Ako dlho má ešte zmysel odsávať mlieko?

niki5
26. jan 2014

Ahojte. Prosim Vas o radu, resp. o Vas nazor. Moj maly bude mat 4 mesiace. Od zaciatku mam malo mlieka, nech som robila, co som robila. Proste to neslo. Musela som hned od zaciatku dokrmovat umelym mliekom. No a postupne sa to vyvinulo tak, ze maly zacal odmietat prsnik, lebo mu z toho tieklo velmi malo, slabo, a ked bol hladny tak mi len plakal a zuril. Tak som si zacala odsavat, aby mal materske co najviac sa bude dat a aspon som videla, kolko toho vypije. Teraz je to tak, ze ma denne napr. cca 150 ml mlieka, a pre mna nahromadit aj toto male mnozstvo je velka namaha, odsavam to tak na 3-4 krat po polhodine, co mi zaberie moc casu, ktory by som vedela vyuzit aj inak, bud na oddych, alebo nieco spravit, uvarit, sak viete... Citim sa velmi unavena. Mam na jednej strane vycitky, ci uz to mam zabalit, a bolo by to zase o krocik pre mna lahsie, na druhej strane si hovorim ze je dolezita kazda kvapka materskeho mlieka ktoru mu dam ... Ma to podla vas este zmysel, toto co robim? Dakujem za odpovede a za pochopenie

baryana
26. jan 2014

@niki5 skus kontaktovat laktacnu. ta ti najlepsie poradi a to osobne. takto cez pc je to vsetko len teoria. a ked ani tak nie.... je jasne, ze materske mliecko je nenahraditelne, ale ked to nejde, tak to nejde. hlavne musis byt v pohode ty, aj babätko. a svoju lasku babätku dokaze zena dat aj popri UM. ked svoje dietatko milujes, vycitky nemas preco mat.

luba28
26. jan 2014

@niki5 moj pripad,ale ja som nemala nervy a ani trpezlivost sa trapit a trapit maleho,...tak som to ukoncila,....

ganesh
26. jan 2014

@niki5 mne pomohla laktacna poradkyna a doteraz kojim, bez UM. Ale ak sa na to necitis a viac ta to vycerpava ako dava radost...tak s tym skonci. Urcite je dolezitejsie,aby si bola v pohode.

janinah
26. jan 2014

toto som vydržala skoro pol roka pri prvej dcére,myslela som,že mi ostanú polmetrové bradavky,bolo to pred 20 rokmi a laktačné poradkyne neboli..skús nejakú osloviť..ale ak to neide,tak to neide,netráp sa ak skončíš,si dobrá matka

anetkaadamko
26. jan 2014

@niki5 ja som odsávala do 21 mesiacov........na konci to bolo 100ml za deň..........tak som to vzdala.......lebo malý nechcel už mlieko, lebo som bola tehotná...

saska.t
26. jan 2014

@niki5 nema zmysel odsavat kazdu pol hodinu,odsavat ma zmysel kazdych 4-5 hod. a aj v noci a tvorba mlieka sa upravi a zvysi, pri 1 dcere som odsavala do roku na System som si zvykla asi po 4 tyz. a zu to bolo ok. Mas pravdu,je to obmedzujuce, unavujuce,ale vedommie,ze robim pre dieta to najlepsie mi za to stalo a dokonca som dokazala vykryt vsetky davky MM a UM sme nepoznali 😉

norwayka
26. jan 2014

ja som odsavala do 10m a tiez som uz potom mala skoro nic, tak som prestala. len ja som inak mala vela mlieka za celu dobru. ale bolo s tym roboty, flasky vyvarat, pol hodinu odsavat aj 4-5krat, dieta mi vobec nespavalo. na prasky, ale tak co som mala robit...treba zapojit manzela, rodinu, aby pomohli...a ty odsavaj pokial mozes. aspon do toho pol roka...

katrinka8
26. jan 2014

@niki5 - ja by som tiez asi kontaktovala laktacnu poradkynu, ci sa v tom odsavani neda nejako pomoct, aby si to nemala take narocne a unavne, ci uz zvysit tvorbu mlieka alebo nejake ine techniky a rady. A ak nie, tak by som sa netrapila viac ako je nutne, sla by som potial, pokial by to slo - ci uz fyzicky alebo psychicky s vedomim, ze som urobila vsetko, co sa dalo 🙂

niki5
autor
26. jan 2014

@saska.t ja neodsavam kazdu pol hodinu, ja odsavam pol hodinu a za tu pol hodinu odsajem dajme tomu 40-50 ml, co je strasne malo... Odsavam kazdych 3-4-5 hod, ako pises.
Laktacnu poradkynu som skusala hned na zaciatku, ked mlieko netieklo, naozaj ja som skusala vsetko, homeopatika, tie beriem stale, caje, rozne finty. Jednoducho je to tak, aj moja gynekologicka mi to potvrdila, nie kazda zena ma to stastie ze moze len kojit, nema kazda tie mliecne zlazy take, ze produkuju dostatocne mnozstvo mlieka. Niektora moze mat po porode aj prsia pätky, a mlieka moze mat malo. Laktacna nechcela o UM ani pocut, ale to by mi maly umrel od hladu, to sa jednoducho nedalo.
@norwayka presne tak, je to narocne, a preto ani neviem ci mam s tym prestat ci sa trapit dalej. Manzela mozem zapojit akurat cez vikendy, pretoze ma narocnu pracu a chodi domov az vecer, takisto aj babky a dedkovia su este pracujuci a este aj dlho budu, takze je to vsetko cely den na mne.
@luba28 do kolkych mesiacov si to vydrzala?

saska.t
26. jan 2014

@niki5 jezis neber to tak,ze ta odsudzujem,vobec som to tak nemyslela,ja sama velmi dobre viem,kolko trapenia ma odsavanie a momentalne aj kojenie stalo 😉 ak to nejde svet sa nezruti,podstatne je ze budes milujuca a spokojna mama a aj maly bude spokojny 😉

luba28
26. jan 2014

@niki5 vydrzala som mesiac,ale potom so si povedala,ze ja sa trapim odsavanim,maly place,lebo je hladny a mna odmieta,...rukami ma odtlacal,...a ked som dala flasu bol spokojny,kludny,...tak som s tym sekla,....

norwayka
26. jan 2014

@niki5 ked je to velmi vela na teba, tak skus aspon odsavat dvakrat napriklad. aj 100ml je lepsie ako nic. telo je zaujimave, prisposobi sa. ja som stredneho kojila 6 m a potom 1,5 mesiaca uz len z jedneho prsnika a telo sa tak prisposobilo. mala som caste zapaly, tak tam mi mlieko odislo. pozri, ak budes velmi vycerpana, tak toho mlieka aj tak nebudes mat. a skus si kupit homeopatika, akurat na toto mne pomohli, lebo pri poslednom som po chorobe stratila uplne mlieko a to mal mesiac a teraz kojim uz 13m.

norwayka
26. jan 2014

@luba28 pozname, moj najstarsi mal uplne hystericke zachvaty, ked som mu chcela dat prsnik a ja uplne ohryzene modre bradavky aj napriek klobucikom, az som plakala, ked som mu davala prsnik a nakoniec aj tak nechcel, tak teda od 2m do tych 10 som odsavala

niki5
autor
26. jan 2014

@luba28 sekla si teda s tym, dala si flasu, ale uz si ani vobec neodsavala? po mesiaci si presla uplne na umele?

Mna to strasne stve. to musi byt tak pohodlne, dojcit pekne v klude sa dieta naje nemusi sa varit mlieko, stale ohrievat aby malo dobru teplotu, je jednoduchsie aj niekam ist. Nuz co narobim

luba28
26. jan 2014

@niki5 ano tak,prestala som odsavat a kedze ho bolo malo tak sa aj rychlo stratilo,...presli sme na nutrilon a bol pokoj,...tiez ma mrzelo,ze to neide,ale hlavne bolo,ze ja aj maly sme boli v klude a brusko bolo plne,...lebo to maly tiez citil,ze som nervozna a nesvoja a tiez bol potom nepokojny,.....co uz ked sa neda,tak sa neda,....

abus
26. jan 2014

niki, určite je to náročné, viem o čom hovorím, malá má teraz 20 mesiacov a ja bojujem o každú kvapku od začiatku, fungovala som s laktačnými poradkyňami a zvyšovala som si laktáciu pomocou bilín neskôr talbetiek, odsávanie, malá štrajkovala, čo znamená, že nechce sa dobrovoľne dojčiť iba v spánku...teraz nechce už ani v spánku, takže sa zmierujem s tým, že je koniec, ale teda natrápila som sa neskutočne a stále sa snažím, ale malá nechce...Ona je závislák na palci a vždy som menila palec za prso v spánku, teraz už nejde ani to. A keď že stále nieje rozjedená a je to náročné s papaním, tak som chcela vydržať koľko to pôjde. To už je na tebe čo si ochotná spraviť pre dojčenie a ako to berieš, ale jednoznačne podľa môjho názoru, je dojčenie úžasné, má veľa funkcií, nielen nasýtiť bábo, to je na dlho... Určite to stojí za to, keď dáš svojmu krpcovi to najlepšie čím je nepochybne tvoje mliečko. Je to niečo jedinečné, žiadne UM sa mu nedá rovnať ani len z ďaleka...Určite zkontaktuj laktačnú poradkyňu, možno skús inú ak ti tamtá nevyhovuje. Vedeli by ti pomôcť možno, treba zvýšiť tvorbu mlieka a možno sa ti dieťa aj bude znova dojčiť...ak to veľmi chceš, treba to skúsiť, ešte to ide zachrániť🙂 držím palec ak chceš môžeš napísať aj mailík, rada ti odpoviem🙂

dejka77
26. jan 2014

Mozno by som to este potiahla aspon do toho 6.mes., ale ak ta to velmi vycerpava tak to pokojne nechaj. Niekedy sa proste neda.

bubelko
26. jan 2014

@niki5 dovtedy, pokial vladzes a dieta prospieva, pokial je naplnenie tvojich potrieb v rovnovahe s naplnenim potrieb tvojho dietata. ak jedna strana kryva, treba sa zamysliet nad napravou. ano MM je dolezite, ale vyrovnana a zdrava matka tiez. UM nie je otrava ani jed. A ano, su zeny, ktore prosto kojit nemozu.

zaneta123
26. jan 2014

@niki5 ja som pri prvom odsávala mlieko od príchodu z pôrodnice skoro rok len s tým rozdielom, že mlieka som mala toľko, že som plne 5 mesiacov pokrývala dávku mlieka ešte pre nášho kamoša rovesníka, ktorého mamička tiež nemala mliečko. A napriek tomu, že som amal mlieka tak veľa nespomínam na tento čas veľmi rada. Samé vyváranie, chladenie, mrazenie, a odsávanie. Vždy rozmýšlať keď sme niekam šli koľko mlieka zobrať, koľko flašiek, či zobrať i odsávačku., či budem mať kde mličko prihriať atď. A výsledok, syn astmatik a alergik. niekedy sa hodnota materinského mlieka preceňuje až tak, že pomaly sa žena má stať otrokom kojenia a odsávania, aby náhodou sa na ňu nepozerali ako na macochu. Materské mlieko je pre dieťa najprirodzenejšie ale keď to nejde tak to nejde. Je x detí odchovaných na umelom mlieku a sú tu a sú v poriadku. Podstatné pre tvoje dieťa je milujúca oddýchnutá matka. Pri ďalšom dieťatku to možno bude úplne inak (druhé som kojila 1,5 roka a kojila by som ďalej keby som načas nemusela nechať manžela s deťmi samého🙂.

niki5
autor
26. jan 2014

Dakujem Vam pekne za odpovede, baby.

@zaneta123 pekne si to napisala

eevicka83
26. jan 2014

@abus mozem sa spytat ty si tiez malu dojcila len v spanku? moja to robi tiez a popritom odsavam a davam jej MM z flasky ked je hore ale ona place aj ked jej davam flasku..aj tu zoberie len v spanku vacsinou... ty si 20mes fungovala ze si jej davala len prsnik v spanku ci aj z flasky MM? a ked aj z flasky tak od kedy? od ktoreho mesiaca..velmi ti dakujem za odpoved..

veronikam
26. jan 2014

Ak sa da vydrz do 6 mesiacov, dovtedy ma materske mlieko velky vyznam, potom uz klesa. Nic sa neceni viav ako kludna a pohodova matka, tak hlavne ako to tebe vyhovuje aby si bola v pohode.

medinila
26. jan 2014

@niki5 ja som odsavala 10 mesiacov pre predcasne narodene dvojicky. Bolo to narocne,vycerpavajuce,boli dni ked som zaspavala po stojacky a plakala od vycerpania. Jedine co ma drzalo nad hladinou bola myslienka ze pre mna je to odsavanie na par mesiacov,no pre moje dve cucoriedky je to start a zaklad zdravia na cely zivot. Na druhej strane,tvoje slniecko chce mat oddychnutu a statnu maminku....takze ako pisali uz mnohe predo mnou...ak sa neda tak sa neda

stormie
26. jan 2014

@niki5 ja som odsavala od narodenia, prvych 5 mesiacov som odsavala kazde 3 hodiny po pol hodine takze s odsavackou som dokopy stravila 4 hodiny denne, manzel v praci, rodina daleko, bola som na vsetko sama ....dodnes neviem ako som to mohla zvladnut a este som darovala 5 litrov do mliecnej banky. Postupne som predlzovala cas odsavania, hlavne koli tomu, ze mala zacala dlhsie spavat ale ja som aj tak musela vstavat a odsavat a ten nedostatok mojho spanku dlhsieho ako 2 hodiny v kuse sa uz nedal zvladat. Dala som si za ciel vydrzat aspon 6 mesiacov, to ubehlo a tak som si povedala ze vydrzim rok. Prvy krat dostala UM asi v 7 mesiacoch ale do cca 11 mesiacov bola vacsina dennej davky stale materske mlieko. Po 8 mesiacoch mi uplne odisla odsavacka mlieka ale kedze s prikrmami sme bojovali a vacsina stravy bolo stale mlieko sa mi viac financne oplatilo kupit novu ako zacat uplne s UM. Teraz ma rok a stale mi vypije asi 500ml mlieka ale odsavanie s dietatom co vobec neobsedi, cez den ledva prespi hodinu a normalne chodila ked rok este nemala je fakt na palicu tak som s tym sekla. Nikdy som nekojila ale dovolim si tvrdit ze je to ovela narocnejsie ako kojenie na poziadanie. Vydrz kolko budes vladat, ak to bude pre teba uz neunosne tak s tym proste sekni. Dieta nepotrebuje nevyspatu a nervoznu mamu 🙂

virivka
26. jan 2014

@niki5 Ja som tiez pri prvej odsavala, druheho drobca kojim(aj ked spociatku som si tiez uzila odsavanie), tak viem co to je a vidim aj obrovsky rozdiel v odsavani a kojeni. Pokial mas mlieka malo a mas z toho nervy, tak s tym skonci. Budes ty stastnejsia a budes mat viacej casu na dietatko aj seba. Uvidis ked pride ulava, ze nemusis odsavat - aspon ja som bola rada, ked som skoncila s odsavanim. Vycitky nemaj, urobila si co sa dalo a budes pokojnejsia. Aj ked mnohi radia vydrzat, ale kolki z nich si tym presli?

uhnakova
28. jan 2014

Ja som na tom bola podobne ako ty, maly cely tyzden po porode chudol, schudol 14 percent z porodnej hmotnosti, takze sme prikrmovat museli zacat. Vsetci mi tvrdili, ze sa mlieko este rozbehne, ale napriek vsetkej mojej snahe ho proste nebolo. Najprv sme sa cele dva mesiace morili s dokrmovanim po cievke, ale ked sa mi mlieko vobec nespustalo, tak som od totalnej vycerpanosti presla na flasku a materske som odsavala. Odsala som z oboch prs spolu cca 25 ml na jeden raz cez den, v noci 50 ml, a to som zvykla odsavat kazdy prsnik 20 minut. Proste hroza, strasne malo mlieka. Maly v tej dobe uz vypil okolo 100 ml naraz. Vo stvrtom mesiaci som sa na to vybodla, bola som totalne zničena, maly maval koliky, rozhodla som sa, ze za tu flasku az dve materskeho mlieka to cele nestoji. No trapilo ma to este dlho, nez som sa zmierila s tym, ze proste nie som dobra dojka 🙂.

fidorka27
28. jan 2014

je super ze som vas nasla..... musim vsetko docitat ale tiez mame problemy z odsavanim a papanim mojho mliecka a to je druhe babo.. dcerka papala a bolo super szncek strajkuje a vecne vazenie pred a po kojeni aby som vedela kolko odtiahol a kolko musim odsat je naozaj na nervy... tiez mam pocit ze to niekedy viac skodi ako pomaha...mne napriklad opuchaju z toho bradavky a potom hryzie a to ma sotva dva mesiaciky... je tu nejaka mamicka ktora to musi tiez takto riesit alebo nejako podobne... ☹ dakujem vam pekne

meja3
28. jan 2014

Ja som odsavala do 9 mesiacov. Na zaciatku hlavne kvoli poistnym zasobam do mrazaku, ktore som aj vyuzila v case viacerych laktacnych kriz a neskor preto, ze dcera vecer vyzadovala ovela viac mlieka ako pocas dna a potom vdaka tomu celu noc prespala. Nikdy som lieka nemala prebytok. Skor to bolo o zbierani kazdej kvapky navyse, ked dcera dlhsie spala a podarilo sa usetrit. Ale nelutujem ziadnu namahu. Clovek to musi brat tak, ze je to len docasne a raz sa to zlepsi. Ak sa da, treba vydrzat. Ked som mala ja problem s nedostatkom mlieka, pomohla mi rada z jednej z takychto diskusii. Lahla som si s malou na cely den do postele a cely den som ju na poziadanie kojila, aj ked som nemala mlieko, aj kazdu polhodinku aj castejsie. Nic som neriesila, neupratovala, nestresovala sa a naozaj to pomohlo. Po takomto jednom dni sa mlieko obnovilo. Citala som aj, ze vraj je liek s nazvom COSTI, ktory podporuje tvorbu mlieka. Ale nemam to odskusane. Nasla som na to vela odporucani na jednej z diskusii na tomto portali. Ja som si to nechala ako poslednu moznost, keby nic nepomohlo, ale nastastie nebolo treba. Inak vzdy, ked sme dcere davali moje mlieko z flasky, tak sme pouzivali na flasku specialny dudel od medely, ktory funguje ako bradavka. Mlieko netecie same, ale dieta musi sat. Myslim, ze aj to nam pomohlo, ze dcera nedmietala potom kojenie. Ja som si ten dudel zobrala hned do porodnice a ked mi dali pre dceru sladku vodu, ked som este nemala mlieko, preliala som si ju do svojej flasky a davala jej ju tak. Myslim, ze velakrat kojenie prekazia uz sestricky v porodnici zlym pristupom.

monika15
29. jan 2014

@niki5 rob tak ako ty myslis....
ja som sa trapila mesiac potom som sa na to vykaslala na co sa trapit, hlavne ze dieta zdrave.

abus
1. feb 2014

@eevicka83 moja malá nepije žiadne mlieko z fľašky, nemá fľašu ani cumle...má svoj obľúbený palec ☹ mlieko som odsávala tuším od jej polroka, keĎ už ma málo chcela aj v tom spánku, či polospánku, mlieko som používala ráno do kaše, teraz používam ryžové mlieko, od kedy neodsávam, prestala som s tým asi okolo roku a pol, dojčenia ktoré ona odmietla, som nahrádzala odsávačkou, hej, bolo to nárončé časovo aj fyzicky... Takže mlieko z fľaše nemala a nemá žiadne ani kravské ani umelé ani to ryžové mi nechce 😒 keĎ bola malinká, tak som používala odsaté mlieko a podávala ho malej cez cievku na prsníku, aj to bolo, že časom to zistila a nechcela to aj keď mleko bolo moje:-d Ako natrápili sme sa viac ako dosť. Ešte sa stále snažím dojčiť, odsajem možno raz za deň keĎ sa mi fakt chce...zobrala ma raz za dva dni, teraz trikrát za deň a tak...ale samozrejme len v spánku a to tiež musí byť práve v určitej hladine spánku a neviem čo ešte aby sa to podarilo:d Inak som spozorovala, že ostala veľmi nervozna, spavá a napriek tomu nemôže zaspať, neviem či jej nechýba to moje mlieko alebo čo....tak sa snažím to nejak ťahať ďalej...Už to ale tak neprežívam, spravila som čo sa dalo možné aj nemožné...
Koľko má tvoje miminko ak sa môžem spýtať? Neskúšala si laktačnú poradkyňu? Ja by som bez nich asi nedojčila, ale mooooc som to chcela tak preto som pre to spravila maximum myslím