby bolo vhodné pre dojčatá. A aj tie zvieratá, ktoré skončia v mäsovo-zeleninových príkrmoch sú chované za optimálnych podmienok. Máš tam vitamíny, je to bez konzervantov, cukru, soli, lepku (ak si to vek dieťaťa vyžaduje), Hipp má veľa hypoalergénnych výrobkov. Je to zmena, akú si doma možno len ťažko pripravíš. Keby som synovi dávala len jablká a hrušky, tak sa mi z nich akurát tak po takom mesiaci pogrcia.
Druhá vec sú výživy z CBA a napr. také Ovko, ktoré ma na obale jasne napísané, že je tam CUKOR a aj nejaké tie Éčká. To by som synovi nikdy nedala.
Zase je dobré pripraviť si doma výživku, čerstvé jabĺčko, hrušku, broskyňu, domáceho zajka a pod. Vieš, čo si tam dáš, máš to lacnejšie, máš toho viac. Ale taká zelenina zo záhradky má oveľa viac dusičnanov ako kupovaná. Keď chceš spraviť desiatu z čerstvých jabĺk, tak sa nevieš dovykrajovať... Všelijaké chyby, červíčky a ja neviem čo a musíš použiť aspoň dvojnásobné množstvo jabĺk... Keď sa doma pestuje, tak či tak sa to strieka a aj tak polovica úrody pohnije ešte skôr, ako sa pozbiera. Keď si to zase kúpiš, máš to krásne, čerstvé, bez nejakých vád, ale vie sa ti niekto zaručiť za vhodnosť spôsobu pestovania? Jahody uprostred decembra a jablko o veľkosti malej tekvice asi neboli dopestované celkom prirodzene. Tiež sa používajú postreky, chemikálie, pesticídy a ja neviem čo... A taký zelený banán z obchodu, super.
Môžeš sa len modliť, že spôsob, ktorý zvolíš, bude pre tvoje dieťa ten najvhodnejší...
Neodsudzujem ani jeden spôsob. Mamina mi nosí tekvicu, cuketu, zemiaky, vajíčka, jablká, mrkvu pestovanú mi syn nezje, ostatné kupujeme, ale kupujeme aj jablká, slivky, keď už v záhrade nerastú, mrkvu, petržlen, brokolicu, karfiol, ktoré mamina nepestuje, tiež kupujeme hrušky, broskyne, ktoré sú z obchodu oveľa sladšie. Raz za času mu dám kupovanú výživu, lebo ja by som sa mu napr. bála robiť doma jahody alebo maliny a nikdy nemal žiadnu reakciu po kupovaných. Tiež mäsovo-zeleninové príkrmy, vždy je dobré mať nejakú zásobu po ruke, keď sa ide na cesty alebo sa mi zrovna nechce stáť celý deň pri linke a vykrajovať jablká alebo striehnuť pri šporáku na zajaca...

happy8051
15. nov 2011

Natalka papa len vyzivky uvarene doma

henulienka
15. nov 2011

Ako so všetkým aj s týmto postupujem u mojich detí tak, že to striedam. Bežne kupujem výživy rôzne, napr, v Jednote majú takú veľkú 7 dcl fľašku Jablkové pyré, stojí to ani nie 1 € a máme to tak na 5-6 krát. Pravdaže niekedy aj menej, keď staršia dcérka dostane slinu 😀 Toto pyré má napr, v zložení 96% jabĺk, čo si myslím, že je celkom slušné.
Ale na druhej strane, keď sme mali veľa ovocia, varila som výživu doma, rôzne kombinácie, s hruškami, broskyňami a tak.
Tak isto aj s mäsovými výživami - mala som vždy zopár doma, keď som nestihla navariť, lebo sme boli u lekára, alebo tak, ale bežne som varila čerstvý obed.

PS: jahodovú výživku by som aj ja dala až tak okolo 7-8 mesiaca

janinna11
15. nov 2011

Ja si myslím, že v dnešnej dobe je veľa mamičiek ovplyvňovaných médiami. Stále vychádzajú nové a nové knižky o tom, čo dávať deťom a čo nie a o chvílľu by sme im už nemohli dávať absolútne nič, keby sme sa držali všetkých týchto "múdrych" rád. Ja som zato, že dieťa môže jesť takmer všetko, ale všetko s mierou. Zlatá stredná cesta je podľa mňa tá naj. Čo sa týka kupovanej výživy, áno, aj mňa zmiatli niektoré s obsahom jahôd a tropického ovocia s doporučením od 4. mesiaca. To je ešte asi skoro, my sme začínali s mrkvičkou, zemiakmi a ďalšou zeleninkou, ovocie prišlo na rad až neskôr, ale skúsila som malému, mal asi 8-9 mesiacov, dať čerstvú jahodu - zo záhrady samozrejme, maliny a čakala na nejakú reakciu, keď neprišla, začal pravidelne jesť i to, čo sa odporúča až po roku. Každé dieťa je iné, takže si myslím, že je to individuálne. Môj syn papá paradajky od cca 8-9 mesiacov a miluje ich, je schopný na raňajky zjesť 1 veľkú paradajku a je vidieť, že mu veľmi chutí, doslova si to tlačí do pusy. Prečo nie?? Veď je to zdravé, doma dopestované, bez škodlivín (max. z nášho ŽP), nevyhádzal sa, prečo by som mu to nemala dávať, veď rajčiny sú zdravé. Niekedy ma fakt naštve to, keď niektoré matky odopierajú deťom sladké až prehnane - nejedz to, "je to kakané" - ako vychováva matka svoje dieťa, keď mu na jedlo, na potravinu (i keď je to čokoláda, keksík, alebo piškóta) hovorí, že je to kakané... Náš malý už ochutnal aj čokoládu, aj tyčinky, aj oriešky, prečo nie?? Ale všetko s mierou. Ja nie som žena, ktorá má už 10 detí a bohovskú prax a skúsenosti, ale myslímn, že to, čo píšem, má hlavu aj pätu. Čím nás kŕmili naši rodičia, čím kŕmili naši starí rodičia našich rodičov?? Veď je to príroda, čo tak všetko úžasne zariadila. Ľudské telo je úžasné a detský organizmus je mladý, plný síl, tak nech si vytvoria detičky imunitu, i jedlom, i spôsobom života, za ktorý sme zodpovední my rodičia. Nepodceňujme deti, nechajme ich zašpiniť sa, olíznuť lyžičku, ktorá spadne na podlahu, kúpme si pre ne výživu, keď to inak nejde, i cestoviny s mäskom od tej a tej značky, niekedy to inak nejde, alebo len veľmi ťažko, ale nerobme z nich chúďatká, ktoré nemôžu kupované výživy, lebo sú tam éčka...Éčka sú už skoro vo všetkom, nie všetky sú o.k., ale zase všetky až tak neškodia, povedzme si pravdu, tak či tak, málokto sa tomu v budúcnosti vyhne, deti vyrastú, prídu do škôlky, školy, školskej jedálne, deti sem-tam vezmeme na pizzu, na opekačku... Vy si myslíte, že v každej školskej jedálni, reštaurácii, varia vždy z čerstvých surovín?? 🙂)) Alebo že tá pizza, na ktorú vezmeme deti po škole v piatok popoludní je BIO?? Je to reklamný ťah tejto doby, možno potrvá, možno nie, to závisí od spoločnosti, BIO produkty sú drahé, platy nízke, ktorá rodina si to môže dovoliť stravovať sa BIO?? Každá piata, desiata?? Neviem... Zlatá stredná cesta je naj a vždy bola, kúpime v lete na tržnici jabĺčka zo Slovenska, super, v lete nie sú drahé, môžu si to dovoliť aj viacdetné rodiny s nižším príjmom, ale vždy to nejde, tak zase o týždeň si kúpime dovoz z Talianska, no...Všetko so všetkým súvisí, aká je situácia v štáte, aké sú mzdy v regiónoch, socíalne dávky, materská, rodičovský príspevok, vláda chce podporiť slovenské výrobky, fajn, to je jedna strana mince, ale to, že na ne nemá 1/3 rodín, lebo pracuje len jeden rodič a materská a prídavky sú tak smiešne sumy..., do úvahy neberie nikto - to je tá druhá strana mince. Nedá sa všetko, niektoré rodiny, slobodné mamičky i starší ľudia kupujú najlacnejšie výrobky v obchode, aby svojim deťom uvarili aspoň jedno teplé jedlo, aby sa sami najedli, tí nepozerajú na zloženie, al ena cenu, chápem ich, niekedy to fakt nejde. Na to, aké škodliviny obsahujú niektoré produkty, čo je nebezpečné a čo menej, je v prvom rade malá osveta, nevzdelanosť v tomto smere. Vrátim sa ešte k tomu BIO - kto zaručí, že mrkva - presnejšie 500g mrkvy na tácke, ktorá je prelepená veľkou etiketou so svietiacim cerveným nápisom BIO, je BIO??? Výrobca, poľnohospodár napr. z Nemecka sa rozhodol, že si založí bio farmu, ok, ďalší krok bola určite nejaká kontrola, ako a čo pestuje, fajn, po splnení všetkých požiadaviek mu bola udelená "BIO nálepka", teda jeho farme a čo?? Čo ďalej??? Aké sú časté kontroly na BIO farmách, kontroly Bioproduktov?? Vieme, že každý je podplatiteľný, čo keď tento pán z nemeckej "BIO" farmy je len obyčajný podnikateľ, ktorý urobil veľké divadlo a teraz ryžuje?? To sú ale len moje teórie, určite sa nájdu farmári, pre ktorých je ich práca láskou, naplnením, návratom k prírode. Lenže tí neryžujú, lebo každý normálny človek vie, že keď sa rozhodnete pestovať bio, celá úroda vám môže "skapať", niečo vám ju napadne, a koniec, ste takmer bez zisku, a toto je BIO, kedy dedko ráno vstane a tak ako každý deň kontroluje paradajky, či nechytili pleseň, atď. Ja sama som raz kúpila tú 5OOg tácku Bio mrkvy, lebo inú žiaľ nemali a bola som zhrozená, lebo to len vyzeralo ako mrkva, ale chuť žiadna!!!
Robím doma tiež výživu z jabĺčok, aj domácich, aj kupovaných - zo slovenského zberu, ale tiež mi nikto nezaručí, že nie sú ešte horšie ako napr. z Talianska, akurát môžem dúfať, že dozreli na strome a nie v kamióne...
No, trochu som sa rozpísala, viem, že každá mamička chce pre svoje dieťa len to najlepšie, ale nejde to vždy. Takže nebuďte smutné, tie, ktoré kupujete výživy, dá sa to urobiť aj tak tak, že niekedy stačí kúpiť 3-4 jabĺčka, rozkrájať, povariť, mixnúť - čo chcete, rozdeliť na 2-3 porcie, a máte výživu na 2 dni. V dnešnej hektickej dobe je všetko ťažšie a zložitejšie, i keď sa to nezdá, ako to bolo kedysi. Ale podstatné je, že všetko robíme, (mali by sme) s dobrým úmyslom dievčatá. Krásny deň všetkým 😵