Aké vitamíny mám brať počas dojčenia?

katkaseiner
14. dec 2012

Je tu cas chripkovej epidemie a ja som mamina na materskej ktora svoju dcerku koji, takze velmi vela druhov vitaminov si mozem max. pozriet, ale nie spapat. Pocas tehotenstva som brala Centrum Materna. Teraz som mala nejake ine vitaminy, ale zaujimalo by ma, co by som mala brat pocas kojenia? Moze to byt znova Centrum Materna? Ci mate skusenosti s niecim inym? Lepsim? Dakujem

lujza123
14. dec 2012

@katkaseiner v prvom rade vela vela ovocia, zeleniny, otuzovanie, spanok pri otvorenom okne..to su veci na posilnenie imunity...ked potrebujes chemiu tak kludne tie vitaminy pre tehotne

matozazzo
14. dec 2012

Ahoj, z jablk a hrusiek ma nafukovalo, aj malu, po mandarinke a pomaranci sa vyhadzala, tak som ich radsej nejedla, brala som Calibrum mami, ako pocas tehotenstva a beriem to doteraz (mala ma 15m), k tomu vit. C 250mg, po kojeni, ked som bola viac unavena alebo okolo mna kychali... Ine som neskusala... (okrem prveho trimestra, ked som brala Femibion, ale potom mi povedali v lekarni, ze Femibion na neskorsie obdobie je skoro to iste ako dalsie pripravky).

drinka
14. dec 2012

Ahoj, ja tiez kojim a beriem Prenatal od Jamiesonu. Su to prirodne vitaminy aj s omega 3 mastnymi kyselinami. Ja nemam rada ryby, takze to doplnam aspon takto. Cele tehotenstvo a aj prve mesiace dojcenia som brala Femibion, potom som zmenila na tieto. Spokojna som s oboma, ak sa to da posudit 🙂

katkaseiner
autor
14. dec 2012

@matozazzo a @drinka dakujem, pozriem si zlozenie vasich a Centrum Materny a rozhodnem sa. To Ccko sa tiez moze? To som si nebola ista. @lujza123 rada by som sa napchavala citrusmi, kyslou kapustou, ananasom, zial pocas dojcenia je to, co mozem velmi limitovane. Jedine ak jablka, ale aj to skor len rano, lebo vecer ked ich jem, malu nafukuje. Nikdy som neuprednostnovala chemiu, ale teraz musim.

lujza123
14. dec 2012

@katkaseiner skus tie jablcka supat, niekedy robia tie supky zle. Preco nemozes citrusove? Take mandarinky su celkom dobre znasane, banan, hrozno, zlty melon ..alebo mrazene maliny, cernice,.rybezle (tie maju napriklad velmi vela vitaminu C), aj take netradicne ako sipky, sipkovy caj, lekvar...co sa tyka Ccka tak vysoky obsah ma napriklad aj petrzlenova vnat
da sa aj vela zeleniny, listovy salat, spenat, uhorky, surova mrkva, kukurica, hrasok,cervena repa aj netradicne ako avokado...vela dobreho najdes aj v tepelne neupravenom olivovom, sezamovom oleji , jest vely ryb, koli Dcku, namiesto orechov rozne semienka (sezamove, tekvicove, slnecnicove)

treba skusat po malych mnozstvach, co robi zle teraz za tyzden, dva, tri moze byt uplne v pohode. Tiez som skoro nic nemohla ked som kojila ale po cca dvoch troch mesiacoch sa to upravilo
Dlhodobe uzivanie vitaminov ma za nasledok to ze tvoje telo strati schopnost ziskavat ich z jedla, celkom zaujmavy a podla mna nestranny clanok http://www.nazeleno.cz/zdravi/umele-vitaminy-sa...

Ja ti tu samozrejme nechcem mudrovat, ved len hladas znacku vitaminov, zrejme niesi v stave ze by si sa len rozhodovala ci ich vobec jest alebo nie

tehulkake
14. dec 2012

urcite odporucam vit. od Newlife pre tehotne a kojace zeny, ja ich tiez beriem a som max. spokojna 😀 su prirodne a maju dobru vstrebatelnost

matozazzo
14. dec 2012

@katkaseiner Ja som si dala C-cko len ked som uz bola unavena, inak ide do mliecka a povzbudzuje aj babo a ... nespi 🙂 takze opatrne... niekedy staci 250mg obycajneho a hned ta dostane napr. z nadchy.. Vitaminy si vyber podla toho, co najviac potrebujes (ci vit. alebo mineraly), zlozenia su podobne, len v niektorych je niecoho viac, ineho menej...

lea641981
14. dec 2012

vodu pi 😀 😀 😀 😀

benyse
14. dec 2012

@matozazzo je to nejak vedecky podlozene, ze vitamin C povzbudzuje? nikdy som o tom nepocula.

jaluma
14. dec 2012

A co tak gravi milk ja som to pila a mala som skusenost ze aj toho mliecka som mala viac.

matozazzo
15. dec 2012

@benyse To netusim, je to len zvlastnej skusenosti a z toho, co som citala.. Ze vit. C povzbudzuje.. Mozno je to ako s kavou, ked ju vypijem neskoro vecer, nemozem zaspat a manzel po nej spi
okamzite 🙂

matozazzo
15. dec 2012

Tak som nasla na stranke www.casopisimidz.sk co by sme nemali jest a pit pred spanim, tusim februar 2008 a tampisu, ze C ma povzb.ucinky.. Neviem cez mobil skopirovat odkaz :(

kukucko
3. mar 2014

Centrum materna aj calibrum od zentivy obsahuje farbivo kosenila/kys.karminova E120, o kt.sa pise ze moze sposobit hyperaktivitu, alergie a astmu.. mozno to obsahuju aj ine tehotenske vitaminy, zatial viem o tychto 2. Hlavne ze maju krasnu ruzovu farbu..
Mimochodom na moj mail/vyzvu, nech s tym nieco robia mi odpisali z pfizeru, ze je to v sulade s EU normami atd blabla..

elenkataki1
12. jan 2017

aj počas dojčenia (pokračovať od obdobia tehotenstva) by sa mal brať jód, málo kto o tom možno viete, biologicky aktívny JODIS napríklad

evittam
12. jan 2017

@elenkataki1 Pokiaľ máš vyváženú a pestrú stravu tak nemusíš brať žiadne umelé doplnky - zbytočné.

elenkataki1
12. jan 2017

súhlasím ale aj v prípade pestrej stravy nemáš zaručený dostatočný prísun jódu...tehotné ženy a dojčiace ho potrebujú viac kvôli dieťaťu...automaticky o 20-30 mikrogramov denne..tak na to slúžia výživové doplnky, tento jodis je podla mna taký optimálny pretože je označovaný ako biologicky aktívny, telo prijme len tolko kolko potrebuje ostatné sa vylúči

babatkoo
12. jan 2017

Ja som mala vyvazenu stranu, vsetkeho dostatok a aj tak sa mi robili kutiky, afty, klby ma boleli. Skusila som JAMIESON PRENATAL a o tyzden mi nic nebolo. Takze uz 20 mesiacov jem pocas dojcenia toto.

domi187
26. feb 2017

@babatkoo ahoj prosim ta ktory prenatal? vdaka

babatkoo
26. feb 2017

@domi187 ahoj od JAMIESON, obsahuju komplet vsetko vratane kyseliny listovej a omega.. 🙂

babatkoo
26. feb 2017

@domi187 maju 2 druhy prenatalu. Jeden osbahuje 2 flasticky: v jednom su vitaminy a mineraly a v druhom omega oleje a druhe balenie su iba cisto vitaminy a mineraly. Pozri na netr alebo sa opytaj v lekarni. Ja ich uzivam stale aj ked nie som tehotna. Ale dojcim/kojim tak si vitamin mineraly doplnam takto + strava.

domi187
27. feb 2017

@babatkoo vsak aj ja dojcim za to sa pytam ale je aj fotka s babatkom na obale to je asi zas ine? no tak isto sa to vola

babatkoo
27. feb 2017

@domi187 to je ono 🙂 presne tie myslim. Su to vitaminy pre tehotne a okrem toho sa mozu jest aj normalne

domi187
27. feb 2017

@babatkoo oki tak to kuknem a davas to len ked si chora? Ale je aj take iste bez babatka to je aky rozdiel v tom?

babatkoo
27. feb 2017

@domi187 ja si davam kazdy dem. Od kedy sme planovali, cez cele tehotenstvo a aj teraz co 21 mesiacov kojim. Takze nejake 3 roky denne. Neviem aky je rozdiel v krabickach ci s babatko alebo bez. Obsah mineralov aj vitaminov je ten isty urcite. Asi iba rozdiel v obale vonkajsom. Pozri tu: http://www.jamieson.sk/vysledky-vyhladavania-ja...
Na oficialnej stranke na krabicke babatko nie je. Takze to je asi iba zmena krabicky pre reklamu. Takze su 2 druhy. Klasicky multivitamin a multivitamin + omega

domi187
28. feb 2017

@babatkoo celkovo je ta krabicka insia no pokukam dakujem 🙂

babatkoo
28. feb 2017

@domi187 tak skus objednat z netu. Vratane postovneho zozenies mozno aj lacnejsie ako v lekarni. Tak nech zozenies a hlavne aby pomohli. Pekny vecer

domi187
1. mar 2017

@babatkoo no uvidime momentalnr vetiem oscilo to su homeopatika

predajcek
20. dec 2017

Mizem pit tento mag vitamin ked kojim prosim?
Vdaka..

janus35
6. jan 2022

Ja by som sa chcela opýtať, brali ste pred tehotenstvom jamieson prenatal +dha/ adh ? Plánujeme bábätko a toto mi odporučili v lekárni? Máte nejaké skúsenosti?ďakujem.