Ako donútiť dieťa aby jedlo?

tatiana1985
26. okt 2011

zdravim vsetky mamicky. tuto otazku riesim uz asi 4-5-6? mesiacov 😒 😒 😒
napisem presne menu mojej dcery , nazor si urobite same:
RANAJKY: mlieko
DOOBEDA: suchy rozok,alebo 10koleckov salamy, alebo 6koleckov sunky, alebo 4piskoty,alebo poloviaca banana, stvrtka jablka, alebo musli keks,alebo cerealne polystyreny(ako ja to volam)
OBED: trocha polievky alebo doslova 6lyzic druheho jedla
POOBEDE:..............?..............zalezi od nalady..ale vacsinou take suchotiny ako na ranajky
VECERA: naj cast dna, kedy vypije do 400ml mlieka
---Zato mlieko dokaze pit aj cely den.

do roka jedla vsetko! ovocie, zeleninu, masko, jogurty, pomazanky, rozne kase papala atd atd.
teraz vsetko co jej ponuknem odmieta, odvrati hlavu, povie : NE!
dr. povedala ze jej mam davat to co jej chuti, .B-komplex zabral na 4dni. doslova je taka "vybita", ze radsej bude cmulat 3hodiny prsty, ako by mala jest nieco normalne.

co s tym? poradite nieco? 😒 😒 😒

anjelicek26
26. okt 2011

@tatiana1985 - neoklames neukecaj, mlieko ju asi zasycuje na cely den a uz len udzobava. Niektorym detom to staci,a j ked po roku byt uz len na mlieku nestaci - z vyzivoveho hladiska.

My davame jedlo za pochodu - myslim desiatu a olovrant - pokrajam chlebik na drobne kusky, sunku, syr, hrozno, kusky melonu, ryzove vafle a dam to na velku tacku do herne a decka si chodia brat. Jedia ani o tom nevedia, je to skor taka zabava, u nas to zabera. Bordel vsade, ale aspon nieco ;)

Ty jej robis dva chody na obed? Ja ze to dieta zvlada najskoooor od troch rokov, u nas je vzdy len jedno jedlo.

Nas sa nenecha krmit - vobec - maximalne napichnut na vidlicku, ale to je vsetko, a jedak tiez moc neni, ked pocuvam, co jedia ine deti 😝 Ale co ho nastopem ako hus? Len to spravim horsie...

No a nas papa este menej ako tvoja, ale nenapadlo ma, ze je to "prilis malo"

tatiana1985
autor
26. okt 2011

@anjelicek26 najprv sme si nevsimali, potom to pripisovali "jej dnom" , potom sme to zvalili na stahovanie, potom na leto-horuco 😖 😖 😖

a keby aspon ochutnala kusok syra, ceresnu, syr....a vyplula...tak ok, nechuti jej.
ale ja jej dam, ona pozrie, este maximalne ovonia a odvrati hlavu ...ze nechce ... ja fakt nevem co jej davat 😠

anjelicek26
26. okt 2011

@tatiana1985 - skus sa odosobnit, takto si nepomozes. Ono si uvedom, ze deti po roku uz tak nerastu, nepotrebuju tak vela jedla ako na zaciatku - aj ked to znie zvlastne ze predtym viac, teraz menej - ale ich spotreba klesa. Prvy rok rastli cele centimetre a priberali pol kila mesacne - teraz v druhom roku zivota su to 180g/mesiac, co je riadny rozdiel.

Deticky maju maly zaludok, ti vravim, ak odvrati hlavu - nie je hladna. My mame presne 5 jedal do dna a medzitym ani prt, deti to dobre vedia ziadne chrumanie medzi tym, ak odmietne, vyberam ho zo stolicky a dostane sa tam az pri dalsom chode medzi tym len voda a caj.

tatiana1985
autor
26. okt 2011

@anjelicek26 vravis ze rano, vecer mlieko . na obed polievka. a za cely den 4 doby do niecoho sucheho je ok? 😒 😒

anjelicek26
26. okt 2011

@tatiana1985 - ak ma na ranajky mlieko, na desiatu rozok zo sunkou, na obed dajme tomu 10 lyzic polievky a 5 lyzic zemiakoveho pyre a kusticek mäska (2x 1 cm kusky) , na olovrant par piskot a tu polku banana a vecer mliecko - no stacit staci. Ti napisem nas jedalnicek

06:00 flasa 150ml
09:30 ranajky - nakrajany chlebik s lekvarom, kusky sunky alebo ovocie, zje tak 10 kuskov z toho, co si vyberie - nie z kazdeho - dokopi.
10:00 mlieko 150ml a spanok
14:00 obed (on tak dlho spi) - to papa slusne, ale sam, cca. 100-150g
16:00 olovrant - dzobance ako som uz spominala
19:00 vecera - zvysok od obeda, cestovina, rostek, ale je to zasa take dzobanie :(
19:30 flasa 150ml
24:00 flasa 150ml

Kolko ti pribera mesacne? Skus si ju vazit, ja to robim, nas pribera malo, ale pribera, ma teraz na 80cm/10,5kg co je IDEALNA vaha, preto to neriesim. Keby bol paratko, tak ano ale takto nie

anjelicek26
26. okt 2011

Z polievkou, kasou, jogurtom, omackou ho mozem nahanat. Aj ked ma nieco na tanieri - tak prosim oddelene, nic nemiesat, inak to pitva 😝

Neboj ako tvoja mala je vela deti a su tu a zdrave, len rodicia maju nervicky z toho 😖

jaduska
26. okt 2011

@tatiana1985 anjelicek26 má v podstate pravdu - ak je malá zdravá, vitálna, má dostatok tekutín, nie je dehydrovaná, tak jedlo nerieš....Iba sa tým zbytočne stresuješ a prenášaš to aj na ňu a môže získať k jedlu odpor a nebude ti chcieť papať vôbec nič....
Také všeobecné rady, ktoré nájdeš aj na nete sú - skúsiť deťom jedlo pekne naaranžovať - aj do tvaru rozprávkových postavičiek, dodržiavať cca 3-hodinové intervaly medzi dávkami, medzitým nemlsať. Ak jedlo odmietne, povieš OK a dáš jej až nasledujúce...
Naša stredná dcérka bola ako maličká taká "kyselinka" - jedla všetko, čo nezjedlo ju. A potom v cca 2 rokoch sa to pokazilo, cez leto jej nechutilo a po lete papala strašne slabo. Ale rastie, priberá, behá, skáče, tak to neriešim....
Ja si myslím, že dieťa vie, kedy je hladné a kedy má dosť. Nemusia byť všetky deti "tabuľkové" 😉

tatiana1985
autor
26. okt 2011

@anjelicek26 ked vidim aky mate jedalnicek, tak teoreticky sme na tom rovnako...

stve ma ze niekedy vsetko spapala, sli sme von...
teraz sa zobudi, das obed, ona to nechce...tak s nervickami ideme von...
potom zacne plakat, je hladna...dam znova to co nezjedla, nechce....
co ted? dam nieco ine..nechce... dam tie blbe 4 kolecka salamy ktore zje...

a to mam brat ze sa najedla? 😖 😖

anjelicek26
26. okt 2011

@tatiana1985 - bohuzial ano. Ja mu davam na vyber priamo na tanier aspon tri veci a on si uz vyberie, na co ma chut - ak si nevyberie - uz nedostane. Ono je to na psychiku rodica dost zle, ked ostatni rozpravaju, kolko ich deti pojedia a tvoje ako keby zilo z lasky a vzduchu... ale asi jej to fakt staci. Kolkatku ma umele mlieko? Ak ma trojku - to huste, kasovite, skus kupit ine alebo prejst spät na jednotku mliecko - mala by byt hladnejsia. Este jej daj skontrolovat zelezo, nedostatok sposobuje nechutenstvo.

Co sa tyka mna tak to jeho nejedenie akosi beriem, ze to tak je, proste no stres, ked som v klude ja, necham ho pri tom posediet, "pokecame", najem sa aj ja, nieco udzobne, je to take kludnejsie. Viem, ze je v poriadku a od hladu mi neumiera.

estterka
26. okt 2011

@anjelicek26 a fajn,tak to tiez jeme normalne podla vasho jedalnicka. u nas je problem,anemia ,hraniciaca s nulou zeleza v krvi(uplne vazne,zazrak ze zije tak ako zije,uplne v pohode),teda ona vobec nepocituje hlad 🙄 a praveze jest musi,lebo musime nieco s tym zelezom robit 🙄
-rano odmieta jest,ak ma dobry den,zje postruhane jablko-aj to musi byt vonku na prechadzke,doma nezje. chlieb hej,to hocikedy,ale z toho moc nema,teda ako vyznam pre liecbu,lebo do jablka vsetko mozne aj nemozne maskujem 🙄
-potom az pooedebe po spanku obed-ako kedy zje.
-a potom uz zas nechce nic jest,kde tu kustik niecoho zobne(pecivo,cestoviny,brokolica alebo ina zelenina,ovocie do ruky)..vecer ak ma naladu banan. a tot vse.
teraz som ju donutila pit sirup na to zelezo,lebo vobec nechcela najprv,strasne vrieskala pri tom,ale som sa nedala obmakcit,hoci muz ju uz odmietal drzat,ze ako trpi a vcera vypila bez placu prvykrat. teda moc stastne sa netvarila,ale ani slza. to je pre mna dost uspech. sa tesim,ze aspon sa dojcime. inak vahu ma az az dobru(videla si fotky asi),keby nema tu anemiu,tak to nerisim ako ty 😔

anjelicek26
26. okt 2011

@estterka - Max ma zelezo uplne v poriadku, brali mu krv v auguste, aj vsetko ostatne, v UM je zelezo + spapa do tyzdna hadam kilo cucoriedok, tych sa nevie dojest, to dzobe pri kazdej prilezitosti, takze zelezo aj odtial.

estterka
26. okt 2011

@anjelicek26 no len my asi budeme mat nejaky problem s absorciou zeleza 😔 a preco mu brali krv? len preventivne?

anjelicek26
26. okt 2011

@estterka - podozrenie na alergiu na kravske mlieko, ale nepotvrdilo sa to, my mame problemy s bruskom, hnackami, no nic moc, je to raz lepsie, raz horsie, este sme neprisli na pricinu, ale mlieko to nebude. Ideme az v decembri na poriadne testy ☹

estterka
26. okt 2011

@anjelicek26 nerozmyslala si nad food testom ? v dnesnej dobe moze mat aj nejaku intoleranciu,niecoho na co by si len tazko prisla.

anjelicek26
26. okt 2011

@estterka - ale ano, ideme v novembri na alergo zo Saskou, tak hadam sa spytam aj na maxa a v decembri mam s maxom v nemecku komplet gastro, pedinu, alergologiu :(

svetlankat
26. okt 2011

@tatiana1985 ahoj, my nespapame ani to co vy, poviem ti, ze uz to neriesim, pokila mala prospieva a je zdrava tak niet co riesit. Treba len vydrzat, oni z toho vyrastu. Mne mala tiez papala vsetko, teraz mi pomaly neda nic do ust. Ranajky u nas nehrozia, desiata,hm momentalne odstaveny pomaranc co je asi deci stavy, obed spapa, ale davam len jeden chod a to druhy, olovrant, jogurt, ale nie cely a aj to len ked ma lepsi den, vecera polievka. Z ovocia velmi malo zje, baban vobec, jablko stvrtka, ked nastruham tak aj tristvrtka, mandarinku a take ani do ust neda. Salamu este nedavam a zo sunky ked tak maximalne jedno koliesko. Co chuti to je syrik ale aj to len jeden platok. Ked vidim ako papaju niektore deticky tak stale mm fnukam ze ako malo papa.

tatiana1985
autor
26. okt 2011

@anjelicek26 skusim tvoj tip s tym tanierom... "volne polozeny v priestore" 🙂 🙂 a nech si k nemu chodi ked ma pocit hladu 🙂 🙂

@svetlankat ale ja neriseim ze ostatne deti jedia,,ze im chuti... mne to tak nejde do hlavy ze zje kolecko salamy a ma dost? stvrt jablka a ma dost? niekedy lubila jogurty, teraz neda lyzicku do pusy 😒 🙂 🙂

@jaduska krasne,,, len myslim ze teraz to na nu nezabere 🙄 🙄 🙂

hoogy
26. okt 2011

@tatiana1985 pises o mojom synovi 🙂 presne toto iste sa stalo nam. a poviem ti pravdu nepomohlo nic. teraz pred dvoma mesiacmi zacal zazracne naspat jest skoro vsetko. polievku, druhe, chleba so syrom, len s masom sme na tom horsie ale uz aj to sa zlepsuje aspon ryby zje. takze len vydrzat ponukat. B jej nemusis davat nepomaha to.a este k tomu mlieku doteraz vypije liter mlieka denne. je to tazke zo zaciatku,ale ked to zacnes brat s kludom tak to pojde. moj syn je uz teraz rozumnejsi tak nezacne hned plakat ze to nechce. povie ze chce ine. a vyberie sa do chladnicky,chlebnik alebo mrazaku a ukaze. citala som to aj muzovi a este hovori,ze si na tom lepsie lebo nas maly nechcel ani sunku.

happy8051
26. okt 2011

@tatiana1985 bude to asi o tom, ze deti po roku jedia menej ako do roka, meni sa im metabolizmus a tym aj potreba mnozstva jedla klesa.
takze nesnaz sa napchat do malej rovnake mnozstvo jedla ako ked mala rok... skor by som asi popracovala na zlozeni stravy... a uber z mlieka... mlieko je najtazsie stravitelna potravina, takze je predpoklad, ze je z neho natolko syta, ze nezvlada tolko jest. tiez by som sa nesnazila davat jej polievku aj druhe jedlo naraz., ja davam malej pred obednym spankom polievku a po nom druhy chod.

hoogy
26. okt 2011

@anjelicek26 inak moj maly tiez do toho asi roka a pol jedol dva chody a potom sa to pokazilo. a robilasi aj ten domaci test na helikobaktera co som ti pisala? snad vam uz zistia co mu je.drzim palce

hoogy
26. okt 2011

@happy8051 to ubratie z mlieka malokedy zaberie. nas maly by bol tak hladny 7 dni v tyzdni. jednoducho bol radsej hladny ako by mal jest nieco ine.

tatiana1985
autor
26. okt 2011

@hoogy ale ona zije doslova z mlieka rano o 6,00 a vecer o 19,00 + na obed polievka...
a mna ide trafit 😀 😀
hlavne ked ideme niekam... a furt len ju kontrolujem kedy zacne revat,alebo vymyslat, ze je hladna 😠 😠
apotom uz len hranolky z fast foodu 🙄 🙄 🙂 🙂

lucia375
26. okt 2011

Môj syn bol tiež takýto, do roka jedol všetko vo veľkom a po roku sa to zredukovalo na minimum. Mlieko bol úplne nejoblúbenejšie. Pravdu povediac jest sa naučil až v škôlke, ked videl ostatné deti tak jedol aj on. Dnes už s jedením nemáme problémy.

tatiana1985
autor
26. okt 2011

@happy8051 ona nezje polievku + druhe naraz ...
pred spanim davam polievku...a ked sa zobudi druhe...lenze z toho druheho zje 5lyzic a koniec.... caka na vecerne mlieko....priiipadne nejaku hlupost 😠 😠 🙂

hoogy
26. okt 2011

@tatiana1985 poznam poznam poznam :D nechce jest ale hlad ju predsa len dostihne. hovorim ako keby si o mojom pisala. nam to nepomohlo ze sme ho nechali vyhadovat a nedavali sme mu mlieko. hovorim do teraz vipije liter mlieka za den. u nas sa to teraz zlepsilo a vazne vyrazne.ale trvalo to rok co mal taketo obdobie. ked sme chodili von tak som to robila tak,ze som brala to co mu v tom obdobi najviac chutilo.teda nakrajane jablcko, bananik alebo piskotky alebo suchy rozok.(to je doteraz pre neho najlepsia odmena) lepsie ako hranolky z fastfoodu. na to si ju nenauc to je navykove. matko aj ked zle jedol zase totalne blbosti som mu nedavala. on mal take obdobie ze prave mu zachutila nejaka potravina a po tyzdni to uz nechcel a zase nieco ine jedol oblubene.

tatiana1985
autor
26. okt 2011

@hoogy presnee!!! 😵
radsej bude hladna nez by mi zjedla nieco "normalne"....

hoogy
26. okt 2011

@tatiana1985 tes sa aj z tych 5 lyzic ked netesie aspon kvapka.ja viem ze ta to teraz velmi hneva mna to tiez velmi hnevalo hlavne ked je to dieta ktore jedlo vela a vsetko. a odbremen hluposti.nehovorim,ze jej nemozes dat raz za cas keksik ale nie kazdy den.alebo jej ho daj ako odmenu ked zje nieco ine.

hoogy
26. okt 2011

@tatiana1985 poviem ti ze matko bol rok na hodnej porcii mlieka a vobec mu to neuskodilo. je velky ako rovesnici ani tlsty ani chudy taky akurat. a velmi zivotaschopny.my sme sa vzdy smiali ze mlieko je u nas najvacisa odmena. a uz ma to aj zacalo tesit co by iny dali keby ich dieta pohor mlieka vypilo. matko najviac zje ked ideme k svokre tam byvaju aj bratranci a tych vidi,ale to tiez zacalo fungovat len teraz ked je vacsi

hoogy
26. okt 2011

@lucia375 toto je moja jedina utecha ze pri detoch este co to zje🙂 potesila si ma uz sa tesim na skolku🙂