Ako odstaviť od kojenia 15 mesačné dieťa?

kinderko7
22. máj 2013

Ahojte, potrebujem poradit. 15mesiacov kojim malu, cez den 2-3x a vecer (zaspavame na prsniku) a v noci sa budi niekedy 1x niekedy 4x. Mam pocit, ze sa s tym iba hra, ma to skor ako dudel. Som z toho unavena a hlavne vecer a v noci sialene place, ked mama nie je pri nej, manzelovi hned dava papa a chce len mna. Uplne je na mna naviazana a ked ide spat pijeme aj 5x a stale prosi o mliecko a flasu s vodou nechce ani vidiet. Prosim dajte radu ako ju odstavit, kazda rada dobra.

zapka21
22. máj 2013

Ahoj, pridaj sa do skupiny "Odstavovanie starších detí." https://www.modrykonik.sk/skupina/2189/ Najdes tam par rad...

moma
22. máj 2013

ahoj, ja som malu odstavila v 16 mesiacoch. Najskor som uplne vynechala denne kojenie a dala som jej len vecer (v noci sa mi nastastie nikdy nebudila, tak to som neriesila). No a pomaly sa zacalo tvorit aj menej mliecka, to uz aj ona citila ze nic nejde... tak potom po nejakom case dostala len kazdy druhy vecer atd. O chvilu si uz ani nespomenula. To uspavanie sice bolo zlozitejsie a dlhsie ako s prsnikom, ale naucila sa a zvykla si. Chce to len pevne nervy a ked nechces dat, tak jednoducho nedaj, stoj si za tym, lebo prsnik naozaj nie je hracka 🙂

nikoleta15
22. máj 2013

Ahoj 🙂 Ja napíšem sem. Malého som odstavila, keď mal 14 mesiacov. Bolo mi to vtedy strašne ľúúúto, ale objektívne už moc dôvod ďalej kojiť nebol, vlastne to malo už len dosť negatív-závislák mi v noci nedal spať, hádam 10x za noc (vždy ako sa mu niečo zasnívalo) sa dožadoval mliečka. Okrem toho som už mala úctihodných 75 kg a urgentne som sa ich potrebovala zbaviť 🙂. Takže som hľadala na nete a zvolila som radu skúsených mamičiek a malého som nechala spať 2 dni s tatíkom. Bolo to strašné, prvú noc preplakal skoro 2 hodiny na začiatku a potom priebežne ako sa budil ☹. Druhú plakal už len 15 minút. Tretiu noc som sa k nemu vrátila ja, prsia som mala obviazané elastický obväzom, aby sa mi zastavilo mliečko a už sa ani nedožadoval, sama som sa čudovala, že to trvalo tak krátko. Potom už len sem tam pokúšal, ale keď videl, že sa nedá, nedožadoval sa. Odvtedy prespal celú noc v kuse a ja som si konečne vydýchla, lebo každú chvíľku v noci kojiť a ráno sa budiť celá dolámaná teda nebolo boh vie čo 🙂. To asi poznáš 🙂. Čítala som o postupnom odstavovaní, ale podľa mňa je to takto radikálne lepšie, lebo drobec ešte nedokáže pochopiť, prečo niekedy mliečko môže a niekedy zase nie. Bolo mi ho strašne ľúto, dokonca som aj rozmýšľala, že mu "dám cucnúť" 🙂, ale keď som si spomenula ako tú prvú noc preplakal, rýchlo ma to prešlo 🙂. Po týždni na mliečko celkom zabudol a jediný, kto si na to nostalgicky spomínal som bola ja 🙂

misickab3
22. máj 2013

ahoj, neviem, či ti to pomôže, ale píšem z vlastnej skúsenosti- moja Emma má 19 mesiacov a asi pred mesiacom som musela začať s odstavovaním. Zatiaľ sme odstavili kojenie na obed- večerné nám zostalo, ale už sa ideme odstaviť úplne. Tiež nezaberala fľaša s vodou, čajom, alebo iným mliečkom. Ale nakoniec to obedné kojenie pred spánkom sme odstavili relatívne rýchlo. po pár dňoch bez minimálneho plaču- a to len vďaka citrónovej šťave, ktorú som si potrela na bradavky a s vysvetlením, že na obed už nebude mliečko chutné, že je kyslé, to pomohlo. Ochutnala, zatvárila sa kyslo, skúsila aj druhý prsník a potom trochu pomrnkala, dala si dudel do pusy a zaspala. Jeden týždeň som si ešte preventívne natierala pred obedným spánkom citrón, ale skúšala to možno už iba dvakrát. Pomohlo to. Ale ako moma píše- kým si zvykla, zaspávanie trvalo dlhšie.

snopkulka
22. máj 2013

Tiež som malého odstavila v 15.mesiacoch - zaspával na prsníku a v noci bol hore každú hodinu - už som nevládala 😖 Nakojila som ho poslednýkrát so slovami, že už viacej mliečko dávať nebudeme, lebo už všetko vypil - čakala som vyvádzačky a NIČ 🙂 pokrútil hlavičkou na znak súhlasu a mlieko viac nepýtal 🙂 Spáva so mnou na posteli od cca 9 mesiacov (neviem presne), doteraz. Je to maznáčik, vyžaduje si len mňa. Občas sa stretávam s hláškami, že je už veľký a podobne... nebude to tak navždy no nie? 😵

renatka100
22. máj 2013

Radikalne najlepsie ked nebudes tri dni doma. S tatom to urcite zvladnu! Postupne v tomto veku je uz o nicom deticky su velmi mudre

hrabla
22. máj 2013

Ahoj, práve toto obdobie ja prežívam🙂 moja dcéra má už dva roky a prestala som kojiť pred 5 dňami, tiež to už bolo hrozné, cez deň sa ešte ukecať dala takže som ju kojila tiež len zo 3krát ale inak než na prsníku nezaspala, často sa v noci budila a vždy som ju musela uspať len ja kojením lebo rev preukrutný...strašne som sa bála toho ako to bude keď raz prestanem a ako vôbec prestať. Skúšala som postupne menej a menej ale zistila som že to vobec nieje dolezite menej kojit cez den ked mi neda spat hlavne v noci a tak som proste jedno rano oznamila ze mliecko je pokazene, a ked naliehala natrela som si bradavky horcicou aby citila ze nieje ok a nechcela ho :D den presiel ok, zaspavanie na obed sice je s placom a zaspava aj 2hodiny ( dnes dokonca vobec nespala cez obed) ale vecer ked je tma klud tak vtedy zaspi za pol hodku s mrncanim, v noci sa niekedy zobudi 2krat niekedy ani raz, trochu pomrnci pyta si mliecko, je mi jej luto ale uz ked som sa na to konecne odhodlala tak stale tvrdim ze je uz zle ze musi zaspat sama a ona zaspi... Este je to len piaty den takze dufam ze sa t s tym spankom bude len zlepsovat🙂 stále si myslím že malá to odstavenie zvládla lepšie než ja tú bolesť na začiatku keď sa mi nabili prsia mliekom :D

adam2010
5. feb 2018

Ahojte. Ja by som tiez rada odstavila malu, ma 15 mesiacov, je narodena o 8 tyzdnov skor. Neviem, ci aj vdaka tomu si vytvorils ku mne silne puto. Problem zacak ked mala asi pol roka. Dovtedy spavala v noci tak, ze sa budila kszde 2 hodiny. Posledne 4 mesiace je to o drzku. Cez den si zo mna zrobila cumel, ktory samozrejme nechce. Pride ku mne, vyhrnie mi tricko a ze nu-nu, teda prsník chce. Cucne si trosku a ide sa hrat, lozit, chodit, o 5 minut sa to zopakuje. Je to desne. A v noci kazdu hodinu. Som unavena na smrt, kedze cez den soi tak 20 minut. Trva to uz dlho. A este, vyskusala som vsetky umele mlieka ake su dostupné. Nic. Iba materske. Prosim pomozte, ako ju odstavit, ci uz postupne alebo radikalne. Dakujem