Ako správne striedať prsníky pri kojení?

moonlightka
24. nov 2012

Ahojte chcela by som sa spytat ako spravne striedat prsniky pri kojeni. Neviem ci je dobre jedno kojenie s jedneho a dalsie kojenie z druheho. Kojim 10 min. Niekde som citala ze sa to robi tak ze za jedno kojenie z jedneho celeho a potom este dat aj trochu z druheho a dalsie kojenie z toho druheho celeho a dat zasa aj trochu z toho prveho a takto to striedat. Neviem co je spravne, ale mam problem v tom ze lavy prsnik mam akoby stale viac plny a tym padom aj bolestivy. A tiez ma boli na nom dost bradavka...teda viac stipe ako boli a neviem co s tym. Neviem co robim zle a ako to robit. Potieram ho mastou z dm-mama babylove, ale stipanie
stale citim. Neviem ci by mohlo pomoct odsavanie ale mam dojem ze to sa potom mliecko tvori este viac. Alebo ma este napadlo pouzit biolampu len neviem ci sa to oplati. Dakujem za kazdu radu.

dukokatka
24. nov 2012

ja so striedala raz z jedneho potom dalsie kojenie z druherho..kojila som 15 mesiacov.uplne som citila ako sa mi mlieko robi.treba si aj masirovat prsia aby sa nenalievali potom bolia moc,najlepsie pri sprchovani.

loulou
24. nov 2012

@moonlightka ahoj najlepšie je kontaktovať laktačnú poradkyňu, kontakty ak by si chcela nájdeš na mamila.sk, mne moc pomohla. Nevedela som ako správne priložiť synčeka, tým pádom som mala ragády a aj kvasinkovú infekciu, pri tej som cítila štípanie a pálenie bradaviek. Pri prvom dieťatku som kojenie pre tieto ťažkosti a mastitídu vzdala, teraz som však kontaktovala poradkyňu a kojím už 3 mesiac bez bolestí. A odsávať moc nedoporučujem, iba ak len do pocítenia úľavy nie moc, lebo sa dostaneš do začarovaného kruhu, odsávanie podporuje tvorbu mliečka, ak by si niečo potrebovala napíš, ak budem vedieť rada poradím, ja som si tým nedávno prešla, ale skús tú poradkyňu, nič tým nestratíš

biancarv
24. nov 2012

ahoj, ja som kojila syna najskôr z jedného prsníka a potom pri ďalšom kojení z druhého, kojila som rok a pol 😉

ivani
24. nov 2012

ja tiez kojim z jedneho a dalsie kojenie z druheho prsnika. ak sa ti velmi nalievaju prsia od mlieka je velmi dolezite pamatat si z ktoreho si naposledy kojila. ja som to raz v noci poplietla a rano som mala zapaleny prsnik, ale to bolo v case ked mal drobec tak 2 tyzdne a toho mlieka bolo vela. teraz ma maly 6 mesiacov a veselo sa koji dalej. a vyzera to tak ze este pekne dlho bude 😀
urcite ale nestriedaj pri jednom papami oba prsniky, dieta si zvykne iba na tvrde prsia a to ze mu spociatku mlieko tecie velmi rychlo a potom ked uz mliecka nebude tak vela, dietatko bude lenive tahat si mlieko aj z nie tak tvrdych prs ako predtym.

jaruska8
24. nov 2012

Ja som kojila tak, ako popisuješ. A vyhovovalo mi to, niekedy si z druhého len cucla predného, niekedy vôbec nechcela. A kojila som rok aj pol. Ale tiež by som kontaktovala laktačnú. 😉

marcelatje
24. nov 2012

Mne sa tiež v jednom tvorí viac mliečka, kojím podľa toho v ktorom mám práve vtedy viac. Ale tiež len z jedného. Na začiatku ma tiež bolievali bradavky kúpila som si náplaste Multi mam compressess, sú dosť drahé, al eponohli, nevyužila som ani jedno celé balenie 😉

vonicka
24. nov 2012

Kojenie z oboch prs pri jednom krmeni sa pouziva ak chces zvysit produkciu mlieka, alebo mas v danom case menej mlieka a dietatu by nestacilo naraz sa najest iba z jedneho. Ak mas ustalenu tvorbu mlieka, kojila by som na tvojom mieste na jedenkrat iba z jedneho. Ja som na zaciatku kojila z oboch naraz ale urobila som si peknu nadprodukciu. Potom som zacala na striedacku menit prsia a po par tyzdnoch sa to ustalilo. Odsavanie je zbytocne, ak si nechces zvysovat produkciu mlieka. Ak kojis 10 minut z jedneho a babo sa javi spokojne, asi mu to staci. Mne laktacna hovorila, ze mozem po dobu 2 hodin kojit z jedneho a potom dalsie 2 hodiny z druheho (ak si dieta pyta viackrat vramci tych dvoch hodin), ale ja som na prve mesiace kojila v intervaloch 1.5 hodiny a striedala som zakazdym prsia. Bolest bradavky moze byt kandida, (kvasinkova infekcia - ako spomina @loulou) a na to ti vie dat laktacna poradkyna specialnu mast. Tu mast co mas, ti nemusi zabrat. Neviem ako dlho mas uz tu bolest... Ja som mala kandidu, preliecila som si ju mastou od laktacnej, ale jedna z bradaviek ma dalej bolela cele mesiace, kvoli tomu, ze na to jedno prso sa mi dieta prisavalo horsie ako na druhe. Nebola to vsak uz kandida, ale proste akoby vysuchana trochu bolestiva bradavka. Uz som to potom neriesila a zila s tym, nebolo to nic hrozne. To, ze jedno prso produkuje lepsie ako ine je normalne, ja som na zaciatku mala viac mlieka v lavom a potom odrazu v pravom a to trvalo dlho. Ludske telo nikdy nie je symetricke a pokial to nie je velmi vyrazny rozdiel v mnozstve pri pravom a lavom prse, tak to moc nemusis riesit podla mna. Vela stastia, nech ti kojenie prinasa radost 🙂

babik4_3
14. apr 2013

Ahojky,chcela by som sa opytat,kojim z jedneho prsnika a niekedy menim aj druhy prsnik ale velmi malo,kojim iba 4 mesiace a jeden prsnik mam ovela vetsi nez tenn druhy,mamkojit teda stoho mensieho aby sa mi to narovnalo?napravi sa mi to vobec?

beton
15. apr 2013

@babik4_3 prsniky su malokedy symetricke a tvorba mliecka tiez prebieha v kazdom zvlast. nerozumiem, ci teda dojcis stale len z jedneho prsnika, napr. len z laveho alebo si to myslela, ze na jedno dojcenie sa dojcite len z jednej strany a na druhe dojcenie z druhej strany? Skor mi z tvojej otazky vychadza ten prvy pripad. Preco takto postupujes? Urcite, ak chces, aby sa vyrovnala tvorba mliecka v oboch a teda aj objem prsnika na pohlad, tak musis dojcit aj z druheho. mliecko sa tvori len vtedy, ked sa prsnik riadne vyprazdnuje. v opacnom pripade sa tvorba mliecka spomali alebo az zastavi. prikladanim, sa to da samozrejme dobehnut.

babik4_3
15. apr 2013

@beton dakujem velmi pekne , strasne som sa bala , ci sa to nezmeni tak to teda skusim a budem rada ked sa to napraví do normálu🙂 este raz velmi pekne dakujem hned sa citim lepsie.

beton
15. apr 2013

@babik4_3 ak dietatku staci jeden prsnik, tak daj na jedno dojcenie jeden, na druhe dojcenie druhy prsnik. ak vyzera, ze este by si dalo, tak ked dopije jeden prsnik, tak ho preloz na druhy. na dalsie dojcenie potom pokracuj tym, ktorym si naposledy skoncila, aby ho dietatko vyprazdnilo.

zdenkam
15. apr 2013

ja som dojcila striedavo a kym som sa naucila hmatom /pri prvom syncekovi/ ktory je prazdnejsi, resp. plnejsi, tak som si to, ktory dostal naposledy snazila pamatat. Oddojcila som 2 deti jedneho do 2 r a druheho som odstavila ako 2,5 r. kedze som bola v 3.m tehu, s babatkom co cakame. A tiez som tu a tam mala jeden plnsi nez druhy....koj striedavo a ked je malinke este hladne dokoj ho z druheho.

zdenkam
15. apr 2013

a keby si mala pocit, ze chytas mastitidu, co je zapal prstnika, tak si masiruj prstnik kym malicke pije, mne to pomohlo pri nabehu na zapal prsnika /zazehnala som ho skor ako prisiel/. Zaroven na bolave bradavky na zaciatku kojenia mi radili vtriet tam par kvapiek materskeho mlieka a div sa svete, zabralo, ziadne masticky sme nepotrebovali. Vela stastia s kojenim.

maykaaa1122
10. apr 2017

Bepanthen Care je na bolave a popraskane bradavky perfektny, velmi rychlo zaberie a prinesie ulavu, co je uzasne, ze sa da zase rychlo bezbolestne kojit 🙂 bradavky pekne zregeneruje, jeho vyhodou je aj to, ze ma jemne a neskodne zlozenie a tiez to, ze je vsestranny, nie je len na bradavky, ale aj na rozne ekzemiky, suchu kozu, aj ako prevencia pred zapareninami

marticka92
5. jan 2019

@moonlightka ja mam ten isty problen