Ako ste sa vzdali kojenia?

14. sep 2020

vacsinou vsade citam len inspirativne pribehy ako zeny udrzali kojenie. a gratupujem zo srdca vsetkym co sa to podarilo a ich detickam. ja mam 3mesacne babo a 4.krat zapal prsnika. som slaba mam teplotu a bolesti. posledne som mala antibiotika pred dvomi tyzdnami... milujem kojit moje babo ale zaroven mam dojem ze takto to nejde. pani laktacna s nami bola uz 4krat. je zlata pomohla ze vobec teraz kojime ale ako odide mne spravne prisatie nejde akokolvel sa snazime do tych polo od nej dostat. ani neviem ako by sa to realizovalo prejst na flasu... neviem ci by som si to mevycitala.do konca zivota... ci by som z toho depresie nedostala.ze nedojim. ale zit takto ze s vracajuvim sa probpemom kazde 3 tyzdne je zle tiez.

alikal
14. sep 2020

boze, vobec sa tym tolko netrap, urobila si co sa dalo, ak to nejde tak to nejde, nech ti laktacne tvrdia co chcu. normalne flaska a hotovo. svagrina tak mala problemy s kojenim, skoncila s tym rovno v prvom mesiaci, jej mala je zdrave uzasne dieta a ona si to nevie vynachvalit, lebo mohol s nou hocikedy niekto byt ked ona potrebovala dakam ist. ja som kojila skoro rok a cely ten cas som nemohla nikam, ani na 10 minut do obchodu nie to este lekar. a vobec never tym kecom o tom, ze bez kojenia nebudete mat vztah. preco preboha nie? mojkanie, dotyky, blizkost matky a dietata sa nepocita tym kolkokrat malo prso v puse, takze sa netrap a kasli na to. moja dcerka po narodeni skoncila v inkubatore. prvykrat som ju drzala az po 24 hodinach, kojenie 10 dni neprichadzalo do uvahy, bola na flaske, chodila som za nou iba parkrat za den na chvilu, a nemam pocit ze by nas to nejako ovplyvnilo 😉 ale budu ludia tvrdit ze bonding je dolezity a podobne...neries, zapaly ti neprospievaju a darmo budes nasilu kojit ked bude citit ze to nedavas

lucia147852
14. sep 2020

Pre mna prestať kojiť bolo najoslobodzujucejsie rozhodnutie. Ja som dokrmovala od 2 mes. Lebo mlieka malo. Nech som sa aj na hlavu postavila. Mala do toho alergia. Čiže nejesť nič pomaly aby nemala mi nezliezala z koze. 3x zápal keď si moje mliečne žľazy zmysleli že idu produkovať viacej. No horor. Keď mala 5 mes mala soplik a nechcela sa už vôbec prisat tak som s tým tresla úplne a bolo to najlepšie čo som spravila

jaskolka
14. sep 2020

Veď sa už nemuc tak, jednoducho keď to nejde, tak to nejde, to neznamená, že si zla matka. Normálne daj fľašku s UM.

monique89
14. sep 2020

mam tri deti (6, 4, 11 mes) a kazde som si zacala uzivat, az ked som prestala kojit... vzdy som mala malo mlieka, po siestich tyzdnoch od porodu som dostala poriadny menzes a islo to dolu vodou... s najstarsou som bojovala este mesiac a pol - nepriberala, plakala, potom uz bola az apaticka a ja na prasky... dala som Bebu a mala som dobre, spokojne, usmiate dieta... prostredna bola anjelik od narodenia, ked sa najedla, spala aj 3-4 hodiny... akonahle som videla, ze nezaspi, lebo by este pila a nema co, dala som um... v troch mesiacoch... a pri najmladsej som s tym sekla uz v dvoch, nonstop na prsniku a aj tak nespokojna, okrem toho som mala starsie dve, ktore ma tiez potrebovali... bolo mi velmi tazko, ale nelutujem... a inak deti su zdrave, vesele, silne, zatial bez ATB - klop, klop...

lenuliatko84
14. sep 2020

Neviem co sa tolko trapis,ja som maleho odstavila ked mal 3 mesiace,prsia mam jak 20tka chvalavohu a urobila by som rovnako vzdy.nie je zla matka co nekoji,je len zly clovek co odsudzuje nekojace matky

paskolinka
14. sep 2020

presne ako pisu dievcata, nerob si z toho hlavu. ja som nekojila dokopy vobec, maly sa nechcel prisat za ten svet, len reval, aj laktacna u nas bola, nic nove mi nepovedala ani nepomohla, mala som pocit, ze je z toho rovnako mimo ako ja. tak som potom odsavala tak asi 2 mesiace, ale mlieka bolo malo, bola som z toho na prasky, to vecne odsavanie, sterilizovanie odsavacky a mlieka aj tak malicko. ked som s tym konecne prastila strasne sa mi ulavilo a aj maly akoby to pochopil, ovela kludnejsie dieta zrazu bolo z neho 😉 a ze kazdy okolo sa vypytoval, ci kojim a velice to vsetkych zaujimalo... kaslat na to. kto si tym nepresiel, nepochopi, darmo ti nadsene kojace matky budu vypravat, ake je to super, imunita, vztah, neviem co. ty aby si sa dala do pohody, to je dolezite. preto si to dobre rozmysli a stoj si za tym. lebo ak teraz prestanes, ale mas si to donekonecna vycitat, tak to sa radsej trap dalej. ja som ale nelutovala ani sekundu.

darina1952
14. sep 2020

To, že prestaneš dojčiť, z teba predsa nerobí zlú matku. Toto nie sú žiadne preteky o to kto bude dlhšie dojčiť - toto je život a ten prináša každému z nás iné prekážky a méty. Ak máš pocit, že to bude pre teba aj dieťa správne prejsť na UM, tak to urob 🙂. Uľaví sa ti, nebudeš v strese a bábätko bude spokojné. Nebudeš mamou o nič menej ani viac či už dojčiť budeš alebo nie 😉

danielahamar
14. sep 2020

Ja som kojila tri mesiace a žiadna tragédia, prežili obaja a pochybujem, že s tretím to bude ináč

paneboze
14. sep 2020

ja som vzdala zivot

katrin2015
14. sep 2020

Ahoj , ja som šla na vyšetrenie prsníkov. Mala a aj mám jednu bradavku, vztiahnutu, do dnes neviem prečo, prešla som ultrazvukové vyšetrenie, kde mi poradili masírovať a vyťahovať,.... Nepomohlo, na usg. Mi dr. Povedala, že budem mať problém s kojením, tak sa aj stalo.... V roku 2013 som porodila, dala som synovi prsník ten zdravý, cucal, ale len chudol,.... LTT nas pustili domov,.... Začala som so Sunarom, .... Mám zdraveho, šikovného syna💓 v roku 2015 som porodila dcérku, ten istý problém,.... už v nemocnici som musela dávať Sunar, .... A teraz mám krásnu zdravú dcérku ❤️ ale ten môj prsník, respektíve bradavku, nikto neriešil, hanbila som sa pred mužom, ktorí to do dnes berie v poriadku, po pôrode som mala strašne naliate a boľavé prsníky, ale žiaľ moje detičky sa stoho nenapapali,.... Lekár potvrdil, že mlieka mam habadej, ale dieťa si stoho nevytiahne nič. Veľa krát sa mi stane že ta bradavka sa mi zapáli, a keď idem k dr. Dajú mi krém proti zápalu. To je vsetko 😥 . Samozrejme by som rada kojila, keby som mala ďalšie dieťa, ale rada by som bola, keby som mala prsník v poriadku, aj keď podľa dr. To je Ok 😀. Ale necítim sa ako normálna, aj keď môj muž stojí pri mne, stál pri mne aj keď sa nám deti narodili, a strašne som preplakala dni v nemocnici, lebo som nevedela nakojit svoje detičky. Musela som si s odsavackou odsať mlieko a radšej som ho rovno vyliala.... Pravdu povediac, bála som sa to dať našim detičkám, môj syn má 7 a dcérka bude mať 5 a su zdravý aj so Sunarom. Keď sa nedá tak sa nedá.... Aj keď som chcela, som nemohla kojit.

autor
14. sep 2020

dakujem. zevraj zena co 0restane kojit vzda to moze dostat zapaly prsnika depresiu nespavost a ine zdravotne problemy. tieto mam aj s k9jenim tak jak si vybrat co robit

simsalabim
14. sep 2020

Netrap sa. Ja som mala pri prvej dcere 3x za sebou zapal prsnika - toho isteho na tom istom mieste s vysokymi horuckami (v 3., 5. a 9. tyzdni jej zivota). Pri tom tretom raze mi lekar na pohotovosti povedal, ze ci si uvedomujem, ze kazdy zapal neodvratne poskodzuje tkanivo v prsniku. Mala som hrozne vycitky prestat kojit, ale nakoniec som sa s tym zmierila. Ved dolezita je zdrava mama a nie kojenie. Povedala som si , skusim to este, ale este jeden zapal a naozaj koncim. Ale zazrakom som viac zapal nedostala a pri druhej dcere uz tiez nie. Cize ja som nakoniec nemusela prestat, ale keby aj - ono je naozaj dolezite si uvedomit, ze materske mlieko naozaj nie je vsetko.

ichi224
14. sep 2020

To su iba pripady, ktore mozu nastat...moj pripad bol sice iny (kojit som prestala z nedostatku mlieka), ale bola som totalne "zblbnuta" sucasnym trendom kojenia, ak to tak mozem nazvat. Nie kazdej je to "dopriate"a aj v minulosti to bolo uplne bezne a normalne, my s bratom sme odchovani na sunare a nic nam nie je. Takze sa treba riadit iba zdravym rozumom a nie zbytocne trpiet. Drzim palce

autor
14. sep 2020

dakujem vsetkym ze ste zdielali. kolko vam to trvalo z uplneho kojenoa sa dostat na ziadne kojenie? tyzden dva tri mesiac ?

autor
14. sep 2020

a nebolo potom nemozne inak upokojit a uspat babo nez na prse? mala je zvyknuta upokojot aj uspat na prse neviem ako by sme bez neho fungovali ale tieopakovane zapaly ma nicia...

lenuska9999
14. sep 2020

Ja chápem tvoje pocity, tiež som si vyčítala, že je môj syn na umelom mlieku. Už v pôrodnici som ho musela dokrmovat, lebo mlieka som mala malo. Tak som si ho stále prikladala a potom ešte dokrmila mliekom, lebo mal malo. Ale teraz už má vyše roka a je to zdravý chlapec. Pozri už to nie je ako niekedy keď matky museli dávať napríklad kravské alebo čo. V umelých mliekach je teraz už pomaly všetko čo potrebujú. Samozrejme materské je lepšie, ale keď to nejde tak to nejde. Urobila si všetko čo sa dalo.

dorotik
14. sep 2020

Ahoj 🙂. U nás kojenie začalo perfektne. Mala sa krásne pridala a praktický bola na mne nacucnuta vkuse. Postupne sa jej ale kazilo prisatie, okolie má nútilo do cumlíkov a ja som bola postupne nútená skúsiť dokrmovat cez cievku. Mlieko sa mi tak stále rozlievalo, cievka jej vypadávali z úst a v momente, keď som asi o druhej ráno totálne chorá pchala usoplenymi rukami cievku dieťaťu do úst a pripadala si ako totálny humusak, povedala som si dosť. Nenormálne som to oplakala, bolela ma z toho duša. Postupne to ale prešlo. Vybrali sme jej fľašku, ktoru som považovala za najvhodnejšiu, mlieko, ktoré malo to najlepšie zloženie a postupne som to prijala a dnes si na to už ani nespomeniem. Viem, aké je to ťažké a bolestné, držím ti veľmi palce. Nech sa rozhodneš akokoľvek, zvládneš to 🙂.

autor
14. sep 2020

@dorotik vy ste take super zeny. dakujem

dorotik
14. sep 2020

Z môjho pohľadu je koník presne na to, aby sme sa tu podporili a poradili si. Veľmi dúfam, že ťa tu aspoň trošku povzbudime ❤️.

potvorka88
14. sep 2020

Ja som prveho velmi chcela kojit a nedarilo sa. Nevedel sa prisat, chudol, bol nervozny hladny a ja v depkach co som to za matku ze neviem nakrmit svoje dieta. Bol to boj, plac zufalstvo. Potom mi kamoska povedala carovnu vetu. Nie si zla matka ked nekojis, zle je ked tvoje babo hladuje. S placom som mu dala UM a ked bol konecne syty a spokojny tak som si uvedomila ze som ho len trapila. Odvtedy spokojne babo a spokojna aj mama. Malo to potom vyhodu, ze mohol kludne ostat s tatom a vedel ho nakrmit aj on. Druhu dceru som kojila do roka. Ona bola na mne takmer furt pricucnuta potom sa odstavila. Teraz mam takmer 3tyzdnove babenko a kojim, ale som pripravena ze ked by bol nejaky problem, tak to nesilim a nekomplikujem a dam UM. Flasku uz mam pripravenu. Nie je to tragedia. A mimochodom syn na UM a nic mu nie je zdravy jak buk a dcera kojena alergicka s nabehom na astmu.

marrilyn
14. sep 2020

Ja som kojenie vzdala velmi skoro. Asi po tyzdni. Uz v porodnici mi sestricky maleho prikrmovali (po sekcii som ho nemala hned pri sebe). Vtahuju sa mi bradavky, takze sa nevedel ani prisavat, museli sme pouzivat klobuciky. Cez tie si sice trochu potiahol, ale malo, viac sa mu pacilo sa s nimi hrat a chcel byt na prsniku vzdy aj vyse hodiny. Vysledkom boli totalne znicene bradavky, cele krvave, v takom stave uz tahat nechcel vobec. Bola som z toho neskutocne zdeptana, comu nepomohlo ani to, ze sa mi zacali v porodnici "vyhrazat", ze pokial nezacne priberat, tak si nas tam nechaju dlhsie. Po prichode domov sa stav bradaviek este zhorsil, tak som na nejaky cas len odsavala a dostaval aj um aj moje mlieko cez flasku a bol spokojny, tak som pri tom potom ostala. No potom zacali bolestive zapaly prsnikov, po mesiaci som preto zacala znizovat intenzitu odsavania, aby sa mi prestalo postupne tvorit mlieko. Mala som z toho velke vycitky, kedze mlieka som mala dost. Ale uprimne musim povedat, ze po prvej noci bez podprsenky (musela som ju nosit stale, lebo mi mlieko stale kvapkalo, aj ked som odsavala casto), som si vydychla a konecne som sa zacala po porode citit opat v pohode a vo svojej kozi. Pre mna to cele bolo len trapenie a skutocne mi po psychickej stranke velmi pomohlo, ked som to prestala silit a presli sme na umele.

amelie2017
14. sep 2020

Mala som ploche bradavky, ale som si vravela to nevadi, to rozkojime. Mala vytiahne. Prvych 24 hodin len rev, nedokazala sa prisat. Ploche bradavky plus uzdicka, ktoru tu nik netriha. Na druhy den sme skusili klobuciky. Konecne vytiahla kolostrum, ale viac sa vylialo z klobucika, ked mykla hlavou ako tieklo do jej ust. Na 3. den sme uz boli doma, prsia ako basketbalky naliate mliekom, nevytiahla nic. Muz v noci zhanal odsavacku v pohotovostnych lekarnach...konecne ulava. 6 tyzdnov sme fungovali nasledovne- hodina snaha o dojcenie s klobucikmi, potom 20 min odsat, 20 min flasa s odsatym mliekom. Hodina spanok a dokola. Az som sa vytoto na cele klobuciky a len odsavala. (Aj tak mi bolo pri dojceni zle, neskutocne zavraty som mala). Dalsie tyzdne sme fungovali len na odsavani, ked som zacala brat antiku, zo dna na den som prisla o mlieko a to som odsavala kazde 3 hodiny 300 ml mlieka. Mala ma uz skoro 3 roky, este stale pije 2krat denne um a nic jej nechyba

juliaceresna
14. sep 2020

Ahoj, neviem, ci mas zodpovedame tvoje hlavne otazky. Ja som sice vobec plne nekojila...mne sa nedarilo mojich 2 synov spravne prikladat k.prsniku..takze ja som len odsavala a davala cez flasku a dokrmovala UM.
Ja by som na tvojom mieste zohnala odsavacku a zacala odsavat a davat materske cez flasku a neprikladat; aby prso nemalo ten prirodzeny impulz na tvorbu mlieka a postupne odsavat vo vacsich casovych intervaloch (teda ak sa bude dat, aby si zas dlho nemala naliate prso a nevznikol zapal) Ja napriklad, ak som citila naliate..tak som barskedy neodsala uplne vsetko..bo sa mi s rucnou v noci uz nechcelo niekedy, tak som odsala len tak, aby ma prestalo boliet. Ale ja som mala celkovo malo mlieka. A aj moj druhy sa na prsniku upokojil a zaspal...ale potom som si kupila satku a neskor nosic a pokial.mi nezaspal pri tahani z flase, a v kociari som ho ja uspat nevedela, tak nosenie mi pomohlo. Ja som s nosenim zacala, ked mal 1 mesiac ( elasticka satka) a potom neskor mozno od tych 4 mesiacov ergonomicky nosic ( potrebovala som ho casto davat na seba a zas dole, tak satka mi bola nemotorna, ale pouzivam aj tu, ale uz nie elasticku). Viditelne s kojenim zabijes kopu casu a na pohodovy pobyt na cerstvom vzduchu niet casu..takze bez vycitiek prejdi na UM, ak sa ti prestane tvorit mlieko a vyuzi este slnecne dni, aby si aj ty nachytala vitamin D, ktory je prospesny nielen na imunitu, ale aj na psychiku

monique89
14. sep 2020

starsie dve som este dva-tri tyzdne kojila v noci, najmladsia ked dostala flasku, na moje prso uz ani nepozrela... a veru mlieko sa mi este tvorilo, aj to prvych par dni bolelo a bolelo ma aj srdce, ked som si rucne odstriekavala mlieko do flasky, a odmietala som sa stat otrokom odsavacky...

janulik270
14. sep 2020

Moja skusenost obe deti dojcene zapal.prsnikov,brutsl bolest,vysoka teplota,odsavanie slabost ant.liecba.Obe deti pili moje mlieko odsavala som do flase lebo mali problem sa prisat a druha bola naucena v nemocnici na flasu koli mojim problemom tak uz si zvykla

oblecenie99
14. sep 2020

@paskolinka Presne,akoby si do bodky opísala moju skúsenosť.

mimer
14. sep 2020

Kolko slz mohlo byt usetrenych keby som netrapila kojenim malu a seba..

ivangeline
15. sep 2020

Ja kojim 7m a tiež uz mám dosť. Stále tomu dieťaťu niečo je. Buď prdí alebo zápchy. 🤷 Tiež premýšľam, že čoskoro bude čas prestať... Natrapila som sa až až.. kolíky, reflux, nespi to, ani teraz, aj prechod na prikrmy je strašný. Odbremenilo by ma to nedojcenie. 🤧 Ale tiež mi je ľúto, lebo mlieko ide, či nepije poriadne 3 dni alebo cuca každé 2h, stále má čo. A najhoršie je to, že porovnávam so starším. Spokojné dieťa. Nič mu nikdy nebolo, pohoda trávenie, len vtedy som mala málo mlieka. Prikrmy sme začali už 5m a od 8m bol už len na fľaši a prsko občasné, ak fľaša neuspala až si zvykol na fľašu.

autor
15. sep 2020

no u nas je problem ze mala dostala ortezu a.mna velmi boli chrbat neviem najst polohu ani s pomocou dvoch laltacnych kde by ma.nebolel plus pre nespravne prosatie zas zapal prsnika. nespim nevladzem bolim ale ten strach z toho ze ju odstavim je hrozny
ked dojcenie islo bolo to to najkrajsie... ale zas potrebujem fungovat aj pre nu aj pre.mna... som hodne zufala

lenka19959719
16. sep 2020

Ja som mala tiež to iste čo vy, zápal, bolesti. Nepomáhali mi žiadne maste, Ale ajtak som sa nevzdala dojčenia aj ked sa už môj syn prisal tak som kričala na celí dom dobre že nie. No neskončila som s dojčením teraz už máme 13 mesiacov a stále dojčíme a som rada že všetko som. Zvládla len koli mojmu drobcovi abx som mu nemusela dávať tie umelé gebuziny. Nič nieje lepšie ako materské mlieko. Ale každá matka to cíti inak a. Je to každej vec či dojči alebo nie.