Ako zobudiť spavé novorodeniatko na papanie?

katka708
22. okt 2013

Mamičky mám problém. synček 5 dňový je strašne spavý a málo priberá, niekedy spí aj 4 hodiny v kuse a následne zaspí aj počas kojenia. celý čas čo sa dojčí ho musím drgať, štipkať, natriasať aby salo. ☹ stretli ste sa s niečím takým? ako ho donútiť pravidelne papať? z nemocnice nás skoro nechceli pustiť kvôli malému prírastku na váhe, vraj ho mám stále budiť..... ale ako? vedela by s tým pomôcť laktačná poradkyňa? lebo mliečka mám dosť len malého neviem donútiť aby dostatočne dlho pil...

terezka1947
22. okt 2013

fuuuu...a nema syncek zltacku?moj bol taky spavy prave kvoli nej...a zobudit ho bol velky problem ☹ .....

paula_1
22. okt 2013

spavé dieťatko sa najlepšie zobudí keď si ho dáš nahého (v plienočke) na svoju nahú hruď. to je istota! 😉 Keď ti zaspí počas kojenia (znamená že mu netečie mlieko) treba podporiť tok mlieka hlane v prvých dňoch stláčaním prsníkov - http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...

už len tieto dve veci by ti mali výrazne pomôcť

vvia
22. okt 2013

stretli, ach jo ☹ u nas bol problem zltacka a srdiecko. mas museli po 3tyzdnoh hospitalizovat. pila z flase, lebo nechcela ani sat z prsnika, nevladala a vkuse spala. nakoniec sme urobili vacsiu dierku na flasi ze sa jej to doslova lialo do bruska, ale bol to boj, potom koliky....juj som rada, ze to obdobie je za nami.

iwesska
22. okt 2013

Aj my sme mali taky problem - ja som mala zlutaska 🙂 Mesiac bol zlty a len spal a spal, ani sme nevedeli, ze ho mame. Jedine co pomahalo, bolo ked sme mu aj zo spanku zacali hybat bradou, oni sa tak stimuluju, zacnu otvarat pusu a papat, aj ked pri tom zaspavaju. Stale mu hyb bradickou a napapa sa, uvidis 😉 To mi v porodnici poradili.

ludka140281
22. okt 2013

aj moje boli take 🙂je to normálne,,,mala som ich tahat za uško alebo stisnut nosik a muselo sa nadychnut pusou a zobudilo sa,alebo stlačit(jemne) na klučnej kosti,alebo ešte stlačit za uškom....

wewe22
22. okt 2013

prebalit mi pomahalo a aj laktacna by pomohla

sampo
22. okt 2013

ja som musela budit starsiu, aby jedla, lebo bola dost malicka.. mala 2300g, vzdy zabralo, ze som ju prebalila 🙂 a potom este posteklit na usku alebo na brade

hameeda
22. okt 2013

to ja som mala pri najstaršiej dcere, no trvalo nám to až skoro do pol roka že som ju musela na papanie budiť, ona bola proste také spavé dieťa, nepomáhalo nič len častejšie prikladanie a ako už tu niekto písal hybať s bradou, no teraz ma jedenásť je ok, ale doteraz rada spí 😀

jajitko
22. okt 2013

ja som mala s malym rovnaky problem, zaspaval pri kojeni, tiez nas skoro nechceli pustit z nemocnice. bola som z toho riadne vystresovana. ale nezufaj, na kazdu dieru sa zaplata najde. pomohla mi laktacna poradkyna. odporucila senovku, ta mi zvysila produkciu mlieka. rovnako pediatricka odporucala budenie kazde dve hodiny na kojenie. chodili sme tam na prevazovanie ako na klavir. samej mi bolo proti voli maleho budit, ale pomohlo to - aspon na zvysenie vahoveho prirastku a neskor som si intervaly kojenia predlzovala podla potreby. postupne sa maly naucil poriadne pit a potom uz bolo dobre. budit ho asi na zaciatok treba, jemnym hladenim po licku, po brade... po usku. vela trpezlivosti.

marisk
22. okt 2013

Mne v nemocke taky tah poradili, dufam, ze to dokazem zrozumitelne napisat: jednym prstom plynulym pohybom pohladkat popod bradu smerom k usku, poza usko az dopredu pred usko. Ked budes vidiet, ze uz uz zaspava. Na moju malu to pekne zaberalo. Drzim palce.

atreyu
22. okt 2013

Ja som ho nebudila...

linda20111
22. okt 2013

ahoj, aj mne radili v porodnici budit maleho lebo bol spavy kvoli zltacke, ale malo to opacny efekt, nechcel tak papat, bol nervozny a uplakany. Ked som prestala budit, vsetko sa krasne upravilo samo, niekedy sa zobudil sam po 2niekedy po 5hodinach, napapal sa a bol spokojny aj ja. Takze ja odporucam nebudit, nie vzdy je dobre to co radia lekari.

jankagun
22. okt 2013

Ja tak isto nie som za,aby sa dietatko budilo(ak to nema nejaky vazny dovod).ved ked bude chciet papat tak sa zobudi..mne mala vstala tiez niekedy po 2hodinach a inokedy spala aj 4...aj Dr. povedala,ze treba budit-ale chuda,bola taka nervozna,nielenze nepapala ale potom uz nechcela par hodin ani spat..po 2pokusoch som to nechala..a tak sa budila ked bola hladna 🙂

ava11
22. okt 2013

Radu na zobudenie babatka nemam, vyjadrujem sa len k nazorom-nebudit. Na to treba naozaj davat velky pozor, ja ako babatko som skoncila ako par tyzdnova v nemocnici, pretoze aj mojej mame tvrdili, ze babo sa na hlad uuurcite zobudi, takze ma nechala spat cele noci (spavala som vyse 10 hodin vkuse od prveho dna). Samozrejme som nepriberala, z nedostatku papania som bola oslabena a unavena, cize som zase len spala, kvoli comu som nepapala a dokola dokola.

rory88
22. okt 2013

Moja bola tiez taky spac a kazali mi ju budit lebo vraj nebude priberat a pridem o mlieko. Najskor som praktizovala jemne steklenie na nozicke alebo som jej presla prstom po chrbte pocas kojenia aby sa aspon napapala ale po par dnoch som to vzdala a cuduj sa svete priberala 1,20 kg kazdy mesiac a ja som mala mlieka habadej...

sonagolisova
22. okt 2013

kedze ma len 5 dni urcite by som ho hned nebudila a nechala spat....predpokladam, ze nespi v kuse cele dni a to , ze niekedy spi aj 4 hodiny nevidim ako nieco nenormalne... moj syn tiez spaval pekne 3-4 hodiny... ak sa cez den sam budi a aj sa napapa tak by som ho nechala a to , ze pri papani zaspi je normalne...vsak ma 5 dni a to, ze musi sat 15-20 minut tou malou pusinkou ho predsa unavi 🙂 aku mal porodnu vahu ?

saurian
22. okt 2013

Ak máš možnosť kúp si váhu pre bábätko (najlepšie s presnosťou na 5 g) a váž malého pred a po jediní koľko zjedol, aby si si bola istá ze je; alebo ho odváž každý deň či priberá. Ak sa po 4hod naje dosť a ak bude pribrať, nemusíš budut niektoré deťom napr.v jedia každú 1,5 hod a v noci aj 6 hod nie. Treba sledovať či nie je žltý, pri zltacke sú deti spave a bilirubin je pre CNS toxicky a vyplavuje sa len močom. Tiež by som skusila že čo na neho zaberie aby vydržal dlhšie pamäť a nezapal. Držím palce

salome_82
22. okt 2013

Tak malé bábätko určite treba na papanie zobudiť, najmä keď málo priberá. Ako ti vôbec niekto môže radiť aby si nebudila?! 😠 Rozhodne odporúčam kontaktovať laktačnú poradkyňu, skontroluje polohu pri dojčení, prisatie a efektivitu pitia. Aspoň moja skúsenosť s malým prírastkom na váhe je taká, že vždy súvisí s technikou dojčenia.

adkasmolka
23. okt 2013

ahoj, tak po prve zavidim ten 4hod. spanok 🙂 Pokial pribera, tak nebudit. Lebo sa Ti vrati ako bumerang a bude hore kazdu hodinu. Ked ho budes kojit, tak sa mu prihovarat, spievat, poskrabkat, posteklit po chodidle po chrbatiku, slabulinko fuknut do tvaricky. Ak si si neni ista, ci pribera tak si skus zadovazit vahu.

bronia13
23. okt 2013

ja som nebudila len ked sa sam zobudil, robila som to asi tyzden a potom som ho nechala spat, sami sa budili po 3-6 hodinach

magic08
23. okt 2013

tiez sme mali tento problem u mladsieho syna, u nas zaberalo, ked som ho vyzliekla... 🙂

zuzkat1
23. okt 2013

Pokial pribralo v porodke tak by som nebudila.je jedno kolko,hlavne ze pribralo.
A Urcite NEVAZ pred a po kojeni. Nic tak nevystresuje dieta a matku a vazenie.max.raz do tyzdna. Vazenie po kojeni ti aj tak nic nepovie.dieta nie je vzdy rovnako hladne,raz vypije 20ml inokedy 100ml

jankastubka
23. okt 2013

My sme tiez mali zltacku. V nemocnici ma stresovali ze kazde tri hodiny budit a este som jej pomedzi to musela davat pittaku ciernu vodu. Bolo to strasne, mala nechcela a nedala sa zobudit. Aj som si tam poplakala. Doma sa to ale krasne upravilo, pekne zacala papavat. A dnes ma z povodnych 2750 g ako 5 mesacna 7200 g.
Pomaha naozaj len stipkat do uska, do brady a prebalovat pred kojenim.

kathrin6
23. okt 2013

@katka708 Ahoj.Aj my sme mali ten problem. Koli tomu, ze maly nepriberal tak nas nechali az 8 dni v nemocnici. Mal zltacku, ale aj potom bol velmi spavi a pediatricka mu zistila slaby selest na srdiecku tak nas poslala k detskej kardiologicke a ta nas hned poslala na Kramare na operaciu, takze moj maly mal problemy aj so srdieckom preto bol taky spavy. Drzim palce nech sa drobec rozpapa

karnnka
24. apr 2014

Ja som podobný pripad! 😅

drobnakova11
28. aug 2019

Ja, mam tiež taky problém 😪