Ako si poradiť s cmukaním pri kojení?

pikha
21. aug 2011

Moja 6tyzdnova dcerka zacala posledne dva tyzdne pri kojeni cmukat. Nerobi to stale, niekedy ano, niekedy nie- bradavky ma nebolia, nemam ani zapal, malinka pekne papa a pekne pribera. Ale urcite sa pri tom nahlta vzduchu, lebo mavame nafuknute brusko. Pytala som laktacnej poradkyne, ktora mi povedala, ze asi ide o zlozvyk.. no neviem - mate s tym niekto skusenost? C s tym? Dakujem

velvet26
21. aug 2011

ja by som to neriesila..kedze mala pekne pribera a prospieva, to je hlavne..cmukat zacala asi kvoli tomu, ze jej chuti a uziva si tvoje mliecko, nechapem o akom zlozvyku laktacna poradkyna hovori..niekedy sa hraju na uplne najmudrejsie.. 😅 ako bude mala vacsia zacne pri papani coraz viac vymyslat, nasa najnovsie papa tak, ze pusta bradavku a smeje sa na plne ustocka a znova sa prisaje a potom znova smeje..tiez sa pri tom nahlce vzduchu no nevadi, hlavne ze je stastna..tak neries to naozaj, hlavne je ze malicka je zdrava a chuti jej.. 😉

gubcikova
21. aug 2011

moja malá to mávala do nejakých 8mes.ked zaspávala sa niekedy na to zobudila,ale inak žiadne problémy

trinka
21. aug 2011

Neviem čo myslíš presne "cmukaním"... ale naša malá vydávala pri prsníku zvuky ako prasiatko pri válove, vždy sme sa z toho smiali.
Kým pekne papá a priberá, tak by som to asi neriešila. To je najdôležitejšie, či nie? A či je to zlozvyk- no neviem... asi máme každý nárok na nejaký. 😉

soldi
21. aug 2011

neviem aky zvuk presne myslis, ale predpokladam, ze nie je dobre prisata, preto vznika zvuk, dobre prisatie je uplne tiche. ked mal Leonard niekolko tyzdnov, tiez sa niekedy zle chytil a robil vselijake pazvuky, teraz uz ma vacsiu pusinu, prsia su makksie, tak uz sa to neopakuje.

cize moja rada: ked zacujes cmukanie, odpoj ju a nechaj sa prisat znova. predides tym aj nafuknutemu brusku 🙂

strapco13
21. aug 2011

@pikha cmukanie a podobne zvuky pri kojeni pravdepodobne znamenaju nespravne prisatie..cize dietatko cez ustocka pri sati prepusta vzduch
moze to byt bud tym, ze mas nadprodukciu alebo silny tok mliecka ...vyteka babu mliecko z pusinky pri piti?
moze mat kratku podjazykovu uzdicku alebo moze to byt pri raztepe podnebia /ale to by si vedela, ci ma raztep/..ale na tu uzdicku sa malokedy mysli
moze to byt sposobene tym ak pouzivas dudel, klobucik, flasku...vtedy sa dietatko nauci pit nespravnym sposobom, zapaja ine svaly, neotvara tak pusinku akoby malo

indys
25. aug 2012

prosim pomoc. Maly sa mi uz asi mesiac prisava tak, ze cmuka. horsie to je na lavom prsniku. teraz ma 4 mesiace. predtym sa prisaval pekne (kojili sme po sediacky), aj ked sa niekedy zacal krutit kvoli tomu, ze ho boli brusko ziadne cmukanie nebolo. cim je bblizsie k veceru, tym viac sa to zhorsuje a ked vecer pocas uspavania kojim tak je to priserne. Pravdupovediac mi to lezie na nervy, lebo viem, ze sa nahlta vzduchu a okrem to vidim, ze ked nie je dobre prisaty, tak musim prsnik ovela viac stlacat aby mu islo mlieko a aby sa prsnik naozav vyprazdnil a uz ma z toho bolia ruky. Dvakrat som pri sebe mala laktacnu poradkynu a ta zhodnotila, ze sa prisava pekne, ale to bolo este predtym ako zacal takto pravidelne cmukat. Teraz ho kojim ho poleziacky, kvoli chrbtici inac nemozem. Skusala som znova aj posediacky ale nie je to o nic lepsie Mam pocit, ze zacal akosi malo otvarat pusinku a ked sa snazim dlhsie o to,aby pusu otvoril, znervoznie a zacne kricat.pritahuje sa ku prsniku hlavickou, takze o zaklone nemoze byt ani reci. Som z toho uz zufala. Ako ho donutit aby sa poriadne prisal. Cumlik nepouzivame vobec ani flasku.jedine co sa mu dostane do pusky je jeho plec alebo ruka. trosku fenikloveho cajika kvoli vetrom pred kojenim mu davam asi tyzden tak,ze mu zo striekacky nakvapkam do pusinky. Dakujem za kazdu radu.

indys
25. aug 2012

prsnik sa mu snazim davat tak, aby bradavka smerovala smerom na horne podnebie, takze prsnik trochu vytocim dohora

mirabelka212
25. aug 2012

trinka suhlasim s tebou aj moj malicky cmukal pri kojeni a pri piti mlieka z flasky....a praveze mne sa to zdalo moc podarene...pil dobre, pribera dobre...takze to neriesim...uz nekojim (uz ma 8 mesiacov) a uz pije len z flasky a uz prestal robit posledne mesiace tieto zvuky....a mne to normalne chyba 🙂))

enya00
25. aug 2012

môj malý to tiež robil keď bol malinký,ale tak cca v 5mes.ho to prešlo 🙂

indys
27. aug 2012

dievcat takze: dnes som mala pri sebe opar laktacnu poradkynu. riesili sme cmukanie pri kojeni. Ukazovala som jej videa ktore som natacala (lebo niekedy ako na truc bude maly pit ukazkovo ked bude pri nas ona). Potom som este kojila maleho pred nou. Pozorovala, komentovala. Zaver: maly sa prisava rovnako dobre ako predtym a mliecka dostava dost. v niektorych chvilach, ked citim ze sa mi spustilo mliecko tak mu dokonca tak strieka do hrdla ze "hika" a musi prerusit pitie aby to stihol vsetko polikat.stale cmukal, ale vzduch nehltal. Nie je teda pravda, ze kojenie musi byt iba tiche. Jednoducho si pri tom cmuka ako ked niekto pri jedeni mlaska a niekto nie. Konecne som spokojnejsia a ked viem, ze to v nasom pripade je v pohode dokazem si na to cmukanie aj zvyknut. ale urcite odporucam kazdej mamicke, ktora riesi cmukanie a ma co i len male podozrenie, ze by mohlo ist o zle prisatie albo znizenu tvorbu mlieka aby konaktovala laktacnu poradkynu. odbornik je predsa len odbornik. mne laktacna pomohla uz 3x.

cucu2
10. júl 2014

@strapco13 ahoj, chcela by som sa poradit.Mam 2 mesacne babatko a cmuka pri dojceni, evidentne jej to niekedy vadi, hlavne ked jej zacne tiect viac mlieka. Flasu a cumel sme pouzivali len v porodnici. Ako sa toho zbavit? Laktacna mi radila prestrihnut uzdicku i ked ju nema moc zrastenu a dokonca aj hornu, lebo neohrna hornu peru. Bojim sa, ci uz nie je na to neskoro, ked uz ma 2 mesiace. Dakujem

katjatko
3. dec 2015

@cucu2 Ahoj,viem ze tento prispevok je uz starsi, ale chcem sa spytat ako sa vam to podarilo s tym cmukanim vyriesit. Ja mam 3m dceru, cmuka od narodenia, malo priberame, ale zatial stale len kojim. Uzdicku pod jazykom mame ok, tiez sme stretli laktacnu, povedala ze treba prestrihnut hornu uzdicku, no nejak som sa nedopatrala, ze by to bolo take bezne. Rada by som vedela, ci ste boli niekde strihat a hlavne ci to pri papani pomohlo alebo ci tento problem sa vyriesil sam..dakujem😉

cucu2
3. dec 2015

@katjatko Ahoj, ja som jej dala prestrihnut len spodnu uzdicku, ked som spomenula hornu u krcnej, tak na mna pozerala, ze o com hovorim(vraj take veci riesi zubar 😨 ). Laktacna mi odporucila jedneho sukromnika, ale ten chcel za prestrihnutie(2min zakrok) nekrestanske peniaze, tak som sa na to vykaslala(inac ked so mu volala- tak som sa na to pytala tej sestricky ohladom hornej uzdicky a tiez som mala pocit, ze to asi nerobia). Tak som to dalej neriesila. Dieta pri kojeni cmukalo, no musim povedat, ze casom to nejako preslo, teraz uz necmuka. Chcem sa opytat, co znamena, ze malo pribera? Doktorka nie je spokojna s jej vahou?

katjatko
4. dec 2015

@cucu2 diky za info - tiez som citala o hornej ze sa to riesi ked rastu trvace zuby. Takze ste strihali spodnu pod jazykom alebo spodnu na spodnej pere? (lebo aj tu mi spominala laktacna, ze aj tu by sa zislo strihnut...) Vaha... no za prvy mesaic sme pribrali 400g, druhy cca 600g a treti cca 500g...Doktor to nastastie az tak neriesi, ten prvy mesiac akurat- to som mu povedala ze sa este skusime rozkojit. Druhy mesiac bol ok a teraz pribera, ale pomaly... tak doktor sa tvari, ze pribera, aj ked trochu, tak nejako netlaci na dokrmovanie.
Tak riesim, ci ist to skusit niekde strihnut alebo to uz nechat tak... tiez si hovorim, ze raz prestane cmukat😉

cucu2
5. dec 2015

Ahoj, nam strihali tu pod jazykom. Ja som tiez mala pocit, ze mi malo pribera. A doktorka to neriesila, vravela ze si ide svojim tempom a ze asi je z tych drobnejsich deti. Ja by som na tvojom mieste zavolala laktacnej a spytala sa, kde to strihaju. Lebo na krcnom boli prekvapeni, ze co od nich chcem. A ty si sa uz pytala nejakeho krcneho, ci to strihaju?

katjatko
5. dec 2015

@cucu2 nie, prave ze sa to nerobi...mamila ma vyskolenych nejakych svojich par doktorov, ku ktorym ta poslu a ze to vedia strihnut...ale teda stale som nestretla nikoho, kto by to daval strihat (okrem tej pod jazykom). Ale diky za info

vejula
5. dec 2015

@pikha kontrolovali uzdičku?

cucu2
5. dec 2015

Potom daj vediet, ak jej ju das odstrihnut, ci sa to zlepsi.

cucu2
5. dec 2015

@katjatko Potom daj vediet, ak jej ju das odstrihnut, zi to pomohlo

hermiona368
15. nov 2016

@katjatko ahoj chcela som sa spytat ako ste dopadli s tym cmukanim? Mala ma 2 mesiace, od malicka ju bolieva brusko, lebo pri kojeni cmuka ale posledny tyzden sa to zhorsilo lebo jej aj to prsko vypadava z pusky. V piatok ideme pediatrcike a ak neporadi tak uz len k laktacnej musim ist.

katjatko
15. nov 2016

@hermiona368 ahoj ja som nakoniec strihat nedala, ked som sa rozhodovala tak mala 3mes, som sibpovedala ze mesiac vydrzim a potom pripadne zacnem mrkvickou, a dobre som urobila. Ako jej rastli ustocka tak uz dokazala sem tam jest bez cmukania a v januari uz to bolo ok a zrazu pribrala 1kg a bola len kojena...takze u nas sa to vyriesilo same tym ze mala vacsie usta neskor. A uzdicku pod jazykom mate ok?

hermiona368
15. nov 2016

@katjatko teraz ideme k pediatricke, doteraz tak silno necmukala a aj jej prso obcas vypadne z pusky. Mne sa zda byt ok ta spodna, tak som zvedava co povie. Ono je aj problem ze ked je silny tok, sa snazi jest pahltno a obcas nestiha. Som rada ze sa vam to tak pekne upravilo, asi treba vydrzat cca tie 3 mesiace kym podrastie.