Ako odstaviť dieťa od materského mlieka?

31. aug 2024

Ahojte, mám 15 mesačnú dcérku a ešte stále kojím, ale chcela by som ju už odststaviť od MM. Nebola veľký jedák, preto som sa rozhodla kojiť kým sa trošku nerozpapá a už sa to začína zlepšovať. Milujem ju nadovšetko, ale už mi to niekedy nie je príjemné. Obmedxila som denné kojenie na 3x - po zobudení, pred obedným spánkom a pred nočným spánkom. Zaspí len na prsníku. V noci sa budí ak je dobrá noc 3x, ak je zlá noc aj 10x… Nočné budenie teraz pripisujem aj zúbkom, ale inak ako na prsníku sa neukľudní. Skúšala som spievanie, ťapkanie, hojdanie a nosenie, pomôže len prsník. Rada by som ju postuone odstavila úplne, ale neviem ako. Poraďte prosím na čo sa zamerať? Začať rušením nočného alebo denného kojenia?

lylyjana
31. aug 2024

Ja by som odstavila najprv nocne kojenie. Na vsetko postupne ist. Ked sa koji 3x tak si daj, ze kedy bude mat len 2 kojenia a ked sa zobudi skor tak jej proste nedas. Budes ju hladkat, tisit, nedas skor (kasne, ze pol hodina hore dole). A potom napr o 3tyzdne dalsie kojenie zrusis a tak dalej. No a denne tiez si rozpocitaj kedy jej chces dat a potom to, ktore vynechavas tak jej nedaj, ale daj jej nieco ine jest alebo zabav ju na ihrisku v tom case, proste nech si nevsimne, ze je cca cas kojenia. Mne trvalo 4m takto odstavit. Ale pomohlo to, on si ani nevsimol, ze sa uz raz nenakojil vobec, a moje prsia uz tiez sa nenalievali lebo sa produkcia znizila na minumum

login1234
31. aug 2024

Mam za sebou 3 x odstavenie deti všetky v 17m. Vždy to boli zdravotné dôvody čiže to bolo veľmi rýchle odstavenie (do týždňa). Dovtedy som dojcila na poziadanie. Najskôr som zrušila denne kojenie, potom na denny spanok, potom na večerný a nakoniec som zrušila aj nočné kojenie. Stále som bola pri nich, neposielala som ich za ockom, ani ich on neuspaval, chcela som byť pri nich, aby to nebrali, ze ich odsúvam.

anketkarka
31. aug 2024

Tiež by som skúsila najprv zrušiť nočné kojenie. Ak sa budí na bolesť od zúbkov, tak skús gél na znecitlivenie ďasien, studené hryzátko. Snažila by som sa zakročiť čim skôr proti bolesti, aby sa neprebrala na bolesť úplne a možno sa nebude musieť ukludňovať kojením. Možno teraz pomôže aj voda na ochladenie ďasien. Nech si cucne vodu. Denné pôjde asi ľahko odstaviť. Hlavne by som sa pokúsila ho zrušiť úplne na ukludňovanie a zaspávanie. Musí sa už naučiť ukludniť a zaspať inak.

basska_b
31. aug 2024

Ja by som este mesiac/dva pockala. Tiez som dala pokus odstavit deti v 14/15 mesiacoch, nevyslo to, v noci to prso proste muselo byt. Velmi dobre okno prilezitosti bolo okolo 16/17 mesiacov. Niekto mi tu na konikovi dobre poradil, ze ak chces odstavit, odstav do 18 mesiacov, potom uz to dieta si to uvedomuje, zacne si to pytat, vymysli si na to nejake slovo (cece, mmm, p a pod). Ja som vsetky 3 deti odstavila v 16/17 mesiacoch. Svagrina mi poradila, koj, dokedy chces ale ked sa uz rozhodnes prestat, bud nekompromisna. Tak som detom normalne slovne povedala, ze uz nebude a ze budu pit ine, vodu, dzus, caj... pozerali na mna, akoby rozumeli... a jednoducho nedostali. Noc bola tazsia, niektore kamosky dali dieta muzovi, aby z nich necitilo dieta mlieko, ja som dala napit vody a potom som nosila na rukach. Neskor, asi po mesiaci, uz len lezali na posteli, prevratili sa na druhy bokna spali dalej. Jeden z nich mal cumlik, jedna palcek. To nam asi tiez pomohlo. Ale prvorodena nemala tieto nahrazky a dala to, musi ale dieta citit z teba odhodlanie. To, ako si to teraz obmedzila, je super. Ja si myslim, ze pockas mesiac dva, bude sa ti aj menej tvorit a bude sa to dat lahsie

pralinka86
31. aug 2024

Postupne znizovat az ostalo kojenie len na spanok (plus v noci), nakoniec pred obednym spánkom uz nebolo a odbtedy ani večer a v noci. 1 den bol zly, druhy si dieta ani nespomenulo. V noci potlapkat, pomojkat, pohojdat, slo to oveľa lepsie nez som si myslela. Ani nic nepytalo v noci ako nahradu. Jedine večer uspat bol chvíľu boj, ale aj to sa postupne zlepsilo

autor
31. aug 2024

ďakujem dievčatá za povzbudenie 🩷 najväčší kameň úrazu je to zaspávanie, toho sa bojím najviac, ako ju naučiť inak zaspávať… cez deň už inokedy okrem spánlu nedostáva, keď nerátam to po prebudení, takto už sme na tom asi 2 týždne… a na to, že má 15m je veľmi rozumná, v noci keď plače sa automaticky posadí a ťahá ma za tričko (spíme spolu, to je ďalšia vec, čo chcem neskôr zmeniť, aby spinkáa v postielke), cez deň to robía/robí tiež, ale to už viem korigovať, vysvetlím jej, dám jej napiť a zabavím ju niečim iným… cumlíl napr. nepoužívame asi od 2-3 mesiacov, čiže na toto sa spoliehať nemôžem

domka222
31. aug 2024

Ja som na nočné išla rázne. Už bolo neúnosné ako som skoro každú noc vstávala nad 5x. Proste som v noci už nedala aj napriek plaču. Ponúkla som fľašu s vodou. Keď nechceli,tak nemali nič.