Ako, kedy a prečo ste prestali kojiť svoje bábätka?

ladytt
10. mar 2012

Môj drobček je dosť závislý od kojenia, dokonca ešte aj teraz keď už má 1 rok, cucká asi 6-8krát za 24hodín. Myslela som, že zavedením príkrmov, sa jeho apetít, čo sa týka mliečka zmení, ale ešte aj teraz máme dni, že nič iné ani nechce. Z okolia dostávam rady, že mám prestať kojiť, ale neviem, si presne predstaviť ako. Vždy som si myslela, že dieťa sa odstaví aj samo, keď už bude väčšie.... Stále sa budíme aj v noci na kojenie ani to neviem zmeniť, fľašu ani cumlík, sme nepoužívali a nie je na to zvyknutý. Chcela som sa preto poradiť, ako to fungovalo u vás?

luciauk
10. mar 2012

@ladytt ja ti poradím len jedno, užívaj si to, pokial len ide a hlavne počúvaj svoje srdce, nie okolie 🙂 my sa kojíme a za chvílu oslávime 4 roky a neriešime nič a nikoho 😉

zirka
10. mar 2012

chapem, obcas to lezie na nervy :D kojila som takmer 20 mesiacov, priznam sa, trhalo mi srdce, ked som dcerku odstavovala, ale ja som to jednoducho dalej nezvladala :( nastastie, na formulu presla ukazkovo a obom nam to ulahcila. Kazda zmena potrebuje cas, ak chces prestat kojit len kvoli reciam, tak na to sa mozes vykaslat....i ked lahsie sa vravi, ako urobi. V kazdom pripade, ak chces prestat kojit, nemusis sa ospravedlnovat preco to nerobis, Ty sa rozhodujes. Sama v tom musis mat jasno. 🙂

happy8051
10. mar 2012

moja prva dcerka prestala s kojenim sama, ked som otehotnela s druhou. odstavila a presne v den svojich prvych narodenin z minuty na minutu. mrzelo ma to a stale mi je to trochu luto

janica81
10. mar 2012

@ladytt my sme sa kojili celkom bez problemov, ale v 10 m malej vysli naraz 4 zubky a zacala ma brutalne hryzt, dokonca raz ma uhryzla v noci tak do krvi, ze som mala bradavku asi 2 tt zapalenu, s chrastou.... tak som to liecila a tak sme nejako prirodzene to ukoncili...lebo ma hryzla dost casto... ja som si kojenie uzivala, ale aj koniec prisiel tak prirodzene....ja som spokojna, prechod na flasu a UM bol tiez plynuly... 🙂 cumlik nedala ani raz do ust a flasu sa naucila hned 🙂

eva76
10. mar 2012

my sme prestali keď mal malý cca 5,5 mesiaca. vtedy mu vyšli prvé dva dolné zuby a odstavil sa sám.

michaela80
10. mar 2012

@ladytt my mame skoro 20 mesiacov a 6-8 x si cucka len v noci..cez den uz ani napocitam... neriesim..ved raz pride cas a sa odstavi...

kvetinka211
10. mar 2012

@ladytt ak to vyhovuje tebe a nemas nejake zdravotne problemy, tak kludne koj dalej, aj my sa kojime ... do dvoch rokoch sa dokonca odporuca ... staci uz 1-2 denne, ale ked si cucne viac a papa pekne prikrmy tak nie je problem 😉 na okolie kasli ... moje je sice dost priaznivo nastavene kojeniu ale tiez uz mi zacinaju pilit usi s tym, asi nejaka uchylka ludi ze potrebuju kecat do vsetkeho
Ja by som bola najradsej keby sa ostavil sam niekedy medzi 2-3 rokom, aktivne to budem riesit asi az po 3 roku. Samozrejme ak by som mala nejake zdravotne tazkosti ktore by sa nedali spojit s kojenim, tak by sa uz nic zle nestalo kebyze sa prestaneme kojit. Inak je to velmi prakticke a pohodlne, mat zo sebou teply a vyzivny napoj a tiez v noci nemusiet vstavat a hladat flasku s vodou 😉

cikyta
10. mar 2012

Prestala som v 2,5 roku "vdaka" brušnej vyroze. Nepapá o nič lepšie. Ale lepšie spinká. 🙂

luciahromadkova
10. mar 2012

ahoj, moj syncek ma 15 mesiacov a tiez kojim, v noci 2-3 krát, a cez den pred spanim. syncek pap dobre, tak co riesit, rada by som prestala ked bude mat 18 mesiacov alebo maximalne do 2 rokov, ale uvidime ako to zvladne. inak mali sme chvile ked kojenie bolo to najlepsie /choroba/. akurat ze sa v noci budim/niekedy by som si aj pospala 😵/ a ta potvorka to ma ako uspavadlo....ked mu dam do poharika sunar vypije 😅, flasu nechcem lebo ani ju nemal /pije od malicka z pohara a teraz z plastovej flase ako je mala voda Lucka s uzáverom s membránou, aby nevylial/, lebo nauci sa v noci pit z dudla a budeme vstavat a robit cajik do flase...

fialkaa
10. mar 2012

kojila som do cca 22,5 mesiaca. to, ze som prestala, som olutovala a este stale trochu lutujem, aj ked rozum mi hovori, ze uz bol cas. prestala som kojit hlavne preto, ze sme mali ist na svadbu a drobca sme planovali nechat u starych rodicov. dost vyznamny dovod bol tlak okolia - moj gynekolog mi povedal, ze by uz bolo nacase prestat, moja mama mi hovorila, ze uz vari aj staci, kamaratka krutila hlavou, ze naco este kojim. definitivne som sa rozhodla, ked som sa zverila jednej mamicke na ihrisku, ze este kojim a ona na mna kukla nechapavo, a navyse maly mal dni, ked pytal mliecko coraz castejsie. maly sa odstavil uplne v pohode, takmer bezbolestne. ale aj po 3 mesiacoch si pamata, ze papal mliecko od maminky a ze bolo dobre. 🙂 ja som mala hroznu depku, este aj mesiac po odstaveni som si kvoli tomu poplakala. aj zastavenie laktacie bolo trochu bolestive, u mna to trvalo cca 10 dni.

00matula
10. mar 2012

babulky, ja ešte kojím, moja malá bude mať pozajtra 19 mesiačikov. Tiež občas rozmýšľam nad tým, žeby som ju pomaličky odstavila, i keď sa mi podarilo ju odstaviť od denného kojenia, kojím ju už iba pred spaním, a v noci a ráno..Tiež mi bude ľúto ak raz tento krásny okamih skončí, no občas ma to už ubíja, hlavne ak ťahá tak bolestivo a pri zaspávaní občas aj pohryzie...no teraz jej idú zúbky-5ky, a materské mliečko má to najideálnejšie čo môže mať... No nikdy by ma nedokázalo ovplyvniť okolie ani lekár..Mne pediatrička ešte pred 1.rôčikom pohrozila, že to už ide na môj úkor, a kamoška je teraz už len bývala kamoška, keď mi tvrdila, že po 1.roku je materské mliečko len voda, a ona chce synčeka v 15m úplne odstaviť...ja som si našla práve dobré články o materskom mliečku...
http://www.ukulele.sk/ako-dlho-kojit
http://www.sportujeme.sk/fitness/mlieko-a-jeho-...
Treba sa vážne riadiť vlastným srdiečkom a pokiaľ kojiť môžete, tak kojte, čo by dali iné maminky, ktoré kojiť nemohli zato, aby si to mohli s vami vymeniť...🙂

strapco13
10. mar 2012

dojcenie ma vyhovovat matke aj dietatku..vyskumy ale dokazali, ze dieta sa dobrovolne pred 2,5 rokom samo neodstavi..skor je to pri chybach v dojcerni, privelmi rychlom zavedeni prikrmov, pri snahe rodicov o odsatvenie, niekedy menzes a tehotenstvo
k tvojej otazke...planovala som dojcit pol roka, potom som si uvedomila o com dojcenie je, ked sa mi syn v 15 mesiacoch odstavil kvoli mojmu tehu, tak som plakala ako male dieta, nastastie sa po porode k dojceniu vratil, mal vtedy 21 mesiacov /dokaz toho ze dieta minimalne toho 2,5r dojcenie potrebuje/ a tak dojcim tandemovo obe deti naraz..syn ma 28 mesiacov a dcerka 8
ja neplanujem prestat, necham to na rozhodnutie deti
deti su stastne, spokojne, dojcenie ich spaja, drzia sa pritom za rucky /alebo tahaju za vlasy 😀 😀 /, mozem povedat ze vdaka dojceniu na seba neziarlia

korenbaba
10. mar 2012

Moja dievka bolo ceckoholik 🙂 Doslova. Mala som pocit, že ja na prsníku extra často. Cez den, aj v noci. Príkrimy na to nemali žiadny vplyv. Podla "dobrých" rád som sa ju snažila odstavit zhruba v roku, lebo všetci vraveli že "...už materské mlieko nemusí, nič jej nadáva, je to čudné , už má rozum a nebude sa ho chciet vzdat, čím neskor tým horšie" a pod. Mala som z toho des. Ako matka mi prišlo správne aj praktickejšie ju kojit ale z okolia som mala pocit že je to problém. Po týždni márnej snahy som to vzdala a rozhodla sa spravit tak ako to cítim. A kojila bez výčitiek dalej! Niekto mi raz povedal, že dietako si samo povie kedy už nechce. A to bolo v tej dobe to čo som chcela a potrebovala počut. A dieta si povedalo cca v 16 mesiacoch. Jjednoducho začala bez iných dovod mlieko odmietat. Niekedy som mala pocit že je jej to až smiešne 🙂 Cca po mesiaci sme sa kojit prestali uplne. Šlo to plynule a uplne spontánne. Nerobilo to problémy ani dietatku , ani mne. Proste sme prestali ked bol čas. postupne!
Ja by som povedla,a by sa žiadna maminka tým netrápila. ono to príde a ked to príde bude to vediet. A je jedno ako velmi je dieta na vašom prsníku závisle🙂

vivusika
10. mar 2012

Dcéru som odstavila po troch týždňoch - stratila som mliečko a nič nepomáhalo, tak v pohode prešla na nutrilon. Synátor bol pravý opak, ten sa odstavil sám v 20 mesiacoch, dovtedy pil 3-4x za den a aspoň 2x v noci 😉 odkedy prestal byť dojčený, prestal piť aj mlieko... až teraz mu akosi pomaly zasa prichádza na chuť 🙂

korenbaba
10. mar 2012

ale ešte by som doplnila, že doležité je "počuvat" dieta a nie že mama to dodáva citovu blizkost. Lebo ak sa preskočí akosi obdobie a budete sa dietku "vnucovat" možete pokojne kojit do 11 r. To som kdesi videla 🙂 Priemerné dietko sa odstaví do 3 rokov. i ked su aj vynimky.

ladytt
autor
11. mar 2012

Ďakujem všetkým za odpovede.... rozhodla som sa pokračovať a počkať kým teda už on nebude chcieť 🙂

monika15
11. mar 2012

@ladytt
uz ako pises si sa rozhodla...
ale len tak rada... pocuvaj vzdy na seba myslim si ze do jedneho roka je krasne ak sa ti darilo
ale to ze 2 rocne dieta ma byt navesene na cici tak to uz asi nie... a nedajboze vysie..... bleeeee
🙂)))))))))))))))))))))))

p.s. pisala som ladytt a je to moj nazor... takze to tu nemienim rozvyjat.... 🙂 🙂

evuliatko_tn
13. mar 2012

@ladytt ahoj, tiez sme na tom podobne, thomas bude mat o chvilu rok, a je z neho zavislacik, cez den, cez noc. Zijeme v zahranici, a tu, neviem preco, cim menej kojis, tym lepsie hovoria, ked niekomu poviem ze este kojim, div sa mi nevysmeju, a tie poznamky, radsej pomlcim. Tieto neustale natlaky ma prinutili k tomu, ze som zacala premyslat s odstavenim maleho, no nie je to take lahke, dostala som par rad aj tu na MK, no neviem neviem...

ladytt
autor
13. mar 2012

@evuliatko_tn No ako starší ľudia, hlavne krútia hlavou nadomnou, lebo kedysi im vtĺkali do hlavy, že iba umelé mlieko má potrebné živiny. Ja ešte s tým odstavovaním počkám....

korenbaba
15. mar 2012

@ladytt
@evuliatko_tn
Tak svetová zdravotnícka organizácia odporuča kojit min. do 6 mesiacov. Ale nikto nie d kedy, je to velmi individuálne. Ide hlavne o dobrý pocit z kojenia. Poznám ženy, čo kojenie považuju za to najintímnejšie, najjemnejšie čo s bábatkom prežívaju, ale poznám aj ženy čo im je to doslova nepríjmené (z roznych dovodou) a nevedia sa dočkat kedy odstavia. A niektoré sa proste citia pod talkom okolia a skoro maju pocit že by s mali za to hanbit. Je to asi o pocite.
Ak chcete kojit bábo dokedy bude chiet, ušetrí vás to kopu slz aj vašich aj jeho. Niekedy je to asi velmi tažké. Niekedy može naopak bábo prekvapit tým ako s lahko vzdá prsníka, až je to mame luto.
Ale plne chápem, že nie každá chce a može kojit do 2-3 rokov. čisto osobne si myslím, že ak nemáte prestat kojit kedy si dietako povie a trpezlivo čakat, tak je asi lepšie prestat kojit okolo roku. je to len moj názor. Samozrejme, že každý mesiac kojenie naviac je bonus pre imunitu bábatka, ale zase čím je staršie tažšie sa vzdáva kojenia a vie to aj lepšie dat najavo.
Ano, aj ja mám skusenosti s mama, starými mama a inými pribuznými ktoré nekojili, alebo kojili pár týždnov...však ano, však aj sme generácia samých alergii. Ale aj tak nechápem prečo je niektoru staru mamu podla nej lepšie pre jej vnuča niečo v prašku čo sa rozrobí s horucou vodou ako materské mlieko?!

ladytt
autor
16. mar 2012

@korenbaba Pekne napísané. S tou alergiou a práškom úplne súhlasím 🙂 S tým odstavením u nás bude boj, je na to veľmi zvyknutý. Keď pozerám na iné ročné deti, čo pijú mliečko 2x denne, nevidím problém, pomaly odstaviť, ale u nás je to skoro každé 2-4 hodiny a keď nedám strašne plače. Nedá si vysvetliť, že mliečko nie je :/ Ukľudní sa až keď mu dám. Stále dúfam, že sa tento postoj zmení vekom....

dm1
16. mar 2012

ja som dojcila 25 mesiacov. Prestala som preto lebo uz to bolo ku koncu neunostne velky zavislak denne aj 10x., v noci 2-3x. Nevadilo mi to pokial nezacal aj cez obedny spanok spat len s prsnikom v ustach. vtedy uz som povedala dost lebo som sa nemohla ani pohnut ked spal.... strasne mi dojcenie chyba bolo to krasne obdobie. keby nevyzadoval ten prsnik pocas obedneho spanku tak este by sme zrejme pokracovali

lienockaa
16. mar 2012

@ladytt -preco prestat?rozhodla si sa dobre..je este maly..🙂prveho som dojcila 24 mesiacov, odstavil sa sam, lebo som bola tehotna a asi mu prestalo chutit, bolo to prakticky bez slz..druhu este dojcim..vela..na poziadanie..ak ti papa dobre aj normalne jedlo a popri tom sa dojci, tak nevidim v tom problem..moja dcerka byva casto chora odkedy jej bracek skolkuje a boli aj situacie, ze nechcela nic pit a jest, okrem mojho mlieka, myslim, ze keby nebolo dojcenia, nezvladli by sme to bez nemocnice..odstavit neplanujem ani buducu jesen, rada by som potiahla este rok..ked ovsem mala nebude ineho nazoru.. 😉 potom uz odstavit musim, chcem ist do prace..no tak nejako dufam, ze sa odstavi potom lahko sama..

evuliatko_tn
16. mar 2012

@korenbaba pekne si to napisala, mas pravdu s tym UM a nazormi starsich, mozno aj tie alergie, neviem, ja mam znamu, co kojila 18 mesiacov, no jej male bolo a je stale chore, aj alergie ma...
ja som sa pustila pomaly do odstavovania, skusila som 2x tento tyzden, no neuspesne:(

evuliatko_tn
16. mar 2012

@ladytt tento tyzden som si povedala, ze reku skusim maleho odstavit, pekne pomalinky, aspon cez den nech si odvykne, bo nemozem an nikam poriadne ist aby nepytal, no neuspesne, bol zufaly, plakal:(

mojkamirka
16. mar 2012

@ladytt ja som syna prestala kojit, ked mal rok, lutujem to teraz spatne, bol hrozny nejedák, príkrmy mu proste nesedeli, stále sa chcel dojcit, v noci vstával kazdé dve hodiny na kojenie, nevladala som ani psychicky ani fyzicky, myslela som si, ze odstavenie je jediné riesenie ako to zmenit. Bola to chyba teraz to viem. Presli sme na flasu s mliekom, budil sa v noci kazde dve hodiny na flasu do dvoch rokov, cez den i tak nejedol ktovie ako inu stravu. Najprv som ho odstavila cez den a potom som nocne kojenie postupne menila za flasu. Po dvoch rokoch akoby utalo a zvecera na rano zrazu prespal celu noc, rozjedol sa a vsetko bolo ok. Teraz mam 10 mesacnu dcerku a neviem si predstavit, ze by som ju mala uz prestat kojit. Je iná ako syn, super jedak, tak nie je o com

famonis
7. apr 2012

Ahojte🙂)mam 21m synceka a pomaly som zacala rozmyslat,ze zacneme odstavovat...ale ked tak citam vase nazory tak sa mi dotoho ani moc nechce🙂))od prveho momentu som si zamilovala kojenie,nemali sme problem,rodila som normalne a par hodin po porode sa maly krasne prisal takze sme spokojny obaja az doteraz🙂sama neviem ci chcem skoncit s kojenim..na jednej strane je to nadherne a na druhej by som mala viac volnosti a uz aj von by som sa vnoci dostala🙂nejaky ten koktejlik s kamaratkami mamickami co nekoja.....tym ze kojim som vonku nebola viac ako do polnoci:D...zatial nam to vyhovuje,ale bola by som rada keby sa vedel po case sam odstavit...

parvitas
7. apr 2012

@ladytt u nas to tiez bolo presne ako si to popisala ty... dcerka bola mliekoholik 🙂 prsnik jej sluzil na uspavanie, ja som ju dojcila na poziadanie a bolo to fajn. hlavne ked jej isli zubky, tak sa pekne vedela ukludnit a zaspat... cumlik ani nic podobne nepoznala. pit sa naucila z normalneho pohara, na cestovanie so potom pouzivala flasu s naustkom alebo so slamkou. UM odmietala.
Dojcila som ju presne dva roky. Aj pocas tehotenstva, ale v polovici ( v cca 20tt.) sa sama odstavila. Zaspala v aute, vecer si potomnepytala mliecko odo mna, na duhy den na obed ho dokonca odmietla a ked si potom vecer spomenula, tak som jej pripomenula, ze ho uz nechcela na obed, ze uz mi teraz tiect nebude. Tak povedala, dobre, pohladkala ma a bolo. Ale dalsi vecer uz bol plac, takze zacal ju uspavat manzel a odvtedy si na prsnik ani nespomenula. Teda, teraz uz ano, spomenie, ze prsnik je pre babatka... A ked sa dcerky narodili, tak som sa aj bala, ze ci sa k cuckaniu nevrati, ale nie. Aj som si poplakala, lebo to bolo krasne obdobie, tak inimne... ale nakoniec to odstavenie dopadlo dobre, bez placu, ci hysterickych vystupov, ze este chcem, mama daj.... prislo to, lebo to chcela ona, tak akosi prirodzene. takze by som na tom nic nemenila a asi aj na tvojom mieste to nechala na dietatko... ono same vie, ze co je pren najlepsie...
akurat, co sa zmenilo, je to, ze mi uz cez obed nespi. nema prsnik na ukludnenie, a nic ine nezabera, verte, skusala som.... mozno este take znehybnenie, priviazanie v case obdenajsieho spanku do autosedacky a niekam ist na dlhsiu cestu. ale to sa neda stale...
inak je hore 12 hodin a potom prespi uuuplne celu noc. takze po dvoch rokoch som sa konecne vyspala 🙂 obcas sa sice budi na cikanie, ale to uz riesi teraz manzel, ja sa staram o dvojicky... 😉
drzim palce. asi je to aj v psychike mamicky, ked si rozhodnuta a zmierena sama, ze prestanes dojit, tak to pojde... ale ak mas len podlahnut tlaku okolia... hm, sama si to musis vyriesit...
a aj na mna okolie tlacilo, ze sa vobec nevyspim atd. ale mne bolo prvorade dieta a ked bola spokojna, nemala som chut to menit nasilu... mozno, keby si zvykla na UM, alebo na flasku, tak nedojcim tak dlho...

jonas17
7. apr 2012

čítam, čítam a rozmýšľam, lebo aj ja chcem prestať s kojením, len sa neviem do toho pustiť. Malá má dva roky a stále v noci nespí, niekedy potiahne aj 3-4 hodiny, ale to je zriedka. uložím ju okolo 8 niekedy spí aj do polnoci. ono je to tak, že mala párdní po sebe, že ťahala do druhej, niekedy do 4-5, ale fakt len pár dní..napríklad dnes už bola hore asi 3x..je dosť vytrvalá, neviem si predstaviť, ako dlho bude revať a dožadovať sa prsníka, ked s tým seknem...cez deň som ju prestala kojiť, tak už obedné spánky nemáme...večer som uťahaná z nej ako k§ň, preto, ked si predstavím, že sa nejde kojiť a ideme bojovať, mám dosť a kojím radšej veselo dalej...tým, že sa pije, veľa ciká, tak aj preto sa možno budí...a zase mám toľko mlieka, že ked s kojením prestanem naraz, že dostanem teploty, tak ani tak, ani tak...

zdenula81
7. apr 2012

Prveho syna som kojila do 15 mesiacov, rozhodla som sa ho odstavit z dovodu ze v noci sa budil aj kazdu hodinu a ukludnil sa a opat zaspal len na prsniku. Cez den sa kojil tiez casto aj napriek tomu ze prikrmy papal ukazkovo. Odstavila som ho na dovolenke kde bola s nami aj neter v jeho veku v tom case uz na nutrilone. Rano aj vecer pili mliecko z flase spolu. S flasou problem nebol nakolko som mu cez den davala po obede prevarenu vodicku pripadne cajik. Odvtedy mi maly krasne prespi celu noc a dokonca si v noci nikdy nepytal mliecko, cajik alebo vodicku. odstavit som sa ho rozhodla hlavne koli sebe. Byvala som nevyspata, v noci nervozna a bradavky ma denno denne boleli od toho ako casto papal, pripadne len dudlal. Z mojho pohladu dobre rozhodnutie. Presne rok od odstavenia prveho sa nam narodil druhy chlapcek a kolotoc zacal od znovu 🙂