Ako na dobré dojčenie?

1. mar 2023

Žienky, idem si po radu.. najviac by som ocenila od takej z vás, ktorá zažila podobnú situaciu...A teda vie z praxe o čo ide...
Na predpôrodnom kurze nám okrem iného k dojceniu povedali, že pokiaľ mama, starká nemali dosť mlieka, treba s tým tiež počítať...že jednoducho gény na činnosť mliečnych žliaz sa dedia.... nepáčila sa mi ta myslienka, pretože zobrazovala našu rodinu a moja túžba kojiť bola nad ňou 🙂 jednoducho som chcela plne kojiť a podľa možnosti čo najdlhšie....
V pôrodnici mi 'múdre' pani sestričky poradili používanie klobucika, že bez toho to moje bradavky nedajú....(ináč neodporúčam nikomu)
Malý sa narodil veľký, bol preto mega hlados....no už v prvých dňoch som bola nútená prikrmovať...:( keďže mlieka som mala naozaj malo...a to som sa vyberane stravovala, pila hroznove stavy, bylinky na tvorbu mlieka, tiež také čaje a podobne produkty.....
Čo ma teraz spätne zaráža, je fakt...ze teda mlieka som veľa pre malého nemala...no na vnútorné zápaly (abcesy) ho bolo asi požehnane....snazila som sa ho v sprche odstraňovať i prostr.odsavacky ...no asi som sa mala snažiť viac....tie abcesy sú strašná bolesť, plus vysoké horucky k tomu so zimnicou..mozno pri prvom zápale som mala siahnuť po ATB a nielen každé 4.hodiny si dávať paralen...a ATB si pýtať tak trochu po funuse...
Časom sa maly naučil ťahať aj bez klobucika...no už veľmi nemal čo...mamina mi časom povedala, ze dokedy chcem mlieko takto naháňať.. že proste tá, čo ma predpoklady na kojenie nemusí celý deň jesť či piť a mlieka ma habadej....A toto bolo naozaj také trápenie...

Dajú sa nejak tieto gény 'precurat'? 🙂 a teda kvalitne kojiť..bez bolestnych vnútorných zápalov... ?

Čo vám reálne pomohlo?? Ďakujem pekne, pýtam sa, lebo ďalšie babo je na ceste ku nám a rada by som dala reparát z kojenia na jednotku 😄




zap zápale dom

petamich
1. mar 2023

pretlmocim ti osobnu skusenost mojej najlepsej kamaratky - prve dieta kojenie katastrofa, snazila sa chvilu odsavat (resp. cedit), dieta extremne koliky, problem s priberanim, riesila zapaly a co ja viem co, vydrzala par mesiacov a potom to vzdala, kedze okrem ineho mala extremneho nespaca a bud sa snazila kojit alebo odsavala kym spal a fakt padala od unavy, mala z toho taku traumu, ze odmietala co i len myslienku, ze druhe bude kojit a nechcela ani skusat, teraz ma druhe a koji absolutne bez problemov 🤷‍♀️ a nic nerobi inak aspon podla jej slov, akurat si zobrala senovku/benedikt hned do porodnice, nech sa to rozbehne a inak len stale prikladala (ale to aj pred tym), obe deti porodila sekciou

neviem ci ti to vobec nieco da tento pribeh ale chcela som tym len povedat, ze to moze byt uplne inak 🙂 drzim paste!

autor
1. mar 2023

@petamich ďakujem krásne, povzbudilo ma to 🙂...tiez som mala sekciu...tak skúsim so senovkou a benediktom začať už v pôrodnici 😉 a veriť v dobrý porod bez sekcie a dobre kojenie 🙏

bluka2
1. mar 2023

Podľa mňa bola chyba v prvých dňoch prikrmovat. Novorodenec má žalúdok veľkosti orecha, nech je akokoľvek veľký, stačí mu úplne malo kým sa to rozbehne. Na to by som sa úplne vykašľala po druhý krát, lebo je to ešte k tomu aj kontraproduktívne. Spolahni sa na seba a vyhni sa takým kurzom, to musí byť úplná blbosť, že genetika. Možno iba self fulfilling prophecy, keď tomu veríš. Keď som žila v Afrike, kde kojenie bola bežná všadeprítomná záležitosť, nemôže to byť proste pravda. Jedine, že oni by mali nejaké lepšie gény 😜
Urob si po pôrode pohodičku, ver si, obklop sa príjemnými ľuďmi a vyhni sa takým rečiam ako spomínaš od tvojej mamy. Možno vyhľadaj k pôrodu nejakú dulu alebo niekoho, kto ti aj v tomto dodá istotu

miadi
2. mar 2023

To je uplna blbost stym ze kojenie je geneticka vec . Mna mama kojila 4m Ja som kojila obe deti 3roky, treba len kojit na poziadanie. Mala som aj jednu invertnu bradavku a kojila som bez klobucikov ( uz ju nemam invertnu je ako cumel 😂) prve 3-4dni ani nemas mlieko ale colostrum a to je take .. hladne. Rychlo vytravy. Prve dieta schudlo po porode 9% porodnej vahy a trvalo to 3tyzdne dohnat .. druhe dieta mala z porodnej 3.2kg za 3m 9kg cisto z materskeho mlieka. Takze Podla mna to telo druhy x uz lepsie vie co mà robit. Je to jednoduche len to znamena ze prve mesiace nekojis ci nedojciš kazde 3h ako vymysleli v nemocnici ale aj kazdu hodinu ked si to babo pyta. A ked je rastovy spurt tak niekolko dni noci nic ine nerobis.. ( robis len mas pocit ze toto je non stop ) najviac skodi ked mas doma um a hnet ako je babo nervozne “ dokrmujes”. Babo zisti ze z flase je to rychlejsie bez namahy ako z prsnika a prestane ho to bavit das mu flasu a cumel a hotovo nepotrebuje byt dojcene . Co je ok ak to tak chces . Nejake zapali som mala pri prvom dietati nebrala som ale ziadne lieky na to je naj vela prikladat a upravi sa to same ( aj ked to chvilku boli ) pri druhom uz sa nic tske nedialo. Tvoja skusenost moze byt uplne ina 2x . Tazsie je potom prestat 😂Lebo raz ked sa im zapaci tak stym nechcu prestat.

autor
2. mar 2023

@bluka2 Tvorba mlieka závisí aj od dedičných hormonálnych predpokladov, ale hlavne od vyprázdňovania prsníkov....takto som to našla aj na nete....geny su jednoducho gény...no skusim s nimi ešte raz zabojovať....syncek sa mi narodil pred polnocou v stredu sekciu takmer 4200 g mal...v sobotu mi sestry v nemocnici povedali, že keďže schudol pol kila, je nutné ho prikrmovať...a doniesli mi UM....na druhý deň v nedeľu ešte predtým ako nás pustili domov, prišla obrovská bolesť v prsnikoch a po nej dorazilo mlieko .....bola u nás v prvé dni svokricka, keďže bola v tom čase bez práce...prišla nám pomôcť...sama vychovala a odkojila viac deti....podporovala ma v kojení...No keď videla a počula tie neskutočné plače
....sama išla UM zarobiť....naozaj, on bol nenormálne vyhladovany...teoriu o veľkosti žalúdka bábätká poznám...no pri ňom sotva platila....skusim pri ďalšom sa vyhnúť klobuciku, dudlu a UM....az to pôjde....az na to budem mať nervy....kedze rozdiel medzi deťmi bude len rok a kusok....no zas bude aj manžel na MD...tak aspoň to ma teší....ze si deti podelime 🙂
A musím byť poctivejsia aj pri vyprazdnovani prsníkov...a ísť aj cez bolesť pri odsavacke....kedze nechcem už zažiť tie strasne zapaly v prsnikoch...vdaka za postrehy všetkým vám 🙂

bluka2
2. mar 2023

Moje obe deti mali 4380 g, ked sa narodili. Nikdy som ich nevazila, ze kolko schudli, tusim do 10% sa povazuje za OK a teda to vychadza u mna fakt zhruba toho pol kila. 420g ci 500g, to je jedno, je to take orientacne iba. Cim menej clovek riesi, tym lahsi zivot. Keby to vyrazne kleslo, jasne to je ine, ale to by si aj sama uvidela volnym okom. UM najlepsie ani doma nemat, teda ja som nikdy nemala. Nemas, nedas 🙂

riskoh
2. mar 2023

Mala som 2sekcie,prvý syn vyše 4kg-kojeny ,druhý syn 3900aj napriek tomu ,že bol na neonatologickej jiske po operácii a kojiť som mohla až po 4tyzdnoch -kojemy24mesiacov, za mňa jednoznačne pitný režim,oddych,homeopatiká ricinus comunis a hlavne psychická pohoda….

autor
3. mar 2023

@riskoh tak to je super! Vďaka:

autor
4. mar 2023

A ešte by som sa rada opýtala....vsetky ste zo začiatku pri kojení siahli aj po odsavacke? Akože nešlo to bez toho? Bo ja mám viac kamošiek, ktoré bez problémov kojili a vôbec nemuseli odsavat odsavackou mliecko.... tak by som si to aj ja priala...pre mňa bola odsavacka veľmi nepríjemná